«Зоряні міста» Європи - дива архітектури часів Відродження (ФОТО)

Вони розкидані по всій Європі, але їх ідеальною геометричною красою можна повною мірою захопитись, лише побачивши зверху.

Як сніжинки, розглянуті через збільшувальне скло, є сліпуча фрактальна якість до акуратного, хитромудрого способу їх викладення - просто, ми тут не говоримо про природні чудеса.

Зовсім новий, раціональний спосіб проєктування укріплених поселень, «зоряні міста» 16 та 17 століть були коштовністю ранньомодерної ери та спроєктовані деякими найяскравішими умами свого часу.

Наука про будівництво бастіонних фортів у формі зірок з’явилася в Італії в епоху Відродження, коли порох і гармати застаріли.

Високі вертикальні стіни поступилися місцем низько рамним валам, тоді як широкі рови, похилі земляні роботи та складні мережі виступаючих бастіонів усували б будь-які сліпі плями та не давали б арміям наближатися до валів.  

Цей стиль військової архітектури мав золоту еру протягом 1500-х, особливо 1600-х років, періоду, коли в багатьох районах Європи майже не переривалися війни.

Не випадково деякі з його найкращих і найпишніших прикладів найпоширеніші в таких місцях, як Нідерланди та долина Рейну, лінії кордону між ворогуючими імперіями.

Такі військові інженери, як француз Себастьян Ле Престре де Вобан та його голландський конкурент Менно ван Кегурн, підняли укріплення міст майже до категорії мистецтва.

Послідовні зміни у військовій техніці робили багато їхніх "зоряних міст" застарілими, але оскільки багато з них на той час стали цивільними поселеннями, цей привабливий підхід до містобудування не втратив актуальності.

Далі йде добірка деяких найкрасивіших зоряних міст Європи. Хоча перелік зіркоподібних фортів у Європі набагато довший, ми навмисно зосередилися на тих, що стали домом для спільнот, зберігаючи при цьому оригінальний геометричний план.  


Нідерланди. Наарден 

Нідерланди є головним напрямком для тих, хто цікавиться архітектурою "зоряного міста". Голландське повстання (1566-1648) - так називали довгі роки війни, що послідували за голландським заколотом проти іспанського панування, і це наклало свій відбиток на міський ландшафт землі, позбавленої природних укріплень. Мабуть, найбільш дивовижні із нідерландських зоряних міст є Наарден, приблизно у 20 кілометрах на схід від Амстердама. Цілком оточений двома лініями укріплень та двома кільцями води, Наарден просто ідеальне місто у формі зірки. Це також голландський музей-фортеця.
Бріель - це морський порт, який колись захопив Ватергейзен (або "Морські жебраки"). 
Місто Брієль займає почесне місце в історії Нідерландів з 1572 р.
Коли захоплення його "морськими жебраками", морською націоналістичною міліцією, ознаменувало важливий перелом у голландській війні за незалежність. Хоча зараз карликові доки сусіднього Роттердама Європорт, найбільшого комерційного порту Європи, його акуратно викладені бастіони та рів легко помітити з неба.

Хойсден
Хойсден завершений в 1597 році, сьогодні може похизуватися вражаючими, акуратно влаштованими бастіонами завдяки 40-річному проєкту реконструкції, який отримав нагороди.
До 19 століття оригінальні укріплення цього північного Брабанта майже розвалилися. Однак, починаючи з 1960-х років, місцеві жителі вели успішну кампанію з відновлення колишньої слави Хойсдена. 300-річна карта була використана як план, щоб перетворити це місце на прекрасне містечко періоду, яке до пандемії отримувало сотні тисяч відвідувачів щороку. 
Віллемстад
Також у регіоні Північного Брабанта - це невелике містечко є ще одним яскравим прикладом нідерландського зоряного міста. Кажуть, що кожен із семи його бастіонів представляє одну з семи провінцій, які об’єдналися, щоб звільнити Нідерланди від іспанського панування в 16 столітті, утворивши незалежну голландську державу.
Буртанж
На північному сході Нідерландів, у декількох метрах від німецького кордону, форт Буртанґ побудований в 1593 році та використовувався до 1851 року. Потім фортецю перетворили на село, зберігши ідеально п’ятикутну форму та геометричний малюнок вулиці, але вона ніколи не процвітала як цивільне поселення. Сьогодні весь архітектурний ансамбль відкритий для відвідувачів як музей.

Італія
 Пальманова була заснована в 1593 році. 
Пальманова
Місто розташоване недалеко від нинішнього кордону між Італією та Словенією, Пальманова (не плутати з однойменним курортом Майорки) є найвищим геометричним містом, а також одним із найбільших та найкраще збережених. Венеціанці побудували його наприкінці 16 століття для захисту північно-східного кордону своєї Найспокійнішої республіки.
Його радіальне розташування розширюється від центральної шестикутної площі ("Пьяцца дель Дуомо") концентричними дев'ятигранними кільцями, прямими алеями, що ведуть до кожного з його кутів.
Весь ансамбль оточений зовнішнім подвійним периметром зоряних укріплень. Пальманова визначена об'єктом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (разом з іншими венеціанськими укріпленнями тієї ж епохи).
Песк'єра-дель-Гарда
Якщо Пальманова захищала східні підступи до Венеції, її західні знаходились під наглядом Песк'єри-дель-Гарди, яка також має статус Всесвітньої спадщини. Цілком доречно для місця, де довгий час правили венеціанці, укріплене місто знаходиться не стільки на березі озера Гарда, скільки всередині нього, оточене водою з усіх боків, з каналом, що прорізається прямо через нього.  

Португалія
Зараз Алмейда - це маленьке містечко, де мешкає близько 1300 жителів.  
На півночі Португалії, дуже близько до іспанського кордону, це місто ідеально вписується всередині своїх величезних валів у формі зірки. Під час півострівної війни (1804-17) його захопили наполеонівські сили під керівництвом французького військового командира Мішеля Нея (який народився в іншому зоряному місті, німецькому Саарлуї) після вибуху порохового журналу, в результаті якого загинули сотні його британських та португальських захисників.

Ельви
Місто розташоване приблизно за 200 кілометрів від Лісабона, Ельвас є оплотом семи бастіонів та двох фортів, які століттями охороняли східний кордон Португалії від вторгнення Іспанії.
Хоча в його міській сітці бракує чітких геометричних ліній, як в інших зоряних містах, побілені будинки та розташування на вершині пагорба роблять Ельвас мальовничим та видовищем.

Франція
Нойф-Брисах
Ось ще одне зоряне місто, яке має статус пам’ятки Всесвітньої спадщини, як частина переліку фортець, створених Себастьяном Ле Престре де Вобаном, найбільшим військовим інженером Людовика XIV.
Вона побудована з нуля на французькій стороні Рейну, після того, як Франція втратила місто Брайзах на протилежному березі річки, звідси й префікс "Нойф" (Новий). У задумах місто з самого початку було для змішаного цивільно-військового використання, дотримуючись тогочасних уявлень про те, яким має бути «ідеальне місто», з восьмикутним дизайном та вулицями, розташованими у квадратній сітці.
 
Чеська Республіка Терезін 
Ця військова фортеця була в'язницею та концтабором.
Мілан Вашал / CTK / AP Побудований наприкінці 18 століття як гарнізонне місто імператором Габсбургів Йосифом II, який назвав його на честь своєї матері імператриці Марії Терезії.
Терезін мало що бачив на передових боях. Під час Першої світової війни фортеця використовувалася як політичний табір-в'язниця. Гаврило Принцип, чоловік, який допоміг розпочати війну, вбивши ерцгерцога Франца Фердинанда, помер тут у 1918 році від туберкульозу.
Після захоплення нацистами Чехословаччини, гестапо використовувало частину приміщень як в'язницю, а згодом все місто перетворили на концтабір та гетто. Єврейські в'язні з усієї Європи були затиснуті між її стінами, багато з яких пізніше були відправлені в табори знищення.
За підрахунками, майже зі 150 000 людей, які пройшли через те, що нацисти називали "гетто Терезієнштадт" під час війни, вижили лише близько 23 000. Сьогодні тут розміщений Терезінський музей гетто.

Польща
Замостя
Старе місто Замостя, яке входить до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, зберегло більшість оригінальних макетів 16 століття. Велика частина його унікальності полягає в тому, що він поєднує в собі архітектурні впливи з різних частин Європи, оскільки Замостя було торговим форпостом, який залучав купців зі сходу та заходу.
Також план міста був розроблений італійським архітектором з Падуї, який включив архітектурні елементи з рідних землі.

Хорватія
Карловац
Це шестикутне зоряне місто побудоване Габсбургами в 1579 році як бастіон для захисту своїх земель від османів. У наступному столітті османи сім разів тримали його в облозі, причому кожен раз невдало. Попри те, що сучасні передмістя розвинулись навколо старого міста Карловаця, гармонійний архітектурний ансамбль у його основі добре зберігся.
 
 за матеріалами CNN


23.01.2021 6269
08.12.2023

Про те, як повномасштабна російська агресія вплинула на будівельну галузь  та його особисте життя читайте в інтерв’ю Фіртці.  

951
05.12.2023

Кузьма Хобзей, багатолітній політв’язень радянського режиму, громадський діяч, автор книги «Тернистими шляхами», Почесний громадянин міста Калуша, депутат Калуської міськради першого демократичного скликання. Меморіальна дошка розміщена на початку вулиці, якій раніше міськрада дала ім’я Кузьми Хобзея.

1266 3
01.12.2023

Подарунків на свята чекають не тільки діти, а й дорослі. Тому, знижка на купівлю оселі сподобається всім членам сім’ї.

1359
24.11.2023
Вікторія Матіїв

«Було це дуже страшно і був великий ризик. Бо якраз на Запорізькому напрямку розстрілювали колони автобусів та автомобілів», — ділиться переселенка.

3685 12
10.11.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалася з психологинею Валерією Худзіцькою та військовослужбовцем Дмитром, а також провела опитування, щоб дізнатись думки людей щодо цієї теми.

4045
02.11.2023

Компанія AURUM з радістю пропонує поринути у світ елегантності та розкоші з ювелірними виробами найвищої якості та знижками, які роблять їх ще більш бажаними.

4373

Завдяки путіну, такої ганьби та приниження росія не відчувала ніколи за всю свою історію.

270

Роль і становище жінки в християнстві часто применшувалося, вважають критики християнства. Але чи це дійсно так?  

354

Розглянемо суть і роль старозавітних та новозавітних священників у контексті двох різних поглядів на це. 

844

Беззаперечно, довгі роки священники були й залишаються важливою складовою суспільства, маючи авторитет та суттєвий вплив на його думку. 

1297
09.12.2023

Незалежно від того, випивка у вашому житті є святковим ритуалом або служить для зняття стресу, ви можете випити таку кількість алкоголю, ризик якої для здоров’я переважає потенційну користь.  

126
07.12.2023

Ці ласощі навіть тепер, у холодну пору року, покращують життєвий тонус і загальне самопочуття.

247
04.12.2023

Під час їжі найкраще взагалі ні на що не відволікатися, максимум допустима легка світська бесіда.

368
05.12.2023

Раніше її ім’я було Галина, після обряду облечин, яким людей посвячують у монаше життя, у церкві її називають сестра Софія.  

11423
01.12.2023

Закон про військове капеланство, який ухвалили в грудні 2021 року запустив Службу військового капеланства та змінив статус капеланів на війні.   

930
26.11.2023

Церква в умовах війни зміцнює ментальне здоров'я, допомагає стати стійкішими та подолати ті виклики, які стоять перед українською державою та її громадянами.  

883
20.11.2023

З початку повномасштабного російського вторгнення Згромадження Сестер Пресвятої Родини у Гошеві прихистили десятки внутрішньо переміщених осіб.  

5540
08.12.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

13415
06.12.2023

Уряд продовжує політику енергоефективності, стартує наступна фаза реалізації програми обміну старих ламп на світлодіодні.  

313
03.12.2023

У Брюсселі цього тижня підтвердили повне завершення процесу синхронізації української та європейської енергосистем.  

493
30.11.2023

Відбудеться саміт Європейської Ради, де лідери держав Європейського Союзу ухвалюватимуть рішення стосовно України та всіх країн, які прагнуть стати членами ЄС.  

491
24.11.2023

Діяльністю голови обласної військово-цивільної адміністрації Світлани Онищук задоволені 37%, незадоволені – 16%, майже половина – не визначилися з оцінкою.  

1338