"Все моє життя в Україні": студентка ПНУ Романа Мороз про навчання та життя в Познані

Романа Мороз — студентка Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, яка взяла участь у програмі обміну і проведе семестр у Познані (Польща).

Студентка поспілкувалась з журналісткою Фіртки новим досвідом та поділилась, чому навіть комфортне життя за кордоном не замінить їй рідний дім.

«Я, звичайно, можу сказати, що це все було збігом обставин, де мені просто пощастило, але не все так просто. Оскільки я студентка Прикарпатського національного університету, наш заклад освіти активно пропонує студентам брати участь в програмах обміну, а все інше — залежить від тебе самої.

Найпершим і, мабуть, найважчим рішенням, це було наважитись, далі — витрачений час на заповнення анкети, збір потрібних документів, написання мотиваційного листа.

Зрештою, я отримала повідомлення з привітаннями, де мені написали, що я пройшла відбір і стала студенткою за обміном».

За словами Романи Мороз, навчання за кордоном вкрай відрізняється, найбільше впадає в око — в Польщі удосконалені та усучаснені онлайн-платформи та мобільні застосунки для навчання.

«Комунікація викладачів з нами на "вільному" рівні, не відчувається, що це викладач, а ти студент. Якщо говорити суто про плюси чи мінуси, то наразі мінусів я не помітила.

Можу сказати тільки одне, що наша система навчання дуже застаріла та нам є куди рухатись. Навчання тут проходить у вільній формі, тобто усі студенти за обміном обрали для себе дисципліни, які нас цікавили, нам ніхто не навʼязував, що обирати.

Особисто у мене, кожна дисципліна проводиться в іншому корпусі, мова викладання здебільшого англійська, а також є онлайн дисципліна з викладачем із Нідерландів.

На парах є безліч комунікації, викладачі мають свої методи викладання. Активно використовуються проєктори, дошки й інші матеріали для навчання».

Проживає студентка в гуртожитку "Zbyszko", який вважається середньостатистичним поміж інших.

«Кімната для двох осіб з власною ванною.

Кімната візуально розділена на дві частини, кожен студент має власне ліжко, парту для навчання та поличку.

У вільному доступі холодильник і шафа. На поверсі є дві кухні, на яких є чотири електричних плити, умивальники, чайник, мікрохвильова піч і місце для готування.

Також на поверсі є пральна кімната. Сам гуртожиток має два ліфти та власний спортзал, вільний у доступі для нас».

Романа Мороз ділиться, в Польщі всі доброзичливі, посміхаються, багато хто цікавиться про війну в Україні.

«Питаються зазвичай, чи все гаразд з моєю сімʼєю та чи не потрібно допомоги. Звичайно, не можна говорити, що так воно є з усіма, бо чула безліч історій від знайомих, які говорили, що відчувають цей тиск зі сторони поляків.

У моєму випадку була тільки одна неприємна ситуація: коли на вулиці ми фотографувались, а якась компанія дівчат крикнули нам: "О, понаїхали". Але як кажуть, не всі люди є добрими».

За кордоном дівчина відчула життя по-іншому.

«Тут життя відчувається "життям". Жодних звуків сирен, загрози вибухів, обмежень у часі.

У Познані ти спокійно живеш, але в моєму випадку я не відчуваю себе тут, як вдома.

Це насправді дуже гарне місто, безліч красивих парків і вуличок. Воно є сімейним.

Чи хотіла б я сюди приїхати ще? Так. Порівнюючи з Україною, я не помітила різниці, гуляю в Познані, а бачу вулички Львова.

Якщо я говорила вище, що навчання тут вирвалось вперед, то про зручність життя так не скажу. Дивна система громадського транспорту — це, мабуть, найважче, з чим мені доводилося розібратись на початку».

«Кожен досвід є корисним. Найперше — це відчуття відповідальності, адже це чужа країна, де в себе є тільки ти й ніхто тобі не допоможе.

Ти у деяких моментах переступаєш через себе, щоб дізнатись, що тобі потрібно. Ну, і неоціненний досвід навчання, така можливість не випадає кожному і потрібно грамотно нею скористатись».

«Як таких перешкод не було, звичайно, довелося звикнути, що тут навчання ведеться англійською та польською мовою, але з часом до цього пристосувалася.

Можливо виділю одну таку незручність — це коли на парі з польської тобі потрібно невідоме слово перекласти спочатку на англійську, щоб тобі сказали переклад польською, в такі моменти буває важко зорієнтуватися, але нам у вільному доступі дозволяють користуватися перекладачем на парі, тому все добре».

Найважчим етапом для студентки стала бюрократія, адже були моменти, коли дівчина навіть відчула розпач від ситуації.

«Були зриви, я плакала та моментами думала опустити руки й нікуди не їхати. Скажу так, виробити усі документи складно, але нам з цим університет допомагав».

Такий семестровий обмін триватиме до 17 лютого 2025 року. Утім, Романа Мороз не відчуває себе у Польщі щасливою.

«Тут немає війни, але в Україні усе моє життя. За стільки років я не можу з ним просто так попрощатись.

Я говорила, що порівнюючи з українським гуртожитком, тут у рази краще, але там, де усі мої друзі, я відчуваю себе щасливішою.

Звичайно, що в Україні залишилася сімʼя, хлопець, друзі… Я дуже сумую та хочу повернутись додому».


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!



21.11.2024 5578
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

9259 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1227
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

645
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5725
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1550
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1416

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

490

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1305

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1136

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1033
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

381
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

454
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1398
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

451
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

723
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5767
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

475
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

340
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

668 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1114
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

969