Звідки у депресії ноги

Доволі часто можна почути, як люди скаржаться, мовляв, «знову депресія»... Але чи насправді всі вони розуміють, що це таке? Про те, звідки береться депресія та як її подалати, ми цікавилися у сеціалістів.

 

Масштаби і причини

 

Депресія (з лат. «depressum» – знижувати, придушувати, гнітити) – це насамперед зміна чи погіршення настрою, коли переважають пригніченість і сум. Про те, що сьогоднішнє суспільство є мегадепресивним говорять повсюдно. Приблизно 15-20% людей на Землі страждають депресією. Недарма вчені назвали депресію «хворобою» ХХІ століття.

 

За словами лікаря сімейної практики і медицини Радислава Петріва, є три основні ознаки захворювання. По-перше, безсоння, коли людина довго не може заснути, або ж часто прокидається вночі.

 

По-друге, пригнічений настрій, що характеризується втратою інтересів до сім’ї, роботи, загалом до життя. А ще – виснаження організму.

 

Серед причин захворювання – невдачі на роботі, негаразди у сім’ї, образи, переживання, втрата близьких, інше. Погода та емоції Депресія може бути як спадковою, так і набутою.

 

«Щодо спадковості, то це рідкість, а у випадку захворювання допоможуть тільки лікувальні препарати, – розповідає психіатр Оксана Мамай. – Набута депресія є захисною реакцією мозку на стрес. І тільки здоровий стан організму людини дасть змогу подолати депресію, а саме, – коли зникнуть фактори, що зумовили її виникнення, або ж коли людина вийде зі стресу».

 

Давно помічена залежність поганого настрою і депресій від сезону. Довгі й похмурі дні осені та зими можуть бути причиною сезонних депресій, вважають психологи. Кажуть, існує певний зв'язок між інтенсивністю сонячного освітлення і виникненням депресій.

 

Саме восени та взимку інтенсивність сонячного освітлення значно зменшується, а тим самим знижується вироблення медіатору серотоніну, який відповідає за добрий настрій людини. Саме тому психологи та лікарі радять гуляти кожної сонячної днини восени та взимку.

 

«Для профілактики варто включити настільну лампу, і навести її на себе, – рекомендує Радислав Петрів. – У кімнаті має бути багато світла. Це неодмінно допоможе взимку».

 

Помічений зв'язок і між депресією і статтю особи.

«Так, жінки частіше хворіють на депресії, бо мають трохи менший рівень вироблення серотонину, ніж чоловіки, – каже Оксана Мамай. Особливо депресії вражають жінок, які пережили втрату дорогих людей – коханого, дитини, батьків. Також травмуючими стають розлучення після зрад, несподівані вчинки рідних та близькиж тощо».

 

Також усім, хто має схильність до депресій, лікарі та психологи рекомендують займатися музикою, танцями, заняттями, що викликають радісні емоції.

 

Якщо стуація складна і самотужки вирішити її неможливо, то варто звертатися до спеціалістів.

 

Ліки від Бога

 

Депресія є також і внутрішньою хворобою. Про те, як лікуватися від депресії писав ще середньовічний богослоав і теолог Тома Аквінський: «Великий сум лікують теплою, дружньою бесідою, чаркою доброго вина та водними процедурами».

 

Як же церква тлумачить на депресію сьогодні? «Християнин постійно повинен надіятися на Боже милосердя, – говорить викладач Івано-Франківської Духовної Семінарії отець Петро Козак. – Якщо людина чимось засмучена з тих чи інших причин, – це природньо. Але коли цей сум переростає у паніку, у вагання чи жити далі, – це вже є важким гріхом. Це значить, що людина не довіряє Божому планові щодо себе».

 

Священик радить віддавати кожну ситуацію у Божі руки, навіть коли стаєься щось непоправне, як може здаватися на перший погляд. І додає: «Справжній віруючий повинен завжди сіяти радістю. Найкращі ліки від депресії – це любов до ближнього і молитва, в якій ми абсолютно довіряємо Богові.» P.S. Певно, таки варто керувати своїм настроєм...

 

Адже погодьтеся, що коли ми сумні, то й оточуючим не надто весело від того. А от коли ми радісні, то й інші починають радіти разом з нами.

 

Тож давайте дарувати свою усмішку собі, своєму оточенню та світові щодня! І нехай життя просто не втримається, та засміється до нас навзаєм.

 

Роман Кравець, спеціально для "Фіртки"


25.05.2011 Роман Кравець 4058 0
Коментарі (0)

19.02.2025
Діана Струк

Про наукову школу біохімії, досвід роботи на міжнародній арені, вплив біологічних добавок та мультивітамінів, про коронавірус, цукровий діабет, холестерин та про здоровий спосіб життя Володимир Лущак розповів в інтерв’ю Фіртці.

842 1
12.02.2025
Надія Єшкілєва

Для першого в лютому книжкового огляду літературна експертка обрала романи про кохання. Одна з тем, завдяки якій читання було й залишається модним від найдавніших часів і до сьогодні.  

790
06.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

1605
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

2233
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

4210 2
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

3213

Тепер, коли епоха постмодернізму минула, вже немає часу на вишукані пасьянси та перепрошення. Настав швидкий час чудовиськ. Котрі будують свої персональні реальності, котрі служать лише тим традиціям, які були створені на замовлення з учора на сьогодні прирученими та купленими жерцями. 

213

Івано-Франківськ, як і вся Україна, сьогодні потребує консолідації сил серед ветеранів, які пройшли війну. Повертаючись до цивільного життя, вони стикаються з викликами – соціальна адаптація, психологічна реабілітація, пошук роботи, а також прагнення бути корисними для суспільства.

442

Здебільшого нам відомі чоловічі імена проповідників, єпископів пресвітерів, та мало хто знає, що важливу роль в період становлення ранньої християнської Церкви відігравали жінки, які майже непомітно, але дуже суттєво працювали, несучи своє особливе служіння дияконис.

383

Більшість культур сприймають собак як членів родини, але в певних релігіях відношення до цих тварин неоднозначне. До прикладу на близькому сході  серед мусульман обізвати когось «собакою» означає виявити свою велику зневагу. А відповідь на це знаходимо у ставлені релігії до цих тварин.

855
17.02.2025

Інфляція на споживчому ринку в січні 2025 року порівняно із груднем 2024 року, як на Івано-Франківщині, так й в Україні складала 1,2%.  

621
14.02.2025

Перекуси між основними прийомами їжі потрібні не лише для втамування голоду, а й для підтримки енергії, концентрації та загального самопочуття.

668
10.02.2025

Питання «чи варто їсти пізно ввечері?» часто хвилює тих, хто намагається правильно харчуватися й дбати про своє здоров’я.  

954
19.02.2025

Серед українців немає однозначної позиції стосовно того чи повинні віряни, які за своїми релігійними переконаннями не можуть брати до рук зброю, мати право на альтернативну (невійськову) службу в умовах воєнного стану.  

1065
16.02.2025

Останніми роками частина вірян, яка дивиться богослужіння онлайн, зросла.  

669
12.02.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

6249
08.02.2025

Чотириметровий Хрест Миру із золотим Розп'яттям можна буде побачити в Івано-Франківську дев'ятого та десятого лютого на площі Ринок з 9:00.  

1743
17.02.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

31759 1
19.02.2025

Понад половина українців (57%) довіряють президенту України Володимиру Зеленському.  

1535
14.02.2025

Так, респондентам запропонували три опції та запитали, що, на їх думку, скоріше описує можливі санкції проти Порошенка.  

752 1
11.02.2025

Восьмеро з десяти обранців від Івано-Франківщини підтримали цей законопроєкт.  

717