Wall Street Journal: Злет і падіння Юлії Тимошенко

 

Політично заангажований суд, який засудив Юлію Тимошенко до семи років ув'язнення, може перетворити українську популістку на мученицю.

Її життя – неймовірне. Вона несподівано заробляє мільярди сумнівним шляхом. Втрачає майже все – і йде в політику. Знову зривається – проте потім стає лідером демократичної революції. Стає прем'єром із великими повноваженнями та мріє про найвищу посаду. Програє президентські вибори й починає плавно сходити зі сцени.



Але грубий політичний суперник не бажає забути чи пробачити її минулу зневагу. Й один із його суддів кидає її за ґрати на сім років за відверто політичними обвинуваченнями. І тепер вона – мучениця.



Такий шлях Юлії Тимошенко. Поки що. Навіть ті, хто не знає, де Україна розташована на карті – між іншим, це країна між Росією та Польщею, завбільшки як Франція – упізнають Юлине заплетене в косу русяве волосся й делікатну усмішку.



Звісно, за тендітною зовнішністю ховається сталева рішучість. Може здатися малоймовірним, що така приваблива публічна постать виникла з цієї сірої пострадянської промислової житниці (на кшталт Небраски, змішаної з Детройтом). Однак більше нізвідки вона й не могла з'явитися.



Пані Тимошенко – це Протей у спідниці. І ми говоримо не про звичні опортуністичні сальто в політиці чи дуже хитку лояльність до соратників – хоч є й таке. За останні 15 років вона набирала докорінно відмінних образів. Слов'янська роль – її остання за часом, але, можу закладатися, не остання в житті Тимошенко роль. Її змінні ролі підходять для такого місця, як Україна. Сама країна також поки що напівфабрикат – країна, після двох десятиліть першого тривалого періоду незалежності досі не впевнена в тому, що вона собою являє та чим вона стане.



Їм'я Тимошенко вперше спливло в 1996 році, коли щойно утворена компанія Об'єднані енергетичні системи України (ЄЕСУ) зненацька здобула контроль над однією десятою, однією п'ятою – можна було тільки здогадуватись – економіки.



У тому липні я записався на зустріч із головою ЄЕСУ на ім'я Тимошенко, про яку було дуже мало відомо. У готелі в центрі Києва люди з кулеметами охороняли її номер-люкс.

 



 



Я очікував побачити звичного пострадянського магната, або слизького, або троглодита – або те й інше водночас – і вочевидь чоловіка. Натомість я побачив молоду жінку (лише 35 років) із довгим, витким русявим волоссям і провінційними манерами й одягом.



Це було її перше інтерв'ю з репортером. Вона м'яко говорила російською – єдиною мовою, якою добре володіла на той час – і невиразно окреслила своє минуле.



Вона почала працювати економістом на фабриці, що будувала ракетні комплекси Р-36М "Сатана" й міжконтинентальні балістичні ракети в її рідному місті Дніпропетровську. В останні дні перебудови вона почала бізнес разом зі своїм свекором: піратські копії фільмів на відеокасетах для прокату, а потім транспортування бензину.



Пані Тимошенко зашарілася, коли я запитав про її стосунки з тодішнім прем'єр-міністром Павлом Лазаренком – також уродженцем Дніпропетровська. Політичні зв'язки були й залишаються ключем до успіху в бізнесі як у Росії, так і в Україні.



Раніше в тому-таки році новий прем'єр надав її компанії екслюзивну концесію на постачання природного газу українським енергоємним фабрикам. МОНОПОЛІЯ ВИЯВИЛАСЯ ПРИБУТКОВОЮ: ЄЕСУ ОТРИМАЛА 11 МІЛЬЯРДІВ ДОЛАРІВ ПРИБУТКУ В САМОМУ ЛИШЕ 1996 РОЦІ – З ЯКИХ КОМПАНІЯ ЗАПЛАТИЛА, ЯК ПОТІМ ВИЯВИЛОСЯ, ТІЛЬКИ 11 ТИСЯЧ ДОЛАРІВ ПОДАТКІВ.

 



З лютого 1996 по вересень 1997 року ЄЕСУ через посередників переслала принаймні 120 мільйонів доларів на рахунки Лазаренка у Швейцарії й Антігуа, відповідно до пізнішого розслідування у США щодо відмивання грошей, шахрайства й інших злочинів, які йому ставлять у провину.



"Весь наш бізнес спрямовано на те, щоб зробити Україну сильнішою", і – сказала Тимошенко того літа. Лазаренко шукав у США політичного притулку, проте суд присяжних у Сан-Франциско у 2004 році засудив його. Його мали випустити з тюрми в Каліфорнії в минулому році. Обоє відмовляються визнавати за собою будь-яку провину.



Поки її наставник нидів у американських судах, Тимошенко стала видатним політиком. Її перетворення вражало. Наступного разу, коли я побачив її, в 1997 році, вона була в темному діловому костюмі, з коротким червонувато-коричневим волоссям і розмовляла з напором.

 



 



Зненацька у неї з'явилися клінтонівська харизма – а також дисципліна: вона часто на цілі години запізнювалася на зустрічі. Її привабливість була незвичною: казали, що вона вже розбагатіла, тож, на відміну від багатьох інших українських політиків, не стане використовувати свою публічну посаду для особистої вигоди.



Після того, як Лазаренка витиснули з посади в липні 1997 року, ЄЕСУ втратила свого політичного патрона і зрештою вийшла з бізнесу. Через кілька років пані Тимошенко – на загальну думку, назавжди залишивши бізнес – стала віце-прем'єром в українському уряді, яким керували східні, російськомовні еліти. Зрештою вона з ними зі скандалом розійшлася – це тема, що повторюватиметься в її професійному житті.

 





Знову з'явившись у 2004 році на чолі вуличних протестів проти її колишніх політичних союзників, пані Тимошенко переродилася в образі націоналістки, в одязі та з зачіскою української сільської дівчини. Вона вдосконалила свою українську й неохоче розмовляла російською.



Помаранчева революція повернула її до влади. Героїня на день, вона не хотіла ділити славу з іншим помаранчевим лідером, президентом Віктором Ющенком – і їхній політичний шлюб розвалився.



Він втрачав підтримку, а потім і владу. Її зірка сходила. Вона керувала політичною силою, названою її-таки іменем, та урядом твердою – дехто сказав би, авторитарною – рукою.



При ще одній зміні ролі вона зблизилась із Володимиром Путіним, який на днях засудив рішення суду, що запроторив її до в'язниці на сім років, назвавши вирок небезпечним і контрпродуктивним.



Це переслідування може стати для пані Тимошенко останнім, що врятує її кар'єру. Віктор Янукович, принижений лузер у Помаранчевій революції, в 2004 році намагався украсти голоси. У 2010 році він чесно переміг її на президентських виборах – але зуб на неї тримає й досі.



Мої джерела в Україні стверджують, що Янукович особисто дав зелене світло на судовий процес. Її партія становить загрозу для його режиму, який закручує гайки у ЗМІ та вже скасував багато з демократичних здобутків України. 

Пан Янукович і його міністри кажуть, наче цей випадок показує, що ніхто не є понад законом – але українські суди далекі від незалежності. Серед багатьох інших недоліків, помаранчеве кодло так і не посилило демократичні інститути тоді, коли мало таку можливість.



Пані Тимошенко звинуватили в тому, що вона схвалила газову угоду з паном Путіним у 2009 році без підтримки її кабінету. Держава не стверджувала, що вона сама заробила на цій угоді гроші. Це було радше процедурне питання.



Здається, пан Янукович був надто тупий, щоб розуміти, що переслідування одного з чільних опозиційних політиків поверне громадську думку на її користь, спричинить обурення на міжнародному рівні та, можливо, дасть поштовх її кар'єрі. "Я продовжу свою боротьбу за Україну, за її європейське майбутнє", – сказала вона прямо перед винесенням вироку.



Її доля залишається невідомою. У четвер Служба безпеки України оголосила про нове кримінальне розслідування її давніх оборудок із паном Лазаренком. Путінська Росія першою почала використовувати серійні суди проти Михайла Ходороковського – ще одного енергетичного мільярдера, який вліз у політику. Проте пану Януковичу потрібні друзі й добрі торгівельні зв'язки на Заході.



Після публічних ляпасів з боку Вашингтона та Броюселя на цьому тижні, тепер він натякає, що пані Тимошенко, можливо, буде звільнено. Це було б доброю новиною для демократії у Східній Європі – та відкрило б новий розділ у дивній кар'єрі Юлії Тимошенко.



Автор: Метью Камінскі, член редакційної колегії WSJ


Переклав Артем Чапай

 http://blogs.pravda.com.ua/authors/montyan/4e9aa12cd56d3/


16.10.2011 1445 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

534
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

799
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

562
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5483
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1461
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1341

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

397

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1219

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1058

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

973
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

287
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10663
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

368
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

637
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5683
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1452
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

346
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

248
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

599 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1037
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

902