Чи законно вирубана деревина в Україні, яку продають в ЄС?

Перевірка виявила докази рубок під час «періодів тиші», коли передбачається зупинення вирубування лісу (навесні та на початку літа у 2018 по цей рік). Фотографія: Девід Бертон/Аламі


Акціонери кажуть, що частина деревини збирається компаніями, що постачають Ikea, хоча компанія та лісозаготівельна фірма заперечують неправомірні дії.

Закони щодо захисту біорізноманіття в українських лісах не дають змоги запобігти екологічно загрозливій вирубці деревини, яка завдає шкоди дикій природі, а отримана деревина продається споживачам ЄС, як сировина, заявляє група зелених кампаній.

Згідно з дослідженням екологічної благодійної організації Earthsight, дерева вирубують у періоди тиші, коли ліси повинні залишатися неушкодженими, щоб птахи та інші дикі тварини могли гніздитися та розмножуватися.

Здається, лісоруби користуються лазівками, які дозволяють проводити «санітарні рубки» під час періодів тиші, згідно з повідомленням Earthsight. Санітарні рубки іноді необхідні для припинення поширення хвороб та знищення шкідників, таких як короїд європейський. Але важко судити про те, скільки насправді потрібно вирубати та чи відбувається це під суворим контролем.

Earthsight виявив докази вирубок протягом періодів тиші навесні та на початку літа з 2018 по цей рік. Попередні дослідження організації виявили аналогічні вирубки під час періодів тиші у попередні роки.

Частина деревини, яку нібито вирубували в періоди тиші, збирається компаніям, які постачають шведського меблевого виробника Ikea, згідно з даними Earthsight. Ikea заперечила правопорушення і сказала Guardian, що відмовиться від будь-якого постачальника, який виявиться таким, що порушив його суворі правила щодо сталого розвитку.

У компанії сказали: «Ikea не приймає деревину, що незаконно вирубана, як свій продукт. Коли ми стикаємося з будь-якою інформацією, яка вказує на те, що деревина, яка не відповідає нашим вимогам, вступила або ризикує потрапити в нашу мережу поставок, ми вживаємо негайних заходів».

Компанія зазначила, що минулого року фахівці лісового господарства провели кілька ревізій по всій Україні та Румунії, і не було виявлено деревини, що незаконно вирубується. Остання ревізія, проведена у відповідному ланцюгу поставок, проходила у квітні 2020 року, і не було зазначено жодної незаконної деревини, заявили в компанії.

У звіті Earthsight зазначено, що компанія також розпочала незалежний аудит VGSM та перевіряє постачальника, який нібито вирубував деревину всупереч нормам.

"Ми дуже серйозно ставимося до питань, порушених останнім звітом Earthsight, і негайно розпочали розслідування з усіма згаданими партнерами", - заявила прессекретар компанії Ikea.

VGSM повідомив Guardian, що ділянка лісу, зазначена у звіті Earthsight, Великий Бичків, експлуатується відповідно до законодавства України. У детальній відповіді Guardian компанія посилалася на "абсурдність закону" та на конфлікт між законом, який встановлює період тиші, коли дерева заборонено вирубувати, для захисту біорізноманіття, та вимогами щодо санітарної рубки. "Як можливо одночасно проводити санітарні заходи в найкоротші терміни, але в той самий час відкладати їх на два з половиною місяці [через період тиші]?"

Компанія відхилила твердження, що вона суперечить правилам або стандартам, встановленим Радою з лісового нагляду (FSC), яка засвідчує, що деревина надходить зі стійких джерел: «ТОВ VGSM високо цінує стандарти FSC та співпрацює зі своїми закордонними партнерами. Тому ми ніколи не порушуємо їхніх вимог».

Законодавство України, спрямоване на охорону лісів, є зловживанням, згідно з FSC, яка засвідчує деревину з України та інших країн як таку, що надходить з екологічно стійких джерел. Earthsight звинуватила FSC у сертифікації деревини як стійкої, коли це не так.

"Це законодавство незрозуміле, тому тлумачення не є зрозумілим", - сказала Guardian Кім Карстенсен, генеральний директор FSC. "Цілком імовірно, що деякі з лісозаготівельних робіт [що відбулися] є незаконними. Можливо, деякі компанії використовують невизначеності в законодавстві для ведення лісозаготівель, які не повинні бути".

Але він сказав, що невизначеність означає, що неможливо точно сказати, чи діють компанії в рамках закону. Прохання про заборону санітарної рубки, які деякі компанії можуть використовувати як прикриття для великої лісозаготівлі, було б контрпродуктивним, сказала Карстенсен, оскільки захист від хвороб та шкідників все ще потрібен. 

"Ми просимо роз'яснити закон", - сказала вона.

Сергій Комарчук, начальник відділу екологічного контролю Державної екологічної інспекції України, розповів Guardian, що за порушення норм про вирубку у Великобичківському лісі у 2018 році накладено штраф.

"Під час візиту до ДПФ "Великий Бичків" Лісогосподарське підприємство] у 2018 році Державна екологічна інспекція України встановила, що ДФЗ безперешкодно видав квитки на вирубку для санітарних рубок протягом цього «періоду тиші», що дозволило незаконно вирубати ліс. Інспектори визначили 109 різних майданчиків, де були заплановані незаконні санітарні рубки в період тиші", - сказав Комарчук.

 за матеріалами The Guardian


26.06.2020 2418
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

80
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

4255
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1097
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

1197
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1674
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2667 1

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

138

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

292

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

1193

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

1307
02.04.2025

У сучасному світі ми часто їмо поспіхом, на ходу або перед екраном телефону, не звертаючи уваги на сам процес. Але їжа — це не просто набір калорій. Це досвід, задоволення та спосіб отримати гармонію.  

659
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26826 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

1021
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

262
04.04.2025

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

7929
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

3295
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1537
07.04.2025

Від читачів Фіртка отримала фото та відео, на яких зображено проведення ремонтних робіт у музеї-ресторані, що є пам'яткою архітектури місцевого значення.

1022
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

428 2
03.04.2025

Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у країні, щоб захистити суверенітет і зміцнити національну та економічну безпеку.  

645
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

689
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4658