Закордонна преса: Закон про мови – сигнал про здачу України Москві

 

Прага – Оглядачі вважають ухвалення нового закону про державну мовну політику однозначним політичним реверансом проросійських сил України у бік Кремля.

 

Тим більше, як наголошують газети, поспішне і сумнівне з точки зору законності голосування у Верховній Раді щодо цього закону сталося відразу після сигналу з Москви, що 2 липня озвучив глава адміністрації Володимира Путіна Сергій Іванов. Західна преса називає новий закон «політично бажаним у Москві, яка знову й знову вимагала зміцнення позицій її мови в Україні». Західні аналітики також наголошують, що підвищення ролі російської мови в Україні «може бути сигналом про те, що Президент Віктор Янукович шукає підтримки на Сході».
 
Впливова американська New York Times наголошує, що питання про офіційний статус російської мови в Україні знову розпалило гострі суперечки в суспільстві, де «мільйони людей розмовляють цією мовою як рідною». «Супротивники ухвалення закону, який відкриває шлях для офіційного статусу російської мови, попереджають, що він порушує Конституцію й посягає на становище української, як державної мови», – йдеться у статті. Дейвід Гершенгорн, автор матеріалу в американській газеті, також наголошує: «статус російської мови в Україні – це питання гострої політичної зацікавленості Москви, і підвищення ролі російської мови може бути сигналом про те, що Президент Янукович шукає підтримки на Сході, хоча стосунки його з Кремлем напружені». «Критики Президента Януковича заявляють, що він і його Партія регіонів також використовують цей закон, як заклик на підтримку перед виборами 28 жовтня», – зауважує автор статті. Газета також пише про протести опозиції проти ухвалення цього закону і зауважує, що «у вівторок пізно ввечері до протестуючих біля Українського дому на Європейські площі Києва приєднався Віталій Кличко, світовий чемпіон з боксу і глава партії УДАР, який вважає, що мовна проблема не є такою важливою для виборців, як, наприклад, економіка, робочі місця, медицина та впевненість у майбутньому».
 
Лондонська Financial Times попереджає, що мовна проблема, загострена ухваленням «суперечливого закону», «загрожує поляризацією 45-мільйонного населення України по лінії схід-захід саме напередодні жовтневих парламентських виборів». Газета також зауважує, що «принижена в радянський час українська мова, яка переважала в західних областях, лише ставала державною з оголошенням незалежності», а з ухваленням нового закону Президентом Януковичем, російська отримає можливість через «регіональність» стати офіційною у більшості регіонів України. Газета також цитує думки експертів з приводу того, чи в змозі держава дозволити собі затрати на роботу державних установ російською та українською мовами. Хоча видання з Лондона не сумнівається, що «закон про державні засади мовної політики, ймовірно, заспокоїть Москву, яка дуже бажає втягнути Київ у орбіту свого переважаючого впливу і віддалити Україну від Європи та США». Опозиція заявляє, як цитує газета, що підписання цього закону «робить Януковича співучасником конституційного злочину і він повинен постати перед судом». Мовні події в Україні співпали, як інформує Financial Times, із «одноголосним ухваленням палатою суддів Європейського суду з прав людини» рішення про «свавілля і незаконність» дій українських судових інстанцій зокрема щодо Юрія Луценка, колишнього міністра внутрішніх справ уряду Юлії Тимошенко, коли обидва опозиційні лідери перебувають нині в ув’язненні через, як вважають у світі, «вибірковість» українського правосуддя.
 
Російська «Независимая газета» вважає, що глава адміністрації Кремля Сергій Іванов «відкоригував (прискорив) порядок денний Верховної Ради України», коли там, після його «команди» 2 липня, спішно ухвалили новий мовний закон про явочний порядок надання офіційного статусу російській мові у більшості регіонів України. Слова Сергія Іванова, який заявив у понеділок 2 липня, що ухвалення такого закону «піде на користь самій Україні та її громадянам, її людям», у Києві сприйняли як «сигнал від Володимира Путіна». І вже наступного дня у Верховній Раді, мовляв, «неочікувано» відбулося голосування. Автор статті Тетяна Івженко також вважає, що «українська влада, якій немає куди відступати в економічних, газових питаннях, вимушено рухається далі в гуманітарній сфері – у тому напрямку, який, як здається, схвалило російське керівництво».

 

Радіо Свобода


04.07.2012 672 2
Коментарі (2)

Щукар 2012.07.06, 16:16
В додачу ВР прийняла закон про те,що діти шахтарів тепер будуть зараховуватиь до вишів поза конкурсом,їм буде виплачуватись державна стипендія і т.д.
Марія 2012.07.06, 18:36
Цей закон про пільги дітям шахтарів є одним із спосбів підкупу електорату, своєрідна гречка для шахтарів. Ніде в світі такого немає, тільки знання і вільний доступ до навчання. Щодо шахтарів - дуже поважаю їх працю, ціную їхню самопожертву. Хочу всім пригадати, що Донбас дає країні 98% вугілля і тільки 2% інший регіон, треба платити їм за їхню працю .
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

341
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13878 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1586
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

877
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6153
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1730

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

644

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1472

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1281

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1171
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

525
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

664
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1585
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

608
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

891
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5928
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13692
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

258
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

555
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

490
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

800 2