Зимовий стан душі

 

Душевні розлади, як правило, загострюються зимою. Тривожність, пригніченість, зневіра - все це ознаки хвороби, яка називається депресією. Однією з причин погіршення нашого самопочуття в зимовий час є брак сонячного світла. Інші причини сховані всередині нас, наголошує керівник центру «Довіра» Івано-Франківського обласного психоневрологічного диспансеру, лікар-психіатр вищої категорії Галина Денисенко. Зазирнемо у темні глибини?

 

 

 

Нестерпне відчуття туги

 

«Депресія - це не просто тимчасовий емоційний чи психологічний стан, - пояснює лікар. - Це психічний розлад, хвороба, яка виявляється у постійно пригніченому настрої, зниженні загальної активності людини, супроводжується фізіологічними розладами. Хвора людина обмежує себе у спілкуванні з іншими людьми, відмежовується, замикається у собі».

 

Симптоми депресії. Емоційні: пригніченість, відчуття важкості в грудях. Часто цей біль трактують як біль у серці. Для вираженої депресії характерний тужливо-злобний настрій. Такий стан змушує мучитися хвору людину, відтак вона «мучить» навколишніх - своїх рідних, колег на роботі. Прикметно, що настрій хворого залежить від часу доби. Вранці йому гірше, до вечора - краще.

 

 

Руховим симптомом депресії є загальмованість. У хворої людини змінюються постава, рухи, хода. Складається враження, що вона знесилена. Повільно ходить, волочить ноги. Повільно себе обслуговує. Скаржиться на швидку втомлюваність, млявість.

 

Інтелектуальні симптоми депресії: сповільнене мислення, втрата концентрації. Людина відчуває себе нездатною до інтелектуальної діяльності. Втрачає інтерес до того, що цікавило раніше. У неї превалює песимістичне мислення. Розглядаються тільки негативні сценарії розвитку подій.

 

Хворі на депресію скаржаться на серцебиття, сухість у роті, схильність до закрепів. У них спостерігаються розлади сну. Ці люди дуже важко засинають, мало сплять, пробуджуються на світанку - з нестерпним, неприємним відчуттям туги.

 

Отже, депресія виявляється сумом, печаллю, тривогою, розладами сну, втратою інтересу до щоденних занять, до їжі, до роботи. Хворобу зазвичай супроводжує почуття вини та власної неповноцінності. Сама собі людина здається нікчемною, безпорадною, такою, що не цікавить ані себе, ні довколишніх. Може різко втратити вагу і зовнішню привабливість. Живе із відчуттям, що їй уже «ніхто не зможе допомогти».

 

 

Трохи світла у темній воді

 

Депресія виникає як реакція на психологічну травму - неприємну подію, звільнення з роботи, втрату близької людини, зраду. Інколи розвивається через перевантаження, без видимої причини.

 

Довколишні по-різному тлумачать прояви депресії у близьких. Здебільшого сприймають їх як капризи чи фантазії. Часто не розуміють, чому людина змінилася. Вважають хворого лінивим, боягузливим. Можуть думати, що йому просто не щастить у житті - в особистому, професійному та ін. А насправді людина у депресії просто не справляється з життєвими обставинами. І не може зрозуміти, чому так відбувається. Відтак не може пояснити іншим, що зайшла у хворобливий стан. Заклики «взяти себе в руки» викликають у неї тільки погіршення стану, оскільки посилюють страждання.

 

«Для хворих надзвичайно важливо, - підкреслює Галина Денисенко, - мати підтримку в сім'ї». Для цього треба, щоби люди вміли зауважувати прояви хвороби у себе і в тих, хто поряд. Адже трапляються випадки, коли люди хворіють на депресію роками. Проте ні вони, ні їх родичі не усвідомлюють необхідність лікування. Оскільки вважають, що депресивний стан є природнім для людини.

 

Важливо також знати, що взимку, коли зменшується світловий день, депресивних станів більшає. Виявляється, при нестачі сонячного світла в нашому організмі виробляється більша кількість нейроендокринного гормону мелатоніну. Він має здатність пригнічувати інші гормони, які забезпечують бадьорість. Це суто фізіологічна причина розвитку депресії. Інші причини пов'язані з психічними особливостями людини. Доведено, що виникнення депресії на 30% залежить від спадковості, і так само на 30% - від структури особистості, яка формується у дитинстві.

 

 

Без страху і з вірою в себе

 

Побутує думка, що депресія - хвороба слабкої статі. Але вона вражає і чоловіків. У них протікає приховано і більш тяжко. Розпізнається важче. Часто хворі чоловіки компенсують депресію парадоксальною агресивною поведінкою, дратівливістю та зловживанням алкоголем. Якщо жінки віддаються депресії, то чоловіки намагаються її замаскувати. Шукають адреналінових відчуттів і задоволення у екстремальних видах спорту. Або в азартних іграх. Надмірне захоплення азартними іграми має насторожити членів сім'ї і змусити їх припустити депресію, зауважує Галина Денисенко.

 

У людей похилого віку депресія натомість має тривожний характер. Старенькі часто відвідують лікарів. Відчувають, що з ними щось не так, але зі страхом відкидають можливості психічних розладів. Набридають скаргами і страхами своїм рідним.

 

«Депресія добре піддається лікуванню, - дарує надію лікар. - Із всіх психічних порушень це лікується найбільш ефективно: 80% пацієнтів позбавляються хвороби. Треба знати, що діагноз може встановити тільки психіатр або психотерапевт. Лікування мусить бути ретельне і тривале. Медикаментозний метод обов'язково поєднують із психотерапією. Головне - не боятися звернутися до спеціаліста. Якщо людині тяжко прийти до психіатра, раджу піти до психотерапевта. Він чітко пояснить тактику лікування і поводження зі собою. Хочу наголосити, що 40% людей, які страждають депресією, не наважуються звернутися по допомогу. Все життя вони караються самі і карають своїх рідних. Не варто так жити! Не треба боятися! Допомога - поруч».

 

Наталія КУШНІРЕНКО,

Галицький кореспондент


Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2427
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19540
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1748
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1221 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2269
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3875

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

140

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2011

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

698

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1312
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

381
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

908
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24404
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

639
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

612
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

749
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1643
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8053
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

492
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

782
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2057 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

739