Через них гинули українські патріоти: в івано-франківському музеї представили документи про допити та ліквідацію зрадників (ФОТО)

В Івано-Франківський обласний музей визвольної боротьби ім. Степана Бандери передали десять документів, що стосуються допитів та ліквідації зрадників другої половини 1940-х років.

Ці документи викупили на Інтернет-аукціоні «Violity», де здійснюють продаж історичних реліквій, повідомляє Фіртка.

До речі, на кожному з десяти ділових актів, які сьогодні, 11 жовтня, представили у музеї, є штамп повстанського архіву. Це означає, що вони, вірогідно, зберігалися в бідоні.

«Більша частина цих документів – це повідомлення, а також протоколи служби безпеки ОУН другої половини 1940-х років про допит, а також про ліквідацію зрадників, тобто осіб, які на той час співпрацювали з радянськими органами і які були причетні до знищення повстанців», - пояснив Ярослав Коретчук, директор Музею визвольної боротьби.

За його словами, в Україні є ряд колекціонерів, які цікавляться темою визвольного руху та беруть участь у торгах. Виходячи з цього, вартість експонатів може суттєво зростати.

«Важливість цих документів в тому, що вони допомагають спростувати ті міфи, які утвердилися про те, що повстанці без суду та слідства знищували всіх осіб, які могли бути пов’язані з радянськими органами.

А ці документи дають зрозуміти, що повстанці доволі відповідально ставилися  до будь-якого повідомлення про співпрацю місцевого населення з радянськими органами.

І лише за наявності великого обсягу зібраного матеріалу та доказів революційний суд ОУН виносив рішення про фізичне усунення зрадників.

Як правило, це була публічна страта через повішання, після чого тіло залишали в населеному пункті для постраху місцевих жителів», - зазначив Коретчук.

Відомо, що в цих документах є прізвища осіб, яких ліквідували. Також там чітко вказане їхнє місце народження, вік, заняття, яким особа займалась та причини, на основі яких людину ліквідували.

«Документи служби безпеки ОУН підтверджують, що нашій державі не 30 років, а набагато більше.

Ці документи стосуються ліквідації зрадників та сексотів, через них гинули українські патріоти, які боролися проти радянської системи. Сьогодні, на жаль, дуже багато документів є в приватних колекціях. 

Дуже багато колишніх "кагебістів" їх продають, тому що свого часу вони мали доступи до архівів.

Щодо цих документів, то вони є цікавими тим, що засвідчують, що були певні нормативні акти. Однак, незважаючи ні на що, служба безпеки ОУН показує як в таких непростих умовах зберегти державність, - наголосив Руслан Марцінків, міський голова.

До слова, така передача різноманітних артефактів, які пов’язані з історією визвольного руху, в музеї відбувається вже не вперше.

«Уточню, що на Прикарпатті в одному із сіл, неподалік Чорного лісу, на 800 жителів було 80 агентів, тобто на 10 жителів один агент. Це стосувалося і дітей, і підлітків, і осіб поважного віку.

На жаль, в тих умовах доводилося приймати рішення про фізичне усунення найбільш запеклих агентів-зрадників. Ліквідацією займалася окрема група, яка мала кодову назву «Л», що означало «ліквідатори»», -  додає директор музею.

Десять документів, які сьогодні доповнили колекцію Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби ім. Степана Бандери, на аукціоні коштували 4 тисячі гривень.

«Ці документи є дуже важливими і їхня ціна, я вважаю, доволі доступна. Це для того, аби ми знали нашу правдиву історію», - наголосив Олег Капустяк, депутат Івано-Франківської міської ради.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На Прикарпатті в одній зі шкіл зберігали бюст Леніна (ФОТОФАКТ)


11.10.2021 Тіна Любчик 2118
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1389
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2660
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2187
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2258
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6795 60
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2536 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

429

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1257

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1361

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1512
26.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

374
23.04.2024

У 2024 році Великий піст почався 18 березня та закінчиться 4 травня. Святкування Великодня у християн припадає на 5 травня.  

238
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

645
26.04.2024

Чому Великдень є одним з найважливіших християнських свят та що він означає для сьогодення, зокрема для українців, які третій рік поспіль відзначатимуть цей день під час повномасштабної війни?  

135
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26604
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

613
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10538 1
26.04.2024

Культура визначає все. Освіти може і не бути. Школи російської не було ніде. Втім, ми підспівували російські пісні, дивилися російські серіали й тому подібне, пояснює директорка.

143
26.04.2024

З твердженням, що часто думка простих людей важливіша, ніж думка професійних політиків та експертів, повністю погодилися або скоріше погодилися 48% опитаних. Не згодні з таким твердженням лише 1/5 респондентів.

166
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

483
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

627
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

691