Зберегти сім’ю після війни: як на Прикарпатті реабілітовують родини АТОвців (фоторепортаж)

За останні кілька років Україна посіла чи не перше місце за кількістю розлучень у Європі. Причини такої статистики – війна. Психологічна реабілітація сімей – ще одна вітка волонтерської роботи.

Так на Прикарпатті діє унікальний проект - «Родинна реабілітація учасників АТО».

Ця авторська психологічна програма розроблена для родин з досвідом війни і започаткована у 2015 році головою Благодійного Фонду "Міжнародна Асоціація Підтримки України" Ольгою Чуйко.

Наразі проект проходить у відпочинковому домі отців-редемптористів імені Андрея Шептицького села Ямна, де родини живуть у будиночку братів-монахів.

Для них  організовують психологічні заняття, тренінги, мандрівки, екскурсії, годують стравами гуцульської кухні.

Вільної хвилини майже немає зовсім - заняття переплетені з активним відпочинком від 7-ї години  ранку і до пізнього вечора. Головна умова - жодного алкоголю та мінімум інтернету.

Наразі тут займаються з двадцятьма родинами з усієї України.  Їхні сім'ї були на грані розлучення і вони використовують цю можливість, як останню надію зберегти сім'ю.

"Треба розуміти, що чоловік не йде на війну один. З ним йде вся його сім'я, яка кожного дня переживає і думає, чи повернеться батько чи тато додому, чи ні. А коли повертається, то зазвичай, це вже зовсім інша людина, - розповідає ініціатор проекту Ольга Чуйко. - Ми вчимо людей повертатись до мирного життя, але всіх разом, сім'єю. Можна сказати, що ми заново їх знайомимо".

За останні два роки у подібному проекті уже взяли участь понад 600 осіб. Майже у всіх родинах є щасливе закінчення: пари вчаться слухати і розуміти одне одного, прийняти нові погляди, жити в гармонії.

Подружжя Івана та Оксани Саєнко з Кривого Рогу разом вже 14 років та виховують двох дітей.

"Нам тут дуже подобається. Ми приїхали сюди такі замкнені, такі неусміхнені, наче їжачки, - розповідає Іван Саєнко. - Але зараз ми сяємо, як те сонце, як гори і полонини. Тут ми спілкуємося з іншими родинами, дізнаємось, які в них проблеми, розказуємо про свої. В реабілітації головне - це вилікувати душу".

Оксана Саєнко зазначає, що за допомогою програми вдалося зміцнити стосунки з чоловіком.

"Все складено і організовано так, як потрібно. Психологи, атмосфера, - розповідає жінка. - Мені здається, що найбільше це видно по дітях, які вони щасливі", - наголошує Оксана Саєнко.

До кінця року у Яремче заплановано ще чотири таких хвилі. Загалом - понад 200 осіб. 

З 2015 по 2019 рік психологічний супровід отримали понад 1260 ветеранів війни на сході України.

Текст і фото: Ростислав Ковтун

Відео: Тетяна Куліковська (UA: КАРПАТИ)

Фотогалерея


Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1613
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1031
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1292 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3763 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33887
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2854

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

367

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

771

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1711

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1081
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

643
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

521
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

898
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1999
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12214
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1507
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1296
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

553
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

263
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

336
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

381
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1273