Застава партії у Івано-Франківську облраду буде майже 2 000 000 гривень

Грошова застава для кандидатів на міського голову Івано-Франківська, згідно зі змінами у Виборчому кодексі, становить трохи більше ніж 340 тисяч гривень.

В порівнянні з останніми минулими виборами 2015-го року сума застави зросла майже у 40 разів.  У стільки ж разів зросла і сума застави для партій, які мають намір балотуватися в Івано-Франківську міську чи обласну раду, пише Чесно.

Згідно зі змінами у Виборчому кодексі грошова застава для партії, яка має намір балотуватися в Івано-Франківську міську раду становитиме 340 056 грн. В Івано-Франківську обласну раду - 1 964 768 грн.

У 2015 році партія, коли реєструвала список кандидатів в Івано-Франківську міську раду, мала заплатити 8 706 грн, в Івано-Франківську обласну раду - 51 704 грн. 

Про це свідчить постанова ЦВК. Таким чином зростання застави у 40 разів може суттєво ускладнити доступ до політики. 

Якщо для президентських і парламентських виборів законотворці розраховували розмір застави спираючись виключно на кількість мінімальних зарплат, то у випадку місцевих виборів розмір застави залежить від кількості зареєстрованих виборців. Таким чином у виборчому кодексі застосований різний підхід для формування розміру застави, що суперечить духу Виборчого кодексу.

Один зі співавторів цієї правки, депутат попереднього скликання Олександр Черненко (колишній голова “Комітету виборців України”) пояснює, чому законотворці пішли на цей крок:

Те, що підписано було — це були правки робочої групи. Ці правки, які виникли в ході дискусії на робочих групах, фактично, —  це позиція робочої групи, яка працювала над кодексом... Якщо ви маєте шанс вийти і перемогти, то ці гроші, ви їх не викидаєте, а повернете. Це було, щоб убезпечитися від технічних кандидатів. Два мільйони для мера Харкова — це цілком реалістична і придатна сума. Для кандидатів в раду — це ж не для одного, а для списку вона теж нормальна. Ми дійшли такої формули”.

ЧЕСНО поцікавився в очільника Івано-Франківська Руслана Марцінківа, який найімовірніше матиме намір переобратися на цю посаду на місцевих виборах у цьому році, що він думає про збільшення застави у 40 разів. Проте у прес-службі мера відповіли, що їхні юристи наразі вивчають зміни до Виборчого кодексу і зможуть коментувати їх після опрацювання. 

ЧЕСНО також поцікавився в керівників осередків політичних партій, що представлені в міській і обласній радах Франківщини, що вони думають про такі зміни і де їхні партії братимуть кошти на вибори. 

Очільник Івано-Франківської обласної організації партії “Свобода”, депутат Івано-Франківської обласної ради Михайло Королик вважає такі зміни у Виборчому кодексі - створенням монополії у політиці. 

Мені ще легко говорити по нашій партії, живучи на Франківщині, де “Свобода” має чималий рейтинг і найімовірніше знову буде представлена у радах. Проте вважаю, що збільшення суми застави відсіє тих активних людей, які матимуть благі наміри балотуватися, але не зможуть заплатити”, - пояснив Королик. 

Політик додав, що нараді в їхньому обласному осередку партії будуть думати, де дістати кошти на застави в ради й це буде непростий процес, адже суми чималі. 

З позитиву у змінах до кодексу Королик називає те, що збільшення суми застави на список партії ймовірно відсіє технічні політсили, які на попередніх виборах балотувалися, щоб отримати представництво в комісіях. 

Керівник Івано-Франківської обласної організації партії “Європейська солідарність”, депутат Івано-Франківської обласної ради Остап Дзеса каже, що особисто зміни до Виборчого кодексу сприймає негативно, але закон не скасувати, тому в організації вони будуть думати, як у законний спосіб розшукати кошти. 

Ми відчуваємо, що рейтинг партії позитивний на Франківщині, тому маємо намір приймати участь у виборах на всіх рівнях. Якщо підрахувати суму застав, то виходить серйозна цифра для будь-якої партії”, - пояснив Дзеса. 

Нелегко доведеться і новим політсилам, які не були представлені в радах Франківщини. 

Керівник Івано-Франківської обласної організації політичної партії “Голос”, народний депутат Ярослав Юрчишин зміни у Виборчому кодексі відкрито не критикує. Каже, що кошти не матимуть визначального значення. Його матимуть кандидати, які зможуть переконати франківців інвестувати ці гроші в команду, а потім підтримати її на виборах. 

Законотворці ще мають час, щоб внести зміни до Виборчого кодексу, який нещодавно ухвалив парламент і підписав президент Володимир Зеленський наприкінці 2019 року.


Коментарі ()

26.05.2023
Уляна Мокринчук

Як протидіяти домашньому насильству, які є різновиди насильства, куди звертатись жертві, як розпізнати кривдника та як допомогти пережити нелегкий час тому, хто постраждав, журналістка Фіртки дізналась у психологині Валерії Худзіцької.

154
16.05.2023
Тіна Любчик

Василь Стефурак, голова «Асоціації вівчарів» розповів Фіртці, чи легко сьогодні відновлювати промисли, що були популярні в горах ще пів століття тому та як на розвиток сільського господарства повпливала повномасштабна війна на території України. 

5036 5
03.05.2023
Тетяна Дармограй

На початку 2023 року у Міністерстві оборони України зазначали, що у масовій мобілізації немає потреби. Щоправда, із застереженням, що ситуація може змінитися.  

2277 1
19.04.2023
Тіна Любчик

В рамках відзначення Дня першої пластової присяги та програми «Івано-Франківськ — місто Героїв» відкрили та освятили анотаційну дошку Назарію Лугарєву, очільнику пластової станиці міста, який загинув у боях за незалежність України. 

1713
11.04.2023
Тетяна Дармограй

Про пережите внаслідок російського вторгнення та втрату сина на війні, журналістці Фіртки розповіла мешканка Енергодару — Любов Чабанюк. Жінка разом із дітьми евакуювалась на Прикарпаття 11 серпня 2022 року.

2203
05.04.2023
Тетяна Дармограй

Востаннє воєнний стан та мобілізацію продовжили щонайменше до 20 травня 2023 року. Внаслідок цього військовозобов'язаним чоловікам заборонено виїжджати за кордон, та є винятки.

4099

До Путіна явився Голова конституційного суду РФ Валерій Зорькін, який приніс копію «сенсаційної» мапи Європи, на якій нібито нема України. Проаналізуємо, чи це так. 

221

Рання історія Білгороду, як поселення Київської Русі: думки, навіяні останніми подіями у Бєлгородській області РФ. 

311

Гастрономічне різноманіття м’ясних страв  українців надзвичайно велике. Серед усіх цих страв є одна особлива – ставлення до якої завжди неоднозначне з різноманітних причин.

394

Коротка історія російської державності та походження росіян на основі фактів і досліджень російських істориків. 

777
27.05.2023

Багато хто вважає, що перед варінням гречку промивати не треба, тому що ця процедура є "необов'язковою".  

133
23.05.2023

Здоровий кишківник запорука не лише хорошого самопочуття, але й зовнішнього вигляду. Існують продукти, які допомагають очистити кишківник і схуднути.  

268
17.05.2023

Коза все одно недооцінена тварина в Україні, хоча її ефективність вища в два з половиною рази, ніж у корови. Основа – молоко. Бо м’ясних кіз на цілу Україну, мабуть, є два-три господарства, ділиться прикарпатський фермер.  

445
27.05.2023

Священник – посередник і духовний провідник, що відіграє важливу роль у сповіді. Його присутність і служіння сприяють відкриттю, покаянню та духовному відновленню. Втім, нерідко запитання про збереження таємниці сповіді викликає роздуми.

143
23.05.2023

Серед молодих людей нерідко побутує думка, що можна вірити в Бога, проте не ходити до храму.  

299 1
17.05.2023

Досить часто люди соромляться ставити відверті питання священнику.  

614
12.05.2023

Віра, молитва, Слово Боже, одновірці та добрі приятелі – ті ліки, які дійсно допомагають.

913
27.05.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

5462
26.05.2023

Президент Володимир Зеленський, коментуючи продовження "економічного безвізу" з ЄС, заявив, що у процесі просування України у Євросоюз таку лібералізацію потрібно буде зробити постійною.  

187
23.05.2023

Тема з контрнаступом була настільки обговорювана останніми місяцями на всіх рівнях, що в Україні почали побоюватися того, що його результат не виправдає очікувань.   

222
19.05.2023

Президент назвав пріоритети України на найближчий час.    

338
16.05.2023

Повідомлено про підозру голові Верховного Суду Всеволоду Князєву та його спільникові – адвокату у справі щодо отримання хабаря.  

513