Коляда для ЗСУ: як у Криворівні святкують Різдво (ФОТО)

Щороку на Різдво до гуцульського села Криворівня на Прикарпатті зʼїжджаються сотні туристів і поціновувачів автентичної української культури, аби побачити особливий вид коляди.

Про це повідомляє hromadske, пише Фіртка

Це так звана коляда з плєсом, тобто колядки з пританцьовуванням, якщо перекласти з гуцульського діалекту. Це значить, що колядники не тільки співають автентичні різдвяні пісні, а й злегка танцюють при цьому, тримаючи в руках бартку — різьблений топірець. 

Напад росії на Україну вніс свої правки в традицію колядування. Частина колядників пішла воювати, на їхнє місце стали зовсім молоді хлопці — наймолодшим колядником цього року був 5-річний хлопчик Данило. Наколядовані гроші перераховуватимуть Збройним силам України. 

Місцем початку коляди є церква Різдва пресвятої Богородиці, розташована у центрі села. Після різдвяної служби і благословення від місцевого настоятеля отця Івана Рибарука всі колядницькі групи (їх називають тут партіями) з кожного із девʼяти присілків Криворівні стають навколо берези (головного у партії) і співають колядки, поволі рухаючись навколо церкви. 

Після цього колядницькі ватаги розходяться по своїх кутках, поступово вони мають відвідати зі співами та благою вістю про народження Христа кожну хату в селі. Тому колядки тут тривають приблизно два тижні, а не тільки на Різдво, бо коляда в одній хаті разом із пригощаннями зазвичай потребує щонайменше години. 

На Водохреща колядницькі ватаги приходять колядувати до оселі свого берези. Після цього починається розколяда — усі ватаги знову сходяться, але вже не біля церкви, а внизу на березі річки Чорний Черемош. Разом співають і танцюють фінальну коляду з плєсом, отримуючи благословення на наступний рік. 

Село Криворівня розташоване неподалік міста Верховина на Прикарпатті. Датою його заснування вважають 1654 рік. Свого часу село було одним із центрів опришківського руху. 

Наприкінці ХІХ — на початку XX століття у селі виник і розвинувся значний культурно-освітній та громадсько-політичний рухи. Одним із натхненників цих рухів був письменник Іван Франко, який щороку з 1900 по 1914-й приїжджав до села на відпочинок. 

Окрім Франка, у цьому селі зупинялися митрополит Андрей Шептицький, історик Михайло Грушевський, художниця Параска Плитка-Горицвіт (у селі є музей мисткині, яка прожила тут багато років), письменники Василь Стефаник, Леся Українка, Ольга Кобилянська та багато інших. 

Михайло Коцюбинський після відвідування Криворівні та інших гуцульських сіл написав свою знамениту повість «Тіні забутих предків». У 1963 році режисер Сергій Параджанов зняв у цьому селі частину відомого однойменного фільму за повістю Коцюбинського з Іваном Миколайчуком та Ларисою Кадочниковою в головних ролях.

Окрім берези кожна група колядників обовʼязково має свого скрипаля і трембітаря. Усі вони вбрані в автентичний гуцульський одяг, часом отриманий у спадок від попередніх поколінь. Починається і закінчується виступ колядників грою на трембіті. 

У радянські часи через заборону традиції коляду у Криворівні водили таємно і лише верхами — частиною села, розташованою високо над річкою, і чужі люди туди практично не діставалися. Активно відновлювати традицію почали за часів Перебудови.

Уперше вся Україна святкувала Різдво відповідно до григоріанського календаря — 25 грудня 2023 року. Натомість у селі Криворівня за ініціативи настоятеля Івана Рибарука цю традицію запровадили на рік раніше, аби святкувати Різдво разом з Європою та світом.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також: 
"Різдво — день народження Ісуса, про що багато хто забув": священник з Івано-Франківщини про традиції свята
Проща за українських воїнів: паломники молилися на Ясній Горі в Гошеві
Сьомий в історії УГКЦ. Єпископ з Тернопільщини став кардиналом Ватикану (ФОТО)
"Добро ніколи не вийде з моди": священник з Івано-Франківщини розповів про значення Дня святого Миколая
«Коли на тебе нападають — захищати потрібно на усіх фронтах», — отець Антоній Яремчук про роль церкви під час війни
"Є певні речі, які дозволені тільки у шлюбі": священник з Івано-Франківщини про цінності християнського подружжя
Перемога над пеклом та смертю: священник з Прикарпаття про значення Вербної неділі та обряди Великоднього тижня


26.12.2024 4061
Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2438
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1552 1
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3635
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5402
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1665
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2051

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

128

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

170

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

397

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

868
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

459
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

758
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2454 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

475
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

853
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4906
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

724
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

633
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

569
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

388
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

710
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

872 2