Звідки у депресії ноги

Доволі часто можна почути, як люди скаржаться, мовляв, «знову депресія»... Але чи насправді всі вони розуміють, що це таке? Про те, звідки береться депресія та як її подалати, ми цікавилися у сеціалістів.

 

Масштаби і причини

 

Депресія (з лат. «depressum» – знижувати, придушувати, гнітити) – це насамперед зміна чи погіршення настрою, коли переважають пригніченість і сум. Про те, що сьогоднішнє суспільство є мегадепресивним говорять повсюдно. Приблизно 15-20% людей на Землі страждають депресією. Недарма вчені назвали депресію «хворобою» ХХІ століття.

 

За словами лікаря сімейної практики і медицини Радислава Петріва, є три основні ознаки захворювання. По-перше, безсоння, коли людина довго не може заснути, або ж часто прокидається вночі.

 

По-друге, пригнічений настрій, що характеризується втратою інтересів до сім’ї, роботи, загалом до життя. А ще – виснаження організму.

 

Серед причин захворювання – невдачі на роботі, негаразди у сім’ї, образи, переживання, втрата близьких, інше. Погода та емоції Депресія може бути як спадковою, так і набутою.

 

«Щодо спадковості, то це рідкість, а у випадку захворювання допоможуть тільки лікувальні препарати, – розповідає психіатр Оксана Мамай. – Набута депресія є захисною реакцією мозку на стрес. І тільки здоровий стан організму людини дасть змогу подолати депресію, а саме, – коли зникнуть фактори, що зумовили її виникнення, або ж коли людина вийде зі стресу».

 

Давно помічена залежність поганого настрою і депресій від сезону. Довгі й похмурі дні осені та зими можуть бути причиною сезонних депресій, вважають психологи. Кажуть, існує певний зв'язок між інтенсивністю сонячного освітлення і виникненням депресій.

 

Саме восени та взимку інтенсивність сонячного освітлення значно зменшується, а тим самим знижується вироблення медіатору серотоніну, який відповідає за добрий настрій людини. Саме тому психологи та лікарі радять гуляти кожної сонячної днини восени та взимку.

 

«Для профілактики варто включити настільну лампу, і навести її на себе, – рекомендує Радислав Петрів. – У кімнаті має бути багато світла. Це неодмінно допоможе взимку».

 

Помічений зв'язок і між депресією і статтю особи.

«Так, жінки частіше хворіють на депресії, бо мають трохи менший рівень вироблення серотонину, ніж чоловіки, – каже Оксана Мамай. Особливо депресії вражають жінок, які пережили втрату дорогих людей – коханого, дитини, батьків. Також травмуючими стають розлучення після зрад, несподівані вчинки рідних та близькиж тощо».

 

Також усім, хто має схильність до депресій, лікарі та психологи рекомендують займатися музикою, танцями, заняттями, що викликають радісні емоції.

 

Якщо стуація складна і самотужки вирішити її неможливо, то варто звертатися до спеціалістів.

 

Ліки від Бога

 

Депресія є також і внутрішньою хворобою. Про те, як лікуватися від депресії писав ще середньовічний богослоав і теолог Тома Аквінський: «Великий сум лікують теплою, дружньою бесідою, чаркою доброго вина та водними процедурами».

 

Як же церква тлумачить на депресію сьогодні? «Християнин постійно повинен надіятися на Боже милосердя, – говорить викладач Івано-Франківської Духовної Семінарії отець Петро Козак. – Якщо людина чимось засмучена з тих чи інших причин, – це природньо. Але коли цей сум переростає у паніку, у вагання чи жити далі, – це вже є важким гріхом. Це значить, що людина не довіряє Божому планові щодо себе».

 

Священик радить віддавати кожну ситуацію у Божі руки, навіть коли стаєься щось непоправне, як може здаватися на перший погляд. І додає: «Справжній віруючий повинен завжди сіяти радістю. Найкращі ліки від депресії – це любов до ближнього і молитва, в якій ми абсолютно довіряємо Богові.» P.S. Певно, таки варто керувати своїм настроєм...

 

Адже погодьтеся, що коли ми сумні, то й оточуючим не надто весело від того. А от коли ми радісні, то й інші починають радіти разом з нами.

 

Тож давайте дарувати свою усмішку собі, своєму оточенню та світові щодня! І нехай життя просто не втримається, та засміється до нас навзаєм.

 

Роман Кравець, спеціально для "Фіртки"


25.05.2011 Роман Кравець 3986 0
Коментарі (0)

27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. З якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

189
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

1493
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

959
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1321 6
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2672
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

2029

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

352

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

464

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1397

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1375
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

229
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18143
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

1105
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3453
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

810
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10572
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6309
23.11.2024

Під час зустрічі письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам'ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також, що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії. 

966
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

245
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

470
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

3069
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

792