«Зоряні міста» Європи - дива архітектури часів Відродження (ФОТО)

Вони розкидані по всій Європі, але їх ідеальною геометричною красою можна повною мірою захопитись, лише побачивши зверху.

Як сніжинки, розглянуті через збільшувальне скло, є сліпуча фрактальна якість до акуратного, хитромудрого способу їх викладення - просто, ми тут не говоримо про природні чудеса.

Зовсім новий, раціональний спосіб проєктування укріплених поселень, «зоряні міста» 16 та 17 століть були коштовністю ранньомодерної ери та спроєктовані деякими найяскравішими умами свого часу.

Наука про будівництво бастіонних фортів у формі зірок з’явилася в Італії в епоху Відродження, коли порох і гармати застаріли.

Високі вертикальні стіни поступилися місцем низько рамним валам, тоді як широкі рови, похилі земляні роботи та складні мережі виступаючих бастіонів усували б будь-які сліпі плями та не давали б арміям наближатися до валів.  

Цей стиль військової архітектури мав золоту еру протягом 1500-х, особливо 1600-х років, періоду, коли в багатьох районах Європи майже не переривалися війни.

Не випадково деякі з його найкращих і найпишніших прикладів найпоширеніші в таких місцях, як Нідерланди та долина Рейну, лінії кордону між ворогуючими імперіями.

Такі військові інженери, як француз Себастьян Ле Престре де Вобан та його голландський конкурент Менно ван Кегурн, підняли укріплення міст майже до категорії мистецтва.

Послідовні зміни у військовій техніці робили багато їхніх "зоряних міст" застарілими, але оскільки багато з них на той час стали цивільними поселеннями, цей привабливий підхід до містобудування не втратив актуальності.

Далі йде добірка деяких найкрасивіших зоряних міст Європи. Хоча перелік зіркоподібних фортів у Європі набагато довший, ми навмисно зосередилися на тих, що стали домом для спільнот, зберігаючи при цьому оригінальний геометричний план.  


Нідерланди. Наарден 

Нідерланди є головним напрямком для тих, хто цікавиться архітектурою "зоряного міста". Голландське повстання (1566-1648) - так називали довгі роки війни, що послідували за голландським заколотом проти іспанського панування, і це наклало свій відбиток на міський ландшафт землі, позбавленої природних укріплень. Мабуть, найбільш дивовижні із нідерландських зоряних міст є Наарден, приблизно у 20 кілометрах на схід від Амстердама. Цілком оточений двома лініями укріплень та двома кільцями води, Наарден просто ідеальне місто у формі зірки. Це також голландський музей-фортеця.
Бріель - це морський порт, який колись захопив Ватергейзен (або "Морські жебраки"). 
Місто Брієль займає почесне місце в історії Нідерландів з 1572 р.
Коли захоплення його "морськими жебраками", морською націоналістичною міліцією, ознаменувало важливий перелом у голландській війні за незалежність. Хоча зараз карликові доки сусіднього Роттердама Європорт, найбільшого комерційного порту Європи, його акуратно викладені бастіони та рів легко помітити з неба.

Хойсден
Хойсден завершений в 1597 році, сьогодні може похизуватися вражаючими, акуратно влаштованими бастіонами завдяки 40-річному проєкту реконструкції, який отримав нагороди.
До 19 століття оригінальні укріплення цього північного Брабанта майже розвалилися. Однак, починаючи з 1960-х років, місцеві жителі вели успішну кампанію з відновлення колишньої слави Хойсдена. 300-річна карта була використана як план, щоб перетворити це місце на прекрасне містечко періоду, яке до пандемії отримувало сотні тисяч відвідувачів щороку. 
Віллемстад
Також у регіоні Північного Брабанта - це невелике містечко є ще одним яскравим прикладом нідерландського зоряного міста. Кажуть, що кожен із семи його бастіонів представляє одну з семи провінцій, які об’єдналися, щоб звільнити Нідерланди від іспанського панування в 16 столітті, утворивши незалежну голландську державу.
Буртанж
На північному сході Нідерландів, у декількох метрах від німецького кордону, форт Буртанґ побудований в 1593 році та використовувався до 1851 року. Потім фортецю перетворили на село, зберігши ідеально п’ятикутну форму та геометричний малюнок вулиці, але вона ніколи не процвітала як цивільне поселення. Сьогодні весь архітектурний ансамбль відкритий для відвідувачів як музей.

Італія
 Пальманова була заснована в 1593 році. 
Пальманова
Місто розташоване недалеко від нинішнього кордону між Італією та Словенією, Пальманова (не плутати з однойменним курортом Майорки) є найвищим геометричним містом, а також одним із найбільших та найкраще збережених. Венеціанці побудували його наприкінці 16 століття для захисту північно-східного кордону своєї Найспокійнішої республіки.
Його радіальне розташування розширюється від центральної шестикутної площі ("Пьяцца дель Дуомо") концентричними дев'ятигранними кільцями, прямими алеями, що ведуть до кожного з його кутів.
Весь ансамбль оточений зовнішнім подвійним периметром зоряних укріплень. Пальманова визначена об'єктом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО (разом з іншими венеціанськими укріпленнями тієї ж епохи).
Песк'єра-дель-Гарда
Якщо Пальманова захищала східні підступи до Венеції, її західні знаходились під наглядом Песк'єри-дель-Гарди, яка також має статус Всесвітньої спадщини. Цілком доречно для місця, де довгий час правили венеціанці, укріплене місто знаходиться не стільки на березі озера Гарда, скільки всередині нього, оточене водою з усіх боків, з каналом, що прорізається прямо через нього.  

Португалія
Зараз Алмейда - це маленьке містечко, де мешкає близько 1300 жителів.  
На півночі Португалії, дуже близько до іспанського кордону, це місто ідеально вписується всередині своїх величезних валів у формі зірки. Під час півострівної війни (1804-17) його захопили наполеонівські сили під керівництвом французького військового командира Мішеля Нея (який народився в іншому зоряному місті, німецькому Саарлуї) після вибуху порохового журналу, в результаті якого загинули сотні його британських та португальських захисників.

Ельви
Місто розташоване приблизно за 200 кілометрів від Лісабона, Ельвас є оплотом семи бастіонів та двох фортів, які століттями охороняли східний кордон Португалії від вторгнення Іспанії.
Хоча в його міській сітці бракує чітких геометричних ліній, як в інших зоряних містах, побілені будинки та розташування на вершині пагорба роблять Ельвас мальовничим та видовищем.

Франція
Нойф-Брисах
Ось ще одне зоряне місто, яке має статус пам’ятки Всесвітньої спадщини, як частина переліку фортець, створених Себастьяном Ле Престре де Вобаном, найбільшим військовим інженером Людовика XIV.
Вона побудована з нуля на французькій стороні Рейну, після того, як Франція втратила місто Брайзах на протилежному березі річки, звідси й префікс "Нойф" (Новий). У задумах місто з самого початку було для змішаного цивільно-військового використання, дотримуючись тогочасних уявлень про те, яким має бути «ідеальне місто», з восьмикутним дизайном та вулицями, розташованими у квадратній сітці.
 
Чеська Республіка Терезін 
Ця військова фортеця була в'язницею та концтабором.
Мілан Вашал / CTK / AP Побудований наприкінці 18 століття як гарнізонне місто імператором Габсбургів Йосифом II, який назвав його на честь своєї матері імператриці Марії Терезії.
Терезін мало що бачив на передових боях. Під час Першої світової війни фортеця використовувалася як політичний табір-в'язниця. Гаврило Принцип, чоловік, який допоміг розпочати війну, вбивши ерцгерцога Франца Фердинанда, помер тут у 1918 році від туберкульозу.
Після захоплення нацистами Чехословаччини, гестапо використовувало частину приміщень як в'язницю, а згодом все місто перетворили на концтабір та гетто. Єврейські в'язні з усієї Європи були затиснуті між її стінами, багато з яких пізніше були відправлені в табори знищення.
За підрахунками, майже зі 150 000 людей, які пройшли через те, що нацисти називали "гетто Терезієнштадт" під час війни, вижили лише близько 23 000. Сьогодні тут розміщений Терезінський музей гетто.

Польща
Замостя
Старе місто Замостя, яке входить до списку Світової спадщини ЮНЕСКО, зберегло більшість оригінальних макетів 16 століття. Велика частина його унікальності полягає в тому, що він поєднує в собі архітектурні впливи з різних частин Європи, оскільки Замостя було торговим форпостом, який залучав купців зі сходу та заходу.
Також план міста був розроблений італійським архітектором з Падуї, який включив архітектурні елементи з рідних землі.

Хорватія
Карловац
Це шестикутне зоряне місто побудоване Габсбургами в 1579 році як бастіон для захисту своїх земель від османів. У наступному столітті османи сім разів тримали його в облозі, причому кожен раз невдало. Попри те, що сучасні передмістя розвинулись навколо старого міста Карловаця, гармонійний архітектурний ансамбль у його основі добре зберігся.
 
 за матеріалами CNN


23.01.2021 2219
14.02.2021
Тетяна Дармограй

Сьогодні, 14 лютого, традиційно відзначають День усіх закоханих. Проте, ми не шукали легких шляхів, тому подивились на це свято під іншим кутом й вирішили розповісти вам дві життєві історії людей-одинаків. На їхньому прикладі, пояснюємо, чому бути без пари – не означає бути самотнім й чому людям без стосунків непереливки в нашому, не завжди толерантному, суспільстві.

2096 2
02.02.2021

Інтерв’ю з начальником Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області генералом поліції третього рангу, доцентом кафедри кримінального права, процесу і криміналістики Київського інституту інтелектуальної власності та права Національного університету «Одеська юридична академія», кандидатом юридичних наук Володимиром Голубошем на тему: "Актуальні питання впровадження на практиці кримінологічної теорії розбитих вікон".

6470 3
01.02.2021
Остап Микитюк

Ксенія Фукс — молода українська письменниця, громадська діячка, графічна дизайнерка, авторка роману «По той бік сонця. Історія однієї самотності», який отримав відзнаку літературного конкурсу «Смолоскип-2018» та увійшов у короткий список «Книга року BBC-2019», а роман в новелах «12 сезонів жінки»  – у довгий список «Книга року BBC-2020». Фіртка поспілкувалася із Ксенією про творчість, життя в Німеччині та плани на новий 2021 рік.

2608 2
29.01.2021
Соломія Когут

Перша частина "Франківського Пана" – це настільна гра на кшталт монополії, у якій використали десятки історичних, соціальних, економічних, фінансових та культурних фактів Станіславова.

3272 9
18.01.2021
Тетяна Дармограй

Відкладання справи «на завтра» й внаслідок виконання її в останній момент – ситуація, з якою стикався кожен. Нерідко після таких випадків людину мучить відчуття провини, яке дивним чином зникає після нового поставленого завдання. Про те, як вибратись із цього зачарованого кола – читайте у матеріалі.    

3879 1
05.01.2021
Олена Британська

У фінал потрапили 10 успішних жінок з семи областей України, серед яких й учасниця з Івано-Франківська Христина Викалюк.

6358

[оновлено!] Жаху в Україні - можна було уникнути! ІФ не став би COVID-Чорнобилем, а статистика (яку після локдауну вже неможливо приховувати) - мала б зовсім інший характер, якби... Саме про це - дана публікація.

1071

Чому цвинтарний "старшина" – регулярно отримує премію в понад півсотні тисяч?! А лікар, що рятує життя (ризикуючи своїм власним) – має лише три тисячі зарплати?!! На гарантовані надбавки лікарям (за версією трипальц-"паТРІотів") – начебто "нема грошей". Чи справді нема?

845

  10 лютого 2021 р. на переговорах з Євросоюзом щодо отримання фінансової допомоги від України очікується виконання низки структурних заходів та прогресу у боротьбі з корупцією. Євросоюз наголосив, що корупція гальмує просування реформ.[1]  Чин

1129 1

2 лютого 2021 року за рішенням судді Господарського суду Івано-Франківської області Фанда О.М., справа № 909/993/20 було скасовано державну реєстрацію об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Квартал Різдвяний” – найбі

1702
15.02.2021

Деруни з сиром - дуже смачне виконання класичної та знайомої всім страви. Приготування займе зовсім небагато часу.  

1428
03.02.2021

Дієтологи стверджують, що найкраще харчуватися сезонними продуктами, а не купувати тепличні несезонні смаколики.  

2199
02.02.2021

Речовини, якими чай з лимоном забезпечує організм, мають властивість зміцнювати імунітет, покращуючи захист людини від інфекцій. Тож не дарма його вважають напоєм довгожителів.  

2222
07.02.2021

Синод Єпископів є постійно діючою установою, створеною Папою Павлом VI у 1965 році.

1723
03.02.2021

В цьому році парафіяни відзначили поважний ювілей – 150-ліття від дня освячення місцевого храму. 

1971 1
28.01.2021

Єдність з Ісусом, єдність між християнами та загальнолюдська єдність у світлі Христового заклику перебувати в Його любові були в центрі уваги проповіді, яку Папа Франциск приготував на завершення Тижня молитов за єдність християн.  

2374
18.01.2021

Традиція купання в ополонці на Водохреще не допомагає "змивати" гріхи.   

3706 1
27.02.2021

Вчені Берлінського технічного університету провели дослідження, яке показало, що ризик заразитися коронавірусом в музеї, театрі або залі опери набагато менший, ніж в супермаркеті, ресторані, офісі чи громадському транспорті. Про це повідомляє 

395
22.02.2021

Міністри закордонних справ України та Польщі Дмитро Кулеба та Збігнєв Рау закликали США зробити все можливе для закриття проєкту "Північний потік 2".

631
03.02.2021

Партія "Опозиційна платформа - За життя" проведе позачерговий з'їзд через рішення про введення санкцій проти народного депутата від цієї політсили Тараса Козака.

2036
01.02.2021

Голова Верховної Ради Дмитро Разумков не виключає повторне внесення кандидатури Юрія Вітренка на посаду міністра енергетики.

2069
29.01.2021

"Правило Голдвотера" прийняте Американською психіатричною асоціацією у 1973 році.

2358