З COVID-19 треба жити: лікар-імунолог про навчання у школах, загартовування та засоби захисту

Пандемія COVID-19 у 2020 році змінила традиційне уявлення про життя. Коронавірус поставив на паузу економіку, закрив навчальні заклади та переніс звичні людські відносини у режим онлайн.

Однак, навіть з COVID-19 треба вчитися жити. Тому, з 1 вересня учні сядуть за шкільні парти, студенти повернуться в університети, а дошкільнята – у садочки.

Втім, не усі батьки готові ризикувати здоров’ям дітей. Чи безпечним є навчання в організованих групах та як мінімізувати можливість зараження Фіртка запитала у лікаря-педіатра, дитячого алерголога та імунолога, кандидата медичних наук, завідувачки педіатричного відділення ЛДЦ «Мед-Атлант» Віри Сем’янчук. 


З вересня розпочинається навчальний процес у школах. Є рекомендації МОЗ щодо його організації. Однак, батьків все-таки турбує питання, наскільки безпечним в умовах COVID-19 є відвідування навчальних закладів. Як вважаєте, чи варто дітям йти у школу, особливо першокласникам, які не здатні повноцінно подбати про свою гігієну?

Я підтримую відвідування шкіл та садочків, оскільки це питання не місяця-двох, а тривалого часу. Виключення можуть становити діти, які особисто або близькі родичі яких є в групі високого ризику важкого перебігу COVID -19.

В домашніх умовах діти не в змозі повноцінно навчатись. При відсутності нагляду дорослого виникають проблеми з технікою (справжні або вигадані дитиною через небажання виходити на зв’язок), розсіюється увага на домашній побут. Окрім того, не всі батьки забезпечені достатньою кількістю стаціонарних комп’ютерів для 2-3 дітей у сім’ї, які навчаються.

Я противник використання планшетів та телефонів для онлайн навчання, оскільки проблеми з зором дітям гарантовані.

Як педіатр, помічаю різке зростання емоційних розладів, надмірної ваги та порушень травлення серед дітей, які зумовлені постійним перебуванням вдома з використанням гаджетів.

Батьки повинні навчати дітей правильної техніки миття рук та використання засобів індивідуального захисту. Та не лінуватись щодня це повторювати. Але головне – власний приклад. Якщо дорослі дотримуються – діти копіюють поведінку.

Хоча ми всі розуміємо, що незалежно чи це перший чи 11 клас – усі вони діти й часто нехтують порадами.


Як вважаєте, коли закінчиться і чи закінчиться взагалі пандемія? Чи дійсно карантинні обмеження потрібні?


Важко прогнозувати завершення пандемії, але вважаю, що протягом наступного року нам також доведеться жити в таких умовах. Тому усім варто дотримуватися елементарних засобів індивідуальної гігієни та захисту.

Розумію, що люди поділились на два табори: одні мають панічний страх виходу на вулицю, інші - зневажають правила і засоби захисту.

На мій погляд, оптимальною є золота середина: слід відновлювати повноцінне життя з дотриманням правил індивідуального захисту.

Не варто фанатично обробляти та стерилізувати все навколо, але дистанція, миття рук та носіння маски в людних місцях необхідні.


Є припущення, що діти не можуть бути переносниками коронавірусу. З вашої практики й досвіду, чи це так?


Насправді, і діти, і дорослі можуть мати легкий перебіг чи відсутність симптомів та не зважати на це. Але в такому стані кількість вірусу в організмі низька, що суттєво зменшує ризик передачі інфекції.


Чи варто робити щеплення у період карантину? 


Однозначно, так. Працюючи в ЛДЦ «Мед-Атлант» я постійно проводжу вакцинацію в умовах карантину з дотриманням засобів захисту. Тривале відтермінування призведе до спалахів вакцинокерованих інфекцій та до небезпечних наслідків. Саме тому, ВООЗ наполегливо рекомендує продовжувати проведення профілактичних щеплень.


З настанням осені загострюються сезонні захворювання, як зміцнити імунітет школяра? Що порекомендуєте? Які є дієві засоби, заходи?


У своєму блозі в Інстаграм та Фейсбук я закликала батьків з початком карантину та появою вільного часу – розпочати загартовування. Хто до цього прислухався зміцнили імунну систему. Але і зараз не пізно. Це найкращий засіб. Також важливими є достатній сон і повноцінне харчування.

Використання препаратів «для імунітету» є забороненим у розвинутих країнах через відсутність ефекту або приховані ризики віддалених несприятливих наслідків. Тому, як імунолог, не раджу це робити.


Багато людей відмовилося від літнього відпочинку через пандемію, побоюючись підхопити COVID-19. Ви з тих, хто був за кордоном. Наскільки безпечним є море зараз?


Ризики є всюди, але кожен може дотримуватись певних засобів захисту, щоб вберегти себе від інфікування. На відкритому просторі ризики мінімальні. Вибір транспорту залишається за вами.


Чи варто, на вашу думку, очікувати другої хвилі коронавірусу на осінь?


Так, на жаль. Крім того, захворюваність іншими вірусними інфекціями також зросте.

Важливо, що випадки одночасного інфікування вірусом грипу та коронавірусом може погіршити перебіг інфекції. Тому усій своїй сім’ї проводжу щорічну вакцинацію від грипу і вам рекомендую.


27.08.2020 Марія Лутчин 34408
Коментарі ()

29.11.2024
Олег Головенський

Під час своєї передвиборчої компанії Дональд Трамп запевнив, що якщо він виграє вибори, то за його президентства впровадження CBDC в США буде заблоковане. Що таке ці CBDC? Це — Central Bank Digital Currency (цифрові валюти центральних банків).

599
27.11.2024
Микола Сторожовий

В Івано-Франківську з кінця жовтня 2024 року офіційно розпочали роботу мовні волонтери-інспектори, діяльність яких спрямована на контроль за дотриманням мовного законодавства та популяризацію української мови. Фіртка поцікавилася, з якими порушеннями найчастіше стикаються мовні волонтери?

1154
26.11.2024
Тетяна Сорока

Про ПТСР, його наслідки та лікування журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри психіатрії, наркології та медичної психології Івано-Франківського національного медичного університету, доктор медичних наук Михайло Пустовойт.

2462
22.11.2024
Тетяна Дармограй

​Про те, як живе Івано-Франківськ в умовах повномасштабного російського вторгнення в Україну та як місцева влада реагує на виклики, пов’язані із війною, журналістка Фіртки поспілкувалась з міським головою Русланом Марцінківим.

1333
19.11.2024
Вікторія Матіїв

Як змінився рівень дитячої злочинності, булінг, випадки сексуального насильства та самогубств, розшуки дітей, збільшення кількості злочинів, пов'язаних з наркотиками та поради для батьків, журналістка Фіртки поспілкувалася з начальницею відділу ювенальної превенції Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області Аллою Бойчук.

1957 9
02.11.2024
Тетяна Дармограй

Про службу в АТО/ООС, перший день повномасштабного нападу, найважчий бій, одруження під час війни та що зробить першим після перемоги України, Артем Ткаченко розповів в інтерв’ю журналістці Фіртки.

2909

Теперішні жлоби і жлобихи збирають величезні аудиторії – від кількох тисяч й аж до десятків мільйонів завсідників соціальних мереж. Але суть та сама.

654

«Хресні ходи», «молитовні стоянія» образ «жертви» та численні відео всіляких «батюшок» та вірян московського патріархату після об’єднання українського православ’я нікуди не зникли. Вони далі  продовжують розхитувати українське суспільство.  

738

Багато можна зробити завдяки слову: надихнути, підтримати, захистити, навчити, але так само і принизити, образити, вбити. Особисто мене дивує той факт наскільки широко розповсюджена нецензурна лексика серед дітей. 

1649

У статті розглядається бездіяльність окремих посадових осіб щодо подолання корупції в Україні, яка має руйнівні наслідки у безпековому напрямку. 

1629
28.11.2024

Багато хто, бажаючи схуднути чи поліпшити здоров'я, звертається до модних дієт. Але правда в тому, що більшість дієт не дають тривалого результату і навіть можуть нашкодити організму.  

322
25.11.2024

Радісна новина для всіх поціновувачів азіатської кухні! Roll Club – відома мережа ресторанів суші з багаторічним досвідом роботи в Україні – тепер і в Івано-Франківську!

438
20.11.2024

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

18356
30.11.2024

Захист Батьківщини випливає із четвертої Божої Заповіді, яка трактується: "Шануй батька і матір". А Батьківщина — це наша друга матір, тому добрі діти, звичайно, свою маму захищатимуть.  

7463
25.11.2024

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

3646
21.11.2024

Вхід у храм Пресвятої Богородиці належить до дванадцяти найбільших свят церковного літургійного року, тож це означає, що треба відвідати в церкві богослужіння. 

1032
18.11.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

10770
26.11.2024

Оцінюватимуть фіналістів члени міжнародного журі з п'яти європейських країн.

273
29.11.2024

Цей закон набуде чинності з 1 грудня.

267
28.11.2024

2024 рік — це рік, коли у громад забрали військовий податок на доходи, військове ПДФО.

463
24.11.2024

Керівництво Франції вважає, що українське військо може завдавати ударів французькими ракетами великої дальності лише в цілях самооборони. Наразі невідомо, чи зброю французького виробництва вже використовували для атак.  

440
23.11.2024

Водночас 33% респондентів із заходу однозначно не підтримують проведення місцевих виборів під час війни, а 16% — скоріше не підтримують.  

673