Західні ЗМІ: Китай готується обігнати Америку

Китай хоче очолити глобальне відновлення від пандемії та стати найвпливовішим на світовій арені, ніж будь-коли раніше.

Ці плани можуть здійснитися найближчим часом. Друга за величиною економіка світу минулого року зазнала серйозних наслідків через пандемію Covid-19, проте вона відновлюється, поки світ впадає в рецесію.

 "Китай вийшов із шоку Covid-19 раніше, ніж решта світу, і влада вже має плани на довгострокову перспективу", - написала Франсуаза Хуанг, старший економіст Азійсько-тихоокеанського регіону при Euler Hermes, у звіті минулого тижня під назвою "світ рухається на Схід, швидко".

Китай вперше випередив США у залученні прямих іноземних інвестицій. Спочатку 2020 року, він підписав торгову угоду з Європейським Союзом з метою стимулювання зростання та надання європейським компаніям ширшого доступу до своїх 1,4 мільярда споживачів.

Зараз Пекін починає новий рік без найагресивнішого політичного супротивника, колишнього президента США Дональда Трампа.

Президент Сі Цзіньпін вже чітко дав зрозуміти, що бачить, як Китай займе найкращі позиції у наступному році та й надалі.
Під час зустрічі в Давосі на Всесвітньому економічному форумі в понеділок Сі подав упевнений тон, коли розповідав, як його нація направляла допомогу іншим країнам, і закликав світ до спільної роботи, нагадуючи про переваги глобалізації, яку він дав, коли став першим китайським лідером, який з’явився в Давосі у 2017 році. І він високо оцінив здатність Китаю рухати світову економіку, додаючи "більший імпульс росту".
"Китай використає свої переваги на великому ринку та потенціал внутрішнього попиту, щоб надати більше можливостей для співпраці між країнами та відновлення світової економіки", - сказав Сі.
"Сі розтрачує глобальний вплив Китаю через все більш провокаційні дії в Синьцзяні, Гонконгу, Південно-Китайському морі та відносно Тайваню", - сказав Рейнш CNN Business. "Ці дії є неприйнятними для демократій, і я думаю, ми будемо спостерігати за тим, як вони віддаляються від Китаю, попри його привабливість як ринку", - додав він.
На цей час, принаймні, відносну економічну силу Китаю важко ігнорувати. Провідні світові фонди, такі як Fidelity та Invesco, виділили сотні мільйонів доларів на китайський додаток, схожий на TikTok, тоді як американські бренди, такі як Costco, Tesla та Starbucks, також зробили інвестування.
Торік країна вперше змогла позичати за негативними відсотковими ставками, залучивши великих інвесторів з усього світу - в тому числі з Європи та США.

"Довіра до Китаю"
Після звинувачень у тому, що Пекін неправильно діяв на початку пандемії в Ухані, Китай відповів інтенсивним і безпрецедентним локдауном в епіцентрі, який паралізував життя міста на місяці.
Суворі заходи, здавалося, спрацювали. Поки Китай все ще бореться з випадками захворювання на Covid-19, їх кількість далеко менша від рівня, який зафіксований в Європі та США.
Влада також змогла знову відкрити великі сектори економіки минулого року, навіть коли інші країни залишались на локдауні.
Загалом, жорсткі карантинні заходи та додаткові дії, спрямовані на стимулювання зростання - країна також фінансувала великі інфраструктурні проєкти та пропонувала грошову допомогу громадянам - допомогли економіці Китаю розширитися на 2,3% у 2020 році, тоді як значна частина світу заглибилася в рецесію.
"Поза локдауном та попереду всіх інших, китайська економіка рухалася вперед, тоді як більша частина світу намагалася зберегти рівновагу", - написав Фредерік Нойман, співголова азійських економічних досліджень в HSBC, у звіті минулого тижня.    

Попереду ще виклики 
Китай не позбавлений проблем. Економісти наголошують, що все ще існують загрози для майбутнього зростання країни.
У грудні Міжнародний валютний фонд заявив, що відновлення Китаю значною мірою покладається на державну підтримку.
Інші зазначають, що безліч банкрутств та дефолтів державних фірм призвели до напруженості ринків боргу.
"Політична відповідь на пандемію Covid-19, хоча й ефективна в короткостроковій перспективі, надає більше ресурсів для неефективних державних фірм і збільшує борговий тягар Китаю", - написав Джуліан Еванс-Притчард, старший економіст з Capital Economics.
Роками Китай мав борги, кидаючи тінь на економічну політику.
У понеділок керівник Народного банку Китаю висловив занепокоєння під час виступу в Пекіні тим, що органи місцевого самоврядування встановлюють надто агресивні цілі щодо ВВП.
Це підвищило ризик накопичення боргу, враховуючи відносну легкість, з якою економіка може виснажитися, позичаючи більше грошей, сказав чиновник Ма Цзюнь. Ма навіть запропонував Пекіну відмовитись від загальнодержавних цілей щодо ВВП, а замість цього надати пріоритет зайнятості та контролю над інфляцією.
Існує ще одна потенційна перешкода для зростання Китаю на наступні роки. Як правило, в останні роки він намагається зменшити свою залежність від Заходу.
Наприклад, провідний виробник чіпів у Китаї, SMIC зазнав збитків нещодавніми обмеженнями США на свій бізнес. Це пов’язано з більшим занепокоєнням Китаю.
Хоча президент Джо Байден може надати Пекіну інший тон у стосунках, ніж Трамп, в Китаї не очікують, що він повністю припинить торгову війну і не відмовиться від зусиль, спрямованих на підтвердження США, як світового лідера в галузі економіки та торгівлі.
Байден "надав пріоритет боротьбі з коронавірусом і відновленню та зростанню американської економіки, але його плани багатосторонні", - сказав Рейнш з CSIS.
"Коли він досягне прогресу у виконанні своїх внутрішніх цілей, він також зверне увагу на глобальну торгівлю".
за матеріалами CNN


27.01.2021 1011
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

333
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1713
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3170
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1151
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1177
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1214 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

256

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1127

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

953

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

417
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

335
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2497
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1246
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1325
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

559
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15189
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7489
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

347
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

680 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

476
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

393
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

483