"Такого немає у жодній країні", - Фаріон щодо законопроєкту про англійську мову в Україні

Важливо вчити рідну мову, втім курс взяли на опанування англійської мови. Але наскільки важливо знати та шанувати рідну мову?

Цим поділилась мовознавиця Ірина Фаріон у програмі "Про головне в деталях", передає Фіртка.

"Це не просто курс на вивчення англійської мови. Якщо за цей законопроєкт про англійську мову, яку запропонував Володимир Зеленський у День Української Конституції, проголосують у другому читанні, тобто ухвалять цей закон, то можна ставити велику крапку навіть на десятій статті Конституції України. 

Тобто першорядну функцію в системі освіти й в системі державного управління, а це наші базові галузі, посідатиме винятково англійська мова.

Такого ми не бачимо в жодній країні світу. Ніхто не ухвалював, навіть з країн європейської унії, закону який би надавав якійсь мові, крім рідної, особливих преференцій. Це відбувається тільки в Україні", - каже Фаріон.

На думку мовознавиці, це добре продуманий хід, щоб високоточною "ракетою" англійської мови збити розквіт й розвиток української мови, який спровокувала національно-визвольна війна. Тобто, українська влада ніколи не була насправді українською.

"Заперечити українську через московську уже неможливо. Бо щодня у нас летять московські ракети. Найдено інший спосіб, як нейтралізувати українську і змістити її з її першорядного місця, яке вона почала посідати в певних середовищах під час війни.

Тобто закон вкрай небезпечний. Він абсолютно вбиває українську мову у системі вищої освіти. Можливо, меншою мірою у системі середньої освіти. Проте, у системі вищої освіти саме англійська мова стає перепусткою для викладача у кар'єрному просуванні. Викладач не отримує ні звання професора, ні доцента, якщо не складе іспит з англійської мови.

Можете собі уявити приниження такого рівня в Німеччині, Франції чи деінде. Тобто для того, щоб викладати у вищому навчальному закладі, ти маєш скласти іспит з англійської мови.

Якщо хтось вважає це позитивним явищем, то я його щиро відсилаю у період 16-17 століття, коли всюди панувала латина.

У мене питання до тих людей, чи змогли з допомогою латинської мови збудувати свою державу? Ні.

У нас повсюдно працювала з прийняттям християнства церковнослов'янська мова в основі південноболгарська. Ми змогли з допомогою болгарської мови збудувати свою державу? Ні.

У нас повсюдно панувала польська мова. Поляки нас завоювали в кінці 14 століття. Ми з допомогою польської мови збудували свою державу? Ні.

Натомість, що робили поляки, коли повсюдно панувала латинська мова, яку вони використовували навіть у сакральній сфері? Вони, починаючи від 13 століття, переходили на рідну мову. Акцентуючи на тому, що основні молитви "Отче Наш" та "Богородице Діво" були винятково польською мовою.

Щось загрожує сьогодні польській мові? Нічого не загрожує. Натомість українцям сьогодні й далі загрожує московська мова", - зазначає Ірина Фаріон.

Ірина Фаріон додає: сьогодні знайшли собі нового пана, який мовить англійською. Тобто, не треба вчити тільки англійську. А вчити: англійську, французьку, німецьку.

"Діти в школі мають робити вибір, а не всіх треба заганяти. Як колись нас заганяли всіх у московську мову, а тепер всіх - в англійську.

Дайте дітям вибір, щоб вони комунікували в світі різними мовами. І визначте врешті-решт пріоритет. Якщо в Україні не буде пріоритету української мови, то не буде в Україні України, на жаль", - зауважує Фаріон.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Івано-франківські депутати підтримали звернення міської ради про припинення спекуляцій з українською мовою

"Наш шлях до перемоги ускладнюється щодня", - мовознавиця Ірина Фаріон


26.01.2024 Вікторія Матіїв 81216 7
Коментарі (7)

Fur 2024.01.27, 04:02

В університетах Сингапур вчаться виключно на англійській мові

NickRiader 2024.01.27, 06:09
Повна брехня. Там навчання ведуться чотирма мовами серед яких є англійська. А вам потрібно хоча б українською навчитись писати.
Володимир 2024.01.27, 12:58

 Іноземний по національності блазень - дивиться на вас і вашу країну - очима іноземного по національності блазня ...

Скільки в цій країні місцевих ?..

Вікторія 2024.01.27, 21:20

Пані Ірина — борець за правду, волю та долю ????????

Українська мова файна 2024.01.28, 00:43

Українська мова має розвиватись. Справді всякі вигадки про "перехід на латинку" - це спроби хоч якось не вчити українську і залишитись на російській тим кому незручо переходити на українську типу ненавидіти путіна і москалів можна і на російській. Може й можна тим хто не українець. Українці мають знати свою мову.

Не підтримую Фаріон в різкості щодо Азову, бо вони українці хоч поки і російськомовні. Водночас звісно дивно було чути російську у відо з війни у підрозділі, який позиціонує себе націоналістичним і претендує бути прикладом. Вся країна за них переживала коли їх оточили на Азовсталі в Маріуполі. Жахливі місяці...

Прикро бачити як українці сваряться. Політики і відомі лідери думок мають змякшувати такі конфлікти - на те і вчились "багато книжок читали'. Фаріон відповіли теж досить негарно. Вона за українську мову давно, а азовці чи німі чи ще якісь мовні - це українці, якщо причетні до нашої крові і культури. І повернути усякомовних на українську називаюяи неукраїнцями невдасться. Викрадені Хуйлом діти зіба вже остаточно неукраїнці? Поки є шанс треба боротись за них поки не стали "яничарами".

Щодо обовязкової англійської для чиновників - це піар акція і буде більше контролерів, які зароблятимуть гроші на імітації. Англійської треба вчити молодших для бізнес і технічної співпраці з західнтм світом.

Мова йтиме за ділами за грошима. Розірве бізнес звязки Україна з Росією остаточно, націоналізує росмайно і англійську самі почнуть вчити - бо це гроші. Як заробітчани польську чи  чешську бо кращий заробіток як знаєш мову.

Та перш за все треба виграти війну. І орки українською не розмовляють, а вбивають користуючись російською і імперіалізмом російським.

Володар ларька 2024.01.28, 06:16
  • Оце я ще до комуністки не дослуховувався. Скільки мов знаєш, стільки разів ти і людина.
Тлумачення 2024.01.28, 10:30
Як це "декілька разів люлина"? Реклама перекладачів? Людину людиною роблять вчинки. Знання мов розширює кругозір розуміння як і чим живуть інші. Міліони на декількох мовах розмовляти не будуть заради красивою фрази "стільки раз людина". Українська ще й одного стандрту має бути що б закарпатців розуміти.
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

570
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1483
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1912 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7243
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15083 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1951

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють зміщуючи акценти з важливого на другорядне. Традиційно в православній і католицькій церквах дітей приводять

118

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

900

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

971

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1756
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

141
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

537
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

781
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3038
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

783
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1843
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

872
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35020 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

365
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

513
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

841
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

749