Калуш може втратити водозабірну станцію, яка забезпечує водою 90% споживачів

Калуська міська рада спрямувала звернення до Кабінету Міністрів України щодо екологічної ситуації.

Указом Президента України від 10.02.2010 №145 та Законом України від 12.02.2010 №1885-VI року територію міста Калуша та сіл Кропивник і Сівка-Калуська Калуського району Івано-Франківської області оголошено зоною надзвичайної екологічної ситуації, йдеться у зверненні Калуської міської ради, інформує Фіртка з посиланням на "Вікна".

Об’єкти, які негативно впливають на екологічну ситуацію та становлять значну небезпеку, а саме: Домбровський кар’єр, відвали розкривних порід №1, №4, хвостосховища №1,№2, рудники «Калуш», «Голинь», «Ново-Голинь» є власністю АТ «Оріана» та ТзОВ «Оріана-Еко», однак дані підприємства не вживають жодних заходів щодо вирішення екологічних проблем, тому Калуська міська рада стурбована існуючою екологічною ситуацією на даних об’єктах, бо вони розташовані на території Калуської міської територіальної громади та несуть загрозу життю та здоров’ю мешканців, інформують народні обранці Кабмін.

У 2018 році відповідно до запиту Калуської міської ради за кошти обласного фонду охорони навколишнього природного середовища (1800,0 тис грн) згідно з договором з ТзОВ «Інститут Гірхімпром» розроблено проєктно-кошторисну документацію з ліквідації джерел забруднення підземних вод та рекультивації порушених земель на території гірничо-технологічних об’єктів колишнього Калуського калійно-магнієвого виробництва (Домбровський кар’єр із зовнішніми відвалами розкривних порід №1 та №4, хвостосховище № 1, хвостосховище №2, шламонакопичувач. Однак роботи згідно з проєктом не було виконано, оскільки власником (АТ «Оріана») не було подано відповідного запиту про виділення коштів з Державного бюджету на виконання даних робіт.

"Екологічна ситуація на даних територіях продовжує погіршуватися та має всі передумови до переростання у техногенно-екологічну та соціальну надзвичайну ситуацію транскордонного характеру", — йдеться у зверненні Калуської міської ради.

В межах території Калуської міської територіальної громади та її промислової зони (Калуського промвузла) знаходяться території, на яких відбуваються такі небезпечні явища, як зсуви земної поверхні, карстові явища, а також відбувається засолення водоносного горизонту, поверхневих та ґрунтових вод. Ареали засолення, що сформувалися внаслідок активного вимивання солей із хвостосховищ, солевідвалів, що витискається із затоплених шахтних виробок, розширюються. Розвиток таких процесів призвів до забруднення водоносного горизонту та загрожує втратою головної водозабірної станції «Добровляни» (90% водопостачання міста).

Зсувні процеси розвиваються над відпрацьованими шахтними полями солевидобувних рудників «Калуш», «Голинь», «Ново-Голинь», а також мікрорайонах Височанка та Хотінь, що знаходяться на території м. Калуша.

Такі процеси, крім погіршення умов проживання, загрожують також пошкодженням та руйнуванням житлових будівель, транспортних сполучень та інженерних комунікацій.      

За результатами геофізичних досліджень, проведених у попередні роки науково-дослідними інститутами було виділено ряд аномальних зон, в межах яких можна прогнозувати активізацію просадок та утворення провальних воронок. Процес зсуву земної поверхні буде тривалим, деформації матимуть нерівномірний характер і на деяких ділянках можуть виявитись критичними. У зону просідання потрапляють 1009 індивідуальних житлових будинків Калуської міської територіальної громади, а саме: м. Калуша, сіл Сівка-Калуська та Кропивник. Загальна кількість людей, що підлягають відселенню, становить 4238 осіб.

У листопаді 2015 року в м. Калуш, неподалік перехрестя вулиць Вітовського, Глібова та Мостиської, на північному каїнітовому полі рудника «Калуш» ДП «Калійний завод» ВАТ Оріана» утворилась провальна воронка №14а (провальна воронка №14 утворилась у 2008 році). Протягом 2017-2018 років дані провальні воронки було ліквідовано за кошти міського бюджету на загальну суму 1045,0 тис. грн.
У 2020 році активізувався процес просідання земної поверхні в с. Кропивник. Просідання площею близько 6 га, глибиною до 1м, яке відбулось за межами населеного пункту на відстані орієнтовно 300 м до житлових будинків заповнилось водами атмосферного походження.

Надзвичайна ситуація на території Калуського гірничопромислового району розвивається упродовж багатьох років через господарську діяльність державних підприємств із видобування калійних солей, що здійснювалось без проведення ефективних технічних і природоохоронних заходів.Дана ситуація викликає стурбованість та соціальну напругу серед місцевого населення та потребує негайного реагування та вирішення.

З огляду на вищевикладене, з метою розв'язання питання просідання земної поверхні, відселення мешканців, житлові будинки яких розташовані у небезпечній зоні та недопущення катастрофічних наслідків і нещасних випадків, Калуська міська рада просить Кабінет Міністрів України розглянути можливість створення міжвідомчої комісії з представників Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, науковців, представників центральних, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та інших компетентних органів для виїзду до Калуської міської територіальної громади та вивчення питання на місці, з метою напрацювання пропозицій щодо шляхів розв'язання екологічних проблем Калуського гірничопромислового району.

Також просять розглянути можливість розроблення Державної Програми будівництва житлових будинків для відселення людей, які проживають у небезпечних зонах просідання.


Читайте також:

Калуська «Оріана» — в ТОП податкових боржників України

Проєкт з ліквідації джерел засолення в Калуші реалізувати неможливо (ВІДЕО)


15.12.2020 2296 1
Коментарі (1)

За 200 км вільний ЄС 2020.12.15, 13:16

І що робить сам Калуш для уникнення катачтрофи? Чому досі не продані Оріани і інші колись штучні банкроти під прихіатизацію? Що можна хотіти зарвз від них? Справді сподіваються знайти хто заплатить "борги" за недоотриману оренду і податки з банкрута? 

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

1788
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

438
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14411 20
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1672
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

948
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6320

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

723

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1538

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1341

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1226
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

579
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

731
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1643
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

661
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

954
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5998
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

14053
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

334
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

627
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

552
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

868 2