Калуш може втратити водозабірну станцію, яка забезпечує водою 90% споживачів

Калуська міська рада спрямувала звернення до Кабінету Міністрів України щодо екологічної ситуації.

Указом Президента України від 10.02.2010 №145 та Законом України від 12.02.2010 №1885-VI року територію міста Калуша та сіл Кропивник і Сівка-Калуська Калуського району Івано-Франківської області оголошено зоною надзвичайної екологічної ситуації, йдеться у зверненні Калуської міської ради, інформує Фіртка з посиланням на "Вікна".

Об’єкти, які негативно впливають на екологічну ситуацію та становлять значну небезпеку, а саме: Домбровський кар’єр, відвали розкривних порід №1, №4, хвостосховища №1,№2, рудники «Калуш», «Голинь», «Ново-Голинь» є власністю АТ «Оріана» та ТзОВ «Оріана-Еко», однак дані підприємства не вживають жодних заходів щодо вирішення екологічних проблем, тому Калуська міська рада стурбована існуючою екологічною ситуацією на даних об’єктах, бо вони розташовані на території Калуської міської територіальної громади та несуть загрозу життю та здоров’ю мешканців, інформують народні обранці Кабмін.

У 2018 році відповідно до запиту Калуської міської ради за кошти обласного фонду охорони навколишнього природного середовища (1800,0 тис грн) згідно з договором з ТзОВ «Інститут Гірхімпром» розроблено проєктно-кошторисну документацію з ліквідації джерел забруднення підземних вод та рекультивації порушених земель на території гірничо-технологічних об’єктів колишнього Калуського калійно-магнієвого виробництва (Домбровський кар’єр із зовнішніми відвалами розкривних порід №1 та №4, хвостосховище № 1, хвостосховище №2, шламонакопичувач. Однак роботи згідно з проєктом не було виконано, оскільки власником (АТ «Оріана») не було подано відповідного запиту про виділення коштів з Державного бюджету на виконання даних робіт.

"Екологічна ситуація на даних територіях продовжує погіршуватися та має всі передумови до переростання у техногенно-екологічну та соціальну надзвичайну ситуацію транскордонного характеру", — йдеться у зверненні Калуської міської ради.

В межах території Калуської міської територіальної громади та її промислової зони (Калуського промвузла) знаходяться території, на яких відбуваються такі небезпечні явища, як зсуви земної поверхні, карстові явища, а також відбувається засолення водоносного горизонту, поверхневих та ґрунтових вод. Ареали засолення, що сформувалися внаслідок активного вимивання солей із хвостосховищ, солевідвалів, що витискається із затоплених шахтних виробок, розширюються. Розвиток таких процесів призвів до забруднення водоносного горизонту та загрожує втратою головної водозабірної станції «Добровляни» (90% водопостачання міста).

Зсувні процеси розвиваються над відпрацьованими шахтними полями солевидобувних рудників «Калуш», «Голинь», «Ново-Голинь», а також мікрорайонах Височанка та Хотінь, що знаходяться на території м. Калуша.

Такі процеси, крім погіршення умов проживання, загрожують також пошкодженням та руйнуванням житлових будівель, транспортних сполучень та інженерних комунікацій.      

За результатами геофізичних досліджень, проведених у попередні роки науково-дослідними інститутами було виділено ряд аномальних зон, в межах яких можна прогнозувати активізацію просадок та утворення провальних воронок. Процес зсуву земної поверхні буде тривалим, деформації матимуть нерівномірний характер і на деяких ділянках можуть виявитись критичними. У зону просідання потрапляють 1009 індивідуальних житлових будинків Калуської міської територіальної громади, а саме: м. Калуша, сіл Сівка-Калуська та Кропивник. Загальна кількість людей, що підлягають відселенню, становить 4238 осіб.

У листопаді 2015 року в м. Калуш, неподалік перехрестя вулиць Вітовського, Глібова та Мостиської, на північному каїнітовому полі рудника «Калуш» ДП «Калійний завод» ВАТ Оріана» утворилась провальна воронка №14а (провальна воронка №14 утворилась у 2008 році). Протягом 2017-2018 років дані провальні воронки було ліквідовано за кошти міського бюджету на загальну суму 1045,0 тис. грн.
У 2020 році активізувався процес просідання земної поверхні в с. Кропивник. Просідання площею близько 6 га, глибиною до 1м, яке відбулось за межами населеного пункту на відстані орієнтовно 300 м до житлових будинків заповнилось водами атмосферного походження.

Надзвичайна ситуація на території Калуського гірничопромислового району розвивається упродовж багатьох років через господарську діяльність державних підприємств із видобування калійних солей, що здійснювалось без проведення ефективних технічних і природоохоронних заходів.Дана ситуація викликає стурбованість та соціальну напругу серед місцевого населення та потребує негайного реагування та вирішення.

З огляду на вищевикладене, з метою розв'язання питання просідання земної поверхні, відселення мешканців, житлові будинки яких розташовані у небезпечній зоні та недопущення катастрофічних наслідків і нещасних випадків, Калуська міська рада просить Кабінет Міністрів України розглянути можливість створення міжвідомчої комісії з представників Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, науковців, представників центральних, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування та інших компетентних органів для виїзду до Калуської міської територіальної громади та вивчення питання на місці, з метою напрацювання пропозицій щодо шляхів розв'язання екологічних проблем Калуського гірничопромислового району.

Також просять розглянути можливість розроблення Державної Програми будівництва житлових будинків для відселення людей, які проживають у небезпечних зонах просідання.


Читайте також:

Калуська «Оріана» — в ТОП податкових боржників України

Проєкт з ліквідації джерел засолення в Калуші реалізувати неможливо (ВІДЕО)


15.12.2020 2404 1
Коментарі (1)

За 200 км вільний ЄС 2020.12.15, 13:16

І що робить сам Калуш для уникнення катачтрофи? Чому досі не продані Оріани і інші колись штучні банкроти під прихіатизацію? Що можна хотіти зарвз від них? Справді сподіваються знайти хто заплатить "борги" за недоотриману оренду і податки з банкрута? 

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

1796
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18858
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1693
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1180
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2225
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3802

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1919

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

653

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1270

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1424
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

338
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

852
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24364
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

580
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

586
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

722
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1612
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7956
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

370
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

743
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2000 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

708