Пам'ять про Героїв кріпить та гартує: як в Івано-Франківську Пласт відзначив 111 річницю (ФОТО/ВІДЕО)

Цьогоріч 12 квітня в Івано-Франківську ПЛАСТ відзначив 111 річницю з Дня першої пластової присяги. В рамках заходу та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, пластуну куреня «Лісові чорти», який загинув у боях за незалежність України.

Назарій Лугарєв був головним сержантом 78-го окремого батальйону 102-ої окремої бригади Територіальної оборони імені полковника Дмитра Вітовського. Крім того, був музикантом та громадським діячем, пише Фіртка.

Герой загинув у бою з російськими окупантами поблизу села Дорожнянка Запорізької області.

«На жаль, цього року у нас не було звичного святкування. Натомість ми відкрили меморіальну дошку Назарію Лугарєву. Він був станичним нашого «Пласту» з 2018 по 2022 рік. Героїчно загинув на війні, захищаючи Україну. Дякуючи таким Героям, як він, ми досі стоїмо.

Назар був неймовірно яскравою особистістю. На жаль, для «Пласту» це непоправна втрата. Але зараз ми продовжуємо працювати, щоб зберегти все, що він закладав, будучи головою протягом чотирьох років.

Ми багато всього організовували з ним і складно у двох словах описати, якою він був людиною», — розповідає Олег Бабецький, очільник пластової станиці Івано-Франківськ сьогодні.

Відтак, віддати шану полеглому захиснику прийшло приблизно двох сотень пластунів різного віку та охочі містяни.

«Я довгий час організовувала з Назаром пластові вишколи. Ми вчили учасників, як працювати за пластовою методою. Також пояснювали волонтерам, які до нас доєднувалися, що таке ПЛАСТ, яка мета організації, як працювати з дітьми та як тут можна розвиватися.

Тому в цей день, можна сказати, я прийшла до доброго друга. Назар — це не пересічна особа. Він заслужив на те, щоб його пам’ятали», — ділиться Катерина Смірнова, членкиня Івано-Франківського «Пласту».

До слова, пластовим юнацьким псевдо Назара було «Лу», а військовий позивний – «Філософ».

«На жаль, в цей день ми отримали ще одну трагічну звістку — на війні загинув колишній окружний Івано-Франківської округи Петро Ткачівський.

З перших днів війни він, не маючи військового досвіду, добровільно пішов захищати Україну, а між відрядженнями все одно приходив до нас і активно займався з дітьми на пластових заходах у своїй станиці «Галич».

У нього залишилося двоє дітей. Такі втрати для нас дуже складні», — розповідає Оксана Яцківська, заступниця окружного Івано-Франківської округи.

За словами дівчини, війна ще більше згуртувала івано-франківських пластунів та актуалізувала цілі організації загалом.

«Ми займаємося вихованням молоді на патріотичних засадах. У час, коли триває війна, пластуни не лише показують добрий приклад, але й самі беруть участь в боротьбі та стають на захист.

Ця річниця — символічний пам’ятний день, бо спогади – це те, що нас кріпить і гартує.

Наш обов’язок — зберегти світлу пам’ять про цих добрих людей. Ця пам’ятна дошка стане добрим спомином і орієнтиром для молодих людей, які не встигли познайомитися з Назаром», — додає Оксана Яцківська.

Назар Лугарєв був також активним й у громадському житті. З 2006 по 2010 рік був гітаристом у гурті "Underground Dimension", а згодом — у поп панк гурті "The Pizza Boyz".

Навчався у школі №16 в Івано-Франківську, після закінчення якої вступив в Івано-Франківське вище професійне училище №21. Вищу освіту здобув за спеціальністю "Політологія" у ПНУ ім. Василя Стефаника, який закінчив у 2021 році.

«Я знався з Назаром не так довго і не так близько, як хотілось би, але навіть за півтора року знайомства було помітно, наскільки він був впертим у хорошому розумінні цього слова і настільки хотів плекати патріотизм серед молодого покоління.

Назар приділяв чимало часу своїй станиці, вкладав в неї свою душу. Тим, хто з ним знався особисто, дуже пощастило. Для мене він став величезним прикладом», — підкреслив Денис Жарков, бунчужний заходу.

До слова, на події також була присутня Оксана Савчук, народна депутатка України та пластунка-сеньйорка.

«Сьогодні пластуни по цілій Україні показують приклад того, як гідно виборюють свою землю. Ще зранку було 30 загиблих пластунів, яких ми вшановуємо на 111 річниці. На обід ця цифра зросла до 31.

Коли заснували курінь Липинського, я дуже добре пам’ятаю перші зустрічі. Виховники тоді сиділи й думали, що зробити такого цікавого, щоб вихованцям було дуже добре в «Пласті» і вони правильно розуміли ідею організації.

Тоді прийшов Назар. Він зумів не лише захопитися нашою великою грою, але й стати її яскравим лідером — те, чого ми вчимо один одного в «Пласті». Лідером не можна бути фальшиво, для цього треба чимало докладати зусиль. І Назар докладав.

Він був дуже веселим юнаком і неймовірно багатогранним і талановитим. Коли після 2014 року Назар пішов захищати наші кордони – він ще більше виріс духовно. До нього почали тягнутися і дослухатися, а він просто був самим собою. Нам було приємно перебувати в його товаристві.

Ми дуже співчуваємо його родині: батькам, дружині та сину, бабусі. Сьогодні бабуся сказала таку фразу: «Добре, що є дошка, але хочу його обійняти». Це безперечно. Втім, сьогодні відкриття таких анотаційних дошок у нашому місті є тим символом, якого нас навчали у «Пласті».

Чому наші курені називаються Липинського, Ленкавського, Рудницького чи Підгірянки? Бо на цих постатях ми вчилися любити Україну! І майбутні покоління так само вчитимуться цьому на постаті Назара Лугарєва», — наголосила Оксана Савчук.

Депутатка наголошує, що «Пласт» і сьогодні вчить бути вірним Богові та Україні. А відтак бути вірному самим собі та своїм принципам, які вчать бути лідером ще із зовсім юного віку.

«Надзвичайно прикро, що ми сьогодні на війні втрачаємо таких людей, за якими могли б іти із заплющеними очима.

Просто тому, що довіряємо. Пам’ять ніколи не вмирає, як і Герої. Вони живі доти, доки ми про них пам’ятаємо і беремо з них приклад», — додала Оксана Савчук.

Назар Лугарєв загинув з двома побратимами зі своєї роти під час виконання бойового завдання внаслідок мінометного обстрілу у Запорізькій області.

У захисника залишилася дружина Мар’яна та син Данило.

«Слава захисникам полеглим і живим. Наша родина вдячна усім присутнім за те, що прийшли віддати шану нашому сину.

Назар завжди був активним і веселим хлопчиком. Був впертим і завжди хотів зробити щось корисне для всіх. Завжди вірив у краще.

Я часто говорив йому, коли він був на війні: «Сину, бережи себе і хлопців». А він відповідав: «Тату, все нормально». Ніколи не скаржився. Для нашої родини це горе важко пережити, але я надіюся, його праця буде корисною для нащадків.

Нехай Бог допомагає усім нашим Героям, хто сьогодні боронить українську землю. Ми маємо за честь бути батьками Назара», — каже Олексій Лугарєв, батько полеглого Назара.

Додамо, що захисника України планували призначити на офіцерську посаду з подальшим присвоєнням офіцерського звання.

«На одному із заходів було приблизно 20 пластунів і митрополит подарував кожному вервицю. Згодом, коли вже всі розійшлися, черговий будинку єпархії сказав, що хтось забув одну вервичку.

Я одразу зателефонував до Назара і сказав про це. А він мені відповів: «Я свою подарую тому, хто забув, а ця нехай залишиться і десь при нагоді передасте її для мене, коли зустрінемося.

Це був кінець 2021 року, до початку повномасштабного вторгнення залишалося не так багато часу.

На жаль, так і не зустрілися і ця вервиця з того часу була в приміщенні єпархії. Це по суті вервиця Назарія.

В цей день я хочу подарувати її Данилкові — сину Назарія, на згаду», — сказав отець Михайло Віхоть.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Зеленський присвоїв звання Герой України командиру батальйону коломийської  10 гірсько-штурмової бригади Сергієві Яндульському

Зеленський присвоїв звання Герой України 99-річному воїну УПА з Прикарпаття

Фотогалерея


19.04.2023 Тіна Любчик 7507
Коментарі ()

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

771
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

771
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1589
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2211
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4192 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3193

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

194

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

423

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

365

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

835
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

604
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

648
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

933
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1044
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

651
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6235
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1728
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31740 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1509
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

737 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

698