«Це як війна»: в Індії катастрофічна ситуація із захворюваністю на Covid-19

Сім'ї, де є хворий, проїжджають сотні кілометрів дорогами країни, щоб знайти місце в лікарні та кисень.

Прем'єр-міністр Індії Нарендра Дамодардас Моді стикається з негативною реакцією на протипандемічні дії уряду. Вибуховий спалах Covid-19 в Індії підвищує ризик нових мутацій вірусів, які можуть загрожувати всьому світу.

Рут Поллард із Bloomberg вирушила в приватну лікарню на 1000 ліжок у Нью-Делі, щоб поговорити з лікарями, які воюють на передовій.

У переповненому пункті швидкої допомоги в центральній частині Делі Алі Раза не може зрозуміти, коли надійде наступна партія кисню - 12 з 20 його лікарів не працюють з Covid-19, а пацієнти постійно поступають.

"Ми очікували другої хвилі у квітні та травні, але ми не передбачали, що вона вразить нас так сильно і так швидко", - сказала Раза, директор з надзвичайних ситуацій та травм лікарні Moolchand. "Люди приїжджають задихаючись, і всі вони потребують кисню".

За дверима палати Гаґандіп Трехан щойно дізнався, що для його дядька, який захворів та не може самостійно дихати, немає ліжка чи кисню.

Трехан проїхав 310 кілометрів (192 милі) до Делі з північного штату Пенджаб у пошуках ліжка, а його машина була заповнена чотирма кисневими баками, щоб утримати дядька живим.

Шість лікарень йому вже відмовили, проте він, сідаючи у свою машину, планував здійснити сьому спробу.

"Я боюся, що дядько не виживе, якщо його не лікуватимуть", - сказав Трехан. "Я готовий заплатити будь-яку суму за лікарняне ліжко".

Сцени всередині однієї лікарні в Делі дають змогу побачити відчай по всій Індії, де наразі найшвидше у світі наростає щоденний приріст інфікованих вірусом, це загрожує появою нових штамів, які підривають зусилля в більш розвинених країнах щодо вакцинації громадськості та повернення до звичного життя.

Індія додала понад 360 000 нових інфекцій у вівторок, загалом перевищивши 18 мільйонів випадків, поступаючись лише США, тоді як кількість смертей перевищила 200 000.

У середу вранці в Делі було лише 13 вільних ліжок у відділеннях інтенсивної терапії у місті з понад 16 мільйонами жителів. Стрічки соціальних мереж наповнені, здавалося б, нескінченним потоком звернень щодо потреби у ліжках, кисню, Ремдесівіру тощо.

За вихідні справи в лікарні Мулчанда на 1000 ліжок - одному з головних приватних закладів з лікування пацієнтів з Covid-19 у столиці - стали настільки поганими, що він звернувся у Twitter із проханням про кисень. Позначивши у  своїх дописах прем'єр-міністра Нарендру Моді та главу уряду Делі, лікарня попередила, що запаси кисню у них закінчаться менш ніж за дві години для десятків пацієнтів, яким таким чином підтримують життя.

Вібху Талвар, керуючий директор Moolchand HealthCare Group, підняв тривогу після того, як його співробітники оповістили його о 2 годині ночі, що запаси кисню закінчуються.

"До 7 години ранку у нас залишилася лише година, і я натиснув кнопку паніки", - сказав Талвар. "Очевидно, що ті години між 5 та 8 ранку були найбільш напруженим для мене, моєї команди керівників та наших лікарів та медсестер. У нас близько 150 пацієнтів з Covid-19, була велика паніка - сподіваюся, ми більше ніколи так не будемо переживати”.

Але кожен день несе той самий ризик, оскільки лікарні по всій столиці Індії не мають гарантованого постачання кисню.

"Ми не знаємо скільки маємо часу", - сказав він у вівторок.

Внаслідок блокування політичних та фінансових столиць Нью-Делі та Мумбаї, Моді стикається зі зростаючою критикою через те, що він мало займався пандемією та зосереджувався на виборчих кампаніях під час ескалації кризи в галузі охорони здоров'я.

"Коли у нас було шість місяців, і випадків було дуже мало, уряд міг побудувати більше лікарень, забезпечити їх киснем, подбати про розгалужену інфраструктуру", - сказав Раза, який очолює відділення невідкладної допомоги Мулченда. "На цей час постачання кисню слід продовжувати - це найменше, що уряд може зробити для нас".

Тиждень тому Верховний суд Делі висловив "шок і невдоволення" через нехтування урядом і наказав адміністрації Моді "просити, брати в борг, красти", щоб забезпечити адекватне постачання киснем лікарень.

З тих пір уряд затвердив розподіл коштів на встановлення 551 апарату для виробництва медичного кисню в державних закладах охорони здоров’я “якомога швидше”.

Моді цього тижня спілкувався з президентом США Джо Байденом, який погодився відправити вакцини та інші товари в Індію. Його адміністрація також оголосила про плани збільшити виробництво кисню та збільшити доступність ліжок, тоді як уряд Делі оголосив у вівторок, що імпортує 21 готову до використання машину з виробництва кисню з Франції та 18 цистерн для кисню з Бангкока.


"Надзвичайно заразний"

"Поточна хвиля є особливо небезпечною - вона надзвичайно заразна, і ті, хто з нею стикаються, не можуть відновитись так швидко, як це відбувалося під час попередньої хвилі", - сказав головний міністр Делі Арвінд Кейрівал. "Усі лікарні на цей момент перевищують свої реальні можливості щодо завантаження пацієнтами. Всі ліжка зайняті, в тому числі ліжка інтенсивної терапії".

У відділенні невідкладної допомоги лікарні Мулченда жінка з горем схлипує біля тіла родича. Раза додала більше ліжок на кожен запасний дюйм відділення невідкладної допомоги, збільшивши місткість з 16 ліжок до 25 - але цього все ще недостатньо, тих, хто потребує стаціонарного лікування набагато більше.

"Ми намагаємось не думати про те, коли прийде наступний кисневий танкер", - сказав він. “У кожній лікарні не вистачає кисню. Якими б обмеженими ресурсами ми не володіли, ми повинні з цим працювати".

Саной Чацко, працівник лікарні Мулченд, заявив, що кожен день - це боротьба за те, щоб люди жили.

"У цій ситуації ми повинні боротися за кожне життя", - сказав він. "Це як військова ситуація".

за матеріалами Bloomberg


30.04.2021 2718
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

2084
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1402
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1060
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2080
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3570
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1351

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1706

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

510

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1148

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1316
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

453
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24261
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

509
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

461
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

630
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1518
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

683
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

5742
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

616
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1561 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

623
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

534