Зростання цін на продукти в супермаркетах України: причини, прогнози та загроза тотального дефіциту

Чому дорожчає борщовий набір

Не минуло й десяти днів з моменту оголошення національного карантину, як у країні почали дорожчати продукти харчування. У супермаркетах найбільш відомих роздрібних мереж країни – «АТБ», «Сільпо», «Billa», «ЕКО маркет» – уже зафіксовано підвищення цін.

Спробуймо розібратися в причинах настільки різкого та масштабного подорожчання й, можливо, змоделювати ситуацію, зробивши прогноз подальшого розвитку подій. Зрозуміло, багато чого в цьому питанні залежатиме від сприйнятливості громадян до панічних настроїв, а також від дій, які потенційно можуть здійснити представники української влади – як місцевої, так і центральної (наприклад, Кабінету Міністрів).

Почнемо із причин подорожчання продуктів. Як пояснили представники торговельних мереж, підвищення продиктоване насамперед значним зростанням закупівельних цін. Це значить, що виробники та постачальники продуктів за останні тижні помітно підвищили вартість своєї продукції.

У середньому підвищення становило 10–35%. Постачальники  збільшили ціни на: цукор – на 8%, макаронні вироби – на 9,5%, пшеничну крупу – на 11%, гречку – на 51%, овочі та фрукти – на 10–15%, борошно –  на 5%, яйця – на 6%, м'ясну продукцію – на 2–10%, картоплю – на 6–10%, цибулю – на 9–16%. Однак щодо деяких категорій товарів  (наприклад, на продукти з так званого борщового набору)  підвищення становило більш як 120%.

Аргументи виробників і продавців

Виробники аргументують це тим, що у зв'язку з пандемією коронавірусу у світі й обмеженнями, які введені повсюдно, зросла собівартість продукції. Це привело до зростання курсу долара США та різких коливань на валютному ринку загалом. Також на цій ситуації позначилося фактичне закриття імпорту багатьох товарів і продуктів. Що ж стосується овочів і фруктів, то через транспортні перебої збільшився обсяг неліквіду на складах. Звісно, все це в підсумку призвело до подорожчання продукції.

Після таких подій торговельні мережі були змушені підняти ціни та першими потрапили під критику незадоволених клієнтів. Аргументи підприємств торгівлі досить переконливі. Приміром, найбільший гравець на ринку українського ритейлу – «АТБ» (сьогодні у 24 областях України працюють 1095 таких супермаркетів), як і раніше,  встановлює мінімальну надбавку  –  у більшості випадків вона не перевищує й 10%. Прибуток компанія одержує не через велику різницю цін, а внаслідок товарообігу.

При цьому всі представники роздрібної торгівлі країни визнають, що в умовах коронавірусної паніки, карантину, обмежувальних заходів розірвання договорів із виробниками, які підвищують ціни, неминуче призведе до небажаного результату – дефіциту продуктів на прилавках. Зрозуміло, що цього не можна допустити.

«Основного товару вистачає, ситуація з його доступністю поліпшується. Ми закінчуємо наповнення складів і відновлення запасів магазинів нашої мережі, які швидко закінчилися  через ажіотажний попит минулого тижня. Передумов і ризиків для формування дефіциту товарів в Україні ми не бачимо. Можливо «випадання» деяких груп, що пов'язано з ажіотажем, але протягом одного-двох днів ми готові задовольнити потреби населення країни в продуктах і товарах, що належать до соціальної категорії», – розповів  генеральний директор корпорації «АТБ» Борис Марков.

За його словами, дефіциту товарів нема й не буде, оскільки їхня поява на полицях супермаркетів – лише справа часу, який потрібен на доставлення від складу виробника до конкретного маркету.

До слова, завдяки розвиненій логістичній інфраструктурі (9 мультитемпературних складських центрів, величезний автопарк – 7 колон) «АТБ» вдається навіть після подорожчання пропонувати найбільш доступні ціни, які в середньому на 10–15% нижчі за середньоринкові.

Сезонне зростання й ажіотаж через карантин

Слід також зазначити, що національний карантин супроводжується різким зростанням курсу основних валют і сезонним збільшенням цін на деякі групи товарів, яке ажіотаж лише прискорив. Про це говориться в матеріалі газети «Дело», яка провела власне розслідування причин подорожчання. На думку авторів статті, складніше всього зараз справи із товарами, які Україна імпортує з-за кордону. Як відомо, багато торговельних партнерів на період пандемії обмежили експорт, щоб захистити від дефіциту ринок своєї країни.

Як визнають економісти й експерти ринку, маємо наочний приклад, коли підвищення цін об'єктивне. Воно продиктоване не бажанням виробників продуктів чи торговельних мереж наростити прибуток, а спробою утриматися на плаву та зберегти стабільним вітчизняний ринок торгівлі. На щастя, поки їм це вдається,  адже прилавки магазинів не спорожніли, як у деяких країнах Європейського Союзу. Немає дефіциту ані продуктів харчування, ані товарів першої необхідності.

Адміністративний тиск на ринок – шлях до кризи

Водночас ситуація небезпечна ще й тим, що у зв'язку із невдоволенням громадян зростанням цін у неї може втрутитися Кабінет Міністрів. В Україні діє ринкова система: ціни регулюються умовами ринку, а не в примусовому порядку встановлюються державою. Ця система збалансована: будь-яка торговельна мережа зараз працює з фіксованою надбавкою,  а за так званого ручного управління чи іншого втручання з боку влади вона в найкращому разі дасть збій, а в гіршому – ризикуємо одержати венесуельський сценарій (тотальний дефіцит на все, інфляція, що обчислюється мільйонами відсотків тощо).

«Обвинувачувати торговельні мережі в зростанні цін некоректно, – прокоментував спроби держави втрутитися в ситуацію аналітик Володимир Цибулько. – Роздріб надає винятково послугу продажу товару. Постанова Кабміну про проведення цінового аудиту соціально значущих груп товарів у першу чергу вдарить по виробниках продукції. Перевіряти ціни в роздрібних мережах – найпростіше, що може придумати людина із соціалістичним мисленням. Кабінет Міністрів грається в регулювання ринку. Такі ігри небезпечні, оскільки використовується адміністративне насильство, а не компенсаційні механізми».

Інші незалежні експерти згодні з тим, що втручання влади в ринковий механізм, який за довгі роки сформований у системі ритейлу, швидше, завдасть шкоди, аніж приведе до здешевлення гречки або вівсянки.

Автор: Софія Хмара

Партнерський матеріал

Фотогалерея


27.03.2020 4015 2
Коментарі (2)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

409
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

658
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1950
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3426
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1257
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1260

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1426

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

408

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1056

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1223
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24187
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

436
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2593
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

481
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1432
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

624
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15297
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

425
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

107
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1143 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

563
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

463