"Все моє життя в Україні": студентка ПНУ Романа Мороз про навчання та життя в Познані

Романа Мороз — студентка Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, яка взяла участь у програмі обміну і проведе семестр у Познані (Польща).

Студентка поспілкувалась з журналісткою Фіртки новим досвідом та поділилась, чому навіть комфортне життя за кордоном не замінить їй рідний дім.

«Я, звичайно, можу сказати, що це все було збігом обставин, де мені просто пощастило, але не все так просто. Оскільки я студентка Прикарпатського національного університету, наш заклад освіти активно пропонує студентам брати участь в програмах обміну, а все інше — залежить від тебе самої.

Найпершим і, мабуть, найважчим рішенням, це було наважитись, далі — витрачений час на заповнення анкети, збір потрібних документів, написання мотиваційного листа.

Зрештою, я отримала повідомлення з привітаннями, де мені написали, що я пройшла відбір і стала студенткою за обміном».

За словами Романи Мороз, навчання за кордоном вкрай відрізняється, найбільше впадає в око — в Польщі удосконалені та усучаснені онлайн-платформи та мобільні застосунки для навчання.

«Комунікація викладачів з нами на "вільному" рівні, не відчувається, що це викладач, а ти студент. Якщо говорити суто про плюси чи мінуси, то наразі мінусів я не помітила.

Можу сказати тільки одне, що наша система навчання дуже застаріла та нам є куди рухатись. Навчання тут проходить у вільній формі, тобто усі студенти за обміном обрали для себе дисципліни, які нас цікавили, нам ніхто не навʼязував, що обирати.

Особисто у мене, кожна дисципліна проводиться в іншому корпусі, мова викладання здебільшого англійська, а також є онлайн дисципліна з викладачем із Нідерландів.

На парах є безліч комунікації, викладачі мають свої методи викладання. Активно використовуються проєктори, дошки й інші матеріали для навчання».

Проживає студентка в гуртожитку "Zbyszko", який вважається середньостатистичним поміж інших.

«Кімната для двох осіб з власною ванною.

Кімната візуально розділена на дві частини, кожен студент має власне ліжко, парту для навчання та поличку.

У вільному доступі холодильник і шафа. На поверсі є дві кухні, на яких є чотири електричних плити, умивальники, чайник, мікрохвильова піч і місце для готування.

Також на поверсі є пральна кімната. Сам гуртожиток має два ліфти та власний спортзал, вільний у доступі для нас».

Романа Мороз ділиться, в Польщі всі доброзичливі, посміхаються, багато хто цікавиться про війну в Україні.

«Питаються зазвичай, чи все гаразд з моєю сімʼєю та чи не потрібно допомоги. Звичайно, не можна говорити, що так воно є з усіма, бо чула безліч історій від знайомих, які говорили, що відчувають цей тиск зі сторони поляків.

У моєму випадку була тільки одна неприємна ситуація: коли на вулиці ми фотографувались, а якась компанія дівчат крикнули нам: "О, понаїхали". Але як кажуть, не всі люди є добрими».

За кордоном дівчина відчула життя по-іншому.

«Тут життя відчувається "життям". Жодних звуків сирен, загрози вибухів, обмежень у часі.

У Познані ти спокійно живеш, але в моєму випадку я не відчуваю себе тут, як вдома.

Це насправді дуже гарне місто, безліч красивих парків і вуличок. Воно є сімейним.

Чи хотіла б я сюди приїхати ще? Так. Порівнюючи з Україною, я не помітила різниці, гуляю в Познані, а бачу вулички Львова.

Якщо я говорила вище, що навчання тут вирвалось вперед, то про зручність життя так не скажу. Дивна система громадського транспорту — це, мабуть, найважче, з чим мені доводилося розібратись на початку».

«Кожен досвід є корисним. Найперше — це відчуття відповідальності, адже це чужа країна, де в себе є тільки ти й ніхто тобі не допоможе.

Ти у деяких моментах переступаєш через себе, щоб дізнатись, що тобі потрібно. Ну, і неоціненний досвід навчання, така можливість не випадає кожному і потрібно грамотно нею скористатись».

«Як таких перешкод не було, звичайно, довелося звикнути, що тут навчання ведеться англійською та польською мовою, але з часом до цього пристосувалася.

Можливо виділю одну таку незручність — це коли на парі з польської тобі потрібно невідоме слово перекласти спочатку на англійську, щоб тобі сказали переклад польською, в такі моменти буває важко зорієнтуватися, але нам у вільному доступі дозволяють користуватися перекладачем на парі, тому все добре».

Найважчим етапом для студентки стала бюрократія, адже були моменти, коли дівчина навіть відчула розпач від ситуації.

«Були зриви, я плакала та моментами думала опустити руки й нікуди не їхати. Скажу так, виробити усі документи складно, але нам з цим університет допомагав».

Такий семестровий обмін триватиме до 17 лютого 2025 року. Утім, Романа Мороз не відчуває себе у Польщі щасливою.

«Тут немає війни, але в Україні усе моє життя. За стільки років я не можу з ним просто так попрощатись.

Я говорила, що порівнюючи з українським гуртожитком, тут у рази краще, але там, де усі мої друзі, я відчуваю себе щасливішою.

Звичайно, що в Україні залишилася сімʼя, хлопець, друзі… Я дуже сумую та хочу повернутись додому».


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!



21.11.2024 2758
Коментарі ()

17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

1436
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

979
09.01.2025
Тетяна Ткаченко

Чому люди досі соромляться говорити про секс, що робити, якщо у стосунках виникли труднощі та як зрозуміти власні потреби, журналістка Фіртки розпитала у сексолога Володимира Тріща. 

1242 1
06.01.2025
Тетяна Дармограй

Про сфери, в яких найчастіше шукають працівників, рівень заробітної плати, збільшення жінок у традиційно чоловічих професіях, співпрацю із роботодавцями, гранти та які професії будуть у попиті після війни, поспілкувались із директором Івано-Франківського обласного центру зайнятості Василем Цимбалюком.

3676 5
27.12.2024

На Івано-Франківщині, зокрема у Ворохті, Яремчі та Татарові, 27 грудня 2024 року військовослужбовці ТЦК та СП разом з поліцейськими проводять заходи оповіщення.    

33849
21.12.2024
Олег Головенський

На «Порталі місцевих податків Івано-Франківської громади» відтепер можна довідатися про заборгованості мешканців Івано-Франківська по податках на житлову та нежитлову нерухомість, на землю, борги за оренду землі та мінімальне податкове зобов’язання.  

2808

Кожний очікує Виправлення Імен в міру своєї інформованості й світоглядних горизонтів. «Люди простих рішень» очікують від небожителів чогось підсумкового, зрозумілого. Інформовані очікують на підтвердження отриманої ними інформації. А є ще ті, котрі покладаються на "серединне знання"...

336

В час надскладних труднощів в житті, люди шукають підтримки у надприродних явищ та відповіді на свої питання. Хтось знаходить їх в релігії, а хтось чекає певних знаків у повсякденному житті чи намагаються тлумачити сновидіння аби знайти відповіді там. 

730

Щороку конспірологічно-схвильована публіка в очікуванні чергової обкладинки-прогнозу «ротшильдів» на наступний рік. Цього разу обкладинка The Economist виглядає так.

1668

Війна в Україні завдає величезної шкоди не тільки людям, а й природі. Як російська агресія впливає на довкілля і що ми можемо зробити, щоб це змінити – проаналізуймо далі.

1046
13.01.2025

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 30-50% усіх випадків раку можна запобігти завдяки здоровому способу життя, зокрема правильному харчуванню.  

600
09.01.2025

Після святкового застілля багато хто відчуває важкість і бажання «перезавантажити» свій організм.  

491
04.01.2025

Свята позаду, але якщо відчуття важкості, здуття та втоми залишилися — це нормально після кількох днів святкових застіль.  

866
17.01.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

1949
12.01.2025

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

12180
08.01.2025

Сьомого січня 2025 року в селі Космач віряни двох церков святкують різні свята — Різдво Христове та Собор святого Івана Хрестителя.  

1472
06.01.2025

Перед водосвяттям виступали місцеві творчі колективи, які вітаннями та піснями долучили іванофранківців до святкування Богоявлення Господнього.  

1258
14.01.2025

Івано-Франківський національний драмтеатр запрошує мешканців та гостей міста на чергову прем'єру 86 театрального сезону — хореографічну виставу "Біла тінь".  

519
16.01.2025

На сьогодні танків, авіації, гвинтокрилів у росіян більше, ніж у України, дронів — більше виробляє Україна, зокрема користуючись з грошей, які дають партнери.  

221
15.01.2025

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав на реєстрацію у Верховній Раді два законопроєкти про оподаткування податком на додану вартість та митом поштових відправлень в Україну.  

301
10.01.2025

Президент Володимир Зеленський зустрівся із міністром оборони США Ллойдом Остіном у межах засідання Контактної групи з питань оборони України (формат "Рамштайн"). Вони обговорили підтримку України.  

344
09.01.2025

Верховна Рада заборонила «джипінг» у заповідниках та національних парках.  

1236