90% мостів на Прикарпатті потребують капітального ремонту

В Івано-Франківській області 90 % автомобільних мостів потребують ремонту. Аби привести їх до ладу, треба щонайменше 7,5 млрд грн і 10 підрядних організацій, які безперервно працюватимуть протягом п’яти років.

Нині на Прикарпатті є понад 1200 автомобільних мостів. Більшість з них – 813 – перебувають на балансі департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА. За 363 мости відповідає Служба автомобільних доріг області, а за решту – комунальні підприємства місцевих рад. Але проблема у всіх одна – нема грошей на ремонт, інформує Фіртка з посиланням на Репортер.

"Більшість мостів побудували у 60-70-х роках минулого століття, – розповідає директор департаменту будівництва, ЖКГ, містобудування та архітектури ОДА Володимир Рачкевич. – Будувалися вони за старими технологіями і не відповідають нинішнім будівельним нормам. Зокрема, конструктивні елементи цих мостів розраховані на менше навантаження. А з роками машини стали важчі, їх нині більше. От і виходить, що 90 % усіх мостів на сьогодні підлягають ремонту, заміні або перебудові".

Але старість – це не єдина причина руйнування переправ. За словами Рачкевича, зіграли свою роль і повені 2008 та 2010 років.

"Я сам мостовик, будував мости з 1980 по 2000 рік, – каже директор департаменту. – То я вам можу впевнено сказати, що за цей період русла річок опустилися від 1,5 до 2 метрів. Оголилися фундаменти старих конструкцій мостів. А позаяк вони оголені, то підлягали руйнації навіть при незначних повенях".

Ще однією причиною стало недофінансування. Адже, якщо кошти виділялися, то лише на будівництво, а про експлуатацію ніхто й не згадував.

"Хоча сам міст має служити в середньому 50 років, окремі елементи мусять міняти через три роки, деякі через сім, – пояснює чиновник. – Наприклад, стики – деформаційні шви між балками, потрібно міняти саме через три роки. Мостове полотно треба замінювати кожні сім років. Але цього ніхто не робив, бо ж не було грошей, тому затікала вода, опорні частини руйнувалися".

Офіційно аварійними сьогодні в області визнали понад 30 мостів. У обл­держадміністрації якраз шукають кошти на їх відновлення. Очікують, що частину грошей виділять з обласного бюджету розвитку, частину – з дорожнього й резервного фондів.

"Департамент усі аварійні мости, на яких може статися нещасний випадок, тримає на контролі, – каже Рачкевич. – Список тих, які потребують відновлювальних робіт, ми вже передали в державний резервний фонд з проханням виділити 8 млн грн. Ще 10 млн 300 тис грн має надійти з дорожнього фонду. Деякі мости плануємо будувати з нуля, а на деяких проведемо реконструкцію за розрахунками науковців Львівської політехніки. Їхня технологія дозволяє підготувати старі конструкції до теперішнього навантаження".

Водночас у Служби автомобільних доріг є свій список аварійних мостів. У переліку – сім переправ. Зокрема, планують відремонтувати мости у Косові, Рожнові, Стопчатові, Ланчині, Сівці Войнилівській, Боднарові й Делятині. Але на це все треба 217,4 млн грн.

Та водночас у САД хваляться вже зробленим. Мовляв, за два останні роки вдалося відремонтувати мости в селах Раковець, Татарів, Криворівня, Яворів та Лука. Також здали в експлуатацію і новий міст у Драгомирчанах.

А буквально на днях заступник начальника САД Любомир Семанів доповів голові ОДА Денису Шмигалю про ремонт залізобетонного мосту в селі Буковець через річку Рибницю.

"Укріплено підпірні стінки мосту та перехідні плити проїзної частини. Здійснено ремонт деформаційних швів. Невдовзі встановлять водовідвідні лотки», – повідомив Семанів.

З одного боку, робота триває. З іншого – її майже не видно. Хоча й невідомо, чи хтось би в нинішніх умовах зміг зробити більше. Знаємо лише, що на відновлення усіх мостів треба не один мільярд і з десяток років.

"Грубо кажучи, для того, щоб тих 90 % мостів привести в належний стан та до норм ДБН, нам треба 7,5 млрд грн, – підсумовує Володимир Рачкевич. – Але навіть якби в нас були ці гроші, то аби відремонтувати всі мости, треба щонайменше 10 підрядних організацій, які б працювали п’ять років. Але таких коштів не буде. Тому моє основ­не завдання як балансоутримувача – забезпечити нормальну експлуатацію цих мостів і припинити подальше їх руйнування".


27.08.2019 1327
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2441
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1144
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1088
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2267
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3705
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2682 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

947

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

810

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

758

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

720
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10437
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1287
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5429
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1138
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2933
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1286
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

527
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

382 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

823
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

709
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

758