«Зоряні міста» Європи - дива архітектури часів Відродження (ФОТО)

Вони розкидані по всій Європі, але їх ідеальною геометричною красою можна повною мірою захопитись, лише побачивши зверху.

Як сніжинки, розглянуті через збільшувальне скло, є сліпуча фрактальна якість до акуратного, хитромудрого способу їх викладення - просто, ми тут не говоримо про природні чудеса.

Зовсім новий, раціональний спосіб проєктування укріплених поселень, «зоряні міста» 16 та 17 століть були коштовністю ранньомодерної ери та спроєктовані деякими найяскравішими умами свого часу.

Наука про будівництво бастіонних фортів у формі зірок з’явилася в Італії в епоху Відродження, коли порох і гармати застаріли.

Високі вертикальні стіни поступилися місцем низько рамним валам, тоді як широкі рови, похилі земляні роботи та складні мережі виступаючих бастіонів усували б будь-які сліпі плями та не давали б арміям наближатися до валів.  

Цей стиль військової архітектури мав золоту еру протягом 1500-х, особливо 1600-х років, періоду, коли в багатьох районах Європи майже не переривалися війни.

Не випадково деякі з його найкращих і найпишніших прикладів найпоширеніші в таких місцях, як Нідерланди та долина Рейну, лінії кордону між ворогуючими імперіями.

Такі військові інженери, як француз Себастьян Ле Престре де Вобан та його голландський конкурент Менно ван Кегурн, підняли укріплення міст майже до категорії мистецтва.

Послідовні зміни у військовій техніці робили багато їхніх "зоряних міст" застарілими, але оскільки багато з них на той час стали цивільними поселеннями, цей привабливий підхід до містобудування не втратив актуальності.

Далі йде добірка деяких найкрасивіших зоряних міст Європи. Хоча перелік зіркоподібних фортів у Європі набагато довший, ми навмисно зосередилися на тих, що стали домом для спільнот, зберігаючи при цьому оригінальний геометричний план.  


Нідерланди. Наарден 

Нідерланди є головним напрямком для тих, хто цікавиться архітектурою "зоряного міста". Голландське повстання (1566-1648) - так називали довгі роки війни, що послідували за голландським заколотом проти іспанського панування, і це наклало свій відбиток на міський ландшафт землі, позбавленої природних укріплень. Мабуть, найбільш дивовижні із нідерландських зоряних міст є Наарден, приблизно у 20 кілометрах на схід від Амстердама. Цілком оточений двома лініями укріплень та двома кільцями води, Наарден просто ідеальне місто у формі зірки. Це також голландський музей-фортеця.
Бріель - це морський порт, який колись захопив Ватергейзен (або "Морські жебраки"). 
Місто Брієль займає почесне місце в історії Нідерландів з 1572 р.
Коли захоплення його "морськими жебраками", морською націоналістичною міліцією, ознаменувало важливий перелом у голландській війні за незалежність. Хоча зараз карликові доки сусіднього Роттердама Європорт, найбільшого комерційного порту Європи, його акуратно викладені бастіони та рів легко помітити з неба.

Хойсден
Хойсден завершений в 1597 році, сьогодні може похизуватися вражаючими, акуратно влаштованими бастіонами завдяки 40-річному проєкту реконструкції, який отримав нагороди.
До 19 століття оригінальні укріплення цього північного Брабанта майже розвалилися. Однак, починаючи з 1960-х років, місцеві жителі вели успішну кампанію з відновлення колишньої слави Хойсдена. 300-річна карта була використана як план, щоб перетворити це місце на прекрасне містечко періоду, яке до пандемії отримувало сотні тисяч відвідувачів щороку. 
Віллемстад
Також у регіоні Північного Брабанта - це невелике містечко є ще одним яскравим прикладом нідерландського зоряного міста. Кажуть, що кожен із семи його бастіонів представляє одну з семи провінцій, які об’єдналися, щоб звільнити Нідерланди від іспанського панування в 16 столітті, утворивши незалежну голландську державу.
Буртанж
На північному сході Нідерландів, у декількох метрах від німецького кордону, форт Буртанґ побудований в 1593 році та використовувався до 1851 року. Потім фортецю перетворили на село, зберігши ідеально п’ятикутну форму та геометричний малюнок вулиці, але вона ніколи не процвітала як цивільне поселення. Сьогодні весь архітектурний ансамбль відкритий для відвідувачів як музей.

Італія
 Пальманова була заснована в 1593 році. 
Пальманова
Місто розташоване недалеко від нинішнього кордону між Італією та Словенією, Пальманова (не плутати з однойменним курортом Майорки) є найвищим геометричним містом, а також одним із найбільших та найкраще збережених. Венеціанці побудували його наприкінці 16 століття для захисту північно-східного кордону своєї Найспокійнішої республіки.
Його радіальне розташування розширюється від центральної шестикутної площі ("Пьяцца дель Дуомо") концентричними дев'ятигранними кільцями, прямими алеями, що ведуть до кожного з його кутів.
Весь ансамбль оточений зовнішнім подвійним периметром зоряних укріплень. Пальманова визначена об'єктом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (разом з іншими венеціанськими укріпленнями тієї ж епохи).
Песк'єра-дель-Гарда
Якщо Пальманова захищала східні підступи до Венеції, її західні знаходились під наглядом Песк'єри-дель-Гарди, яка також має статус Всесвітньої спадщини. Цілком доречно для місця, де довгий час правили венеціанці, укріплене місто знаходиться не стільки на березі озера Гарда, скільки всередині нього, оточене водою з усіх боків, з каналом, що прорізається прямо через нього.  

Португалія
Зараз Алмейда - це маленьке містечко, де мешкає близько 1300 жителів.  
На півночі Португалії, дуже близько до іспанського кордону, це місто ідеально вписується всередині своїх величезних валів у формі зірки. Під час півострівної війни (1804-17) його захопили наполеонівські сили під керівництвом французького військового командира Мішеля Нея (який народився в іншому зоряному місті, німецькому Саарлуї) після вибуху порохового журналу, в результаті якого загинули сотні його британських та португальських захисників.

Ельви
Місто розташоване приблизно за 200 кілометрів від Лісабона, Ельвас є оплотом семи бастіонів та двох фортів, які століттями охороняли східний кордон Португалії від вторгнення Іспанії.
Хоча в його міській сітці бракує чітких геометричних ліній, як в інших зоряних містах, побілені будинки та розташування на вершині пагорба роблять Ельвас мальовничим та видовищем.

Франція
Нойф-Брисах
Ось ще одне зоряне місто, яке має статус пам’ятки Всесвітньої спадщини, як частина переліку фортець, створених Себастьяном Ле Престре де Вобаном, найбільшим військовим інженером Людовика XIV.
Вона побудована з нуля на французькій стороні Рейну, після того, як Франція втратила місто Брайзах на протилежному березі річки, звідси й префікс "Нойф" (Новий). У задумах місто з самого початку було для змішаного цивільно-військового використання, дотримуючись тогочасних уявлень про те, яким має бути «ідеальне місто», з восьмикутним дизайном та вулицями, розташованими у квадратній сітці.
 
Чеська Республіка Терезін 
Ця військова фортеця була в'язницею та концтабором.
Мілан Вашал / CTK / AP Побудований наприкінці 18 століття як гарнізонне місто імператором Габсбургів Йосифом II, який назвав його на честь своєї матері імператриці Марії Терезії.
Терезін мало що бачив на передових боях. Під час Першої світової війни фортеця використовувалася як політичний табір-в'язниця. Гаврило Принцип, чоловік, який допоміг розпочати війну, вбивши ерцгерцога Франца Фердинанда, помер тут у 1918 році від туберкульозу.
Після захоплення нацистами Чехословаччини, гестапо використовувало частину приміщень як в'язницю, а згодом все місто перетворили на концтабір та гетто. Єврейські в'язні з усієї Європи були затиснуті між її стінами, багато з яких пізніше були відправлені в табори знищення.
За підрахунками, майже зі 150 000 людей, які пройшли через те, що нацисти називали "гетто Терезієнштадт" під час війни, вижили лише близько 23 000. Сьогодні тут розміщений Терезінський музей гетто.

Польща
Замостя
Старе місто Замостя, яке входить до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, зберегло більшість оригінальних макетів 16 століття. Велика частина його унікальності полягає в тому, що він поєднує в собі архітектурні впливи з різних частин Європи, оскільки Замостя було торговим форпостом, який залучав купців зі сходу та заходу.
Також план міста був розроблений італійським архітектором з Падуї, який включив архітектурні елементи з рідних землі.

Хорватія
Карловац
Це шестикутне зоряне місто побудоване Габсбургами в 1579 році як бастіон для захисту своїх земель від османів. У наступному столітті османи сім разів тримали його в облозі, причому кожен раз невдало. Попри те, що сучасні передмістя розвинулись навколо старого міста Карловаця, гармонійний архітектурний ансамбль у його основі добре зберігся.
 
 за матеріалами CNN


23.01.2021 5454
10.08.2022
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки поспілкувалася зі Святославом Балакою, головою Асоціації інтервенційних онкологів України, який приїхав в Івано-Франківськ із Харкова. 

953
04.08.2022
Тетяна Дармограй

Повномасштабне російське вторгнення майже повністю витіснило коронавірусну хворобу з інформаційного простору України. Проте, як констатують медики, українці продовжують хворіти та помирати через цю недугу.

1243
31.07.2022
Тіна Любчик

Про пережите внаслідок російського вторгнення журналістці Фіртки розповіла киянка, яка працює дитячою психологинею, Ксенія Дичко. У перші дні повномасштабної війни жінка переїхала із сім’єю до Івано-Франківська.

1517 3
28.07.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки розпитала у психологині, як війна впливає на стосунки, як зберегти шлюб в умовах постійного стресу чи тривалої розлуки та чому сьогодні особливо важлива підтримка та щира розмова.  

1645
26.07.2022
Мар'яна Цимбалюк

У перші дні війни в село одразу зайшли російські війська, які розгорнули штаб неподалік їхнього дому. Ворожі солдати  використовували місцевих, як живий щит для захисту. Життя нагадувало сценарій фільму жахів. Як родині вдалося живими втекти на Прикарпаття, читайте в інтерв’ю для Фіртки.

1773
17.07.2022
Тетяна Дармограй

В Україні вже 144-й день триває повномасштабна війна. Через російську агресію процес загальної мобілізації продовжили до 23 серпня.

5596

Коли люди стикаються із Національною Хокейною Лігою, вони, в першу чергу, дивляться крізь призму інших турнірів та видів спорту. Наприклад, футбол й Англійська Прем’єр Ліга, Чемпіонат Світу чи Європи, Ліга Чемпіонів та інші. 

386

Питання грошей і релігії завжди хвилювало людей, ймовірно в її більш вузькому розумінні «грошей і церкви», «скільки жертвувати на церкву», «скільки давати священнику?». Періодично по селах чи містах вибухають скандали, пов'язані із майном чи фінансами тієї, чи іншої парафії, але з часом все затихає до наступного скандалу. Чому віряни повинні утримувати священників і церкву? Виявляється це питання таке ж древнє, як і сам світ, у якому живемо.

1932

Духовні пошуки на війні не тільки не припиняються й навпаки загострюються. Перебування на війні загострює  почуття віри, розставляє акценти на важливому і другорядному, показує скороминучість земного буття і близькість смерті, наскільки речі, які нас оточують і до яких ми звикли і вважаємо незамінними насправді є другорядними і неважливими. На війні загострюється нюх до фальші та брехні, там немає атеїстів. В окопах всі моляться.

1696

Московська церква в Україні, або як лукаво вони себе називають “Українською” іменуючись УПЦ, вже давно втратила риси Церкви, притаманні їй служіння Богу і людям та ведення людей до визволення душі.  

2723
09.08.2022

Перш за все фахівець радить виключити із щоденного раціону жирну та смажену їжу.

246
30.07.2022

Літо – та пора року, коли потрібно їсти максимально корисні та насичені вітамінами продукти  

1015
27.07.2022

В літній період радять пити теплу воду, вона краще засвоюється організмом.  

1030
11.08.2022

Для вирішення та недопущення різноманітних конфліктних ситуацій та непорозумінь, в Івано-Франківську створять Раду церков.  

120
09.08.2022

Після православ’я найбільше респондентів із Заходу України ідентифікували себе як греко-католиків (26%), протестантів та атеїстів (4%) і. Інші релігії та конфесії називалися рідше.  

232
05.06.2022

У Храмі Царя Христа (відомому, як церква на Майзлях) Святу літургію провів Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин.

4484
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

6380
05.08.2022

Першого липня на п'ятому позачерговому засіданні Міжурядового комітету з охорони нематеріальної культурної спадщини за зверненням Міністерства культури та інформаційної політики України внесено елемент “Культура приготування українського б

426
11.08.2022

Рішення про подовження мобілізації ухвалює парламент.

121
09.08.2022

Президент Володимир Зеленський закликає країна Заходу заборонити в’їзд всім громадянам росії на тлі її агресії проти України.  

220
30.06.2022

В оточенні президента кажуть, що система, привчена озиратись на Банкову, продовжила чекати команд, а у Зеленського зараз немає ресурсу розв'язувати всі питання. Показовою стала криза з пальним, яку чиновникам не вдалося вирішити оперативно.  

2661
14.06.2022

Восьмий апеляційний суд Львова 14 червня заборонив діяльність партій “Наші” та "Держава", які в Міністерстві юстиції вважають проросійськими.  

3607