Злити радіоактивну воду з АЕС "Фукусіма" в океан: США та Китай проти плану Японії

Атомна електростанція Фукусіма Дай-Ічі, видно з Томіоки, префектура Фукусіма, 7 березня.
Фотограф: Тору Ханай / Блумберг


Американські партнери, Південна Корея та Тайвань, приєдналися до Китаю, виступаючи проти плану Японії випустити в Тихий океан більш ніж мільйон кубічних метрів радіоактивної води з аварійної АЕС "Фукусіма Дай-Ічі", починаючи приблизно через два роки.

Три азійські уряди, усі з прибережними лініями поблизу, швидко розкритикували заяву Японії про те, що вона проведе контрольовані викиди, які, як очікується, триватимуть кілька десятиліть.

Південна Корея заявила, що вони становлять ризик для морського середовища та безпеки сусідніх країн, тоді як Китай заявив, що залишає за собою право вживати подальших заходів.

Японія почне випускати більше мільйона кубічних метрів очищеної радіоактивної води з аварійної атомної електростанції Фукусіма Дай-Ічі в Тихий океан приблизно через два роки, відокремлюючи США від інших азійськи[ союзників, які приєдналися до Китаю, засудивши цей крок.

Китай, Південна Корея та Тайвань швидко виступили із заявами, критикуючи контрольовані викиди протягом найближчих кількох десятиліть, при цьому Пекін заявив, що вони становлять ризик для морського середовища та безпеки сусідніх країн.

З іншого боку, США заявили, що такий підхід відповідає загальносвітовим стандартам, тоді як глава Міжнародного агентства з атомної енергії заявив, що глобальний орган допоможе забезпечити виконання плану "без негативного впливу на здоров'я людини та середовище."

"Утилізація очищеної води є неминучим питанням виведення з експлуатації АЕС" Фукусіма "", - заявив прем'єр-міністр Японії Йосіхіде Суга.

Таким рішенням закінчуються багаторічні суперечки щодо того, як утилізувати воду, якої достатньо для заповнення понад 500 басейнів олімпійського розміру. Вона просочується в реактори, які зазнали розпаду активних зон після землетрусу та цунамі у 2011 році.

Підтримка США надходить, коли Суга готується стати першим іноземним лідером, який проведе персональний саміт з президентом Джо Байденом у Вашингтоні напередодні кліматичної конференції, на якій Японія може оголосити нові цілі зменшення викидів на 2030 рік.

Щоб виконати свою обітницю бути вуглецево нейтральною до 2050 року, деякі урядові чиновники вважають, що Японії доведеться перезапустити майже кожен ядерний реактор, який вона закрила після аварій 2011 року, а потім побудувати ще більше.

"Ми вдячні Японії за її прозорі зусилля у прийнятті рішення про утилізацію очищеної води з реактора Фукусіма Дайічі", - заявив держсекретар США Ентоні Блінкен у Twitter.

Викиди є загальноприйнятою практикою в галузі, і Японія заявила, що викиди будуть відповідати загальносвітовим рекомендаціям. Колегія Міністерства економіки, торгівлі та промисловості Японії рекомендувала минулого року воду випускати в океан або випаровувати.

Пропозиція передбачала, що будь-яка вода, що викидається в навколишнє середовище, повинна бути повторно очищена і розведена відповідно до стандартів, а скиди відбуватимуться протягом десятиліть, йдеться у звіті METI від грудня 2019 року.

Поки Tokyo Electric Power Co. Holdings Inc. обертається у воді, щоб на місці Фукусіма паливо та сміття охолоджувались, свіжа підземна вода надходить щодня і забруднюється.

Ця вода відкачується та очищається в процесі, який видаляє більшість радіоактивних елементів, за винятком тритію. Потім він зберігається в одному з приблизно 1000 резервуарів на місці, які, за прогнозами, будуть заповнені до середини 2022 року.

"Грінпіс" розкритикував план Японії випустити очищену воду "Фукусіма" в океан і заявив, що слід розглянути й інші варіанти.

"Замість того, щоб використовувати найкращу доступну технологію для мінімізації небезпеки радіації шляхом довгого зберігання та перероблення води, вони обрали найдешевший варіант - скидання води в Тихий океан", - заявила екозахисна група.

Міжнародне агентство з атомної енергії заявило у своєму звіті у квітні 2020 року, що рекомендації METI "базуються на достатньо всебічному аналізі та на надійній науково-технічній основі".

На початку року комісія експертів запропонувала уряду Японії злити радіоактивну воду з "Фукусіми" в море, оскільки ємності для її зберігання скоро вичерпаються. Вони назвали це безпечною процедурою, яка застосовується і на звичайних атомних реакторах. Такий план, однак, викликає сильний опір з боку місцевих рибалок і фермерів, які побоюються, що люди перестануть купувати їхню продукцію.

Рада з атомної енергії Тайваню висловила жаль з приводу прийнятого рішення, заявивши, що раніше висловилася проти цього плану. Орган у Тайбеї заявив, що створив 33 спостережні пункти у водах поблизу Тайваню для оцінки будь-якого впливу радіоактивності.

Ху Сіцзінь, редактор газети Global Times, яку підтримує Комуністична партія, заявив, що США схвалили план "закріпити лояльність Японії".

"США вважають, що вони далеко від Японії й мають найменший ризик", - написав він у Twitter. "Але наявність океанічних течій означає, що в майбутньому штати стикнуться з таким самим ризиком".

за матеріалами Bloomberg


14.04.2021 1060
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18632
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1674
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1166
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2210
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3779
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1448

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1887

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

630

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1260

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1409
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

320
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

835
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24350
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

555
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

574
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

713
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1603
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7901
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

294
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

735
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1979 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

700