Підсумок моніторингу водойм: які річки є найчистішими на Прикарпатті

фото: ілюстративне
Найчистіші річки Івано-Франківщини — Свіча та Бистриця Надвірнянська. У них не виявили перевищення від норми небезпечних речовин і знайшли їх менше, ніж в інших водоймах.

Про це розповіла начальниця лабораторії моніторингу вод Західного регіону Дністровського басейнового управління водних ресурсів Марія Засідко у коментарі Суспільному, пише Фіртка.

Так, за словами експертки, найбруднішими в області є річки Саджава та Луква, де фахівці знайшли п'ять речовин, що перевищують екологічні норми.

Ці результати — підсумок моніторингу водойм у річкових басейнах Дністра і Дунаю на території Івано-Франківської області протягом восьми місяців 2024 року.

"Фахівці роблять відбір проб води щомісяця.

Чистою також можна вважати Бистрицю Солотвинську в селі Скобичівка. У басейні Прута найчистішою річкою є річка Любіжня, проби в якій ми відбираємо у селищі Делятин. Там знаходимо різні речовини, але вони не перевищують допустимі норми.

Можу заспокоїти прикарпатців, що річки у районах водозаборів є чистими", — вказує Марія Засідко.

Водночас перевищення норми забруднювальних речовин зафіксували у п'яти пунктах моніторингу.

"Ми виявили п'ять речовин у річках Саджава та Луква. Це — ендосульфан, антрацен, флуорантен, бензо(b)флуорантен і бензо(k)флуорантен.

Також три речовини — у річці Сівка, дві речовини — у Гнилій Липі, одну — у Чечві. Особливо токсичними є флуорантени. Вони утворюються в результаті неповного згоряння паливно-мастильних матеріалів", — розповідає начальниця лабораторії.

На території Івано-Франківщини є 27 пунктів моніторингу, де проводять забір води для аналізів. Так, 20 пунктів — у межах Дністра, а решта розташовані в межах суббасейну Прута.

"Зокрема, у басейні Дністра встановлені п'ять пунктів в районах водозаборів. Це — питні водозабори Івано-Франківська: Бистриця Надвірнянська поблизу села Березівка та Бистриця Солотвинська в селі Скобичівка.

Окрім цього, є пункти на річці Свіча у селі Княжолука, Чечва і Дністер в селі Нижнів. У басейні Прута відбираємо у двох пунктах моніторингу на масивах поверхневих вод, там де є питні водозабори, — Прут (Яремче) та Прут (Шепарівці)", — каже Марія Засідко.

Експертка додає, що відбирають проби води й на тих масивах, які перебувають під ризиком через людський вплив. Таких пунктів є 13 в басейні Дністра та п'ять — у басейні Прута. Це, до прикладу, водойми, у які підприємства скидають свої стічні води.

За підсумками моніторингу, у басейні Дністра найбільше забруднювальних речовин виявили в річці Саджава, що в Долині. Менш забрудненою є річка Гнила Липа, де відбирали проби в селі Бабухів.

"Звичайно, ми контролюємо, моніторимо ситуацію з річкою Сівка. Це — зона екологічної небезпеки.

Ми відбираємо проби з річки Сівка в Калуші й у селі Сівка-Войнилівська. Крім того, беремо проби в цьому регіоні з річки Кропивник в селі Мостище. Характерним для цих річок є високий сольовий вміст і він підтверджується нашими дослідженнями. Там теж знаходимо забруднювальні речовини — і пріоритетні, і специфічні для басейну", — зазначає фахівчиня.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Місця для купання в Івано-Франківську: як відпочити без загрози життю

Вода продовжує забирати життя: на Прикарпатті рятувальники дістали з річки тіло чоловіка

На Прикарпатті під час відпочинку на річці втопилися троє людей (ФОТО/ВІДЕО)


Коментарі (2)

Василь 2024.09.16, 01:05

Як раз в кінці "перевірки" і почали зливати документацію.

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

843 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2234
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717