Заїди в кутиках рота – дефіцит заліза в організмі?

Луговська Ольга Василівна – сімейний лікар, заступник головного лікаря медичного центру Оксфорд Медікал

Напевне, кожен із нас зустрічався із проблемою тріщин та печіння в кутиках рота. В народі це явище називають «заїдами». Ми, лікарі, називаємо це ангулярним хейлітом. Чому виникають заїди та як із ними боротися? 

Чи є причиною герпес?

В першу чергу людина пов’язує цей стан із інфекцією. Спільний посуд, чи навіть використання чужої губної помади – дійсно використання чужих індивідуальних речей може призвести до небажаних інфекцій, а особливо до відомого нам герпесу. 

Але симптоматика герпесу дещо відрізняється від ангулярного хейліту. При герпесі виникає специфічний висип, елементи якого з часом зливаються і покриваються кірочкою. При ангулярному хейліті шкіра в кутиках рота запалюється, виникають тріщини, які призводять до сильного печіння. Пов’язують заїди із переохолодженням, зневодненням, авітамінозом, реакцією на косметику та ін.

Найбільш важливою причиною ангулярного хейліту є порушення саме внутрішнього стану організму. Коли до лікаря звертається пацієнт із вищеперерахованими проблемами, перше, на що повинен звернути увагу лікар – рівень гемоглобіну крові.

Ангулярний хейліт та анемія – де зв’язок?

Ангулярний хейліт є одним із провідних симптомів сидеропенічного синдрому, який виникає при залізо-дефіцитній анемії. Залізодефіцитна анемія (ЗДА)– поширений стан серед сучасного населення, що полягає у зниженому рівні гемоглобіну крові, обумовленому дефіцитом заліза в організмі.

Дефіцит заліза виникає в людей, які недоотримують елемент із продуктів харчування (аліментарний чинник), в людей з хронічними крововтратами (надмірні менструальні крововтрати, геморой, наявність поліпів кишечника та ін.), в людей з посиленою потребою заліза (діти в період активного росту, вагітні жінки, жінки у період лактації).

При ЗДА виникають як загальні симптоми (блідість, сонливість, млявість, сухість шкіри та слизових), так і специфічні, що входять до сидеропенічного синдрому:

  • спотворення смаку та нюху (бажання їсти продукти, які раніше вам не смакували);
  • випадіння волосся;
  • ламкість та розшарування нігтьової пластини;
  • атрофічні ерозії слизових оболонок;
  • утруднення ковтання, відчуття клубка в горлі при ковтанні грубої, а згодом і рідкої їжі;
  • і звичайно ж – заїди в кутиках рота.

Як діяти?

Якщо причиною тріщин в кутиках рота є залізодефіцитна анемія – гігієнічна помада та протигерпетичні засоби будуть безсилі. Щоб з’ясувати причину проблеми і якомога швидше позбутися її – раджу першочергово звернутися до вашого сімейного лікаря. 

Спеціаліст ретельно огляне проблемну ділянку і водночас зверне увагу на супутні прояви анемії. Важливу цінність у плануванні лікування відіграють лабораторні методи визначення рівня заліза:

  • загальний аналіз крові (звернути увагу на рівень еритроцитів та гемоглобіну);
  • сироваткове залізо;
  • феритин;
  • загальнозв’язуюча здатність сироватки.

Відштовхуючись від даних обстежень, лікар визначає, яким чином планувати лікування. В першу чергу, варто усунути чинник, який призвів до анемії (лікування хронічних захворювань, допомога суміжних лікарів, корекція раціону харчування). 

Часто доводиться коригувати рівень заліза таблетованими препаратами. Я розумію, що у аптеках цих препаратів великий вибір, і пацієнти керуються власною інтуїцією, порадою знайомих чи фармацевта. Але наголошую, що денну дозу заліза визначає тільки лікар після ознайомлення із результатами аналізів! Тому прошу не займатися самолікуванням, щоб не призвести до проблеми.

Коли рівень заліза нормалізовується, ангулярний хейліт більше не турбує пацієнта.

Будьте здорові!

Партнерський матеріал


27.11.2022 964
Коментарі ()

16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

2583
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

1622 2
09.04.2025
Діана Струк

Про  долю малокомплектних шкіл на Івано-Франківщині, освітню реформу, інклюзивне навчання, виклики та перспективи в освіті, Фіртка поспілкувалася з директором Департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОВА Віктором Кімаковичем.

3688
07.04.2025
Олег Головенський

З аналізу декларацій народних депутатів з Івано-Франківщини сьогодні Фіртка розпочинає цикл матеріалів про декларації депутатів, політиків, службовців, силовиків та суддів Прикарпаття.  

5475
03.04.2025
Вікторія Косович

Про шлях у війську, адаптацію після повернення зі служби, відкриття власного бізнесу та роботу з товарами для тварин, Роман Турик розповів журналістці Фіртки.

1710
01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

2118

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

211

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

225

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

423

Гостинність українців загальновідома. Особливо це відчувається на заході країни під час релігійних свят. Різноманіття традицій святкувань тісно переплітається із застіллям. Тому, до важливих релігійних свят готуються завчасно і ретельно.  

912
16.04.2025

Від початку року ціни зросли на 3,4%. Для порівняння, по Україні в цілому інфляція у березні становила 1,5%, а з початку року — 3,5% (без урахування тимчасово окупованих територій та зон бойових дій).  

509
11.04.2025

Здоров’я кишківника є надзвичайно важливим для загального самопочуття. Правильна робота травної системи впливає не лише на обмін речовин, але й на імунітет, настрій і навіть стан шкіри.  

795
09.04.2025

Традиційно продаватимуть харчі — молочні вироби, м'ясні вироби, жива риба, курячі яйця, хлібобулочні вироби.

2491 1
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

550
13.04.2025

Квітна неділя — останній день перед Страсним тижнем. Щороку навесні християни святкують особливий день — Вербну неділю.  

901
10.04.2025

Прикарпатців запрошують на нічні чування з 12 на 13 квітня в Погінський монастир.  

4944
07.04.2025

Папа Римський Франциск у неділю, 6 квітня, вперше з'явився на публіці після того, як два тижні тому був виписаний з лікарні після лікування від двосторонньої пневмонії.  

762
16.04.2025

Це перша в історії країни експозиція, де на кожній писанці зображено герб одного з історичних регіонів України — від кожної області до великого державного герба.  

688
16.04.2025

Президент США Дональд Трамп відмовився передати Україні системи Patriot, навіть попри пропозицію придбати зброю за 50 мільярдів доларів.    

624
13.04.2025

Президент США Дональд Трамп продовжив дію санкцій, які Байден запровадив проти РФ з 2021 року.

427
10.04.2025

Президент США Дональд Трамп пригрозив компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) податком у 100%, якщо вона не створить виробництво на території США.  

753
05.04.2025

Президент США Дональд Трамп вважає помилкою введення Китаєм дзеркальних 34-відсоткових мит на весь імпорт зі Сполучених Штатів Америки з 10 квітня.  

914 2