Закордонна преса: Закон про мови – сигнал про здачу України Москві

 

Прага – Оглядачі вважають ухвалення нового закону про державну мовну політику однозначним політичним реверансом проросійських сил України у бік Кремля.

 

Тим більше, як наголошують газети, поспішне і сумнівне з точки зору законності голосування у Верховній Раді щодо цього закону сталося відразу після сигналу з Москви, що 2 липня озвучив глава адміністрації Володимира Путіна Сергій Іванов. Західна преса називає новий закон «політично бажаним у Москві, яка знову й знову вимагала зміцнення позицій її мови в Україні». Західні аналітики також наголошують, що підвищення ролі російської мови в Україні «може бути сигналом про те, що Президент Віктор Янукович шукає підтримки на Сході».
 
Впливова американська New York Times наголошує, що питання про офіційний статус російської мови в Україні знову розпалило гострі суперечки в суспільстві, де «мільйони людей розмовляють цією мовою як рідною». «Супротивники ухвалення закону, який відкриває шлях для офіційного статусу російської мови, попереджають, що він порушує Конституцію й посягає на становище української, як державної мови», – йдеться у статті. Дейвід Гершенгорн, автор матеріалу в американській газеті, також наголошує: «статус російської мови в Україні – це питання гострої політичної зацікавленості Москви, і підвищення ролі російської мови може бути сигналом про те, що Президент Янукович шукає підтримки на Сході, хоча стосунки його з Кремлем напружені». «Критики Президента Януковича заявляють, що він і його Партія регіонів також використовують цей закон, як заклик на підтримку перед виборами 28 жовтня», – зауважує автор статті. Газета також пише про протести опозиції проти ухвалення цього закону і зауважує, що «у вівторок пізно ввечері до протестуючих біля Українського дому на Європейські площі Києва приєднався Віталій Кличко, світовий чемпіон з боксу і глава партії УДАР, який вважає, що мовна проблема не є такою важливою для виборців, як, наприклад, економіка, робочі місця, медицина та впевненість у майбутньому».
 
Лондонська Financial Times попереджає, що мовна проблема, загострена ухваленням «суперечливого закону», «загрожує поляризацією 45-мільйонного населення України по лінії схід-захід саме напередодні жовтневих парламентських виборів». Газета також зауважує, що «принижена в радянський час українська мова, яка переважала в західних областях, лише ставала державною з оголошенням незалежності», а з ухваленням нового закону Президентом Януковичем, російська отримає можливість через «регіональність» стати офіційною у більшості регіонів України. Газета також цитує думки експертів з приводу того, чи в змозі держава дозволити собі затрати на роботу державних установ російською та українською мовами. Хоча видання з Лондона не сумнівається, що «закон про державні засади мовної політики, ймовірно, заспокоїть Москву, яка дуже бажає втягнути Київ у орбіту свого переважаючого впливу і віддалити Україну від Європи та США». Опозиція заявляє, як цитує газета, що підписання цього закону «робить Януковича співучасником конституційного злочину і він повинен постати перед судом». Мовні події в Україні співпали, як інформує Financial Times, із «одноголосним ухваленням палатою суддів Європейського суду з прав людини» рішення про «свавілля і незаконність» дій українських судових інстанцій зокрема щодо Юрія Луценка, колишнього міністра внутрішніх справ уряду Юлії Тимошенко, коли обидва опозиційні лідери перебувають нині в ув’язненні через, як вважають у світі, «вибірковість» українського правосуддя.
 
Російська «Независимая газета» вважає, що глава адміністрації Кремля Сергій Іванов «відкоригував (прискорив) порядок денний Верховної Ради України», коли там, після його «команди» 2 липня, спішно ухвалили новий мовний закон про явочний порядок надання офіційного статусу російській мові у більшості регіонів України. Слова Сергія Іванова, який заявив у понеділок 2 липня, що ухвалення такого закону «піде на користь самій Україні та її громадянам, її людям», у Києві сприйняли як «сигнал від Володимира Путіна». І вже наступного дня у Верховній Раді, мовляв, «неочікувано» відбулося голосування. Автор статті Тетяна Івженко також вважає, що «українська влада, якій немає куди відступати в економічних, газових питаннях, вимушено рухається далі в гуманітарній сфері – у тому напрямку, який, як здається, схвалило російське керівництво».

 

Радіо Свобода


04.07.2012 641 2
Коментарі (2)

Щукар 2012.07.06, 16:16
В додачу ВР прийняла закон про те,що діти шахтарів тепер будуть зараховуватиь до вишів поза конкурсом,їм буде виплачуватись державна стипендія і т.д.
Марія 2012.07.06, 18:36
Цей закон про пільги дітям шахтарів є одним із спосбів підкупу електорату, своєрідна гречка для шахтарів. Ніде в світі такого немає, тільки знання і вільний доступ до навчання. Щодо шахтарів - дуже поважаю їх працю, ціную їхню самопожертву. Хочу всім пригадати, що Донбас дає країні 98% вугілля і тільки 2% інший регіон, треба платити їм за їхню працю .
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

1366
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

2120
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

1327
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1615 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

4378 8
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

34179

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

769

На сьогодні в Івано-Франківську проживає від двох до трьох, тисяч осіб, що потребують реабілітації, і їх кількість постійно зростає – приблизно на 200-300 людей щомісяця.

312

У соцмережах широко розповсюджені так звані «захисні молитви» або «сильні молитви». 

286

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

597
20.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

1393
18.01.2025

Зима — це час, коли наш організм потребує особливої підтримки, адже холодна погода, короткі дні та обмежений доступ до свіжих фруктів і овочів можуть знижувати наш імунітет.  

1468
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

876
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

6731
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

2158
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12441
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1755
21.01.2025

Національна премія України імені Тараса Шевченка (Шевченківська премія) – державна нагорода України, найвища творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва.

710
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

755
20.01.2025

Дональд Трамп склав присягу та став 47-м президентом США. Церемонія інавгурації відбулась у Вашингтоні.  

561
17.01.2025

Онук останнього імператора Австро-Угорщини та голова будинку Габсбургів закликав до знищення Російської Федерації, назвавши це головною зовнішньополітичною метою Європи.  

1119
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

492