Жертви і байдужі

 

У нашому місті побільшало прохачів. Їх дуже багато. Їх надто багато. Просять жебраки, родичі потребуючих, волонтери – справжні і фальшиві. Просять на інвалідів і сиріт, на важкохворих і бездомних, а ще – на безпритульних собак.


Небайдужі люди стоять перед непростим викликом – часто самі не знають, кому давати і скільки давати. Всім не допоможеш. Не можеш теж віддати всього, що маєш, бо в момент скрути сам станеш жебраком. 


Я цю проблему вирішив просто – не даю нікому і ніскільки. Невідомо, правда, наскільки небайдужі хочуть насправді допомогти, а наскільки – просто відкупитися від Долі. Та все ж, з точки зору небайдужих людей – я байдужий. 


Це не зовсім так. Мені дійсно байдуже, чи матимуть потребуючі щось сьогодні на вечерю, але мені не байдуже, чому до цього дійшло і як це змінити. Така собі небайдужість байдужого. 


А не подаю я не тому, що мені нічим поділитися, не тому що, я жмот і мізантроп…Ну, не тільки тому. А ще й тому, що вважаю за потрібне підходити до вирішення проблем системно, підганяючи під них відповідну філософську основу. Я не ставлю собі запитань – скільки і кому дати? Я питаю – що треба зробити, щоб вони перестали жебрати? Щоб не марнувати зусиль і грошей на допомогу тим, кому ти допомогти не в стані. 


Ну, наприклад. 


Чи є сенс допомагати Сізіфові? Нащо йому моя допомога? Адже він житиме вічно і вічно катулятиме під гору важкенний камінь, і вічно той камінь скочуватиметься вниз. Чому ж так? Бо Сізіфів труд – це кара. 


Сізіф, будучи втаємниченим, вибовкував смертним таємниці богів. Грабував подорожніх, не зважаючи на те, що не був бідним. Він навіть ув’язнив Смерть, чим порушив не ним усталений світовий порядок, а ще не повертався з «відпустки» з того світу і т.д., і т.п. Хотів бути, як Бог, безсмертним і, як людина, захланним. Хотів так жити вічно? Тож житиме вічно, але не так, як хотів. Його безсмертя – це прокляття, безсмертя глупоти і хтивості, безсмертя беззмістовних зусиль.


Може всі наші жебраки, а разом з ними й небайдужі – це такий собі колективний Сізіф? Може їхня доля - це плата за гріхи: невігластва і лінивства; захланності і підступності; марнославства і злостивості; а також – байдужості: до людини і до світу. Хто вони? Жертви обставин, до виникнення яких самі ж і доклалися? Жертви боротьби добра зі злом, котрі не конче були по стороні добра? Ні я, ні вони не здатні дати однозначні відповіді на ці запитання. Їм немає коли – одним негайно потрібна допомога; іншим вже припекло допомагати. 


Наші люди взагалі не люблять давати відповідей. Вони люблять весь час говорити замість того, щоб дослухатись до інших. Вони прагнуть вічно щось показувати замість того, щоб приглядатись до інших. Вони вдивляються в телевізор замість того, щоб думати. А внаслідок цього роблять помилковий вибір: замість вільної праці - каторжне заробляння; замість проектування майбутнього – фальшування минулого; замість шляхетного самообмеження – вульгарна непогамовність. В результаті: замість людського миру – нелюдська війна. А вже війна одних робить жертвами, інших – байдужими.


Я волію залишатися байдужим.


30.01.2015 Володими Павлів 1895 1
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

516
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

639
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2373
28.10.2024
Олег Головенський

Коли у своїй перевиборчій компанії Дональд Трамп успішно використав фактор криптовалют (а в США з 336 мільйонів американців, за різними оцінками, ними володіють від 50 до 100 мільйонів — тобто чи не кожна родина), то це значно додало як рейтингу кандидату в президенти, так і цікавості до теми головної криптовалюти – біткоїна, який ще називають «цифровим золотом».  

1756
19.10.2024
Микола Сторожовий

600 мільйонів гривень — саме стільки Івано-Франківська громада спрямувала на підтримку захисників у 2024 році. На що насправді спрямували ці 600 мільйонів і яку допомогу можуть отримати військовослужбовці, ветерани та їхні родини в Івано-Франківську?

2053
11.10.2024
Вікторія Матіїв

Про роботу поліціянтів під час повномасштабної війни, найчастіші правопорушення, патрулювання із працівниками ТЦК та СП та ситуацію зі зброєю і наркотиками, дізнавалась журналістка Фіртки.

5660 16

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

188

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1167

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1189

Російські історики вважають Одесу російським містом, оскільки, за їх твердженням, місто було засноване російською імператрицею Єкатєріною II.  Їм і в голову не приходить той факт, що заснування міста, і зміна його назви – це різні речі.

1693
16.11.2024

Інфляція на споживчому ринку в жовтні 2024 року порівняно з вереснем на Прикарпатті становила 1,6%, з початку року — 8,9%, в Україні — 1,8% та 8,4% відповідно.  

931
11.11.2024

Поточний рік був кращим для аграрної сфери на Івано-Франківщині, ніж попередні. У порівнянні з 2023 роком (129,6 гектара) — цьогоріч посівні площі збільшили на 45 відсотків.  

781
06.11.2024

Зовсім скоро настане зима, а це значить, що зараз потрібно максимально запастися вітамінами та мікроелементами.  

14604
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

618
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10431
15.11.2024

Відсьогодні, 15 листопада, розпочинається великий Різдвяний піст.  

6124
12.11.2024

"Ми спільнота. Все, що у нас є — це спільне, — ділиться монахиня.

654
20.11.2024

Президент України надав звання "Народного артиста України" акторові театру і кіно Олексію Гнатковському.  

7605
21.11.2024

Роман Боднар — ветеран російсько-української війни, військовий 109 батальйону 10 гірсько-штурмової бригади "Едельвейс"  

2851
19.11.2024

Президент України Володимир Зеленський представив у Верховній Раді план внутрішньої стійкості. Він складається з десяти пунктів.  

583
17.11.2024

Президент США Джо Байден дозволив Україні завдавати ударів по Росії ракетами великої дальності ATACMS.  

669
15.11.2024

На противагу, 35% мешканців західних областей підтримують проведення виборів президента України під час війни.  

499