Чи законно вирубана деревина в Україні, яку продають в ЄС?

Перевірка виявила докази рубок під час «періодів тиші», коли передбачається зупинення вирубування лісу (навесні та на початку літа у 2018 по цей рік). Фотографія: Девід Бертон/Аламі


Акціонери кажуть, що частина деревини збирається компаніями, що постачають Ikea, хоча компанія та лісозаготівельна фірма заперечують неправомірні дії.

Закони щодо захисту біорізноманіття в українських лісах не дають змоги запобігти екологічно загрозливій вирубці деревини, яка завдає шкоди дикій природі, а отримана деревина продається споживачам ЄС, як сировина, заявляє група зелених кампаній.

Згідно з дослідженням екологічної благодійної організації Earthsight, дерева вирубують у періоди тиші, коли ліси повинні залишатися неушкодженими, щоб птахи та інші дикі тварини могли гніздитися та розмножуватися.

Здається, лісоруби користуються лазівками, які дозволяють проводити «санітарні рубки» під час періодів тиші, згідно з повідомленням Earthsight. Санітарні рубки іноді необхідні для припинення поширення хвороб та знищення шкідників, таких як короїд європейський. Але важко судити про те, скільки насправді потрібно вирубати та чи відбувається це під суворим контролем.

Earthsight виявив докази вирубок протягом періодів тиші навесні та на початку літа з 2018 по цей рік. Попередні дослідження організації виявили аналогічні вирубки під час періодів тиші у попередні роки.

Частина деревини, яку нібито вирубували в періоди тиші, збирається компаніям, які постачають шведського меблевого виробника Ikea, згідно з даними Earthsight. Ikea заперечила правопорушення і сказала Guardian, що відмовиться від будь-якого постачальника, який виявиться таким, що порушив його суворі правила щодо сталого розвитку.

У компанії сказали: «Ikea не приймає деревину, що незаконно вирубана, як свій продукт. Коли ми стикаємося з будь-якою інформацією, яка вказує на те, що деревина, яка не відповідає нашим вимогам, вступила або ризикує потрапити в нашу мережу поставок, ми вживаємо негайних заходів».

Компанія зазначила, що минулого року фахівці лісового господарства провели кілька ревізій по всій Україні та Румунії, і не було виявлено деревини, що незаконно вирубується. Остання ревізія, проведена у відповідному ланцюгу поставок, проходила у квітні 2020 року, і не було зазначено жодної незаконної деревини, заявили в компанії.

У звіті Earthsight зазначено, що компанія також розпочала незалежний аудит VGSM та перевіряє постачальника, який нібито вирубував деревину всупереч нормам.

"Ми дуже серйозно ставимося до питань, порушених останнім звітом Earthsight, і негайно розпочали розслідування з усіма згаданими партнерами", - заявила прессекретар компанії Ikea.

VGSM повідомив Guardian, що ділянка лісу, зазначена у звіті Earthsight, Великий Бичків, експлуатується відповідно до законодавства України. У детальній відповіді Guardian компанія посилалася на "абсурдність закону" та на конфлікт між законом, який встановлює період тиші, коли дерева заборонено вирубувати, для захисту біорізноманіття, та вимогами щодо санітарної рубки. "Як можливо одночасно проводити санітарні заходи в найкоротші терміни, але в той самий час відкладати їх на два з половиною місяці [через період тиші]?"

Компанія відхилила твердження, що вона суперечить правилам або стандартам, встановленим Радою з лісового нагляду (FSC), яка засвідчує, що деревина надходить зі стійких джерел: «ТОВ VGSM високо цінує стандарти FSC та співпрацює зі своїми закордонними партнерами. Тому ми ніколи не порушуємо їхніх вимог».

Законодавство України, спрямоване на охорону лісів, є зловживанням, згідно з FSC, яка засвідчує деревину з України та інших країн як таку, що надходить з екологічно стійких джерел. Earthsight звинуватила FSC у сертифікації деревини як стійкої, коли це не так.

"Це законодавство незрозуміле, тому тлумачення не є зрозумілим", - сказала Guardian Кім Карстенсен, генеральний директор FSC. "Цілком імовірно, що деякі з лісозаготівельних робіт [що відбулися] є незаконними. Можливо, деякі компанії використовують невизначеності в законодавстві для ведення лісозаготівель, які не повинні бути".

Але він сказав, що невизначеність означає, що неможливо точно сказати, чи діють компанії в рамках закону. Прохання про заборону санітарної рубки, які деякі компанії можуть використовувати як прикриття для великої лісозаготівлі, було б контрпродуктивним, сказала Карстенсен, оскільки захист від хвороб та шкідників все ще потрібен. 

"Ми просимо роз'яснити закон", - сказала вона.

Сергій Комарчук, начальник відділу екологічного контролю Державної екологічної інспекції України, розповів Guardian, що за порушення норм про вирубку у Великобичківському лісі у 2018 році накладено штраф.

"Під час візиту до ДПФ "Великий Бичків" Лісогосподарське підприємство] у 2018 році Державна екологічна інспекція України встановила, що ДФЗ безперешкодно видав квитки на вирубку для санітарних рубок протягом цього «періоду тиші», що дозволило незаконно вирубати ліс. Інспектори визначили 109 різних майданчиків, де були заплановані незаконні санітарні рубки в період тиші", - сказав Комарчук.

 за матеріалами The Guardian


26.06.2020 2561
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

1794
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18858
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1693
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1180
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2225
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3802

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1919

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

653

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1270

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1424
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

338
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

852
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24364
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

580
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

586
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

722
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1612
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7956
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

369
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

743
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2000 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

708