"Все моє життя в Україні": студентка ПНУ Романа Мороз про навчання та життя в Познані

Романа Мороз — студентка Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, яка взяла участь у програмі обміну і проведе семестр у Познані (Польща).

Студентка поспілкувалась з журналісткою Фіртки новим досвідом та поділилась, чому навіть комфортне життя за кордоном не замінить їй рідний дім.

«Я, звичайно, можу сказати, що це все було збігом обставин, де мені просто пощастило, але не все так просто. Оскільки я студентка Прикарпатського національного університету, наш заклад освіти активно пропонує студентам брати участь в програмах обміну, а все інше — залежить від тебе самої.

Найпершим і, мабуть, найважчим рішенням, це було наважитись, далі — витрачений час на заповнення анкети, збір потрібних документів, написання мотиваційного листа.

Зрештою, я отримала повідомлення з привітаннями, де мені написали, що я пройшла відбір і стала студенткою за обміном».

За словами Романи Мороз, навчання за кордоном вкрай відрізняється, найбільше впадає в око — в Польщі удосконалені та усучаснені онлайн-платформи та мобільні застосунки для навчання.

«Комунікація викладачів з нами на "вільному" рівні, не відчувається, що це викладач, а ти студент. Якщо говорити суто про плюси чи мінуси, то наразі мінусів я не помітила.

Можу сказати тільки одне, що наша система навчання дуже застаріла та нам є куди рухатись. Навчання тут проходить у вільній формі, тобто усі студенти за обміном обрали для себе дисципліни, які нас цікавили, нам ніхто не навʼязував, що обирати.

Особисто у мене, кожна дисципліна проводиться в іншому корпусі, мова викладання здебільшого англійська, а також є онлайн дисципліна з викладачем із Нідерландів.

На парах є безліч комунікації, викладачі мають свої методи викладання. Активно використовуються проєктори, дошки й інші матеріали для навчання».

Проживає студентка в гуртожитку "Zbyszko", який вважається середньостатистичним поміж інших.

«Кімната для двох осіб з власною ванною.

Кімната візуально розділена на дві частини, кожен студент має власне ліжко, парту для навчання та поличку.

У вільному доступі холодильник і шафа. На поверсі є дві кухні, на яких є чотири електричних плити, умивальники, чайник, мікрохвильова піч і місце для готування.

Також на поверсі є пральна кімната. Сам гуртожиток має два ліфти та власний спортзал, вільний у доступі для нас».

Романа Мороз ділиться, в Польщі всі доброзичливі, посміхаються, багато хто цікавиться про війну в Україні.

«Питаються зазвичай, чи все гаразд з моєю сімʼєю та чи не потрібно допомоги. Звичайно, не можна говорити, що так воно є з усіма, бо чула безліч історій від знайомих, які говорили, що відчувають цей тиск зі сторони поляків.

У моєму випадку була тільки одна неприємна ситуація: коли на вулиці ми фотографувались, а якась компанія дівчат крикнули нам: "О, понаїхали". Але як кажуть, не всі люди є добрими».

За кордоном дівчина відчула життя по-іншому.

«Тут життя відчувається "життям". Жодних звуків сирен, загрози вибухів, обмежень у часі.

У Познані ти спокійно живеш, але в моєму випадку я не відчуваю себе тут, як вдома.

Це насправді дуже гарне місто, безліч красивих парків і вуличок. Воно є сімейним.

Чи хотіла б я сюди приїхати ще? Так. Порівнюючи з Україною, я не помітила різниці, гуляю в Познані, а бачу вулички Львова.

Якщо я говорила вище, що навчання тут вирвалось вперед, то про зручність життя так не скажу. Дивна система громадського транспорту — це, мабуть, найважче, з чим мені доводилося розібратись на початку».

«Кожен досвід є корисним. Найперше — це відчуття відповідальності, адже це чужа країна, де в себе є тільки ти й ніхто тобі не допоможе.

Ти у деяких моментах переступаєш через себе, щоб дізнатись, що тобі потрібно. Ну, і неоціненний досвід навчання, така можливість не випадає кожному і потрібно грамотно нею скористатись».

«Як таких перешкод не було, звичайно, довелося звикнути, що тут навчання ведеться англійською та польською мовою, але з часом до цього пристосувалася.

Можливо виділю одну таку незручність — це коли на парі з польської тобі потрібно невідоме слово перекласти спочатку на англійську, щоб тобі сказали переклад польською, в такі моменти буває важко зорієнтуватися, але нам у вільному доступі дозволяють користуватися перекладачем на парі, тому все добре».

Найважчим етапом для студентки стала бюрократія, адже були моменти, коли дівчина навіть відчула розпач від ситуації.

«Були зриви, я плакала та моментами думала опустити руки й нікуди не їхати. Скажу так, виробити усі документи складно, але нам з цим університет допомагав».

Такий семестровий обмін триватиме до 17 лютого 2025 року. Утім, Романа Мороз не відчуває себе у Польщі щасливою.

«Тут немає війни, але в Україні усе моє життя. За стільки років я не можу з ним просто так попрощатись.

Я говорила, що порівнюючи з українським гуртожитком, тут у рази краще, але там, де усі мої друзі, я відчуваю себе щасливішою.

Звичайно, що в Україні залишилася сімʼя, хлопець, друзі… Я дуже сумую та хочу повернутись додому».


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!



21.11.2024 6182
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

15652
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1530
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1105
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2133
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3673
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1388

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1798

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

570

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1193

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1358
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

659
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24303
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

549
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

519
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

665
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1556
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

720
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7414
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

669
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1730 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

655
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

562