"Такого немає у жодній країні", - Фаріон щодо законопроєкту про англійську мову в Україні

Важливо вчити рідну мову, втім курс взяли на опанування англійської мови. Але наскільки важливо знати та шанувати рідну мову?

Цим поділилась мовознавиця Ірина Фаріон у програмі "Про головне в деталях", передає Фіртка.

"Це не просто курс на вивчення англійської мови. Якщо за цей законопроєкт про англійську мову, яку запропонував Володимир Зеленський у День Української Конституції, проголосують у другому читанні, тобто ухвалять цей закон, то можна ставити велику крапку навіть на десятій статті Конституції України. 

Тобто першорядну функцію в системі освіти й в системі державного управління, а це наші базові галузі, посідатиме винятково англійська мова.

Такого ми не бачимо в жодній країні світу. Ніхто не ухвалював, навіть з країн європейської унії, закону який би надавав якійсь мові, крім рідної, особливих преференцій. Це відбувається тільки в Україні", - каже Фаріон.

На думку мовознавиці, це добре продуманий хід, щоб високоточною "ракетою" англійської мови збити розквіт й розвиток української мови, який спровокувала національно-визвольна війна. Тобто, українська влада ніколи не була насправді українською.

"Заперечити українську через московську уже неможливо. Бо щодня у нас летять московські ракети. Найдено інший спосіб, як нейтралізувати українську і змістити її з її першорядного місця, яке вона почала посідати в певних середовищах під час війни.

Тобто закон вкрай небезпечний. Він абсолютно вбиває українську мову у системі вищої освіти. Можливо, меншою мірою у системі середньої освіти. Проте, у системі вищої освіти саме англійська мова стає перепусткою для викладача у кар'єрному просуванні. Викладач не отримує ні звання професора, ні доцента, якщо не складе іспит з англійської мови.

Можете собі уявити приниження такого рівня в Німеччині, Франції чи деінде. Тобто для того, щоб викладати у вищому навчальному закладі, ти маєш скласти іспит з англійської мови.

Якщо хтось вважає це позитивним явищем, то я його щиро відсилаю у період 16-17 століття, коли всюди панувала латина.

У мене питання до тих людей, чи змогли з допомогою латинської мови збудувати свою державу? Ні.

У нас повсюдно працювала з прийняттям християнства церковнослов'янська мова в основі південноболгарська. Ми змогли з допомогою болгарської мови збудувати свою державу? Ні.

У нас повсюдно панувала польська мова. Поляки нас завоювали в кінці 14 століття. Ми з допомогою польської мови збудували свою державу? Ні.

Натомість, що робили поляки, коли повсюдно панувала латинська мова, яку вони використовували навіть у сакральній сфері? Вони, починаючи від 13 століття, переходили на рідну мову. Акцентуючи на тому, що основні молитви "Отче Наш" та "Богородице Діво" були винятково польською мовою.

Щось загрожує сьогодні польській мові? Нічого не загрожує. Натомість українцям сьогодні й далі загрожує московська мова", - зазначає Ірина Фаріон.

Ірина Фаріон додає: сьогодні знайшли собі нового пана, який мовить англійською. Тобто, не треба вчити тільки англійську. А вчити: англійську, французьку, німецьку.

"Діти в школі мають робити вибір, а не всіх треба заганяти. Як колись нас заганяли всіх у московську мову, а тепер всіх - в англійську.

Дайте дітям вибір, щоб вони комунікували в світі різними мовами. І визначте врешті-решт пріоритет. Якщо в Україні не буде пріоритету української мови, то не буде в Україні України, на жаль", - зауважує Фаріон.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Івано-франківські депутати підтримали звернення міської ради про припинення спекуляцій з українською мовою

"Наш шлях до перемоги ускладнюється щодня", - мовознавиця Ірина Фаріон


26.01.2024 Вікторія Матіїв 80910 7
Коментарі (7)

Fur 2024.01.27, 04:02

В університетах Сингапур вчаться виключно на англійській мові

NickRiader 2024.01.27, 06:09
Повна брехня. Там навчання ведуться чотирма мовами серед яких є англійська. А вам потрібно хоча б українською навчитись писати.
Володимир 2024.01.27, 12:58

 Іноземний по національності блазень - дивиться на вас і вашу країну - очима іноземного по національності блазня ...

Скільки в цій країні місцевих ?..

Вікторія 2024.01.27, 21:20

Пані Ірина — борець за правду, волю та долю ????????

Українська мова файна 2024.01.28, 00:43

Українська мова має розвиватись. Справді всякі вигадки про "перехід на латинку" - це спроби хоч якось не вчити українську і залишитись на російській тим кому незручо переходити на українську типу ненавидіти путіна і москалів можна і на російській. Може й можна тим хто не українець. Українці мають знати свою мову.

Не підтримую Фаріон в різкості щодо Азову, бо вони українці хоч поки і російськомовні. Водночас звісно дивно було чути російську у відо з війни у підрозділі, який позиціонує себе націоналістичним і претендує бути прикладом. Вся країна за них переживала коли їх оточили на Азовсталі в Маріуполі. Жахливі місяці...

Прикро бачити як українці сваряться. Політики і відомі лідери думок мають змякшувати такі конфлікти - на те і вчились "багато книжок читали'. Фаріон відповіли теж досить негарно. Вона за українську мову давно, а азовці чи німі чи ще якісь мовні - це українці, якщо причетні до нашої крові і культури. І повернути усякомовних на українську називаюяи неукраїнцями невдасться. Викрадені Хуйлом діти зіба вже остаточно неукраїнці? Поки є шанс треба боротись за них поки не стали "яничарами".

Щодо обовязкової англійської для чиновників - це піар акція і буде більше контролерів, які зароблятимуть гроші на імітації. Англійської треба вчити молодших для бізнес і технічної співпраці з західнтм світом.

Мова йтиме за ділами за грошима. Розірве бізнес звязки Україна з Росією остаточно, націоналізує росмайно і англійську самі почнуть вчити - бо це гроші. Як заробітчани польську чи  чешську бо кращий заробіток як знаєш мову.

Та перш за все треба виграти війну. І орки українською не розмовляють, а вбивають користуючись російською і імперіалізмом російським.

Володар ларька 2024.01.28, 06:16
  • Оце я ще до комуністки не дослуховувався. Скільки мов знаєш, стільки разів ти і людина.
Тлумачення 2024.01.28, 10:30
Як це "декілька разів люлина"? Реклама перекладачів? Людину людиною роблять вчинки. Знання мов розширює кругозір розуміння як і чим живуть інші. Міліони на декількох мовах розмовляти не будуть заради красивою фрази "стільки раз людина". Українська ще й одного стандрту має бути що б закарпатців розуміти.
19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

842 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2233
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717