З дня атомного бомбардування Хіросіми минуло 70 років

 

Japan 70. Jahrestag Atombombenabwurf Hiroshima

 

6 серпня 1945 США скинули на японське місто Хіросіма атомну бомбу. Які країни зараз володіють найбільшим арсеналом ядерної зброї? Чи відбувається її утилізація? Подробиці - в інфографіці DW.

 

Перше в історії людства бойове застосування ядерної зброї відбулось 6 серпня 1945 року, коли під час Другої світової війни США, щоб схилити Японію до капітуляції, скинули на місто Хіросіма атомну бомбу "Little Boy".



І хоча ядерну зброю в бойових умовах було використано за всю історію усього двічі, її кількість в світі вражає. Навіть попри те, що провідними ядерними державами залишаються США і Росія, багато інших країн прагнуть потрапити до "ядерного клубу".

 

Інфографіка DW про поширення ядерної зброї у світі.

 

Infografik Atomwaffen 70 Jahre nach Hiroshima Ukrainisch
 
 

Дві бомби, тисячі життів

Американський бомбардувальник B-29 скинув 6 серпня 1945 року на Хіросіму атомну бомбу "Малюк". Свою другу бомбу "Товстун" американці скинули 9 серпня на місто Нагасакі.

Шокована Японія 15 серпня капітулювала, і Друга світова війна скінчилась. Формально Акт про капітуляцію було підписано 2 вересня 1945 року.

У Хіросімі одразу загинуло близько 80 000 людей. За наступний рік від поранень, опіків та радіації кількість загиблих збільшилась до 166 000. У Нагасакі моментально загинуло близько 40 000 людей. За рік цифра збільшилась майже вдвічі.

Хоча метою бомбардування були військові промислові об’єкти, серед жертв опинилась величезна кількість мирного населення. Включно з громадянами США японського походження, робітниками з Китаю та Кореї.

Паперові журавлики та нерозкаяні пілоти

Трагедія Хіросіми та Нагасакі має багато зворушливих до сліз епізодів.

Символом невинних жертв Хіросіми стала маленька дівчинка Садако Сасакі. На момент бомбардування їй було два роки. У 1955 році вона захворіла на лейкемію, яку спричинила радіація.

Сусідка по палаті розповіла дівчині японську легенду про те, що якщо зробити тисячу паперових журавликів, вона не помре. Тож Садако робила цих журавликів із кожного клаптика паперу, який потрапляв до неї в руки.

Це, звичайно, не допомогло, дівчинка померла того ж 1955 року. Є дві версії того, скільки вона встигла зробити журавликів. Перша каже, що лише 644, а решту закінчили її подруги. Друга – понад 1000.

На пам’ять про Садако у Хіросімі в Меморіальному парку миру встановлено її скульптуру з журавликом. Ще кілька статуй Садако встановлено в США. Найвідоміша - в Парку миру американського міста Сієтл, штат Вашингтон.

статуя Садако Сасакі в Сієтлі США

Статуя Садако Сасакі в Сієтлі, США. Фото: flickr.com/photos/seakayaker1

П’ять років тому в Нагасакі у віці 93 років помер Ямагуті Цутому. Він єдиний, хто пережив обидва бомбардування. У 1945 році він працював у Хіросімі на суднобудівному заводі. Він знаходився за 3 км від епіцентру вибуху, але все ж отримав сильні опіки. Після цього він поїхав рятуватися в Нагасакі…

Розповсюджена легенда, що пілоти літаків B-29, відомих як "літаюча фортеця", мучилися від докорів сумління все своє життя. Насправді, це не так. Єдиним з пілотів, чию психіку зачепила участь у бомбардуванні, був Клод Роберт Ізерлі. Він скоїв кілька дрібних злочинів, спробував покінчити життя самогубством і збожеволів. Але не остаточно.

Скептики вказують на те, що пілот скоріше піарився та шукав слави. Бо насправді Ізерлі пілотував літак, який досліджував стан погоди над Хіросімою. У той момент, коли його колеги на іншому літаку скинули бомбу, Ізерлі вже повернувся на базу.

Всі інші пілоти, навпаки, не висловлювали жалю з приводу того, що зробили. А пілот літака "Енола Гей" Пол Тіббетс все життя доводив, що бомбардування дало можливість закінчити війну швидко, без необхідності вторгнення на територію Японії, і врятувало тисячі життів американських військових.

У 1976 він влаштував на авіа шоу в Техасі постановку подій в Хіросімі, включно з "ядерним грибом". Уряд США приніс за це Японії вибачення.

Сучасне життя Хіросіми та Нагасакі

Обидва міста сьогодні мають населення більше, аніж було до бомбардувань. На сучасних вулицях мало що нагадує про трагедію.

Хіросима

Хіросима

Найбільш знаменитим пам'ятником ядерних бомбардувань є Купол Гембаку в Хіросімі. До війни там знаходився Виставковий центр Торговельно-промислової палати.

6 серпня будівля опинилася всього в 160 метрах від епіцентру вибуху. Всі, хто був в ній, загинули. Після війни Купол включили до списку світової спадщини ЮНЕСКО.

Хіросима

Хіросима

Хіросима

Хіросима

Хіросима

Хіросима

Хіросима

Хіросима

Хіросима

Хіросима

Хіросима

фото: REUTERS

Невдалий тролінг від Росії

У цивілізованому світі трагедію відзначають як належить – хвилиною мовчання згадують жертв, несуть квіти до японських посольств.

У Росії ж можновладці за звичкою не втримались і спробували потролити США питанням про створення міжнародного трибуналу з питання бомбардування японських міст.

Взагалі-то, міжнародний трибунал щодо малайзійського "Боїнга" потрібен для пошуку винних та оприлюднення їхніх імен. Натомість прізвища пілотів, які скинули бомби на Хіросіму та Нагасакі, відомі широкому загалу. Як і тих, хто віддав їм наказ.

Інша справа, що багато хто в Японії хотів би почути від США вибачення за трагедію. Його досі не було.

Якщо вірити Wikileaks, президент Обама збирався вибачитись за бомбардування під час візиту до Японії у 2009 році. Але, як свідчить переписка американських та японських дипломатів, проти були самі японці. Їхні урядовці вирішили, що краще не ворушити давні справи. У Другій світовій війні нащадки самураїв накоїли багато військових злочинів, згадувати про які зараз японцям не хотілося б.

Напевно, головне, чому навчила людство трагедія Хіросіми – це розуміння того факту, що ядерна зброя навіть у руках "гарних хлопців" перетворюється на зло, здатне знищити тисячі невинних життів. Що вже казати про "поганих хлопців", які погрожують "перетворити США на радіоактивний попіл".

 


06.08.2015 2749 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2413
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1128
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1070
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2250
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3690
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2662 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

932

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

799

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

747

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

714
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10424
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1275
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5410
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1124
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2918
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1270
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

515
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

369 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

807
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

696
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

747