«Цей день — не про чисті вікна, а про чисте серце»: священник з Івано-Франківщини про значення Чистого четверга

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.

За церковним переданням, саме цього дня Ісус Христос під час Таємної вечері омив ноги своїм учням, показавши приклад смирення й любові до ближнього. Цей жест став глибоким символом духовного очищення, що й донині залишається головним смислом свята.

Про глибинний сенс Чистого четверга журналістці Фіртки розповів отець Миколай Микосовський — монах Василіянського чину, який служить у монастирі УГКЦ на Ясній Горі в Гошеві.

За словами священника, Великий четвер, або Страсний четвер у церковній традиції — це день, коли Ісус Христос понад дві тисячі років тому під час Таємної вечері з апостолами, які стали Його першими священниками, встановив Таїнство Святого Причастя. Саме тоді була відслужена перша Божественна Літургія.

«Назва “Чистий четвер” — це радше народне трактування, — пояснює отець Миколай. — Воно пов’язане з весняним прибиранням: купанням, миттям вікон, пранням. Але все це — зовнішні речі. Насправді ж ідеться про очищення душі перед прийдешнім світлим Воскресінням Месії».

Духовний сенс дня посилюється вечірнім богослужінням, яке має назву «Страсна Утреня». Як нагадує священник, саме з цього моменту за церковним календарем починається новий літургійний день.

«Під час Страсної Утрені читають дванадцять Євангелій — уривки з усіх чотирьох Євангелій, у яких описуються останні години земного життя Ісуса. Починаючи з Його бесіди з учнями під час Таємної вечері — і до моменту поховання у гробі Йосифа Ариматейського та приставлення до нього римської сторожі», — розповідає отець Микосовський.

Унікальною особливістю цього богослужіння є зміна літургійного облачення: священники переодягаються у вбрання різних кольорів, символізуючи різні етапи страждань Спасителя.

«Цей день — не про чисті вікна, а про чисте серце», — наголошує монах.


Народні традиції


З самого ранку люди купаються, аби "змити гріхи", прибирають оселі, перуть речі та печуть паски. Кажуть: як проведеш цей день — так і зустрінеш Великдень.

Тому християни намагаються не сваритися, не лінуватися й не засмучуватися.

Священники нагадують, що цього дня також варто піти до сповіді та причастя. Утім, варто пам'ятати, що справжня чистота — це не лише зовнішня, а передусім внутрішня гармонія та щирість серця.

У сучасних умовах, коли багато українців переживають непрості часи, значення Чистого четверга набуває нового змісту. Для когось — це день родинного єднання, для когось — можливість зупинитися, переосмислити й духовно очиститися.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також: 

Свято доброї новини: священник з Івано-Франківщини про значення Благовіщення Пресвятої Богородиці

"Впустити Ісуса у душу та думки", — священник з Івано-Франківська про значення Вербної неділі

Великдень 2025: де та коли в Івано-Франківську освячуватимуть кошики (РОЗКЛАД)


17.04.2025 2754
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2837
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20979
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1931
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1314 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2335
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

4003

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

639

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2109

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

788

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1381
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

58
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

441
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

974
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

65
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

715
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

713
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

660
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8153
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

726 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

849
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2132 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

797