Сьогодні Прикарпаття отримало нового голову Івано-Франківської облдержадміністрації. Замість Михайла Вишиванюка посаду обійняв його колега із Партії Регіонів Василь Чуднов.
Рішення доволі несподіване, адже здавалося своїм авторитетом і вмінням згладжувати кути у відносинах центральної влади і партії, яку представляє, із строкатим депутатським корпусом облради, Михайло Васильович довів усім, що він на тому місце, що треба.
Ще й декілька місяців тому, вже колишній губернатор Вишиванюк беззаперечно стверджував, що залишатиметься на своїй посаді до 2017 року.
У світлі численних кадрових ротацій із очільниками областей на Львівщині, Одещині, такі кроки центрально влади наштовхують на певні роздуми і ставлять запитання:
1. що означає зміна керівника Івано-Франківської ОДА?
2. Чи це дійсно правильний, сильний хід, а, чи можливо, помилка Президента?
Саме із цими запитаннями кореспондент "Фіртки" звернувся до політиків, політологів та експертів.
Ігор Зварич, радник голови Івано-Франіквської ОДА
Президент поступив відповідно до своїх конституційних повноважень – призначив керівника облдержадміністрації. І я не бачу тут сенсації. Тим більше, що Михайло Васильович перейшов працювати в Адміністрацію Президента. Це природній процес – голови призначаються, голови міняються.
Роман Чернега, народний депутат України, "УДАР Віталія Кличка"
Зміна керівництва ОДА для соціально-економічного розвитку області навряд чи принесе позитивні зрушення. Оскільки грошей у бюджеті немає, заборгованість держави по захищених статтях досягла 2 млрд.грн. Тобто казначейство і надалі працюватиме у ручному режимі. А на нового виконавчого керівника президента в області чекають дуже складні часи, і у політичній площині також. І на відміну від здатності до компромісу попередника, він буде прямо і безапеляційно виконувати вказівки керівництва держави. Тобто, влада готується до жорсткого адміністративного контролю на майбутніх президентських виборах. Однак, не виключено, що ще до активної фази виборчого процесу, відбудуться чергові зміни в керівництві області.
Роман Ткач, політик
Янукович, Азаров, Чуднов… Це все вчорашній день…
Дмитро Шлемко, народнйи депутат України, ВО "Батьківщина"
Процес ротації, який почався із Галичини, є свідченням того, що розпочалася підготовка до президентських виборів. Це ознака того, що сьогодні Президент у пошуках тих людей, які будуть працювати на ПР не залежно від того, на якій території вони живуть. Знайшли на Івано-Франківщині того, хто вірно служив не зважаючи на те, що непритомнів у ВРУ від малесенького ідеологічного питання і вважають, що він буде після цього міцним стовпом в області. Це велика помилка. Це та людина, яка не зуміє консолідувати політичні сили Франківщини. У нього для цього просто немає ні досвіду, ні знань. Це людина, яка амбітна і не вміє працювати з людьми і людина, яка немає відповідної команди. Це помилка, яка сьогодні зроблена для влади і велике благо, яке сьогодні зроблене для опозиції. Бо нам сьогодні дуже легко буде працювати. Просто треба буде ткнути пальцем – дивіться кого представляє на Франківщині сьогодні Президент і хто є представником влади в одній із найкращих областей. Думаю, що те, що сьогодні робиться, то робиться тільки для блага Івано-Франківської громади.
Руслан Коцаба, журналіст, громадський активіст
Однозначно, що заміна Михайла Васильовича на Василя Михайловича - це найбільша помилка Януковича на Прикарпатті. Адже після тої наруги над львів'янами (під назвою "Сало в шоколаді"), яку "небожитель Межигір'я" вчинив на ніч Хеловіна, - прикол із презентом "Чудо вЧудили!", саме у день Великої Жовтневої Революції, вже не є таким смішним. І тут беруться до уваги всі чинники: і не до порівняння професійні та людські якості новопризначеного і колишнього губернаторів; і специфіка "гуцульського народного театру", коли, для прикладу, після сфальшованого голосування за антиукраїнський мовний закон у людини стаються "непереборні" хвороби. Команда Вишиванюка набагато професійніша, аніж у наступника. А ще можна додати про всеукраїнську втому від партії Ригіону (одного і чістоканкрєтного) - і ця втома вже накопичилася не тільки у проукраїнського виборця, але навіть і у колишнього "продонбасського"... І не допоможуть навіть гуцульські хитрощі "одне подумав-друге сказав-третє зробив". ;)))) Тобто, підсумовуючи: президентська чехарда із губернаторами повинна мінімізувати вплив на виборця з боку центристського налаштованого політикуму і, навпаки, - допомогти крайньоправим і крайньолівим політсилам радикалізувати електорат до крайньої межі, якою до виборів легше маніпулювати і яку "добрий царь-батюшка Пахан Межигірський" буде підкреслено брутально розгнаняти вже на наступний день після виборчих фальсифікацій... А у тому, що ця злодійська влада, навіть чесно і розгромно програвши президентські вибори, знайде у собі честь передати владу - вже не вірить ніхто, хіба якісь дебіли. Я в такі політичні чудеса не вірю! Янукович поставив Чуднова і Сала виключно для конфронтації та ескалації напруги. Крапка.
Тарас Лутчин, політолог
Звичайно, Михайло Вишиванюк – центральна політична фігура в області, хто б що не казав. Через своє унікальне вміння балансувати між строкатими політичними силами на Прикарпатті і одночасно тримати під пильним контролем всю їхню діяльність зробило уже екс-голову Івано-Франківської ОДА М.Вишиванюка чи не єдиним вдалим губернатором за всі часи Незалежності.
Реноме доброго господарника і вдалого керівника Вишиванюк виправдав стовідсотково. Йому вдавалося неможливе – вдало урівнювати націонал-патріотичні сили в області і позицію центральних органів влади, які користуються не найвищим авторитетом в області, а також "просувати" непопулярні кроки діючої влади в області. Зняття Вишиванюка з посади означає перемогу "прагматичної" групи в оточенні Президента, котра взяла верх і у майбутньому має чітку стратегію на майбутніх виборах як до місцевих органів влади, так і на Президентських.
Володимир Стула, перший секретар Івано-Франківського обласного комітету Компартії України
В данйи момент ми відзначаємо, що відбулося вже ряд замін - губернатора Львівської, Одеської і тепер Івано-Франківської областей. Це хід на посилення адміністративного ресурсу до президентської кампанії. Це буде дуже не проста виборча кампанія у зв'язку із геополітичним вибором України. Президент посилює свою адміністративну вертикаль задля забезпечення бажаного результату.
Ігор Дебенко, політолог
Звільнення Михайла Вишиванюка й призначення на посаду голови ОДА Василя Чуднова стане важливим та показовим викликом для останнього й вже стало квитком у "покращене" майбутнє для першого. Завдяки досвіду, харизмі та жорсткій репутації Вишиванюку загалом вдалося впоратися із покладеними на нього під час "другого пришестя" завданнями. Зайвим свідченням цього і стала нова посада Михайла Васильовича... Вона, втім, носить скоріше потішно-символічний, аніж реально-повноважний характер. Красиво пішовши, його досвід та навики тим не менш ще можуть виявитися затребуваними для області. Питання лише чи буде це вже потрібно самому Вишиванюку? Призначення ж Василя Чуднова є загалом прогнозованим, зайвий раз підтверджує практику партійного функціоналізму чинної влади й у контексті з призначенням прокурора та очікуваною появою нового начальника міліції є окресленням нових реалій. Це - підготовка до президентських виборів та мінімалізація протестних настроїв серед населення у відповідь на економічну розруху в країні. Не слід забувати і про те, що для Василя Михайловича посада голови ОДА стане першим подібним управлінським досвідом. На ній чиновнику тим не менш доведетьсяй перейматися не стільки "господаркою", як займатися політикою. Й у контексті цього - протистояти не лише опозиційним політичним силам, обласній раді, але й якісно переосмислити одержану у спадок виконавчу вертикаль, вибудувати її уже під себе. Відтак, "Писанкове Прикарпаття" й надалі, на жаль, так і залишатиметься красивою, але нереалізованою мрією...
Юрій Романюк, депутат Івано-Франківської обласної ради, ВО "Баткьівщина"
"Час "роздачі слонів" за квотним ПРинципом на Банковій - минув!
"Сім"я"- пішла на вибори!"
Останні кадрові потрясіння голів ОДА, з череди тривалих змін у близько 8 ПРиречених областях у 2013 році, свідчить лише про одне - Янукович розпочав нову президентську кампанію 2015 року. Кадри змінюються не стільки за принципом покарання за погані показники в соціально-економічному розвитку ввірених їм регіонів, скільки за принципом кінця періоду формування влади за квотним принципом "роздачі слонів, усім кланам, олігархам, фінансово-промисловим групам та партіям, як подяку за підтримку і формування спільної перемоги ВФЯ на виборах у 2010 році. На той момент, березня-квітня 2010 року, Янукович був змушений віддячити усім своїм сателітам і політичним союзникам відповідною квотою кадрів та індульгенцією на пограбування країни. Час минув. Більше, він вважає, що вже нікому нічого не винен, свої зобов"язання перед усіма виконав остаточно. На кону "Сім’ї" - друга каденція президенства. Ставки надзвичайно великі, аби далі продовжувати спокійно спостерігати за жахливий стан в самих регіонах, катастрофічно низький соціологічний рейтинг та рівень підтримки президента виборцями, невпевненість Банкової у здатності деяких керівників областей забезпечити необхідний "Сім’ї" результат виборів.
Саме в цьому і лише в цьому контексті треба розглядати всі сьогоднішні та наступні кадрові зміни у "верхах".
Причини зміни кервіників Львівіської та Івано-Франківської ОДА, відразу ж після забезпечення ними проходження через обласні ради погодження Угоди "Про розподіл продукції" на Олеському родовищі сланцевого газу, свідчить і підтверджує вищевикладений висновок. Банкова переконана, що на Галичині НЕ вдалося забезпечити коренний перелом свідомості виборців у бік позитивного сприйняття політики ВФЯ, і катастрофічно принизливий низький рівень підтримки місцевим населенням президента Януковича, несприйняття його політики, та глибоко укоріненої ненависті до Партії регіонів загалом. Більше того, Банкова НЕ має жодних сумнівів, що ці губернатори НЕ здатні у 2015 році, під час виборів "піти по-безпредєлу" для отримання необхідного результату, на своїх територіях: "душити", "мочити", "пресувати"... нескорених Галичан!
Кадрові зміни в останній період - це не "аукціон дерибану посад", за накрадені мільйони доларів, як було досі. "Сім"я", за час свого ПРавління вже достатньо забезпечила себе на майбутнє.
Ім, вже не потрібний - зайвий мільйон доларів.
Ім, конче потрібний - зайвий мільйон голосів!
Саме такі, не притаманні для "донецьких" - тренди, є сьогодні домінуючими на Банковій.
Банкова давно "скалила зуби" на посаду голови Івано-Франківської ОДА. Вишиванюк, ніколи не був "своїм" для ВФЯ особисто і "Сім’ї" - загалом. Лише, високе протеже тодішнього Голови Верховної Ради України Володимира Литвина і вплив екс-президента Леоніда Кучми, та ще декількох впливових "донецьких", на остаточну позицію ВФЯ, і передавило чашу терезів на бік Михайла Вишиванюка, проти Василя Чуднова, у тривалому місячному протистоянні амбіцій, у березні 2010 року. Але час змінився, і політичний вплив тих людей дорівнює сьогодні нулю. Тому, реально за пличима Михайла Вишиванюка не має жодного потужного клану, ФПГ, олігархів чи хоча б групи депутатнів у ВРУ, окрім власного досвіду і харизми.
Катастрофічна поразка Василя Чуднова на парламентських виборах жовтня 2012 року на Снятинсько-Косівсько-Верховинському мажоритарному окрузі, здавалося б остаточно поховало мрії та ілюзії Чуднова на своє політичне "воскресіння"! Але, внутрішньо-політична ситуація в країні призвела до радикалізації дій "Сім’ї", в сенсі спрацювання інстинктів самозбереження. Чуднов заручився покровительством впливових регіоналів з найьлижчого оточення "Сім"ї" і отримав довгоочікувану індульгенцію влади на Прикарпатті!
Особливо цікавою, майже пікантною, видається наступна "співпраця" Чуднова з обласною радою! Якщо, Вишиванюк сам є депутатом обласної ради і має безпосередньо "своїх" 30-40 штиків, і ще 10-15 депутатів були йому близькими, дружніми, чимось винними або вдячними..., то Чуднов НЕмає в обласній раді, - жодного штика! Більше того, авторит останнього в середовищі обласної ради, як і в ОДА, взагалі не проглядається. За Конституцією і чинним законодавством, для висловлення недовіри голові ОДА, достатньо проголосувати 50% депутатів, для наступного реагування урядом і президентом. А при голосуванні 2/3 від складу ради, а це 76 від 114 депутаів, президент зобов"язаний(!) здійснити кадрову заміну голови ОДА.
Опозиція при Вишиванюку мала твердих 55-60%, при Чуднові нова Опозиція складатиме 3/4 від складу ради. Якщо, Чуднов замінить заступників голови ОДА та голів РДА, які є депутатами обласної ради, то він втратить ще 10 штиків.
Розглядати кадрову перестановку Чуднова замість Вишиванюка через призму наївного сподівання на якесь суттєве "пАкрАщення" в області, можуть лише дилетанти. Область чекає повна деградація, некерованість, безгрошів"я, втрата авторитету влади навіть у КМУ та на Банковій, повна катастрофа останніх ілюзій на президентських виборах з рахунком 5:95%!!!
Це, ще дуже пом'ягшений прогноз реальних подій 2014-2015 р.р.
ПРезидент - рулить...... у ПРірву!
Ігор Ткач, інформаційний аналітик та спеціальний кореспондент газети "Вікна" vikna.if.ua
В оточенні Президента є люди різних ешелонів – найближче оточення, другий, третій, четвертий ешелон. Оскільки зараз так виглядає, що угода про Асоціацію підписана не буде, то влада страхується на той випадок як же рухатися далі. Вишиванюка як людину, яка знаходиться у другому ешелоні, отрмиана у спадок від Кучми, було замінено на людину чіткого вертикального підпорядкування. Це не помилка Президента, а просто підготовка до нового етапу роботи.
Сергій Адамович, депутат Івано-Франківської обласної ради, ВО "Свобода".
Призначення Чуднова означає підготовку до виборів у 2015 році. Вважаю, що це помилка Президента з точки зору інтересів Партії регіонів. Бо більш зручного і такого компенсаторного як Вишиванюк їм не можливо знайти. Я думаю, що Чуднов, однозначно, займатиме різкішу позицію, яка подобатиметься партії, але не додаватиме голосів. Якщо Вишиванюк був таким суцільно своїм і поглинав якісь там крайні, радикальні прояви, то зараз та ж сама «Свобода» чи інші партії могтимуть більш відкритіше боротися із владним режимом. Тому, думаю, що однозначно це слабкий крок Януковича. Передбачаю, що зараз помітнішими стануть лінії фронту. Але не вважаю, що Чуднов додасть голосів ПР в області.
Тарас Случик, політолог
Це помилка. На Прикарпатті немає досвідченішого управлвнця та політика з провладного табору. Новопризначеному голові ОДА буде дуже складно шукати порозуміння з Облрадою. Тому можна прогнозувати підсилення впливу депутатську корпусу.
Віктор Анушкевчиус, міський голова Івано-Франківська
Я не можу зараз коментувати рішення Президента. Це виключно його повноваження. А що стосується роботи Михайла Ваасильовича, то ця людина за ці роки дуже багато зробила для області. А Василю Михайловичу хочу побажати тримати цю планку, бо після такого сильного господаря – це не так просто буде зробити. Але, зрештою, знаючи наполегливість Василя Михайловича, думаю, що у нього все вийде.
Кость Бондаренко, політолог
Це просто ротація кадрів. Думаю, що Михайла Васильовича ніхто не образить у кадровому плані. Думаю, що йому будуть пропозиції. Він доклав дуже багато зусиль для того, щоб якось підняти Франківщину. Це дійсно дуже сильнйи менеджер. Але в даній ситуації йдеться про кілька моментів. Перше – це посилення партійної роботи в області. Другий – необхідінсть пошуків компромісів, бо Михайло Ваисльович, як господарник він був доволі безкомпромісним чоловіком, користувався високим авторитетом серед політиків. Натомість у Василя Михайловича все-таки є більше схильності до пошуків компромісу. Третє – йдеться про підготовку до президентської кампанії 2015 року.
Степан Волковецький, голова Івано-Франківського обласного товариства «Просвіта»
Це дуже немудре рішення.
Ігор Олійник, депутат Івано-Франківської обласної ради, "Наша Україна"
Президент має право і він вирішує як він вважає за потрібне. Так згідно закону. Щодо того чи може бути це призначення помилкою Президента, то я не хочу це коментувати, бо є багато факторів, які впливають на область і які не залежать від особистості, хто керує. Тобто, якою буде економічна ситуація в Україні, так само вона впливатиме на область.
З іншої сторони - час покаже. Посада голови ОДА - є найвищою в області. Все є порівняно, порівняно з тими економічними показниками, ситуацією, яка відбувалася у певний час. В якійсь мірі - це суб'єктивні показники. Все зв'язано з тим, що справді йде централізоване управління і що показати якийсь результат залежить від того, як вирішать у Києві. Відносно ситуації, яка є в області, то її потрібно розглядати у відношенні того скільки припадає на жителя області коштів бюджету. Ось це і є показник. Це все аналітична робота. Тому як воно буде, ще раз підкреслюю, - покаже час. Все залежить від керівника, якому Президент довірив роботу.
Богдан Федьків, депутат Івано-Франківської міської ради, Партія Регіонів
Зміна означає зміну. Тобто чотири роки відпрацював Михайло Вишиванюк і глава держави вирішив відправити його на іншу роботу і головою ОДА призначив Василя Чуднова. Це означає, на мою думку, що з наближенням президентських виборів робиться ставка на людину, яка очолює обласну партійну організацію, адже саме ця політична сила буде основою при забезпеченні ідеологічної, технічної та організаційної роботи на виборах. Оскільки Чуднов очолює партійну організацію, то закономірно, що і обласну владу має очолювати одна людина. Можливо, якби Михайло Васильович свого часу погодився очолити партійну організацію, він би і далі лишився на посаді. Це моя точка зору. Я не думаю, що в роботі Михайла Васильовича було багато якихось провалів в області. Він людина досвічена, відомий управлінець, компромісний, хоч деколи і жорсткий. Але він не міг взяти той тягар, який йому не під силу. Ми знаємо, що в державі загалом складна економічна ситуація. Завдання ставили дуже грандіозні, а деколи через нефінансування виконати їх не вдавалося. Очевидно, що Михайло Васильович усвідомлював це сам. Він завжди казав, що все гаразд, але реально не міг вплинути на ситуацію. Відбулося свого роду перезавантаження влади в області. Чи це помилка Президента? Давайте подивимося на перші кроки нового керівника, перші його рішення, те як його сприймуть в облраді, як він буде сприймати область і тоді будемо робити висновки. Президент сам зрозуміє чи це було пормилкою, чи ні. Я прихильник такої думки, що все, що робиться, то все на краще.
Василь Кедик, політолог
Сьогодні чимало прикарпатських експертів та політиків твердять про те, що заміна Вишиванюка на Чуднова в кріслі губернатора Франківщини зроблена Януковичем з прицілом на майбутні вибори 2015 року. Однак не думаю, що Чуднов зможе забезпечити кращий електоральний результат для Януковича в нашій області через два роки, ніж це було б при Вишиванюку. Це не зовсім вдале рішення Президента з огляду на те, що досвідченого управлінця з ознаками стратегічного мислення змінила на посаді людина з бізнес-середовища, якій вдалося зробити стрімку кар’єру в політиці завдяки бізнесу, однак не завжди виходило знайти спільну мову з представниками протилежних політичних поглядів. Василя Чуднова можна назвати менеджером, однак він аж ніяк не є топ-менеджером у політиці. Натомість наступні два роки вимагатимуть від губернатора вміння налагодити роботу з політичними центрами впливу області, сформувати команду, перед якою стоятимуть не тільки управлінські цілі та яка буде здатна до маневру. До речі, щодо команди, то Чуднову важко буде віднайти таких людей, як, наприклад, Василь Брус, який пройшов з Вишиванюком дві губернаторські каденції. Тобто для того, щоб відчути командне плече новому губернатору знадобиться достатнього часу, однак ліміт цього часу не є безмежним. Натомість цікаво буде спостерігати за вирішенням кадрового питання – кому із заступників Вишиванюка вдастся зберегти власну посаду. На мою думку, найбільші шанси залишитися «в грі» має Руслан Гусак. Натомість звільнять Романа Іваницького або Василя Плав’юка для показового оновлення керівної ланки ОДА. Щодо Гусака, то це фігура, яку дехто називав навіть наступним губернатором. В світлі зростання авторитету та впливу Гусака в період «пізнього» Вишиванюка дуже цікаво буде спостерігати за його роботою та амбіціями у команді нового губернатора.
Микола Кучернюк, громадський діяч
Однозначно, що сильний хід. Михайло Васильович не був членом Президенської команди, а такий двозначний статус губернатора, на місцях, був дуже ризикованим для Президента. Янукович розпочав еволюціонувати: крок до Європи, один з яскравих прикладів. Загалом ситуацію можна розцінити дуже просто: будь-якому менеджеру для досягнення власних цілей і результатів потрібні чіткі та ефективні виконавці.