"Такого немає у жодній країні", - Фаріон щодо законопроєкту про англійську мову в Україні

Важливо вчити рідну мову, втім курс взяли на опанування англійської мови. Але наскільки важливо знати та шанувати рідну мову?

Цим поділилась мовознавиця Ірина Фаріон у програмі "Про головне в деталях", передає Фіртка.

"Це не просто курс на вивчення англійської мови. Якщо за цей законопроєкт про англійську мову, яку запропонував Володимир Зеленський у День Української Конституції, проголосують у другому читанні, тобто ухвалять цей закон, то можна ставити велику крапку навіть на десятій статті Конституції України. 

Тобто першорядну функцію в системі освіти й в системі державного управління, а це наші базові галузі, посідатиме винятково англійська мова.

Такого ми не бачимо в жодній країні світу. Ніхто не ухвалював, навіть з країн європейської унії, закону який би надавав якійсь мові, крім рідної, особливих преференцій. Це відбувається тільки в Україні", - каже Фаріон.

На думку мовознавиці, це добре продуманий хід, щоб високоточною "ракетою" англійської мови збити розквіт й розвиток української мови, який спровокувала національно-визвольна війна. Тобто, українська влада ніколи не була насправді українською.

"Заперечити українську через московську уже неможливо. Бо щодня у нас летять московські ракети. Найдено інший спосіб, як нейтралізувати українську і змістити її з її першорядного місця, яке вона почала посідати в певних середовищах під час війни.

Тобто закон вкрай небезпечний. Він абсолютно вбиває українську мову у системі вищої освіти. Можливо, меншою мірою у системі середньої освіти. Проте, у системі вищої освіти саме англійська мова стає перепусткою для викладача у кар'єрному просуванні. Викладач не отримує ні звання професора, ні доцента, якщо не складе іспит з англійської мови.

Можете собі уявити приниження такого рівня в Німеччині, Франції чи деінде. Тобто для того, щоб викладати у вищому навчальному закладі, ти маєш скласти іспит з англійської мови.

Якщо хтось вважає це позитивним явищем, то я його щиро відсилаю у період 16-17 століття, коли всюди панувала латина.

У мене питання до тих людей, чи змогли з допомогою латинської мови збудувати свою державу? Ні.

У нас повсюдно працювала з прийняттям християнства церковнослов'янська мова в основі південноболгарська. Ми змогли з допомогою болгарської мови збудувати свою державу? Ні.

У нас повсюдно панувала польська мова. Поляки нас завоювали в кінці 14 століття. Ми з допомогою польської мови збудували свою державу? Ні.

Натомість, що робили поляки, коли повсюдно панувала латинська мова, яку вони використовували навіть у сакральній сфері? Вони, починаючи від 13 століття, переходили на рідну мову. Акцентуючи на тому, що основні молитви "Отче Наш" та "Богородице Діво" були винятково польською мовою.

Щось загрожує сьогодні польській мові? Нічого не загрожує. Натомість українцям сьогодні й далі загрожує московська мова", - зазначає Ірина Фаріон.

Ірина Фаріон додає: сьогодні знайшли собі нового пана, який мовить англійською. Тобто, не треба вчити тільки англійську. А вчити: англійську, французьку, німецьку.

"Діти в школі мають робити вибір, а не всіх треба заганяти. Як колись нас заганяли всіх у московську мову, а тепер всіх - в англійську.

Дайте дітям вибір, щоб вони комунікували в світі різними мовами. І визначте врешті-решт пріоритет. Якщо в Україні не буде пріоритету української мови, то не буде в Україні України, на жаль", - зауважує Фаріон.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Івано-франківські депутати підтримали звернення міської ради про припинення спекуляцій з українською мовою

"Наш шлях до перемоги ускладнюється щодня", - мовознавиця Ірина Фаріон


26.01.2024 Вікторія Матіїв 80759 7
Коментарі (7)

Fur 2024.01.27, 04:02

В університетах Сингапур вчаться виключно на англійській мові

NickRiader 2024.01.27, 06:09
Повна брехня. Там навчання ведуться чотирма мовами серед яких є англійська. А вам потрібно хоча б українською навчитись писати.
Володимир 2024.01.27, 12:58

 Іноземний по національності блазень - дивиться на вас і вашу країну - очима іноземного по національності блазня ...

Скільки в цій країні місцевих ?..

Вікторія 2024.01.27, 21:20

Пані Ірина — борець за правду, волю та долю ????????

Українська мова файна 2024.01.28, 00:43

Українська мова має розвиватись. Справді всякі вигадки про "перехід на латинку" - це спроби хоч якось не вчити українську і залишитись на російській тим кому незручо переходити на українську типу ненавидіти путіна і москалів можна і на російській. Може й можна тим хто не українець. Українці мають знати свою мову.

Не підтримую Фаріон в різкості щодо Азову, бо вони українці хоч поки і російськомовні. Водночас звісно дивно було чути російську у відо з війни у підрозділі, який позиціонує себе націоналістичним і претендує бути прикладом. Вся країна за них переживала коли їх оточили на Азовсталі в Маріуполі. Жахливі місяці...

Прикро бачити як українці сваряться. Політики і відомі лідери думок мають змякшувати такі конфлікти - на те і вчились "багато книжок читали'. Фаріон відповіли теж досить негарно. Вона за українську мову давно, а азовці чи німі чи ще якісь мовні - це українці, якщо причетні до нашої крові і культури. І повернути усякомовних на українську називаюяи неукраїнцями невдасться. Викрадені Хуйлом діти зіба вже остаточно неукраїнці? Поки є шанс треба боротись за них поки не стали "яничарами".

Щодо обовязкової англійської для чиновників - це піар акція і буде більше контролерів, які зароблятимуть гроші на імітації. Англійської треба вчити молодших для бізнес і технічної співпраці з західнтм світом.

Мова йтиме за ділами за грошима. Розірве бізнес звязки Україна з Росією остаточно, націоналізує росмайно і англійську самі почнуть вчити - бо це гроші. Як заробітчани польську чи  чешську бо кращий заробіток як знаєш мову.

Та перш за все треба виграти війну. І орки українською не розмовляють, а вбивають користуючись російською і імперіалізмом російським.

Володар ларька 2024.01.28, 06:16
  • Оце я ще до комуністки не дослуховувався. Скільки мов знаєш, стільки разів ти і людина.
Тлумачення 2024.01.28, 10:30
Як це "декілька разів люлина"? Реклама перекладачів? Людину людиною роблять вчинки. Знання мов розширює кругозір розуміння як і чим живуть інші. Міліони на декількох мовах розмовляти не будуть заради красивою фрази "стільки раз людина". Українська ще й одного стандрту має бути що б закарпатців розуміти.
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1570
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1012
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1275 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3731 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33869
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2833

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

352

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

750

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1695

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1063
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

629
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

508
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

884
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1982
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12198
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1493
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1277
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

538
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

249
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

320
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

364
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1256