Національний музей-садиба Миколи Пирогова: фотоекскурсія унікальним культурним об'єктом (ФОТО)

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.

Музейно-садибний комплекс ім. Пирогова присвячений життю та діяльності видатного лікаря-хірурга, пише Фіртка.

Він розташований неподалік Вишенського озера. Сьогодні це не тільки визначна культурна пам’ятка Вінниці, але й один із найпопулярніших туристичних об’єктів міста та країни в цілому.

Микола Пирогов - відомий лікар ХІХ століття, який народився в росії, але останні 20 років свого життя провів у Вінниці. Переїхавши до України - спілкувався українською мовою.

Він же - засновник військово-польової хірургії, започаткував використання анестезії при оперативних втручаннях, вперше в історії світової медицини застосував гіпсову пов’язку та створив атлас топографічної анатомії людини. Запропоновану ним операцію "кістково-пластичного подовження кісток гомілки у разі ампутації стопи" широко використовують й у наші дні. Вона стала підґрунтям для розробки всіх методів кісткової пластики.

До слова, вже у 13 років майбутній вчений був зарахований до медичного факультету, а в 17 його відібрали кандидатом для підготовки до професорського звання.

Експозиція музею сьогодні займає площу 1,2 тисячі м2, де розміщено понад 1,5 тисячі експонатів, кожен з яких свідчить не лише  про життя і діяльність Миколи Пирогова, але й відображає історичний відрізок часу, коли жив великий вчений.

До музейного комплексу входять:

  • будинок, де жив М. Пирогов,
  • музей-аптека,
  • меморіальний парк,
  • церква-некрополь зі скляним саркофагом.

У садибі-музеї для гостей працюють сім екскурсоводів. За час роботи музею з 1947 року його відвідали понад вісім мільйонів людей зі 180 країн світу. Більшість кімнат садиби наповнені різними експонатами з життя Пирогова: дипломами, студентськими та науковими роботами, інструментами, особистими речами.

Всі зали завішені картинами, які зображують хірурга у різних життєвих ситуаціях. Більшість з них написані в 50-60-ті роки 20-го століття спеціально для музею.

читайте також: Відомо, скільки українців подорожує країною під час війни

Лікар встиг побувати на чотирьох війнах і щоразу добровільно. Робив це для того, аби самостійно перевіряти на поранених солдатах свої вдосконалені методи лікування. У 1847 році Микола Пирогов став першим у світі хірургом, хто застосував ефірний наркоз під час операції. Перед тим, як давати його пацієнтам, він випробував його дію на собі, не бажаючи ризикувати чужим життям. Надалі він ніколи не допускав, щоб оперували без заспокійливого ефіру.

Біографи радянського періоду викреслювали з життя вченого цілі періоди духовних пошуків, і лише після краху атеїзму його послідовники почали читати працю «Питання життя. Щоденник старого лікаря…», де він розкриває свою душу, переповнену глибокої віри в Ісуса Христа. Цей щоденник великий лікар вів у маєтку Вишня, що під Вінницею, впродовж 12 років.

«Мої релігійні переконання не залишалися протягом життя тими самими, - пише Пирогов. - Я зробився, але не раптом… і не без боротьби, віруючим».

Так, Пирогов проніс через життя євангельські принципи. Серед хірургів того часу існували негласні правила – на крики і стогони пацієнтів не звертати уваги, а уміння зберігати холоднокровність було обов’язковим для хірурга. У ті часи знеболювального не було. Відтак, треба було дуже швидко робити операції, аби пацієнт не помер від больового шоку.

Неможливість залишатися байдужим до чужого горя, привели до пошуків нових методів лікування.

У київський період життя Пирогов написав унікальну працю "Ілюстрована топографічна анатомія розпилів, яка зроблена в трьох вимірах через заморожене людське тіло". Сучасні вчені стверджують, що цю роботу можна вважати предтечею комп’ютерної томографії. Так, для вивчення людського тіла, Пирогов розробив метод «крижаної скульптури».

Щоб вивчити орган, який його цікавить, або систему, він заморожував труп, а потім, поступово добираючись до необхідного органу, міг вивчити його повною мірою. До слова, за півтора місяця Пирогов провів понад 800 розтинів тіл, вивчаючи анатомію.

До речі, вже тоді лікар вважав, що антисептики мають велике значення для хірургії. З-поміж перших став їх використовувати та пропагувати їхнє застосування в хірургії.

У жовтні 1862 року Пирогов їздив до Італії для консультування пораненого в ногу вождя національно-визвольного руху Джузеппе Гарібальді. Кращі лікарі Європи марно намагалися визначити місце кулі.

Оглянувши Гарібальді, Пирогов встановив справжній характер поранення і порадив власний метод лікування. Гарібальді одужав і не раз писав листи подяки. Дорогою реліквією в домі Пирогова було фото Гарібальді з його дарчим написом.

За кордоном Микола Пирогов не тільки керував професорським інститутом, але й інтенсивно займався науковою роботою. Узагальнивши величезний матеріал, зібраний на Кавказі та в Криму, він написав класичну працю "Основи загальної воєнно-польової хірургії".

Лікував Микола Іванович людей з різним достатком, бідним він видавав ліки та проводив операції абсолютно безплатно. До речі, на наступній світлині із пластмасових фігур зобразили чергу до лікаря. Це була кімната-приймальня у його аптеці на території садиби, яка також збереглася й до сьогодні.

У 1870 році для кращого забезпечення своїх пацієнтів ліками Пирогов отримав дозвіл на відкриття у своїй садибі аптеки, яка була першою сільською аптекою на Поділлі. Часто на його рецептах траплялася позначка «рrо раuреr» (для бідного). Ліки з такою позначкою відпускали безплатно в його аптеці.

Сьогодні в експозиції музею-аптеки представлений й спеціальний посуд ХІХ століття для зберігання ліків.

В іншій кімнаті аптеки зображений процес виготовлення ліків. В основі експозиції музею-аптеки - фігури з медичної пластмаси: аптекаря, фельдшера, хворих і самого Миколи Пирогова. Також доповнюють інтер'єр старої аптеки прилади, посуд, підручники та різноманітні бланки.

На наступній світлині із пластмасових фігур показаний процес операції, яку проводить Микола Пирогов (спуск крові, аби нормалізувати артеріальний тиск). До речі, екскурсовод розповіла, що ця пластмасова фігура Миколи Пирогова - точне відображення його об'ємів у житті. Він був худорлявим і невисокого росту.

На території музею біля аптеки Микола Пирогов вирощував багато лікарських рослин, з яких потім готували ліки. У парку садиби досі ростуть дерева, які посадив сам Пирогов. Крім того, науковець був неабияким поціновувачем квітів. Особливо любив троянди.

Що стосується особистого життя - великий лікар був двічі одружений. Перша дружина через чотири роки шлюбу померла, народжуючи їхню другу дитину. Тоді лікар сам намагався прооперувати дружину і врятувати її, але йому це не вдалося. Після цієї події Пирогов пів року не брав у руки скальпель.

Згодом жоден із синів Миколи Івановича не пішов стопами свого відомого батька-хірурга. Старший син став фізиком, а другий - істориком-археологом.

У липні 1850 року у віці 40 років, Микола Пирогов одружився вдруге на жінці, якій було 25 років. Вона пережила його на 21 рік. Спільних дітей з другою дружиною не було.

Будучи видатним лікарем, сам мав згубну звичку – куріння, і палив дослідник дуже часто. Саме ця звичка й стала причиною смерті Пирогова. Зокрема, головну роль зіграла ракова пухлина в порожнині рота.

Ще з початку 1850 року Пирогова турбувала виразка на піднебінні. Через неї лікар кинув палити і вживав тверду їжу, але краще йому не ставало. У Пирогова розвинувся рак верхньої щелепи, проте лікар Скліфосовський запевняв його дружину, що процес не є злоякісним і радив відвідати лікаря Теодора Більрота у Відні.

Вже другий хірург переконував Пирогова, що новоутворення доброякісне. Це неабияк збадьорювало пацієнта – він знову почав працювати. Дослідники життя Пирогова Галина Собчук та Олег Кланца вважають, що Скліфосовський і Більрот знали, що Пирогов невиліковно хворий, але приховали це від нього. За місяць до смерті сам Пирогов визнає, що в нього "ulcus oris mem/cancrosum serpeginosum" (повзуча перепончата слизова ракова виразка рота. – ред.) і вважатиме, що його колеги помилилися.

Помер Пирогов на своєму робочому місці у віці 71 року - 23 листопада 1881 року.

На робочому столі до сьогодні стоять ті речі Пирогова, які стояли там у день його смерті. Коли не стало знаменитого хірурга - Олександра, друга дружина лікаря, звернулася до Давида Виводцева (учень Миколи Пирогова) з проханням здійснити бальзамування чоловіка з дозволу Синоду. Так за розпорядженням жінки у Вишнях побудували храм, що став мавзолеєм великому вченому.

Після смерті лікаря вже через чотири години його тіло забальзамував лікар Пирогова – Давид Виводцев з використанням нових розроблених ним методик і тіло досі зберігається. Воно знаходиться у крипті – цокольному поверсі православного храму, в заскленому саркофазі, недалеко від його будинку-музею біля Вінниці. Процедури повторного бальзамування проводять раз на п’ять років.

На території усипальниці також похована дружина Миколи Пирогова – Олександра Бісторм. За її наказом, могила розташована навпроти головного входу у церкву. Старший син дослідника помер 1891 року, похований біля батька.

Щороку музей-садиба Пирогова, який розташований у Вінниці, приймає тисячі відвідувачів. Усім цікаво подивитися, у якому будинку жив видатний лікар, у якому кабінеті працював, яку аптеку мав і де лікував пацієнтів.

Але, що більше вражає відвідувачів – можливість побачити на власні очі Миколу Пирогова. Його забальзамоване тіло спочиває вже багато років у склепі церкви. Усипальниця Миколи Пирогова - це православний храм на околиці Вінниці. Служби тут відбуваються лише кілька разів на рік – у дні народження та смерті Пирогова і на день святого Миколая.

Зробити світлини забальзамованого тіла екскурсоводи туристам не дозволяють, аргументуючи це поганою прикметою - фотографувати мертвих.

Так, 31 січня 2018 року ексочільниця міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун опублікувала на сторінці у «Фейсбук» опитування, де цікавилася думкою українців, куди краще потратити 200 тисяч гривень – на препарати для лікування лейкозу чи ребальзамацію тіла Миколи Пирогова у Вінниці.

«Чи Микола Пирогов захотів би, щоб гроші, які можна використати на лікування живих людей, витрачалися на процедуру ребальзамування, яка вже не допоможе нікому?», - писала Супрун.

Публікація викликала чималу кількість коментарів. Знайшлися прихильники обох варіантів.

Врешті, держава таки виділила гроші на проведення ребaльзaмaції тілa Миколи Пироговa у Вінниці. 15 лютого вони нaдійшли нa рaхунок Нaціонaльного музею-садиби. Але фінансове питання було лише частиною проблеми. Потрібні були й спеціалісти.

"Чесно кажучи, була думка, що нам не вдасться це зробити. Але прочитавши гору літератури, перевернувши все догори дном, за допомогою Василя Мороза (ректора Вінницького медуніверситету, – ред.) ми це зробили, – хизувався директор Петро Гунько. – Ми знали про метод Виводцева все, але є нюанси – питання ноу-хау. Ми розшифрували склад бальзамаційної речовини та приступили до роботи».

Гендиректор музею руйнує два стереотипи, які він вважає дещо образливими. Перший: Пирогов – мумія. На думку Гунько, використання цього терміну тут неприйняте.

«Мумія не потребує ребальзамації, – каже спеціаліст. – Вона суха, вона нічого не всмоктує в себе. А це тіло, яке збереглося, яке має тканини, м’язи, шкіру. Тіло вологе».

Вологість – головний фактор зберігання тіла. Під час ребальзамації тіло вбирає в себе певну кількість спеціальної речовини і зберігається вологим довгий час. Завдяки цьому воно не розкладається.

"Другий міф стосується внутрішнього стану тіла Пирогова. Він всередині не пустий. На відміну від методів бальзамації Леніна, Сталіна, Хо Ши Міна, коли з тіла виймалися внутрішні органи і мозок, Пирогова бальзамували за іншою технологією.

Більшість органів вченого залишаються на тих місцях, де вони були за життя хірурга.

Була проведена комп’ютерна томографія тіла Пирогова, де видно всі кісточки, всі збережені внутрішні органи: серце, частини легенів, печінки, мозок. Там видно все – буквально до сантиметра кожної тканини!», - наголошує гендиректор.

Так, весною 2018 року українські вчені здійснили десяте ребальзамування тіла Пирогова. Процедуру провели у спеціально облаштованій лабораторії. У попередні рази до процедури залучали російських вчених, однак тепер саме українські науковці самостійно змогли продовжити унікальний експеримент і зберегти постать відомого земляка для нащадків.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Поєднав спадщину чотирьох громад: на Прикарпатті з'явився новий туристичний маршрут

Запрацював музей бойової слави 10-ої окремої гірсько-штурмової бригади

На Івано-Франківщині відкрили Музей Героя України Дмитра Коцюбайла на позивний "Да Вінчі" (ФОТО)


17.09.2023 Тіна Любчик 5320
Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

869
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1898 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

866
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2795
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1913
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3141

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

687

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

868

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1283

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1879
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

586
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

784
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1256
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1025
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

770
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1025
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7658
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

976
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3745
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

871
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1461
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1223 1