На "дошку ганьби" і віник в руки: Як на Прикарпатті виховують батьків-боржників

 
Останнім часом прикарпатці активно обговорюють методи впливу на батьків, які не сплачують аліменти. Зокрема, резонансу в мережі набрала інформація про арешт майна недобросовісних татусів, заборона полювати і водити авто.

Як розповіла заступниця начальника управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в області Романа Бунчак, з 6 лютого вступили в дію зміни до чинного законодавства, які посилюють відповідальність боржника за злісне ухилення від виконання своїх батьківських обов’язків (сплати аліментів), пише Бліц-інфо.

«Завдяки новим змінам, якщо особа ухиляється від сплати аліментів на термін від півроку державний виконавець має право за своєю вмотивованою постановою обмежувати його в праві виїзду за кордон. Відтак, боржник не може покинути межі України, поки не сплатить борг, адже про заборону повідомлено прикордонників. Наступне – це тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом. Далі - це обмеження в праві користування мисливською та вогнепальною зброєю. Ну і звичайно ще є суспільні роботи. Державний виконавець складає протокол, направляє його до суду і суд своєю постановою направляє боржника на виконання суспільних робіт. Як правило, це прибирання вулиць. Всі зароблені кошти будуть спрямовуватись на сплату аліментів», - пояснює нововведення чиновниця.

Окрім того, за словами заступниці начальника виконавчої служби, якщо батько ухиляється від сплати аліментів він втрачає право надавати дитині дозвіл на виїзд за кордон, поки не погасить борг.

Проте найцікавішим і найдієвішим методом впливу на злісних неплатників аліментів, на переконання Романни Бунчак, стали «дошки ганьби». Таке нововведення нещодавно з’явилось на сайті Державної виконавчої служби. Тут розміщують прізвища та суми боргів найзатятіших неплатників по районах. Метод суспільного осуду дав дуже позитивні результати. За місяць від початку дії нових змін органами державної виконавчої служби стягнено близько 1 млн. 607 тисяч гривень боргів за аліменти.

«Хочу сказати, що це дуже результативний механізм. Багато чоловіків приходить з квитанціями, що ми вже сплатили і вимогою «заберіть мене з цієї дошки». Спочатку ми ці дошки вивішували у відділах виконавчої служби і на стендах органів місцевого самоврядування. Тепер розмістили їх на сайті і це дало результат. Наприклад вчора на прийом прийшов чоловік і кричав «зніміть мене з дошки». Ми сказали: сплатиш, тоді знімемо. Відразу приніс квитанцію на 32 тисячі гривень і ще разів шість телефонував протягом дня, чи його зняли з дошки. І хоча нам говорили, що не дуже правильно розміщувати такі дошки, але хіба не платити аліменти правильно?», - риторично запитує Бунчак.

Потрапляють на таку «дошку ганьби» боржники з найбільшими сумами неоплачених аліментів. Втім, як правило, такі "татусі" після розголосу відразу оплачують всю суму. Днями Бліц-Інфо писав, що в Тлумацькому районі чоловік відразу сплатив борг 57 тисяч. Перед цим в Коломийському районі ще один горе-татусь погасив борг у 32 тисячі гривень.

«Найбільша сума, яку я бачила в квитанції - це 67 тисяч за один платіж. Позитивна динаміка є. Але роботи ще дуже багато. Зараз по всій області їздить наш штаб і спільно з поліцією ми боремося з тими неплатниками. Наприклад, у Коломийському районі чоловік заборгував близько 120 тисяч гривень. Тож оперативний штаб приїхав та описав земельну ділянку. Оскільки чоловік зловживає алкоголем і не може погасити борг, землю віддадуть на реалізацію, а кошти підуть на оплату аліментів», - пояснює чиновниця.

На початку року у службі було близько 9 500 виконавчих проваджень, але за лютий число зменшилось до 8 600 проваджень. Багато боржників добровільно сплатили кошти, а деякі домовилися між собою і забрали виконавчі документи.

«Ми розбиваємо ухилення на три етапи: три місяці, півроку і рік. Після трьох місяців ми вносимо боржника до єдиного реєстру, а після шести місяців - виносимо всі види постанов, які я зазначала і відповідно можемо впливати на такого неплатника. Зараз є близько 600 осіб, які злісно ухиляються від сплати аліментів, але цифра щодня змінюється. Серед них є і жінки. Найчастіше вони ведуть аморальний спосіб життя. На таких мам були складені відповідні протоколи і постанови, тож вони також мусять сплатити борги», - зауважує посадовець.

Романна Бунчак наголошує, що є багато батьків, які готові платити великі гроші адвокатам, але не дітям. Зазвичай не платять аліменти ті батьки, які мають якісь внутрішні конфлікти з матір’ю дитини.

«Треба розуміти, що все залежить від правової культури людини. Бувають випадки, коли державний виконавець починає вживати до боржників якісь заходи, вони придумують заплатити 100-150 гривень і факт виконання судового рішення вже є. Як правило, такі боржники користуються послугами адвокатів, які їм таке радять. З власного досвіду знаю випадки, коли боржник вирішував, що краще платити адвокату, ніж своїй дитині. Приходив на засідання такий бідний нещасний у порваній курточці, але з двома адвокатами. Зараз наше завдання сформувати цю правову культуру. Не платиш аліменти – значить нікуди не їздиш, не користуєшся авто, не полюєш і за вимогою суду підеш замітати місто», - каже заступниця начальника.

Втім серед боржників є не тільки громадяни України, але й іноземці, які проживають на Прикарпатті.

«Якщо є розлучення і залишились діти, то вони так само мають право на аліменти. В разі, коли іноземець виїхав за кордон і там живе, то ми через органи юстиції подаємо рішення суду в країну, де він проживає для виконання. Це досить довготривалий процес, адже потрібно, щоб та держава визнала рішення. Якщо ж він залишається в Україні, то ми застосовуємо до таких батьків ті самі заходи, що і до громадян України», - пояснює Бунчак.

На завершення розмови Романа Бунчак зауважила, що загалом по області найбільше боржників в Івано-Франківську, адже тут проживає найбільше людей, також серед лідерів Коломия і Калуш. Окрім того в Коломиї найбільше осіб, які не сплачують аліменти, оскільки перебувають за гратами.


Читайте також:

"Дошка ганьби": на Прикарпатті почали публікували списки неплатників аліментів (фото)

На Прикарпатті арештовують квартири і будинки злісних неплатників аліментів (фото)


10.03.2018 2101
Коментарі ()

03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

550
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

648
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1361
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2314 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1165
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

3092

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

913

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1059

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1488

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

2086
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26407 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

781
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

982
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3036
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1284
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

962
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1220
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1230
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

440
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4312
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

1094
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1655