Заїди в кутиках рота – дефіцит заліза в організмі?

Луговська Ольга Василівна – сімейний лікар, заступник головного лікаря медичного центру Оксфорд Медікал

Напевне, кожен із нас зустрічався із проблемою тріщин та печіння в кутиках рота. В народі це явище називають «заїдами». Ми, лікарі, називаємо це ангулярним хейлітом. Чому виникають заїди та як із ними боротися? 

Чи є причиною герпес?

В першу чергу людина пов’язує цей стан із інфекцією. Спільний посуд, чи навіть використання чужої губної помади – дійсно використання чужих індивідуальних речей може призвести до небажаних інфекцій, а особливо до відомого нам герпесу. 

Але симптоматика герпесу дещо відрізняється від ангулярного хейліту. При герпесі виникає специфічний висип, елементи якого з часом зливаються і покриваються кірочкою. При ангулярному хейліті шкіра в кутиках рота запалюється, виникають тріщини, які призводять до сильного печіння. Пов’язують заїди із переохолодженням, зневодненням, авітамінозом, реакцією на косметику та ін.

Найбільш важливою причиною ангулярного хейліту є порушення саме внутрішнього стану організму. Коли до лікаря звертається пацієнт із вищеперерахованими проблемами, перше, на що повинен звернути увагу лікар – рівень гемоглобіну крові.

Ангулярний хейліт та анемія – де зв’язок?

Ангулярний хейліт є одним із провідних симптомів сидеропенічного синдрому, який виникає при залізо-дефіцитній анемії. Залізодефіцитна анемія (ЗДА)– поширений стан серед сучасного населення, що полягає у зниженому рівні гемоглобіну крові, обумовленому дефіцитом заліза в організмі.

Дефіцит заліза виникає в людей, які недоотримують елемент із продуктів харчування (аліментарний чинник), в людей з хронічними крововтратами (надмірні менструальні крововтрати, геморой, наявність поліпів кишечника та ін.), в людей з посиленою потребою заліза (діти в період активного росту, вагітні жінки, жінки у період лактації).

При ЗДА виникають як загальні симптоми (блідість, сонливість, млявість, сухість шкіри та слизових), так і специфічні, що входять до сидеропенічного синдрому:

  • спотворення смаку та нюху (бажання їсти продукти, які раніше вам не смакували);
  • випадіння волосся;
  • ламкість та розшарування нігтьової пластини;
  • атрофічні ерозії слизових оболонок;
  • утруднення ковтання, відчуття клубка в горлі при ковтанні грубої, а згодом і рідкої їжі;
  • і звичайно ж – заїди в кутиках рота.

Як діяти?

Якщо причиною тріщин в кутиках рота є залізодефіцитна анемія – гігієнічна помада та протигерпетичні засоби будуть безсилі. Щоб з’ясувати причину проблеми і якомога швидше позбутися її – раджу першочергово звернутися до вашого сімейного лікаря. 

Спеціаліст ретельно огляне проблемну ділянку і водночас зверне увагу на супутні прояви анемії. Важливу цінність у плануванні лікування відіграють лабораторні методи визначення рівня заліза:

  • загальний аналіз крові (звернути увагу на рівень еритроцитів та гемоглобіну);
  • сироваткове залізо;
  • феритин;
  • загальнозв’язуюча здатність сироватки.

Відштовхуючись від даних обстежень, лікар визначає, яким чином планувати лікування. В першу чергу, варто усунути чинник, який призвів до анемії (лікування хронічних захворювань, допомога суміжних лікарів, корекція раціону харчування). 

Часто доводиться коригувати рівень заліза таблетованими препаратами. Я розумію, що у аптеках цих препаратів великий вибір, і пацієнти керуються власною інтуїцією, порадою знайомих чи фармацевта. Але наголошую, що денну дозу заліза визначає тільки лікар після ознайомлення із результатами аналізів! Тому прошу не займатися самолікуванням, щоб не призвести до проблеми.

Коли рівень заліза нормалізовується, ангулярний хейліт більше не турбує пацієнта.

Будьте здорові!

Партнерський матеріал


27.11.2022 979
Коментарі ()

23.05.2025
Вікторія Косович

Про методи викладання, сучасну школу історії та виклики професії Володимир Половський розповів журналістці Фіртки.

1386 2
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1710 1
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

2497
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2325 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7562
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15282 31

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

337

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

1057

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1123

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1914
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

297
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

674
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

915
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3138
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

942
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1970
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

1021
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35172 1
22.05.2025

Держсекретар США Марко Рубіо відмовився назвати лідера Кремля володимира путіна воєнним злочинцем.  

290
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

500
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

645
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

962