Житель балкону

Голова всвердлюється в сон як у плиту пінопласту. Музику вловлюю що раз то менше. Таке враження, ніби колонку невидимим конвеєром відсуває все далі і далі чи просто хтось несе її геть. Повітря важке. Думання далеко вже не таке, як на звичайну тверезу голову, не пряме і не логічне. Тепер воно гостріше, але пливуче, ніби пасма їдучого диму носяться десь всередині. За жодну із думок не можу вчепитися, хоча й дуже того хочу. Подушка, ковдра, одяг перетворилися на тепле і ніжне болото. Топлюся в ньому свинею.

Маю велику й приємну надію подивитися сновидіння. В них добре, бо світ не такий скупий на самого себе, та й я значно простіший. Хотів би дуже поєднати звичну свою урбаністику з місцями, як, наприклад, на картинах Марчука.

 Часто мені сняться дивні майже невагомі поверхні. Поля, сади, пустелі. Головна в них принада – незайманість і незнаність мною. Можна відчути себе дитиною – ходити ніби вперше, торкатися кожної гілочки чи стебла з цікавістю, не перейматися нічим, окрім гри в пізнання, вірити, що можна сподіватися всього, а значить і сподіватися всього. Хочеться, аби кожне із моїх міст мало ходи-закавулки з дитячими такими властивостями, тому певне й не сидиться на місці. Коли виходиш із потяга на новому вокзалі, то притягує кожна лавчина, стіна, дорога і особливо балкон. До останніх в мене навіть розвинулася певна патологічна пристрасть. Бачу у них красу і простір. Сидячи на балконі відчуваю затишок маленької кімнатини, а разом з тим і відкритість на кілька кілометрів вперед. Якби я мав таку можливість – перебудував би усі міста по-своєму. Гаразд, міг би вдовольнитися і одним, аби тільки воно було ізольованим від інших, аби здавалось окремою планетою. Не балкони були б придатками до осель, а високі оселі  лише переходами, коридорами чи просто драбиноподібними стержнями, на яких тримаються балкони.   Там не було б занадто холодно. Якраз так, щоб можна жити на свіжому повітрі. Джерелом холоду я би зробив землю. Повітря так-сяк і як де, а от земля б обпікала диким морозом. Взуття за таких умов треба шити з товстими підошвами. Ніяких снігових заметів. З висоти придорожній мороз помітно хіба за скоцюрбленими або швидко йдучими силуетами людей, за їх товстими в’язаними шапками, плащами, рукавицями, за змінами шкіри, яка неприродно рум’яна або бліда. Замість снігопадів окремими ранками видно як стіни й асфальти вкриваються дрібною блискучою памороззю і вулиці стають розпорошено-діамантовими. Просто райське тепле містечко швидко би надокучило як полуничний йогурт - ніякої ж бо гіркоти. Добре, коли є біди, з якими треба жити. Без них – жодної тобі рівноваги. Гірке є таким самим смаком, як і солодке. Ми ж любимо часник і перець.

Іноді з неба тут сиплеться пісок. Після опадів доводиться довго тріпати килимки і верітки, обтрушувати волосся, одяг. Місто стає затонованим в жовтий колір. Хода втрачає твердість, аж поки пісок не зникне.

Тут важко довго затриматися на одному місці. З часом посилюється вітер. Через місяць, а коли й через тиждень чи кілька днів стіни і підлога балконів робляться крихкими наче вугілля. Невдовзі вони стають зовсім як печиво і важливо вчасно спуститися вниз аби йти далі. Варто добре вдягнутись. Люди сунуться вперед спочатку поодинці, а потім густими натовпами, наче паломники чи вигнанці.  Доводиться довго йти рівною і порожньою площиною. Це також  місто і, часом,  я думаю, що воно безрозмірне. Так і йдемо, аж поки на горизонті не з’явиться перший високий порожній балкон.


04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

4087 1
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1402
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1490
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2616
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2337
23.08.2024

В умовах воєнних дій та масової міграції українців за кордон, багато дітей змушені навчатися у двох школах одночасно. Це створює значні психологічні та фізичні виклики, адже дитині доводиться пристосовуватися до двох різних навчальних програм і соціальних середовищ.

2265

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

237

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1473

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2222

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

2962
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

523
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

674
23.09.2024

Зелений чай — найпопулярніший напій, попит на який щороку зростає у всьому світі. Його виготовляють з листочків чайного дерева Камелія, які готують на пару, або обсмажують, потім пресують і сушать.

663
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

509
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

15961
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2855
16.09.2024

Перший такий фестиваль на Міжнародному рівні відбувся вперше в Україні в Гошеві у 2015 році.  

1136
25.09.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

26613 1
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

987
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

847 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

648