Звідки у депресії ноги

Доволі часто можна почути, як люди скаржаться, мовляв, «знову депресія»... Але чи насправді всі вони розуміють, що це таке? Про те, звідки береться депресія та як її подалати, ми цікавилися у сеціалістів.

 

Масштаби і причини

 

Депресія (з лат. «depressum» – знижувати, придушувати, гнітити) – це насамперед зміна чи погіршення настрою, коли переважають пригніченість і сум. Про те, що сьогоднішнє суспільство є мегадепресивним говорять повсюдно. Приблизно 15-20% людей на Землі страждають депресією. Недарма вчені назвали депресію «хворобою» ХХІ століття.

 

За словами лікаря сімейної практики і медицини Радислава Петріва, є три основні ознаки захворювання. По-перше, безсоння, коли людина довго не може заснути, або ж часто прокидається вночі.

 

По-друге, пригнічений настрій, що характеризується втратою інтересів до сім’ї, роботи, загалом до життя. А ще – виснаження організму.

 

Серед причин захворювання – невдачі на роботі, негаразди у сім’ї, образи, переживання, втрата близьких, інше. Погода та емоції Депресія може бути як спадковою, так і набутою.

 

«Щодо спадковості, то це рідкість, а у випадку захворювання допоможуть тільки лікувальні препарати, – розповідає психіатр Оксана Мамай. – Набута депресія є захисною реакцією мозку на стрес. І тільки здоровий стан організму людини дасть змогу подолати депресію, а саме, – коли зникнуть фактори, що зумовили її виникнення, або ж коли людина вийде зі стресу».

 

Давно помічена залежність поганого настрою і депресій від сезону. Довгі й похмурі дні осені та зими можуть бути причиною сезонних депресій, вважають психологи. Кажуть, існує певний зв'язок між інтенсивністю сонячного освітлення і виникненням депресій.

 

Саме восени та взимку інтенсивність сонячного освітлення значно зменшується, а тим самим знижується вироблення медіатору серотоніну, який відповідає за добрий настрій людини. Саме тому психологи та лікарі радять гуляти кожної сонячної днини восени та взимку.

 

«Для профілактики варто включити настільну лампу, і навести її на себе, – рекомендує Радислав Петрів. – У кімнаті має бути багато світла. Це неодмінно допоможе взимку».

 

Помічений зв'язок і між депресією і статтю особи.

«Так, жінки частіше хворіють на депресії, бо мають трохи менший рівень вироблення серотонину, ніж чоловіки, – каже Оксана Мамай. Особливо депресії вражають жінок, які пережили втрату дорогих людей – коханого, дитини, батьків. Також травмуючими стають розлучення після зрад, несподівані вчинки рідних та близькиж тощо».

 

Також усім, хто має схильність до депресій, лікарі та психологи рекомендують займатися музикою, танцями, заняттями, що викликають радісні емоції.

 

Якщо стуація складна і самотужки вирішити її неможливо, то варто звертатися до спеціалістів.

 

Ліки від Бога

 

Депресія є також і внутрішньою хворобою. Про те, як лікуватися від депресії писав ще середньовічний богослоав і теолог Тома Аквінський: «Великий сум лікують теплою, дружньою бесідою, чаркою доброго вина та водними процедурами».

 

Як же церква тлумачить на депресію сьогодні? «Християнин постійно повинен надіятися на Боже милосердя, – говорить викладач Івано-Франківської Духовної Семінарії отець Петро Козак. – Якщо людина чимось засмучена з тих чи інших причин, – це природньо. Але коли цей сум переростає у паніку, у вагання чи жити далі, – це вже є важким гріхом. Це значить, що людина не довіряє Божому планові щодо себе».

 

Священик радить віддавати кожну ситуацію у Божі руки, навіть коли стаєься щось непоправне, як може здаватися на перший погляд. І додає: «Справжній віруючий повинен завжди сіяти радістю. Найкращі ліки від депресії – це любов до ближнього і молитва, в якій ми абсолютно довіряємо Богові.» P.S. Певно, таки варто керувати своїм настроєм...

 

Адже погодьтеся, що коли ми сумні, то й оточуючим не надто весело від того. А от коли ми радісні, то й інші починають радіти разом з нами.

 

Тож давайте дарувати свою усмішку собі, своєму оточенню та світові щодня! І нехай життя просто не втримається, та засміється до нас навзаєм.

 

Роман Кравець, спеціально для "Фіртки"


25.05.2011 Роман Кравець 3503 0
Коментарі (0)

26.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

222
16.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

5588 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2317 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1737
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2226
05.04.2023
Тетяна Дармограй

Востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.

4148

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

304

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

358

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

434

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

820
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

177
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

307
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

475
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

217
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

331 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

651
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

937
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5488
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

224
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

245
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

357
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

539