Сімнадцятого листопада в народному домі села Камʼянка поруч з містом Сколе відбудеться презентація нової книги отця Миколая Микосовського, ЧСВВ із Гошівського монастиря під назвою «Велич Камʼянки».
Це, до речі, перша книга про це мальовниче поселення.
Книга має десять розділів.
У програмі: розповідь автора про книгу, виступ місцевого церковного хору, дітей із місцевої школи та талановитої Анастасії Димид із села Гошів, переможниці національного відбору «Дитяче Євробачення 2023».
Зі слів монаха, книга на 296 сторінок появилася на світ недавно у гуцульському видавництві «Discursus».
"На сторінках видання можна знайти як архівні дані, так і живі свідчення різних старожилів і також цікаві світлини.
Книга буде корисною для краєзнавців, істориків, географів, дослідників Бойківщини, туристів, молоді тощо, щоб краще пізнати це карпатське село та її жителів, зокрема в минулому.
Особливо вражають трагічні сторінки поселення, коли йому не давали спокою зайшлі окупанти", — каже священник.
Декотрі важливі речі з твору:
- З нього ви довідаєтеся, як виникло село і хто були перші його мешканці. До речі, перша документальна згадка про поселення 12 червня 1578 р. Особливо будуть цікавими різні записані легенди.
- Читачам стане відомо, як появилася перша церква і школа.
- Можливо, не всі чули: на місці Камʼянки раніше було величезне солене озеро як частина древнього океану Тетіс.
- У книзі є перелік священників (від 1832 р.), які там служили.
- Сумний мартиролог: інформація про 70-х загиблих камʼянчан (членів ОУН/УПА, воїнів Другої Світової війни і теперішньої з російським агресором).
- Там є розповідь і про січових стрільців, які певний час у селі жили й господарювали і теж облаштували у травні 1915 р. пам’ятну наскельну таблицю біля річки Камʼянка неподалік відомого Камʼянського водоспаду. Біля неї, до речі, зупинявся влітку 1923 р. Степан Бандера разом із товаришами-гімназистами після відвідин «Скель Довбуша» та гори Ключ.
- У Карпатах немало містики: ви почуєте про місцевих колишніх відьом, нечисту силу.
- З розповідей про околиці села дізнаєтеся також про глибокі підземні печери і про малознаний водоспад «Під Дирином» (висотою 10 м).
- Вельми вражають кілька вивозів камʼянчан за підтримку УПА до Сибіру й на Донбас. «Совєти» хотіли стерти патріотичне село з лиця землі.
- У цікавому творі побачите так само старовинні фотографії, зокрема зі селянами у принадних вишиванках, і світлину найстарішої збереженої хати, якій близько 160 років.