Загублений континент під Маврикієм

 

Під молодим вулканічним островом Маврикій розташовані рештки прадавнього континенту. На це вказують включення в цирконових кристалах, які виявили у породі острова, їм майже три мільярди років. Назвали суходіл Маврицією, 90 мільйонів років тому він з’єднував Індію та Мадагаскар, але потім розбився на невеликі уламки, інформують науковці в журналі Nature Communications.


Розташування Мавриції та її рештки в Індійському океані. Зображення:Ashwal et al./ Nature Communications, CC-by-sa 4.0.

 

 

Приблизно 130 мільйонів від Південного континенту Гондвана відламався фрагмент і почав дрейфувати на північ. Приблизно 90 мільйонів років тому від нього відділилися Мадагаскар і Сейшельські острови, решта продовжувала мандрувати на північ і згодом перетворилася на Індію. На відміну від цих старих, континентальних фрагментів кори, острів Маврикій дотепер вважали суто вулканічного походження і таким, вік якого не перевищує 10 мільйонів років.

 

Проте кілька років тому знахідка на пляжі Маврикію заставила засумніватися в цьому припущенні: у піщинках науковці виявили включення у крихітних кристалах циркону, що вказують на значно вищий вік певної частини острова Маврикій – ймовірно, навіть на прихований мікроконтинент під ним.

 

Проте тоді ніяк не можна було однозначно стверджувати, що ці піщинки не принесло море. Аби це з’ясувати, Левіс Ашвал (Lewis Ashwal) та його колеги з Вітватерсрандського університету в Йоганесбурзі заново дослідили зразки породи з острова. Для цього вони відібрали проби з формації вулканічного трахіту та шукали цирконієві кристали зі включеннями. Вони проаналізували 13 піщинок з допомогою свинцево-уранового та уроново-торійного датування.

 

З’ясувалося: три цирконові частинки містили матеріал, вік якого вже 2,5–3 мільярди років. Тобто вони значно старіші, ніж молоде вулканічне покриття Маврикію та граніт на сусідніх Сейшельських островах, якому близько 750 мільйонів років, інформують учені. Натомість йому відповідає вік і склад цирконових часток старої породи континенту в центрі Мадагаскару.

 

«Наша знахідка підтвердила існування старої континентальної кори під Маврикієм», – інформують Ашвал і колеги. Згідно з їхніми висновками молодий вулканічний острів Маврикій накрив залишки континенту, віком три мільярди років. Цю сушу назвали Маврицією, вона колись об’єднувала Мадагаскар та Індію, але приблизно 80 мільйонів років тому розірвалася в результаті континентального дрейфу.

 

При цьому колишня частина континенту розбилася на складну сукупність невеликих фрагментів, що в результаті вулканічної активності продовжували ділилися. «Мавриція поступово перетворювалася на ланцюгоподібну конфігурацію», – каже Ашал з колегами.

 

Потім уламки континентальної кори різної величини приєдналися до океанічної кори Індійського океану, що тільки виник. Рештки Мавриції сьогодні розподілені вздовж вузької дуги земної кори, що тягнеться від південно-західного краю Індії до Маврикію. Зокрема зона мілководдя Сая-де-Малья на північ від Маврикію та Архіпелаг Чагос є цією старою землею.

 

«Наші дослідження засвідчують: гіпотетично гомогенна океанічна кора не є така цілісна, як ми припускали, – пояснює Міхаель Віденбек (Michael Wiedenbeck) з Геологічного дослідницького центру Потсдаму GFZ. – Радше під поверхнею моря ховаються нові й нові уламки старого континенту. Зараз ми мусимо їх виявити».

 

 

"Verlorener" Kontinent unter Mauritius entdeckt 

Nature, Deutsches GeoForschungsZentrum GFZ, 01/02/2017

Зреферувала Соломія Кривенко


06.02.2017 1486 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1949
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

944
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

965
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2071
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3555
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2486 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

791

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

698

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

658

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

673
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10331
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1176
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5263
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

995
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2798
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1174
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

387
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

705
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

607
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

654
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

1004 2