Зеновій Соколовський: Які таємниці приховує старий Станиславів?

 

/data/blog/94548/c093b4b6536c97d9b6e414a8c1504184.jpg

 

При виборі майбутньої професії кожній людині варто визначитися, що є для неї пріоритетним. Яка саме спеціальність допоможе розкрити увесь внутрішній потенціал, стане джерелом натхнення і дасть змогу залишити пам'ять про себе. У сучасному суспільстві спостерігаємо значний ріст найрізноманітнішого будівництва. А кожна споруда зароджується, перш за все, в уяві її творця, архітектора.

 

Про те, настільки цікавою є ця професія і яким саме має бути сучасний архітектор, розповідає доцент кафедри архітектури і дизайну університету права ім. Короля Данила Галицького Зеновій Богданович Соколовський.

 

За його словами, ця спеціальність – дуже обширна. Студенти вивчають історію мистецтва, історію архітектури, конструкції, археологію… Усе це поєднання і дає таку спеціальність, як архітектор.

 

Важливим є не тільки вивчення принципів конструювання майбутньої споруди, потрібно знати й історію того чи іншого міста. Саме тому Зеновій Соколовський, який викладає на 2-4-х курсах університету такий предмет, як архітектурне проектування, активно залучає студентів і до проведення археологічних досліджень.

 

«Протягом літа ми із студентами працювали на розкопках біля брами палацу Потоцьких. На площі близько 1 м2 ми знайшли 34 ядра, які, очевидно, були у рові з водою. Цей рів мав три метри глибини і 14 метрів ширини. Наша фортеця спочатку не мала такого вигляду, як її зображають зараз, а палац Потоцьких був там, де зараз наша Катедра. Через 10 років після надання місту Магдебурзького права, німецький мандрівник Ульріх фон Вердум описував усю фортифікацію Західної України. Він написав, що центром нашого міста є Ратуша, по її периметру периметральна забудова – каре і уже завезений матеріал для будівництва палацу Потоцьких у Східній частині міста», – каже Зеновій Соколовський.

 

За його словами, така знахідка – справжня сенсація, адже викладачі із студентами знайшли, де був на той час, до 1670 року, первинний рів, мур і вал фортеці. Для студентів досвід роботи в таких розкопках надзвичайно потрібний. Майбутні архітектори знайшли біля палацу багато артефактів, карафок, фляжок для напоїв.

 

Людина, яка має професію – архітектор, може відкрити чимало загадок минулого, адже існує маса недосліджених речей. Якщо повернутися до теми дослідження Станиславівської фортеці, то на той час там існувало наземне і підземне життя. Усі вежі з’єднувалися підземними ходами.

 

«Чутки, що підземний хід з’єднував Станиславів і Галич, насправді є лише чутками. Підземний хід вів за межі замку, щоб, при нападі ворога, окремі люди могли вийти підземним ходом до лісу. По контуру фортеці знаходилися каземати – склепіння, де тримали порох, ярину, де перебували воїни, які сторожили фортецю. Все це недосліджено, хоча ми знаємо, що такі каземати були використані колись при будівництві пивзаводу, – розповідає науковець і продовжує, – наше місто не досліджене, але структура його збереглася. Усі вулиці, які виходять від Ратуші, повторюють конфігурацію старовинних вулиць. Єдиним нерозібраним залишився південно-західний бастіон, де зараз відкрили культурно-мистецький комплекс, який став однією з родзинок міста. Дещо схоже ми хочемо зробити на основі Палацу Потоцьких».

 

Університет права ім. Короля Данила Галицького випускає архітекторів широкого профілю, які уміють проектувати будівлі, можуть займатися містобудуванням.

 

Зеновій Соколовський пояснює, що студенти вивчають сакральну архітектуру, будинки підвищеної поверховості, індивідуальні та блоковані будинки.

 

Його заняття не лише вивчення теорії, після лекції студенти виїжджають у той чи інший мікрорайон міста і на прикладі аналізують, які недоліки чи прорахунки допущені при плануванні тих чи інших будівель.

 

«У Івано-Франківську багато негативних прикладів будівництва: поряд з будинком, зведеним в стилі сецесії, стоїть будинок із скла і бетону, а це абсурд. Окремі будівлі, зведені в центрі міста – дуже гарні самі по собі, але вони мали б бути в певному мікрорайоні міста, але не в центрі поряд з старовинними будівлями. Люди, які приїжджають до Івано-Франківська, будуть дивитися на автентичне місто, на те, що збережено з давніх часів», – розповідає Зеновій Соколовський.

 

Він наводить приклад: «Між вулицями Бельведерська і Короля Данила на місці колишньої військової частини звели ціле містечко, проте будівлі тут стоять надто щільно, а це псує загальне враження про новобудову. Натомість мікрорайон „Калинова слобода” спроектований надзвичайно гарно: там цікавий ландшафт, усі будинки індивідуального проекту, немає типових споруд. Це будинки, біля яких є простір, там хочеться жити. Тому ми водимо студентів на екскурсії і показуємо, як би мало виглядати комфортне житло, ідеальне нове місто».

 

Часто студенти-архітектори університету права ім. Короля Данила Галицького їздять з викладачами до інших міст, щоб побачити цікаві архітектурні споруди. Все це необхідно для засвоєння такої дисципліни, як містобудування.

 

На другому курсі студенти вивчають індивідуальні житлові будинки, потім – блоковані, згодом – будинки високої поверховості. Коли студенти закінчать цей вищий навчальний заклад, вони будуть проектувати не лише нові будинки, а можливо й нові міста.

 

Вивчають студенти і сакральну архітектуру. Зеновій Богданович жартує, що кожен справжній архітектор за своє життя старається побудувати церкву. Тому студенти досліджують, як побудовані церкви Прикарпаття, тим більше, що зараз їх будують на двох рівнях, як це заведено на Заході – нижній рівень, так звана „тепла церква”, і вищий рівень, великий зал, де відбувається дійство: правиться Служби Божа.

 

Як зразки сакрального будівництва Зеновій Соколовський відзначає дерев’яну церква, збудовану у бойківському стилі, яка знаходиться біля так званого «німецького озера», говорить дослідник і про церкву у лемківському стилі, яку будують біля «Княгинина».

 

«В університеті майбутнім архітекторам постійно наголошують: будівля будується не для того, аби у ній жити, а для того, аби жити у ній комфортно. Щоб зранку сонце світило у спальню, щоб кухня була повернена на північ... Як повернути будинок, яким буде його внутрішній простір – все це залежить від архітектора, це його завдання», – наголошує викладач.

 

Він переконаний, його випускники зможуть створювати нові міста, у яких людям буде комфортно і зручно жити, міста, у яких гармонійно поєднуватимуться минуле та сучасне.


15.12.2015 1080 2
Коментарі (2)

Michal Wituszynski 2015.12.15, 23:39
Пан З. Соколовський, це історія Станіславова і Івано- Франківська, це йому повинні бути вдячні мешканці міста за те, що Він врятував в час советської окупації стару забудову навколо ратуші. Під його керівництвом велись проектно-реставраційні роботи по поверненні до життя історичної забудови середмістя. Він жив архітектурною спадщиною Івано-Франківська. Його доробок трудно оцінити, те що міг повернув до життя, те що не міг повернути у вічність зафіксував фотоапаратом або у рисунках. Здоров’я і творчої наснаги та гідних послідовників.
Michal Wituszynski 2015.12.15, 23:45
Підписано Michal Wituszynski, це підпис автоматично із польського сайту? тому підписано власне ТАК. Насправді, я Михайло Вітушинський у третьому поколінні Станіславовяк, на жаль проживаю за межами мого коханого Івано-Франківська.
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1376
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1045
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2066
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3550
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1339
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1329

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1683

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

493

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1132

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1299
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

379
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24251
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

498
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

415
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

613
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1506
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

674
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

4167
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

593
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1511 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

613
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

524