Заступник головного лікаря ЦМКЛ Володимир Вовчук: про COVID-19, лікування, професійне вигорання та «хвіст» пандемії

В Україні послабили карантин – запрацював транспорт, заклади громадського харчування, ринки. А тим часом з кожним днем випадків COVID-19 не зменшується, а навпаки – б’ємо рекорди.

В Івано-Франківську ситуація не з легких, - кажуть медики і закликають людей не забувати, що живемо у час пандемії.

Фіртка поспілкувалася із заступником головного лікаря Івано-Франківської ЦМКЛ Володимиром Вовчуком.

У розмові про коронавірус, імунітет, переповнені лікарні, пацієнтів, емоційне виснаження медпрацівників та те, чому не варто забувати про карантин.


Яка зараз ситуація в Івано-Франківській центральній міській лікарні?


Ситуація у міській лікарні напружена.

На сьогоднішні (1 липня) маємо рекорд – 198 пацієнтів з COVID-19. Це більше, ніж було 18 квітня, коли спостерігали пік – тоді ми мали 194 пацієнти.

Лікарня переповнена. Це дійсно так. І кількість хворих буде збільшуватися, бо знято вузькі карантинні обмеження, а люди не розуміють, що коли знімаються жорсткі заборони, на перше місце виходять засоби індивідуального захисту – миття рук, носіння масок, рукавичок.

Ви ж бачите, що у місті люди розслабилися. Тому ми й отримали ріст захворюваності. Це закономірно.

У нашому суспільстві низький рівень самодисципліни.


На осінь варто очікувати другу хвилю захворюваності?


Вже розуміємо, що COVID-19  - це не сезонне захворювання, таке як було у 2009 році, коли ми зіткнулися з H1N1 – було два місяці епідемії й тоді грип став сезонним.

Ми маємо зараз липень місяць – і 198 пацієнтів у лікарні. Літо, сонце та ультрафіолет не вплинули на цей вірус. Тому вже зрозуміло, що COVID-19  - несезонний. Що буде восени? Скоріш за все, що буде друга хвиля, бо додадуться ще сезонні респіраторні захворювання.


Лікарня зараз завантажена повністю. Чи є можливість розгорнути додаткові місця?


Маємо резерву 50 місць. Але тут питання не у ліжках. Проблема у кисневій залежності - важливо дати пацієнтам кисень.

Також є питання у лікарях – рук просто не вистачає. У нас залучені вже всі фахівці терапевтичних профілів – і кардіологи, і ревматологи, і фізіотерапевти.


Лікарів не вистачає через велику завантаженість, чи мова про психологічне вигорання за цей час?


До честі наших лікарів, з тих, хто задіяний у лікуванні хворих на коронавірус, за час пандемії ніхто не залишив роботу. Є професійне вигорання, знижується настороженість. Людям важко, вони виснажені, адже мова про чотири місяці жорстких обмежень.

Була надія, що вірус зникне. Але зараз ми налаштовуємося вже на те, що доведеться працювати у таких умовах ще тривалий час.


Скільки медпрацівників ЦМКЛ хворіють чи перехворіли вже на коронавірус?


У нас зараз є 10 випадків, за якими продовжується розслідування, щоб довести, що люди інфікувалися на роботі. Це складний процес – багато бюрократії.

Зараз ми проводимо дослідження методом ІФА. І ми вже знаємо, що 35% нашого медичного персоналу перехворіли на COVID-19 – або у легкій формі, або безсимптомно. У них вже є імунітет.

Що цікаво, якщо мова про мешканців Івано-Франківська, то на ІФА скеровуються люди, які кажуть, що вони не хворіли. А результат позитивний.  І таких 11%. Тобто, ми можемо говорити, що колективний імунітет серед франківців вже на рівні 10% - 11%.


Наскільки результати цих тестів є правдивими?


Достатньо високі  – 95-99%. Це антитіла, це апаратне дослідження.


Як, до речі, із ПЛР. Раніше нарікали на те, що досить довго доводиться очікувати результати?


У нас є проблеми – на результати чекаємо від 2 до 7 днів. Це довго.

Згідно з протоколами лікування COVID-19, хворим оплачують лікування. А якщо результат тесту приходить, скажімо, на сьомий день, то ці шість днів людина змушена витрачати на препарати свої власні кошти. І механізму повернення їх хворим немає.

Але і загалом коштів не вистачає.


Скільки вартує, приблизно, лікування коронавірусу – від часу поступлення у медзаклад до виписки?


Усе дуже індивідуально. Але вже можемо говорити про три такі базові типи: якщо форма перебігу легка, без кисню – 6-7 тис грн; середній випадок – 14-16 тис грн; важкий – до 35 тис грн.

Був у нас випадок, коли лікування обійшлося пацієнту у 72 тис грн. І він, на жаль, не одужав…

Це дуже страшно і прикро, але така тепер ціна життя, ціна безпечності людей та того, що не дотримуємося карантинних обмежень.


Чи  можливе повторне зараження?


Є різні версії. Навколонаукові висновки кажуть, що імунітет дійсний тільки впродовж двох місяців. Давайте переживемо ці два місяці й побачимо. Бо поки що це не доведено.

Всі сподіваються на вакцину – якщо вона буде, то ми справимося з цією пандемією.


Але ж ми всі знаємо, як у нашому суспільстві ставляться до вакцин…


Я знаю про цю антивакцинальну кампанію і все решта. Дивуюся…

Але летальність у місті від коронавірусу 6%. Це багато.

У період між 2010-2020 роками, коли у нас не було епідемій, від пневмоній помирали у місті 2-3 людей. Зараз за квартал 29 людей. Тому різниця є.


Як зараз лікують, є нові протоколи, зміни до них?


Протоколи змінюються постійно - від одних препаратів відмовляються, інші рекомендують. На сьогодні у світі немає препарату, який би діяв на вірус.

Пробували лікувати синдромно. Від тих препаратів, з яких починали у лютому, зараз відмовилися – пропонують інші.


З вашої практики, які заходи здійснюють лікарі при поступленні хворого з коронавірусом? Що є дійсно дієвим?


Перше, це киснева підтримка – вся проблема, що легені настільки змінюються, що організм не отримує кисню.

Даємо антибіотики, бо на 3-4 день доєднується бактеріальна флора і цей мікс дає сильні ускладнення.

І третє – терапія від інтоксикації, бо вірус дає сильну інтоксикацію організму.

Це три стовпи, але все індивідуально, бо люди поступають у різних станах.


Яка ситуація із забезпеченням ЦМКЛ медикаментами, апаратами?


У нас дев’ять апаратів ШВЛ. Зраз вісім людей у реанімації. Зайнято сім апаратів – п’ять СІПАП та два - на ШВЛ. Увесь наш резерв станом на сьогодні – два апарати.

Як по ліжках, так і по засобах кисневої підтримки - ми на межі.

Є проблема з ліками. Йде затримка щодо фінансування від НСЗУ на місяць. За травень кошти ми отримали тільки минулої п’ятниці.


Як з виплатами заробітної плати лікарям?


Ми виплатили все, що обіцяв Уряд тим, хто працює із хворими на COVID-19.


У Європі карантин послаблюють, у нас ще ситуація незрозуміла – є окремі області, де кількість хворих велика. Ми на межі теж…


У Європі відразу карантин був жорстким і люди його витримали. У нас у людей самодисципліна на низькому рівні. Вірус нікуди не дівся, закони епідеміології ніхто не скасовував.

У них захворюваність пішла на спад, а у нас перша хвиля ще ніяк не закінчиться. Всі епідемії мають так званий «хвіст» - йде перша хвиля, а тоді вже йде цей «хвіст».

Доки триватиме ця перша хвиля, нам ще не відомо.


Ваші поради франківцям, як вберегти себе від коронавірусу?


Тут все просто – все те, що усі вже знають: соціальна дистанція, маски, рукавиці, ретельне миття рук, миття та термічна обробка продуктів. І надважливо – здоровий спосіб життя, бо тут на перше місце виходить наш імунітет. Якщо він хороший, то людина переносить захворювання у легкій формі, або ж навіть безсимптомно.

Згідно зі статистикою, 60% хворих у нас – це люди віком до 50 років. У той час, як в Європі – у тій таки Італії – це були люди похилого віку. Тобто, мова про те, що у наших людей поганий імунітет.

У нас немає альтернативи - і карантин не завжди вихід. Були випадки, коли великі підприємства не йшли на карантин і все було добре – ніхто не хворів. Головне, дотримуватися гігієни.


Додамо, що на Прикарпатті визначено перелік закладів охорони здоров'я, які входять до першої лінії та передбачені для лікування хворих з гострою респіраторною хворобою, спричиненою коронавірусом: КНП «Центральна міська клінічна лікарня», КНП «Надвірнянська ЦРЛ», Івано-Франківська обласна клінічна інфекційна лікарня, КНП «Івано-Франківський обласний фтизіопульмонологічний центр", КНП «Міська клінічна лікарня №1», КНП «Галицька лікарня», КНП «Косівська ЦРЛ», КНП «Долинська ЦРЛ», КНП «Калуська ЦРЛ», КНП «Городенківська ЦРЛ», КНП «Рожнятівська ЦРЛ», КНП «Коломийська ЦРЛ», Івано-Франківський обласний перинатальний центр".


01.07.2020 Марія Лутчин 21900
Коментарі ()

07.10.2024
Тетяна Сорока

Про те, як змінилося життя після повномасштабного нападу окупантів у 2022 році, мета встановлення світового рекорду та ставлення до сучасних методів мобілізації, ветеран Степан Савчук поділився з журналісткою Фіртки.

475
04.10.2024
Микола Сторожовий

Підприємство продали з молотка за рекордні 2,6 мільярда гривень. Але в місті майже одразу ж почались розмови про помилку та зайву цифру у виграшній пропозиції, змову задля анулювання результатів торгів і розчищення землі в центрі Франківська під нову грандіозну забудову.

5036 3
28.09.2024
Вікторія Матіїв

Про свій досвід еміграції у Сполучені Штати Америки журналістці Фіртки розповіла прикарпатка — 23-річна Тіна Любчик.  

1627
19.09.2024
Вікторія Косович

Про те, як великі компанії й підприємства області розвивають свій бізнес, удосконалюють виробництво та експортують свій товар в Європу та інші країни в умовах повномасштабної війни, розповідає Фіртка.  

1654
10.09.2024
Вікторія Косович

Про те, чим живе притулок та як там рятують й піклуються про братів наших менших, журналістка Фіртки поспілкувалася з волонтеркою та працівницею прихистку "Рудий пес" Любов'ю Філь.

2794
01.09.2024
Діана Струк

Про те, як підготувалися до нового навчального року в Івано-Франківській громаді, журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Вікторією Дротянко.

2447

Протягом місяця на різноманітних інтернет-ресурсах та соцмережах розкручується тема «гоніння на православних і заборона УПЦ». Почався цей галас відтоді як Верховна Рада ухвалила законопроєкт №8371 про регулювання діяльності релігійних організацій, що мають керівний центр у росії.

387

Усі ми хочемо бути здоровими та щасливими, але, на жаль, складовою людського життя є хвороби. Хвороби, які роблять людське життя складнішим і менш радісним, з'являються з різних причин.

1595

Роми таємничий народ, про який ми знаємо багато і водночас нічого. Здебільшого наші знання про ромів ґрунтуються на  стереотипах пов’язаних з ними: віщуни, гадання, конокради, прохачі, але все ж таки, що насправді ми про них знаємо?   

2331

Нова війна нагадує нам події минулих століть. Загарбники завжди руйнують і крадуть, Україна переживала це не один раз. Дві українські ікони за різних обставин покинули територію України, щоб прославитися у чужій. Ми повинні пам’ятати та цінувати те, що належало українському народові.  

3074
07.10.2024

Макаронні вироби бувають різних форм та розмірів, і кожен з них ідеально підходить для конкретних типів страв.  

142
01.10.2024

Ягідництво на Прикарпатті, завдяки сприятливим особливостям регіону, набирає дуже серйозних обертів.  

693
28.09.2024

Чи дозволені банани після видалення жовчного міхура? Дієтологи дають поради про особливості харчування після операції.

856
04.10.2024

Від початку повномасштабного вторгнення Росії 1 123 релігійні громади перейшли з Української православної церкви московського патріархату до Православної церкви України.  

440
30.09.2024

Згромадження Сестер Пресвятої родини виникло у 911 році, засновницею є сестра Теклі Юзефів.  

638
25.09.2024

Гошівський монастир — греко-католицький монастир Чину святого Василія Великого у селі Гошеві, що на Івано-Франківщині.  

16104
20.09.2024

Одним з ключових принципів християнського шлюбу є вірність. Адже саме вірність — ознака зрілих та відповідальних стосунків.   

2992
08.10.2024

У програмі концерту — добре знайомі та незабутні пісні Володимира Івасюка, Мирослава Скорика, Богдана Весоловського, Кузьми Скрябіна, Ігоря Білозіра, Володимира Якимця, Ярослава Нудика, повідомили організатори.   

161
30.09.2024

Оксана Савчук заявила, що йдеться про постанову Центральної виборчої комісії України від 20 вересня щодо впорядкування та зміни виборчих дільниць.  

1111
27.09.2024

Пропозиції Асоціації міст України до проєкту Держбюджету-2025 підтримав Комітет Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування 26 вересня 2024 року.  

968 2
24.09.2024

Національна рада Швейцарії визнала Голодомор 1932–1933 років в Україні актом геноциду. Про це повідомила пресслужба Музею Голодомору, пише Фіртка. Відповідну декларацію було схвалено у вівторок, 24 вересня, 123 голосами «за».

768