Поширеність діабету збільшилася: яка захворюваність на Прикарпатті

Захворюваність на цукровий діабет з кожним роком збільшується і, за прогнозами експертів, буде зростати.

Лише у 2023 році показники захворюваності населення Івано-Франківської області на діабет були на другому місці серед усіх зареєстрованих випадків захворювань на неінфекційні захворювання і становили 4174 випадків на 100 тисяч.

Про це розповіли в Івано-Франківському обласному центрі контролю та профілактики хвороб, пише Фіртка.

Так, в Україні діабет займає третє місце за поширеністю після хвороб серцево-судинної системи та онкозахворювань.

Поширеність діабету збільшилася за останніх десять років на половину, цукровий діабет також входить в "десятку" причин смерті українців.

Майже 3% первинної інвалідності дорослого населення в України є наслідком захворювання на діабет.

На Прикарпатті ця хвороба частіше реєструвалася у жінок (56%), у чоловіків — 44%. Більш вразливими до діабету серед вікових груп стали люди старшого (60 і більше років — 47%) та середнього (40 і більше років — 45%) віку.

"Викликає занепокоєння той факт, що діабет молодшає, адже ним в тому році захворіло 112 дітей та 1217 молодих людей.

За територіальним розподілом, випадків діагностованого діабету було найбільше в Івано-Франківському та Надвірнянському районі", — йдеться в дописі.

Як вказують фахівці, число хворих на діабет подвоюється через кожні 15 років. Понад 400 мільйонів людей живуть з діабетом по всьому світу і кількість хворих продовжує зростати щорічно.

Лікарі радять контролювати фактори ризику цукрового діабету, а саме:
  • збільшити фізичну активність. Регулярні фізичні навантаження допоможуть позбутися зайвої ваги, знизити рівень цукру в крові, підвищити чутливість до інсуліну, це можуть бути вправи на свіжому повітрі, фітнес-програми тощо;
  • дотримуватися здорового харчування. Дієти, що ґрунтуються на відмові від конкретних продуктів, допомагають схуднути, проте вони можуть позбавити вас необхідних нутрієнтів. При виборі типу харчування для профілактики або при діабеті потрібно проконсультуватися зі спеціалістом та враховувати індивідуальні особливості, щоби не зашкодити організму;
  • споживати більше клітковини із цільнозернових, овочів, фруктів, горіхів, круп та хліба. Це допоможе зменшити ризик діабету, покращити контроль рівня цукру в крові, знизити ризик серцевих захворювань;
  • контролювати масу тіла. Якщо у вас ожиріння чи надмірна вага, ризик захворіти на діабет зростає. Доведено, що втрата надмірної ваги сприяє поліпшенню здоров'я. Завдяки заняттям спортом та втраті зайвої ваги, ризик діабету зменшується на понад 50 %. Особливо це стосується тих осіб, родичі яких хворіли на діабет;
  • утримуватися від куріння та вживання алкоголю. Куріння може призвести до підвищення цукру та резистентності до інсуліну. Чим більше ви курите, тим більший ризик діабету, алкоголь також підвищує ризик виникнення хвороби;
  • вчасно звертатися до лікаря. У разі погіршення стану або довготривалих симптомів не зволікайте з візитом до сімейного лікаря;
  • навчитися долати стрес, адже це доведений фактор ризику діабету.
  • бути обізнаним про ризики, ознаки й превентивні міри, регулярно перевіряти рівень глюкози в крові (норма для дорослих 3,5-5,7 ммоль/л, 4, 2-6,4 ммоль/л норма для дітей) – це мінімум, який ми маємо зробити для себе та своїх близьких.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

"Захворювання є характерним для області": скільки людей на Івано-Франківщині цьогоріч захворіли на лептоспіроз

На Прикарпатті "Укрпошта" доставляє медичні товари за програмою "Доступні ліки"

«В медицину вкладаємо постійно»: за минулий рік Івано-Франківськ отримав медичне обладнання на суму понад 45 мільйонів гривень


Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2487
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1580 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3659
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5430
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1680
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2080

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

169

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

193

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

400

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

884
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

477
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

773
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2470 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

507
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

871
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4920
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

738
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

656
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

587
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

403
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

729
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

888 2