Жани на вулиці Шевченка

Якби мені 20 років тому сказали що бачили у Фраківську «живого» негра – я б просто не повірила! І це не тому що у нас тут була якась така галицька політика апертеїду, де усі темношкірі садили бульбу, ганяли «жука», обробляли чорними-чорними руками безкінечні гектари бабиних «чорноземів» під розсаду. А ночами, коли бабусі мирно засинали під Дику Розу, тихцем збиралися на майдані (майже Конґо), щоб станцювати свої відверто темні танці. Просто негрів у нас, на Прикарпатті, не було. Лише по телевізору. І то, не часто. Так, як каналів на початку 90-х було спершу ТРИ (один з яких – національний досі існує, досі не показує темношкірих… ну, я ніколи не бачила! Але грішити не буду – дивлюся його лише в час великої депресії щоб зрозуміти, що життя склалося в мене не так і х…во, бо все, «любі друзі», в порівнянні пізнається), то негрів там не показували. Гадаю, не показували не принципово. Або по тодішньому «принципу» - «МАЄМО ТЕ, ЩО МАЄМО». А мали ми не багато…

Перший фільм у якому я побачила справжнього чорношкірого хлопця – «Зефір в шоколаді» по УТ-2. Для мене це було щось! Для баби – шок. Так, як за сюжетом негер, якого не повірю що ненавмисно назвали Вася закохується в білу, як перший незайманий сніг, дівчину і одружується з нею! Ремарочка… Вася, як виплило згодом з кінострічки, родом з Факлендії… От вам і дружба народів…от вам і фільм з прихованими сенсами… Думайте самі, вирішуйте самі. Вася з Факлендії… Баба після того кіна сказала щоб я собі не думала навіть про такого екзотичного кавалєра, бо скорше її вперед ногами винесуть, вона того не допустить. Бабина толерантність. І таких як вона все село. А то й не одне! Через кілька років ми, українці, стали жити краще! З’явилися в телепросторі ще парочка каналів. Але не у всіх. Лиш в тих в кого була антена чи приставка до телевізора. У кого такої розкоші не було, ходили до сусідів. Там вже сім - десять каналів, є з чого вибрати. Заграничні модні серіали («Карусель», « Елен і рєбята»…), мультики не лише радянські, а й Том і Джері, а по місцевому 402 каналі показували вночі навіть «німецькі» фільми про сантехніка (час коли діти, якщо квартира однокімнатна, поверталися до стіни зі словами на добраніч, або йшли в другу кімнату. Кіно дивилися без звуку. Та ясно що ніхто з дітей не спав, бо з-під ковдри, як і через щілинку між дверей, завжди мож щось піддивитися інтересне).

Перші серйозні негри в золоті та зі стволами з’явилися на екранах десь на початку двохтисячних. Моє покоління якраз входило у свій найтяжчий підлітковий період. Коли на заміну розмальовкам приходять постери на стінах.

І навіть тоді, в епоху колонізації темношкірими телерадіопросторів я, не те що моя баба, подумати не могли, що вже якихось років через десять, ввечері у Івано-Франківську (лише вслухайтеся у саму мелодику назви міста!) ви, йдучи додому тихою, центральною вулицею, не десь там на районі, а на Шевченка (вкладаємо ввесь глибокий патріотизм, сенси, сакральність в одну лиш назву, бо, перепрошую, на честь кого назвали!) не зустрічаєте жодної білої людини. За всю дорогу, а це неспішно хвилин 10 мож плисти, дві афроамериканки, троє темношкірих хлопців та кілька молодиків арабської зовнішності. Нічого, думаю я. Толерую і йду собі далі розморена спекотним днем. Аж тут чую співи, як в американських фільмах, де багато темношкірих співають щось типу АлилуяАлилуяАлилуя з притаманними їм ритмами, мелодикою і танцями. Думаю, що оце перегрілася за день! Ну хто, хто опівночі на вулиці Шевченка, у будинку навпроти національного університету ім. Василя Сетефаника (на хвилиночку… член Русько-Української радикальної партії, котра поборювала інтереси УГКЦ) може припустити, що йому не причулося виконання «Алилуї» десь щонайменше 6=ма афроамериканцями?! Таки не перегрілася. Таки не причулося. Зупинилася. Записала. Переслухала дома. Таки так… Співають свої традиційні пісні, як в церкві. Лише посерд ночі у квартирі на другому поверсі старої австрійської кам’яниці.

Коли мені було десь років п'ять чи шість страші друзі, які в гімназію добиралися тролейбусом, розповідали про Жана. Негра, котрий жив десь у місті, і їздив з ними часом в одному тролейбусі на роботу. А ще, якось, він пригостив їх жуйками. Як доказ існування темношкірого Жана мені були принесені фантики та пожовані гумки. Я звичайно, фантики забрала, але в те, що вони були презентовані Жаном не повірила, бо «жуйкі такі продавали на столику поруч магазину для Діабетиків» на Шевченка, навпроти Прикарпатського, а негри бувають тільки по телевізору.

З того часу пройшло багато років. Не знаю чи Жан досі мешкає у Івано-Франківську, чи існував він взагалі, чи пригощав моїх друзів жуйками. Все це в минулому, як і той «діабетичний» магазин під яким колись торгували привезеними з-за кордону солодощами та жувальними гумками. Тепер, я вірю людям! Вірю в «негрів»… чую їх дзвінкі голоси … там, де був магазин для діабетиків на вулиці Шевченка, навпроти Прикарпатського університету імені Василя Стефаника.


01.04.2025

Вже третій рік в Україні та Івано-Франківську зокрема, для релокованих молодих людей та їхніх родин діє простір для взаємодії та розвитку «Шелтер». Фіртка поспілкувалася із представниками німецької благодійної організації, які перебували в Україні з черговим візитом.  

315
29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

1156
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

2105 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

1005
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2918
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

2004

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

779

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

950

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1372

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1971
26.03.2025

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

26215 1
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

659
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

863
30.03.2025

У неділю, 30 березня, у церкві Благовіщення Пречистої Діви Марії в Чукалівці парафія відзначила храмове свято.  

2873
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1137
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

846
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1105
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

1102
31.03.2025

За даними британського видання The Economist, вибори в Україні можуть бути проведені вже влітку цього року, і нинішній президент Володимир Зеленський має намір балотуватися на другий термін.  

291
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

4048
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

973
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1542