Застава партії у Івано-Франківську облраду буде майже 2 000 000 гривень

Грошова застава для кандидатів на міського голову Івано-Франківська, згідно зі змінами у Виборчому кодексі, становить трохи більше ніж 340 тисяч гривень.

В порівнянні з останніми минулими виборами 2015-го року сума застави зросла майже у 40 разів.  У стільки ж разів зросла і сума застави для партій, які мають намір балотуватися в Івано-Франківську міську чи обласну раду, пише Чесно.

Згідно зі змінами у Виборчому кодексі грошова застава для партії, яка має намір балотуватися в Івано-Франківську міську раду становитиме 340 056 грн. В Івано-Франківську обласну раду - 1 964 768 грн.

У 2015 році партія, коли реєструвала список кандидатів в Івано-Франківську міську раду, мала заплатити 8 706 грн, в Івано-Франківську обласну раду - 51 704 грн. 

Про це свідчить постанова ЦВК. Таким чином зростання застави у 40 разів може суттєво ускладнити доступ до політики. 

Якщо для президентських і парламентських виборів законотворці розраховували розмір застави спираючись виключно на кількість мінімальних зарплат, то у випадку місцевих виборів розмір застави залежить від кількості зареєстрованих виборців. Таким чином у виборчому кодексі застосований різний підхід для формування розміру застави, що суперечить духу Виборчого кодексу.

Один зі співавторів цієї правки, депутат попереднього скликання Олександр Черненко (колишній голова “Комітету виборців України”) пояснює, чому законотворці пішли на цей крок:

Те, що підписано було — це були правки робочої групи. Ці правки, які виникли в ході дискусії на робочих групах, фактично, —  це позиція робочої групи, яка працювала над кодексом... Якщо ви маєте шанс вийти і перемогти, то ці гроші, ви їх не викидаєте, а повернете. Це було, щоб убезпечитися від технічних кандидатів. Два мільйони для мера Харкова — це цілком реалістична і придатна сума. Для кандидатів в раду — це ж не для одного, а для списку вона теж нормальна. Ми дійшли такої формули”.

ЧЕСНО поцікавився в очільника Івано-Франківська Руслана Марцінківа, який найімовірніше матиме намір переобратися на цю посаду на місцевих виборах у цьому році, що він думає про збільшення застави у 40 разів. Проте у прес-службі мера відповіли, що їхні юристи наразі вивчають зміни до Виборчого кодексу і зможуть коментувати їх після опрацювання. 

ЧЕСНО також поцікавився в керівників осередків політичних партій, що представлені в міській і обласній радах Франківщини, що вони думають про такі зміни і де їхні партії братимуть кошти на вибори. 

Очільник Івано-Франківської обласної організації партії “Свобода”, депутат Івано-Франківської обласної ради Михайло Королик вважає такі зміни у Виборчому кодексі - створенням монополії у політиці. 

Мені ще легко говорити по нашій партії, живучи на Франківщині, де “Свобода” має чималий рейтинг і найімовірніше знову буде представлена у радах. Проте вважаю, що збільшення суми застави відсіє тих активних людей, які матимуть благі наміри балотуватися, але не зможуть заплатити”, - пояснив Королик. 

Політик додав, що нараді в їхньому обласному осередку партії будуть думати, де дістати кошти на застави в ради й це буде непростий процес, адже суми чималі. 

З позитиву у змінах до кодексу Королик називає те, що збільшення суми застави на список партії ймовірно відсіє технічні політсили, які на попередніх виборах балотувалися, щоб отримати представництво в комісіях. 

Керівник Івано-Франківської обласної організації партії “Європейська солідарність”, депутат Івано-Франківської обласної ради Остап Дзеса каже, що особисто зміни до Виборчого кодексу сприймає негативно, але закон не скасувати, тому в організації вони будуть думати, як у законний спосіб розшукати кошти. 

Ми відчуваємо, що рейтинг партії позитивний на Франківщині, тому маємо намір приймати участь у виборах на всіх рівнях. Якщо підрахувати суму застав, то виходить серйозна цифра для будь-якої партії”, - пояснив Дзеса. 

Нелегко доведеться і новим політсилам, які не були представлені в радах Франківщини. 

Керівник Івано-Франківської обласної організації політичної партії “Голос”, народний депутат Ярослав Юрчишин зміни у Виборчому кодексі відкрито не критикує. Каже, що кошти не матимуть визначального значення. Його матимуть кандидати, які зможуть переконати франківців інвестувати ці гроші в команду, а потім підтримати її на виборах. 

Законотворці ще мають час, щоб внести зміни до Виборчого кодексу, який нещодавно ухвалив парламент і підписав президент Володимир Зеленський наприкінці 2019 року.


Коментарі ()

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

607
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1155
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2468
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1334
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1962 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2910

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

656

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

739

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1650

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1634
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

326
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

439
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18357
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7464
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3647
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1033
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10771
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

276
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

272
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

465
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

442
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

674