Виставка творів українського сучасного мистецтва
зі збірки Zenko Fоundation
25.01-04.02.2018
А. Савадов, О. Ройтбурд, В. Цаголов, О. Тістол, М. Скугарєва, В. Реунов, В. Сидоренко
Співпраця між івано-франківським ЦСМ та Zenko Fоundation розпочата в 2016 році під час першого міжнародного культурного форуму Zenko Platform, пізніше продовжилася у виставкових проектах – «Чеч» (Татарів), «Show promise» (Львів), «PortoFranko» (Івано-Франківськ), «Personal structures» (Венеція), міжнародного семінару «Європейські культурні резиденції» (Татарів) отримує продовження у виставці-презентації творів українських сучасних художників з колекції фундації в Івано-Франківську. Жителі міста вперше матимуть змогу побачити оригінали робіт учасників славетної «Паризької комуни» - Арсена Савадова, Олександра Ройтбурда, Василя Цаголова, співзасновників «Вольової грані національного постеклектизму» - Олега Тістола, Марини Скугарєвої, Вінні Реунова, директора Інституту проблем сучасного мистецтва при Академії мистецтв України – Віктора Сидоренка. Короткий огляд робіт класиків contemporary art, буде не останнім із запланованого в рамках співпраці між нашими інституціями, а лекції про новітню історію мистецтва в Україні та про проблематику колекціонування творів мистецтва в Україні, що супроводжуватимуть виставку, допоможуть розумінню перебігання процесів у цій сфері в шанувальників мистецтва в Івано-Франківську. Презентація робіт з колекції Zenko Fоundation, сподіваємося спровокує мистецькі діалоги в містечковому середовищі, а також активізує діяльність інституцій, дотичних до сфери культури. Представлено роботи як і кін. 90-х (А.Савадов фото із серії «Донбас-Шоколад», 1997 та «Колективне червоне», 1998, і живопис В.Сидоренко «Жінки в човні», 1997 із серії «Амнезія») так і картини останніх років (А.Савадов «Чорне море», 2007; М.Скугарєва «Натюрморт», 2008; О.Тістол «Бедуїн», 2009; О.Ройтбурд «Останнє селфі», 2010; В.Цаголов «Балерина», 2012; В.Реунов «Форбс», 2013) котрі стали ілюстраціями історичних подій «часів перемін» котрі ми переживаємо й дотепер.
Співпраця ЦСМ та Zenko Fоundation на цьому не завершується, тому очікуємо цього року нових несподіванок від цієї колаборації.
Приємного перегляду.
Відкриття - 24 січня о 17.00
Галерея «ЧЕЧ, Івано-Франківськ, вул. Євгена Коновальця 80 а
Скандальні фотографії Арсена Савадова із серії «Донбас-Шоколад», зроблені на справжнісінькій донецькій шахті, за участі реальних шахтарів та акторів-художників, вже давно стали об’єктами музейної та колекційної класики. Контрастне поєднання мускулистих, жилястих чоловічих тіл з повітряними балетними пачками кристалізувався антрацитно-блискучий «Донбас-Шоколад» де брудний вугільний пил протиставлявся приторним солодощам чорного шоколаду, манірна легкість балету - пекельній шахтарській праці, а художник переміщався до роботи з освітленої студії у морок підземелля. Аукціони зафіксували ціни на них, а глядачі мають нагоду побачити один з варіантів видруку. Це ж саме стосується фото із серії «Колективне червоне», котрі мовби дотепер витискають із нашого колективного підсвідомого залишки невмирущого совка. Тоді художник насміхався з цього, тепер через 20 років, якось не дуже смішно. Ніхто не очікував такої довгої агонії пережитків минулого. Хоча й лунали попередження про Мойсея, який 40 років водив свій народ пустелею. Це, щодо сили мистецтва і його передбачливості. Живопис Віктора Сидоренка «Жінки в човні», 1997 із серії «Амнезія» навпаки про забуття чогось важливого, про забування речей котрі потрібно передавати наступним поколінням, про загрозливе безпам’ятство, а отже безвідповідальність. Куди ми пливемо? Чи знаємо ціль і мету?
Сюрреалістичний живопис А.Савадова «Чорне море» викликає безліч конотацій, як естетичних так і політичних. Безладний до абсурдності набір предметів, людська фігура в обнімку з антропоморфним місяцем немовби шепочуться на тлі нічного неба чи підводного морського краєвиду. Відсутність підказок, так як і світло з під абажурів старих настільних ламп відчужено відсторонюють увагу глядача.
Натюрморт Марини Скугарєвої – застигла метафізична сцена з набором-переліком предметів на поверхні столу, мушлі, ножі, посуд й трафаретний силует птаха, що завис над цим, посеред цього натюрморту-пейзажу, котрий перетікає з одного значення в інше. Спокійна, медитативна композиція, класична ілюстрація жанру про мертву природу.
Олег Тістол ескізно розмашисто фіксує майже пастпортний образ підлітка з екзотичної країни. «Бедуїн» передбачає подібне ставлення до будь кого не знайомого. І навпаки. Переведення фото в живописний медіум, спосіб вдихнути в образ нового життя, нових емоцій, інакшого прочитання «копії без оригіналу».
Олександр Ройтбурд в живописній серії «Останнє селфі» піддає насмішкам і критиці маніакальне захоплення фіксувати своє обличчя будь де і будь коли, спотворюючи, трансформуючи зображення фотографуючого суб’єкта і роблячи головним героєм технічне знаряддя – телефон з порожнім чорним екраном.
«Балерина» Василя Цаголова, чергова інтерпретація ментальності «братнього» народу, де під ликом витонченості і високодуховної культури, ховаються агресивна жадібність, брутальність й неповага до інших. Великоформатне зображення красивого жіночого обличчя «спотворене» недоречними деталями – шрамом на щоці, металевим ошийником з ланцом на шиї, зображенням сільського віходка на тлі. Відданий «собачий» погляд знизу вгору, демонструє готовність служити. З ким ви майстри культури?, штамповано-виклично лунає в порожнечі.
Вінні Реунов «Форбс» - картина намальована до виставки організованої редакцією журналу. Художник безпосередньо продемонстрував своє бачення обкладинки Forbes: на полотні заввишки в три метри він зобразив героїв журналу - Олександра Ярославського, Петра Порошенка, Миколу Лагуна, Володимира Зеленського та інших. «Зібравши такий колаж з образів, я спробував показати еволюцію культури України в контексті світових цінностей», - пояснює автор.
Про життя художника Костянтина «Вінні» Реунова в Москві в 1980-х в арт-колах ходять байки. Після Москви Реунов 10 років жив у Лондоні, але зараз повернувся до Києва і займається живописом і графікою. Його іронічні полотна з'являються на всіх великих виставках, від київської бієнале Arsenale-2012 до експозиції українських художників в лондонській галереї Saatchi. З 2011-го Реунов − завсідник зарубіжних аукціонів, на його рахунку шість продажів. Найдорожча робота: This cultural novelty will change the way high-exclusive art is presented to mass audience (2012), продана 17 жовтня 2013 року на лондонських торгах Phillips за $20 000