Так головний освітянин міста Ігор Смаль своїм листом Представнику Уповноваженого з питань дотримання прав дитини стверджує, що ніякого втручання в освітній процес державних ЗОШ не було.
Неначе посадовець забув, як Департаментом освіти ІФ ОДА "Встановлено, що спільнота віднови у Святому Дусі "Як Марія" та місійна команда "Бог живий", яка діє в рамках цієї спільноти... самовільно розпочали активну діяльність у загальноосвітніх навчальних закладах міста Івано-Франківська." (№Т-57/01-08 від 23.05.16) "...вказано на недостатній контроль за діяльністю загальноосвітніх навчальних закладів ... та зобов'язано вжити заходів щодо недопущення в майбутньому проявів самовільного втручання у навчально-виховний процес будь-яких організацій" - завершує свій лист Директор департаменту п.Віктор Кімакович.
Тож навіщо п.Ігор свідомо подає неправдиву інформацію, до того ж - на письмі? Може має певні "взаємини" з представниками зазначених незареєстрованих псевдо-релігійних "організацій"... Адже освіта міста була поінформована про "гуманітарний десант" письмово, ще на стадії його підготовки. Може самі "ділки" - настільки впливові, що головний освітянин просто змушений їх покривати...
Ймовірний і такий варіант. Адже на звернення в правоохоронні органи щодо погроз, які надійшли мені від імені згаданих "спільнот" - поліція не змогла встановити осіб, що погрожували.
Але то - припущення. Повернімося до фактів.
Листом №ТЕ-17/01-013/086 Управління культури ІФ ОДА ствердило, що "згадані Вами організації не є релігійними, не зареєстровані в ОДА та не відносяться до релігійних об'єднань, не підпадають під дію Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації". Виходить: мережа ввела в оману навіть офіційні державні органи: адже проводить щотижневі збори релігійного змісту (здійснює специфічний релігійний обряд - т.зв. "прослава"). Позиціонує себе як релігійна, має духівника (що на письмі потвердив статус і мету діяльності) та асоціює себе з УГКЦ. Останнє, як прокоментувала працівник міської освіти п.Л.Савка, дало можливість "ділкам" безперешкодно входити до шкіл міста. Проте ані Івано-Франківська архієпархія УГКЦ (№418 від 10.10.2017), ні Верховний Архієпископ УГКЦ (№838 від 12.10.2017) не підтвердила приналежність до себе зазначеної "структури" та відповідність їхніх "наук" науці Церкви. Про якість та зміст "наук" вже було написано в матеріялі "Небезпека, що іде від сект" ("Західний Кур'єр" №36 від 07.09.2017).
Обряди, що проводить структура - відрізняються від літургійного чину УГКЦ та йдуть в розріз із православною традицією. Проте цілком ідентичні з тим, що творить Володимир Мунтян, котрий іменує себе "апостолом" (див. "ЦРУ.Релігійне зомбування" https://www.youtube.com/watch?v=ZPXc95ybRzw). Можливо й не дивно, що телестудія, якою керує офіційний духівник офіційно неіснуючої структури - Роман Терлецький - теж носить назву "Апостол".
В одній з програм, випущених згаданою студією, представник "місіонерів" гордо повідомляє, що психологічній обробці "ділків" вже піддано 10 ТИСЯЧ неповнолітніх! Та чітко зазначає: команди ходять по школах з конкретною метою - заангажувати дітей на свій курс "Руах", де їм системно поміняють свідомість.
Чи хотіли б ви, щоб якась сумнівна псевдо-релігійна офіційно неіснуюча структура (секта?) системно міняла свідомість вашій дитині? Причому - без вашого відома...
Чи законно це?
Міністерство освіти своїм листом №2.2-576 від 5.03.2018 чітко ствердило, що ні. "...ст.31 Закону України "Про освіту"... п.1-2... державні та комунальні заклади освіти відокремлені від церкви (релігійних організацій), мають світський характер. ... п.4... керівництву закладів освіти... їх посадовим особам забороняється залучати здобувачів освіти до участі в заходах, організованих релігійними організаціями..."
Чи безпечно?
Жодних офіційних висновків наразі - нема. Та й звідки їм взятись, якщо організації офіційно не існує, а її "гуру" - іноземець (тема окремої публікації). Вийшла невелика аналітична праця авторитетного психолога з Києва - Людмили Гридковець "Вплив деструктивних культів і сект", де авторка на основі власної психотерапевтичної практики виділяє найтиповіші площини культового узалежнення особистості:
1) узалежнення особистості від однієї “культової” особи;
2) розвиток деформаційних детермінацій особистості під впливом сектантських спільнот;
3) вплив релігійних почуттів на формування змінених станів особистості;
4) вплив психічних розладів та психологічних деформацій особистості на розвиток стратегічного культового мислення.
Всіх їх об’єднує фактор узалежнення особистості. Хоч він і проявляється в різних механізмах прояву систем внутрішньої рефлексії та зовнішньої взаємодії, проте загалом має руйнівний вплив на неї.
(Зауважмо: все вищеперелічене - вповні чи частково - місце у діяльності згаданих "організацій" - починаючи від величання їхнього іноземного "гуру" - "святим" - зі слів о.О.Саранчука, УГКЦ.)
"...Дослідження ще раз підтверджують, що деструктивний вплив культового мислення на духовно-психологічні процеси особистості найбільше проявляється в період особистісних криз людини. Саме ці особистісні кризи найчастіше використовують лідери деструктивних культів для поповнення адептами." - підсумовує п.Людмила.
Тобто: секта користується слабкістю людини, щоб під виглядом допомоги - ввійти в довіру й переналаштувати свідомість адепта - на себе, як єдине гідне довіри джерело добра, правди, любові. Сильній людині - навпаки втовкмачують, що вона - слабка, залежна й потребує визволення. В диструктивну залежність вписують все, навіть любов до батьків, їхню турботу чи навіть - улюблену справу людини. Варто пригадати, що нещодавно одна з таких псевдо-релігійних "спільнот" проводила дводенний семінар, присвячений темі звільнення від залежностей. Мають люди почуття гумору, еге ж!
Не дивуйтесь, що серед адептів т.зв. "спільнот" можна побачити священиків, зокрема - УГКЦ. Ще одна праця п.Гридковець "ЗАГРОЗА КУЛЬТОВОЇ ЗАЛЕЖНОСТІ В МЕЖАХ АПОСТОЛЬКОЇ ЦЕРКВИ" недвозначно показує, що такі загрози вже існують у Церкві. Бо людям властиво, бачачи священика, відключати критичне мислення. На жаль!
Загальновідомо, що особи, які потрапли під вплив "ділків", починають віддалятись від батьків, друзів. Можуть втрачати інтерес до роботи, звичних захоплень, навіть власних малих дітей. Людина починає цікавитись виключно тим, що пропонує "спільнота". Як ствердив у приватній зустрічі сам п.Терлецькій, це - нормально, адже МИ - сім'я.
Можливо я чогось не розумію, але - як на мене - воно мало б називатись дещо інакше ... теж на "с"... Якось на зразок "СЕКТА"! Чому? Бо правдива віра, плекана Церквою, провадить вчення Христове: "Щоб прихилити серця батьків до дітей". Зрештою, дари й плоди Святого Духа - направлені на іншу особу, гармонійні взаємини. І аж ніяк не відмежування, зречення й закритість.
Як тоді досягають таких ефектів, адже декларативно проповідують віру і добро? У роботі "струтур" широко застосовуються гіпнотично-трансові стани, техніки NLP та інші способи активного впливу на свідомість. Адепт, що знаходиться в стані зміненої свідомості, вже не уловлює, що відбувається, отже - в підсвідомість можна "засіяти" будь-що.
Як стверджує п.Володимир Єшкілєв, котрий професійно знається в NLP, фахівцю для переналаштування людини - достатньо кількох хвилин особистого контакту. Що можна зробити з класом дітлахів за 45 хвилин - та все, що завгодно! Вони навіть не запам'ятають, що щось взагалі відбувалось!
Мабуть тому й правий п.Смаль, зазначаючи у своєму листі, що жодних скарг від батьків - не надходило. Переважна більшість з них - навіть не знала про шкільних "гостей". Та що там батьки? Директор ЗОШ №23, у якої брала коментар журналіст телеканалу "Інтер" - ствердила, що ніяких уроків "ділки" не проводили. Якщо про такі події не знає навіть директор школи...
Питання - в іншому: як убезпечити від подібних "явищ" надалі? (У роботі "спільноти" широко використовують т.зв. "12-крокову програму", яка, згідно пояснень п.Терлецького владиці Йосафату Мощичу, УГКЦ, викликає залежність від групи.) Чи займуться нарешті відповідні державні структури аналізом "роботи" згаданих "ділків" та їхніх "шкіл-курсів" (оголошення на одній з церков міста вже пропонує відвідати курс "Руах", а інтернет повниться запрошеннями на "Школу Марії")... Сподіваюсь, цього разу ситуацію вже не вдасться замовчати.
А читачам (особливо - батькам), пробачте, та насмілюсь нагадати: віднаходьте час для ваших близьких (особливо - дітей). Що, якщо постановите за правило: мати, наприклад, вечірній чай з солодощами й солодкими розмовами? Елементарно: що було доброго, чим тішишся, чим сьогодні тебе обдарував Бог; через що переходиш, в чому я можу допомогти? Звичайно, це не має бути допитом - будьте готові й самі щось розповісти (діти зазвичай - просто заскочені). Так, попервах це може бути не просто. Але згодом - повірте - ви скажете, що це - найцінніша інвестиція у вашому житті! Принаймні так стверджують ті, кому мені довелось допомагати в подоланні згаданих впливів. І ще одне: навіть найбільша халепа - має нести якийсь подарунок. Наприклад - прихід сектантів до шкіл - спричинив те, що ми з вами піднімаємо тему важливості добрих взаємин.
Павло Теличко