Еліксир молодості: рекомендації від 90-річного «моржа» з Івано-Франківська

Віталій Олександрович Маргалик – найстарший за віком «морж» в Україні. Вже 52 роки поспіль він занурюється у крижану воду, виконує фізичні вправи та займається бігом.

На перший погляд в ньому важко розгледіти 90-річного дідуся, а все тому, що і почувається Віталій Олександрович набагато молодшим. Напередодні Водохреща, пан Віталій розповів свою історія моржування. 


– З чого почалось Ваше захоплення моржуванням?

Я від самого народження пов’язаний з водою. У 1929 році мама так поспішала в пологовий, що народила мене просто на пароплаві. Здається, це було на річці Дніпро або ж на протоці. З цього і почалось те, що я ціле життя з водою. Купався майже в усіх морях: Біле море, Баренцове, Балтійське, Чорне, Каспійське та ще в декількох морях. Важко пригадати кількість міст, де я у молодості бував і де я моржував.

– Як відбувалось Ваше перше занурення?

Моржуванням почав займатись досить випадково, під час навчання у Львівському університеті фізичної культури. Один з моїх викладачів практикував моржування і почав мене теж підбурювати на це. Тож моржуванням я почав займатись у 1967 році. Скажу відверто, спочатку було важко. Але моєю перевагою було те, що почав занурюватись у холодну воду не взимку, а ще в осінні холоди. Вода в цей час ще не настільки «щипає» тіло, як в зимові морози.

 

– Скільки років Ви вже займаєтесь моржуванням?

Вже 52 роки я моржую і почуваю себе дуже добре.

– Чи принесло моржування якусь користь для Вашого здоров’я?

Хоч мені вже 90 років, але здоров’я, як у молодого хлопця. Наприклад, сьогодні в мене була пробіжка, фізичні вправи та холодний душ. Мені дуже цікаво, як я буду почуватись надалі. Буває, дивлюсь на людину, яка йде згорблено, ще й з ціпком у руках. Підходжу, питаю скільки років, а вона мені каже, що 78, а мені 90 і я на ранковій пробіжці. Тоді розумію, що все роблю правильно. Тож для хорошого самопочуття потрібно займатись моржуванням і спортом.

– Хто із рідних перейняв Ваше захоплення?

В моїй сім’ї не тільки я пов’язаний з водою. Син та внуки займаються водними видами спорту, можна вважати, що перейняли таке захоплення від мене. Також рідні завжди підтримували мене у моржуванні. Зокрема, дружина хотіла бачити здорового чоловіка і моє захоплення приносило відповідну користь (сміється).

– Як стати моржем спираючись на Ваш досвід?

Найкраще починати моржування з літа, купатись під час будь-якої погоди. Чи то дощ, чи вітер – байдуже, адже організм має звикати. Адаптувавшись до перепаду температури, організм буде готовий до зимового занурювання.

– Можна занурюватись в ополонку без попередньої підготовки?

Багато людей практикують на Водохреща без підготовки занурюватись в ополонку. Таке можна робити, але тільки на декілька секунд. Обов’язково після цього зробити розтирання тіла і зігрітись. Зігріватись варто до купання і після: робити фізичні вправи, пробігтись, випити чаю.

– Ви ще й неодноразово брали участь в змаганнях? 

Я дуже часто брав участь в різноманітних змаганнях серед моржів, займав призові місця. Більшість своїх нагород я віддав дітям та внукам. Залишаю собі тільки картини, які часто дарують разом із грамотами. На сьогодні я найстарший «морж» в Україні.

Нагадуємо, що не варто безвідповідально ставитись до зимового купання в ополонці. Щоб не нашкодити власному здоров’ю, необхідно дотримуватись простих правил:

  1. Вибирайте людяне місце зі спеціально відведеною зоною для купання.
  2. Переконайтесь, що не хворієте на запальні чи хронічні захворювання.
  3. Перед та після купання необхідно розігрітись. Варто порухатись, виконати фізичні вправи. Тіло має бути гарячим, але не пітним.
  4. Не пірнайте у воду.
  5. Перебувайте у воді не довше 10 секунд.
  6. Після купання варто обтертися рушником та випити гарячого чаю.
  7. Не потрібно вживати алкоголь, адже він зігріває на короткий час, а потім дає зворотну дію.
  8. Занурюватись варто разом з молитвою, адже в цей день вода по-особливому цілюща.

Вежа


13.01.2020 7725
Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

300
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13607 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1543
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

849
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6100
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1704

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

623

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1449

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1262

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1156
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

507
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

639
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1560
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

588
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

864
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5909
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13524
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

223
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

526
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

469
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

777 2