10 червня аналітик обласної організації КВУ взяв участь у зовнішньому тестуванні з російської мови, що проходило в ЗОСШ №21 в Івано-Франківську.
Тут слід сказати, що введення російської мови у перелік дисциплін тестування обговорювалось у суспільстві. І значною мірою можна стверджувати, що таке рішення було більше політичним, аніж виправданим фахово.
По всій Україні на таке тестування зголосилося всього близько шести тисяч випускників. І цей факт відображає реальний суспільний запит на російську мову як окрему дисципліну для ЗНО, котра повинна бути включена до блоку "іноземні мови". Мови треба вчити і знати — це факт беззаперечний, адже вони сприяють розвитку бізнесу, науки, підвищують загальнокультурний рівень. Та і, вибачте за крамольний вислів, мову потенційних ворогів треба знати добре. Тому, російська, румунська, угорська, польська, турецька, англійська, німецька та французька завжди мають бути у полі зору (мови ядерних держав — у першу чергу. — Авт.) освітянської команди. Але от робити із мови політику — це зайве.
Примітно, що в Івано-Франківській області пункт із тестування російської мови був лише один, і записалося на тестування всього 35 осіб, з яких, за спостереженням спецкореспондента, мінімум один був іноземцем. Із тих 35 тестувальників ще дев’ять з невідомих причин не прийшли.
Тестовий зошит, крім звичайних тестових завдань, містив і помилки (пропуски пронумерованих речень із уривку твору, на які посилаються окремі завдання тесту. — Авт.), що, мабуть, пов’язано із тим, що російська мова на ЗНО цього року вперше. А перші налисники завжди трохи підгорілі. При написанні твору російською мовою за мотивами вислову Ніколая Реріха, згадалось і дитинство, й усміхнені вчителі… У чернетці — ті ж помилки, що і 20 років тому: замість "ы" написано "и", замість "и" — "і", замість "с" вжито кілька разів "з" (бачили б Марія Ільківна і Валентина Василівна. — Авт.).
Складання цього тесту пройшло нормально, в уже менш нервовому режимі, аніж перший тест. Мабуть, все-таки пробне тестування і дійсно має свої добрі наслідки: зникає частка хвилювання від ефекту новизни і невідомості. По наїждженій лижні вже якось легше. Ніхто не намагався махлювати — всі працювали чесно. Щоправда, здивувало інше: якщо тестувальникам під час процедур ЗНО заборонено користуватися мобільними телефонами та іншими пристроями зчитування, зберігання та відтворення інформації, то чому така вимога не дотримується щодо інструкторів ЗНО? Підозрювати їх у нечесності немає підстав, але все ж: чому б не усунути спокусу?
за матеріалами "Вікна"