За останні кілька років Україна посіла чи не перше місце за кількістю розлучень у Європі. Причини такої статистики – війна. Психологічна реабілітація сімей – ще одна вітка волонтерської роботи.
Так на Прикарпатті діє унікальний проект - «Родинна реабілітація учасників АТО».
Ця авторська психологічна програма розроблена для родин з досвідом війни і започаткована у 2015 році головою Благодійного Фонду "Міжнародна Асоціація Підтримки України" Ольгою Чуйко.
Наразі проект проходить у відпочинковому домі отців-редемптористів імені Андрея Шептицького села Ямна, де родини живуть у будиночку братів-монахів.
Для них організовують психологічні заняття, тренінги, мандрівки, екскурсії, годують стравами гуцульської кухні.
Вільної хвилини майже немає зовсім - заняття переплетені з активним відпочинком від 7-ї години ранку і до пізнього вечора. Головна умова - жодного алкоголю та мінімум інтернету.
Наразі тут займаються з двадцятьма родинами з усієї України. Їхні сім'ї були на грані розлучення і вони використовують цю можливість, як останню надію зберегти сім'ю.
"Треба розуміти, що чоловік не йде на війну один. З ним йде вся його сім'я, яка кожного дня переживає і думає, чи повернеться батько чи тато додому, чи ні. А коли повертається, то зазвичай, це вже зовсім інша людина, - розповідає ініціатор проекту Ольга Чуйко. - Ми вчимо людей повертатись до мирного життя, але всіх разом, сім'єю. Можна сказати, що ми заново їх знайомимо".
За останні два роки у подібному проекті уже взяли участь понад 600 осіб. Майже у всіх родинах є щасливе закінчення: пари вчаться слухати і розуміти одне одного, прийняти нові погляди, жити в гармонії.
Подружжя Івана та Оксани Саєнко з Кривого Рогу разом вже 14 років та виховують двох дітей.
"Нам тут дуже подобається. Ми приїхали сюди такі замкнені, такі неусміхнені, наче їжачки, - розповідає Іван Саєнко. - Але зараз ми сяємо, як те сонце, як гори і полонини. Тут ми спілкуємося з іншими родинами, дізнаємось, які в них проблеми, розказуємо про свої. В реабілітації головне - це вилікувати душу".
Оксана Саєнко зазначає, що за допомогою програми вдалося зміцнити стосунки з чоловіком.
"Все складено і організовано так, як потрібно. Психологи, атмосфера, - розповідає жінка. - Мені здається, що найбільше це видно по дітях, які вони щасливі", - наголошує Оксана Саєнко.
До кінця року у Яремче заплановано ще чотири таких хвилі. Загалом - понад 200 осіб.
З 2015 по 2019 рік психологічний супровід отримали понад 1260 ветеранів війни на сході України.
Текст і фото: Ростислав Ковтун
Відео: Тетяна Куліковська (UA: КАРПАТИ)