Трансплантація органів в Україні під час воєнного стану: що відомо

За даними Всесвітньої організації охорони здоровʼя, щороку у світі проводять 150 000 органних трансплантацій.

Тобто, кожних три хвилини на планеті методом трансплантації рятують життя людини.

Про це розповів генеральний директор Українського центру трансплант-координації (УЦТК) Дмитро Коваль в ефірі «Єдині новини», передає Фіртка.

В Україні успішні трансплантації нирки й печінки провели в 70-х роках. А у 2001 році успішно пересадили серце. Після ухвалених у грудні 2019 року важливих законодавчих змін трансплантація в Україні отримала «нове дихання».

Зазначено, що останні три роки, попри пандемію і війну ця сфера активно розвивається. За три роки провели понад тисячу трансплантацій.

Зі слів фахівця, це відбувається за великим бажанням великої групи людей, яка довго і сумлінно працювала над тим, щоб в Україні зʼявилася можливість трансплантації. Починаючи від міністра Зоряни Скалецької продовжуючи міністром Степановим, а зараз Віктором Ляшком.

"Це команда Міністерства охорони здоровʼя, яка сформувала певні правила трансплантації. Створення українського центру трансплант-координації стало можливим завдяки великому бажанню лікарів. Це не один-два лікарі, а це десятки лікарів у кожному закладі охорони здоровʼя. Звичайно, що трансплантацій зараз побільшало і велика подяка за це родинам наших донорів.

На жаль, не всі люди обізнані стосовно важливості та особливостей трансплантології. Фахівці постійно ведуть боротьбу з міфами, які повʼязані з цим", - каже спеціаліст.

Як зазначив Дмитро Коваль, міфи про трансплантацію є різні. В тому числі трансплантологія, на жаль, є складовою сьогоднішньої гібридної війни російської федерації проти України. Вкидається багато різної інформації.

"Один з найпоширеніших міфів є, що не треба давати згоду, бо лікарі будуть знати, що пацієнт дав згоду і будуть якось за тобою «полювати». Але це не правда.

Інформацію про згоду стати донором вноситься у державну інформаційну систему трансплантації. Той трансплант-координатор, який прийняв цю заяву бачить лиш тих осіб в системі, від яких прийняли таку згоду. В іншому закладі трансплант-координатор цієї інформації не побачить.

Навіть, якщо припустимо на якомусь адміністративному рівні побачили таку інформацію, то вона буде все одно не корисною. Тому, що зіставлення донор-реципієнт відбувається за великою кількістю критеріїв.

Ці критерії не паспортні, а клінічні. Тобто потрібно знати біологічний паспорт і донора, і реципієнта та багато чого іншого. Якщо всі ці «зорі сходяться», то формується пара", - пояснив Коваль.

Водночас генеральний директор УЦТК наголосив, що є обовʼязкова процедура діагностики смерті мозку. Яка є необхідна лікарям, щоб зрозуміти, чи можна ще щось зробити для порятунку життя. Це в першу чергу.

"Якщо визнається, що лікарі безсилі й допомогти цій людині не можливо, то запускається процедура. В результаті лікарі розуміють, що зміни, які настали в організмі людини, не зворотні та мозок помер.

Тільки після цього сповіщається трансплант-координатор, який може побачити цю інформацію", - резюмував фахівець.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


23.10.2023 1602
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

753
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

386
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14129 14
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1620
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

906
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6237

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

675

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1501

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1308

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1193
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

553
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

691
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1615
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

632
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

922
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5962
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13800
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

295
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

589
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

522
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

836 2