"Такого немає у жодній країні", - Фаріон щодо законопроєкту про англійську мову в Україні

Важливо вчити рідну мову, втім курс взяли на опанування англійської мови. Але наскільки важливо знати та шанувати рідну мову?

Цим поділилась мовознавиця Ірина Фаріон у програмі "Про головне в деталях", передає Фіртка.

"Це не просто курс на вивчення англійської мови. Якщо за цей законопроєкт про англійську мову, яку запропонував Володимир Зеленський у День Української Конституції, проголосують у другому читанні, тобто ухвалять цей закон, то можна ставити велику крапку навіть на десятій статті Конституції України. 

Тобто першорядну функцію в системі освіти й в системі державного управління, а це наші базові галузі, посідатиме винятково англійська мова.

Такого ми не бачимо в жодній країні світу. Ніхто не ухвалював, навіть з країн європейської унії, закону який би надавав якійсь мові, крім рідної, особливих преференцій. Це відбувається тільки в Україні", - каже Фаріон.

На думку мовознавиці, це добре продуманий хід, щоб високоточною "ракетою" англійської мови збити розквіт й розвиток української мови, який спровокувала національно-визвольна війна. Тобто, українська влада ніколи не була насправді українською.

"Заперечити українську через московську уже неможливо. Бо щодня у нас летять московські ракети. Найдено інший спосіб, як нейтралізувати українську і змістити її з її першорядного місця, яке вона почала посідати в певних середовищах під час війни.

Тобто закон вкрай небезпечний. Він абсолютно вбиває українську мову у системі вищої освіти. Можливо, меншою мірою у системі середньої освіти. Проте, у системі вищої освіти саме англійська мова стає перепусткою для викладача у кар'єрному просуванні. Викладач не отримує ні звання професора, ні доцента, якщо не складе іспит з англійської мови.

Можете собі уявити приниження такого рівня в Німеччині, Франції чи деінде. Тобто для того, щоб викладати у вищому навчальному закладі, ти маєш скласти іспит з англійської мови.

Якщо хтось вважає це позитивним явищем, то я його щиро відсилаю у період 16-17 століття, коли всюди панувала латина.

У мене питання до тих людей, чи змогли з допомогою латинської мови збудувати свою державу? Ні.

У нас повсюдно працювала з прийняттям християнства церковнослов'янська мова в основі південноболгарська. Ми змогли з допомогою болгарської мови збудувати свою державу? Ні.

У нас повсюдно панувала польська мова. Поляки нас завоювали в кінці 14 століття. Ми з допомогою польської мови збудували свою державу? Ні.

Натомість, що робили поляки, коли повсюдно панувала латинська мова, яку вони використовували навіть у сакральній сфері? Вони, починаючи від 13 століття, переходили на рідну мову. Акцентуючи на тому, що основні молитви "Отче Наш" та "Богородице Діво" були винятково польською мовою.

Щось загрожує сьогодні польській мові? Нічого не загрожує. Натомість українцям сьогодні й далі загрожує московська мова", - зазначає Ірина Фаріон.

Ірина Фаріон додає: сьогодні знайшли собі нового пана, який мовить англійською. Тобто, не треба вчити тільки англійську. А вчити: англійську, французьку, німецьку.

"Діти в школі мають робити вибір, а не всіх треба заганяти. Як колись нас заганяли всіх у московську мову, а тепер всіх - в англійську.

Дайте дітям вибір, щоб вони комунікували в світі різними мовами. І визначте врешті-решт пріоритет. Якщо в Україні не буде пріоритету української мови, то не буде в Україні України, на жаль", - зауважує Фаріон.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Івано-франківські депутати підтримали звернення міської ради про припинення спекуляцій з українською мовою

"Наш шлях до перемоги ускладнюється щодня", - мовознавиця Ірина Фаріон


26.01.2024 Вікторія Матіїв 80492 7
Коментарі (7)

Fur 2024.01.27, 04:02

В університетах Сингапур вчаться виключно на англійській мові

NickRiader 2024.01.27, 06:09
Повна брехня. Там навчання ведуться чотирма мовами серед яких є англійська. А вам потрібно хоча б українською навчитись писати.
Володимир 2024.01.27, 12:58

 Іноземний по національності блазень - дивиться на вас і вашу країну - очима іноземного по національності блазня ...

Скільки в цій країні місцевих ?..

Вікторія 2024.01.27, 21:20

Пані Ірина — борець за правду, волю та долю ????????

Українська мова файна 2024.01.28, 00:43

Українська мова має розвиватись. Справді всякі вигадки про "перехід на латинку" - це спроби хоч якось не вчити українську і залишитись на російській тим кому незручо переходити на українську типу ненавидіти путіна і москалів можна і на російській. Може й можна тим хто не українець. Українці мають знати свою мову.

Не підтримую Фаріон в різкості щодо Азову, бо вони українці хоч поки і російськомовні. Водночас звісно дивно було чути російську у відо з війни у підрозділі, який позиціонує себе націоналістичним і претендує бути прикладом. Вся країна за них переживала коли їх оточили на Азовсталі в Маріуполі. Жахливі місяці...

Прикро бачити як українці сваряться. Політики і відомі лідери думок мають змякшувати такі конфлікти - на те і вчились "багато книжок читали'. Фаріон відповіли теж досить негарно. Вона за українську мову давно, а азовці чи німі чи ще якісь мовні - це українці, якщо причетні до нашої крові і культури. І повернути усякомовних на українську називаюяи неукраїнцями невдасться. Викрадені Хуйлом діти зіба вже остаточно неукраїнці? Поки є шанс треба боротись за них поки не стали "яничарами".

Щодо обовязкової англійської для чиновників - це піар акція і буде більше контролерів, які зароблятимуть гроші на імітації. Англійської треба вчити молодших для бізнес і технічної співпраці з західнтм світом.

Мова йтиме за ділами за грошима. Розірве бізнес звязки Україна з Росією остаточно, націоналізує росмайно і англійську самі почнуть вчити - бо це гроші. Як заробітчани польську чи  чешську бо кращий заробіток як знаєш мову.

Та перш за все треба виграти війну. І орки українською не розмовляють, а вбивають користуючись російською і імперіалізмом російським.

Володар ларька 2024.01.28, 06:16
  • Оце я ще до комуністки не дослуховувався. Скільки мов знаєш, стільки разів ти і людина.
Тлумачення 2024.01.28, 10:30
Як це "декілька разів люлина"? Реклама перекладачів? Людину людиною роблять вчинки. Знання мов розширює кругозір розуміння як і чим живуть інші. Міліони на декількох мовах розмовляти не будуть заради красивою фрази "стільки раз людина". Українська ще й одного стандрту має бути що б закарпатців розуміти.
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

619
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

867
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2505
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1806
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2094
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5701 16

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

131

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

252

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1206

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1232
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

970
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

812
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14638
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

665
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10462
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6162
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

690
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7657
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2907
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

636
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

710
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

615