Вся правда в речах: Дніпропетровський національний історичний музей – один із найбільших в Україні (фото)

 

Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д. І. Яворницького є одним з найбільших, найстаріших та найвідоміших в Україні. Навіть саме по собі приміщення, у якому знаходиться музей є архітектурною пам’яткою перших років ХХ століття Сюди часто приїжджають навіть гості з за кордону, щоб побачити справді унікальні експонати. Від колекцій національного одягу і старовинних монет до статуй ідолів та єгипетських мумій. Музей дуже цікавий, багатий і «масштабний». А ще він дуже сучасний і неординарний: де ще ви зможете потрапити на нічну театралізовану екскурсію музеєм…

З чого все починалось

Спершу це був «Общественный музеум Екатеринославской губернии». З середини ХІХ століття і аж до початку XX він розташовувався у приміщенні Катеринославської класичної чоловічої гімназії. Вже тоді музей був багатий на справді унікальні експонати. І хоч колекції були нечисленними, але це були,наприклад, мумія єгипетської жінки з дитиною; різні реліквії Давнього Єгипту, античної Греції; старовинна зброя та посуд.

Незабаром фонди музею дуже щедро доповнила колекція відомого українського громадського діяча Олександра Поля. Археолог-дослідник присвятив улюбленій справі все життя, зібравши трохи не 5 тисяч цінних предметів. Сім відділів, розташованих у його великій квартирі, тематично розприділяли реліквії запорізького козацтва, єгипетські старожитності, старовинні монети різних країн…

Поступово у майбутній Дніпропетровський історичний музей, наче ріки у море, почали вливатись й інші приватні колекцій. Історики, прості місцеві жителі та небайдужі до історії люди почали приносити багато цікавих речей, які ставали експонатами. Особливо великим був внесок археолога та етнографа Дмитра Яворницького. Ім’я саме цього видатного дослідника української історії у 1940 році присвоять музею. Саме його називають ангелом-хоронителем музею, адже чоловік віддав десятки років життя цій справі, перетворивши установу на провідний музей України.

До цього часу для Народного музею Катеринославщини (стара назва) спеціально побудують окремий будинок. Архітектори взяли за зразок будинок Гофмана у Берліні.
До початку Другої світової війни фонди Дніпропетровського історичного музею вже були величезними і налічували близько 50 тисяч експонатів. Предмети з багатьох приватних колекцій, земських установ та дворянських будинків весь час поповнювали колекції.

Боги та фараони

У воєнні роки музей, звісно ж, сильно постраждав, втративши багато цінного. Та вже у 1970-х його відреставрували. А колекція зросла до 200 тисяч предметів.
Сучасний Дніпропетровський національний історичний музей має 5 виставкових і 8 експозиційних залів. Загальна експозиційна площа – майже 7 тис. м. кв. Археологічна колекція; Пам’ятки Давнього Єгипту; Антична колекція; Колекція козацьких давностей; Культова колекція, Етнографічна колекція; Книжково-архівне зібрання; Колекція зброї; Нумізматика та боністика; Фалеристична колекція; Колекція годинників; Музейна мозаїка; Меморіальні предмети; Кераміка, фарфор, скло.
Тут у найдрібніших деталях змальовано історію краю: від найдавніших часів до сучасних. Багато уваги приділено періоду Другої світової війни. Значно менше періоду Козаччини. (Нажаль.)

Найцікавіші експонати, які за багато років встигли стати справжніми знаменитостями. Статуя арійського бога Індра 3 тис. до н.е., всесвітньо відома під назвою Керносівський ідол, який, кажуть, служив верховним богом перших поселенців краю. (Нам він більш відомий як Перун). Статуя фараона Рамзеса VI зображує стоячого на колінах фараона, який здійснює жертовне узливання богу Амуну. Портрету надано індивідуальних рис, що само по собі є ве¬личезною історико-культурною цінністю.

Старезні кам’яні баби

Чи не найвідомішою серед багатств музею є колекція скіфських і половецьких кам’яних баб (вік деяких з них понад 5 тисяч років). Загалом зібрання кам’яної пластики музею є чи не найбільшою у Європі. Це 86 одиниць габаритних предметів – антропоморфні стели, скіфські ідоли, кам‘яні баби, козацькі хрести. Спеціально для них планується створення лапідаріуму (скляного павільйону) як частини приміщення.

Сьогодні Дніпропетровський національний історичний музей ім. Д. І. Яворницького має аж 6 філій: Головний корпус, який знаходиться на проспекті Карла Маркса, Меморіальний будинок-музей академіка Дмитра Яворницького, Музей історії і розвитку місцевого самоврядування Дніпропетровської області, Діорама «Битва за Дніпро», Центр Олени Петрівни Блаватської та її родини, Музей “Літературне Придніпров’я”. Тобто, це вже цілий музейний комплекс.

До уваги відвідувачів постійно представлені найрізноманітніші виставки. Присвячені видатним особистостям, чи важливим історичним датам; фотороботи чи виставка ляльок, наприклад. Щороку більше ста виставок.
При музеї діє також наукова бібліотека. Так званий Рідкісний фонд нараховує майже 6000 одиниць і охоплює книги та періодику ХVІІІ — 1940-і рр. ХХ ст., які присвячені історії краю, України, Росії, Польщі, інших країн світу. Тут можуть бути представлені, наприклад, видання старовинних журналів за кілька років у повному обсязі.

Театр і ніч у музеї

Музей постійно працює над тим, щоб бути цікавим для сучасного відвідувача. Зокрема віднедавна і вже регулярно тут проводяться нічні екскурсії. Це не просто презентація експонатів, це ціле театралізоване дійство.

Вночі все здається не таким, як удень. Предмети та людей ми бачимо інакше. Не дарма ночі завжди приписували магічні, чарівні властивості.
Подорожі у різні історичні епохи, мандрівки у часі та просторі. Вони захоплюють та вражають. А повністю заглибитись у атмосферу певного історичного періоду допомагають спеціальна музика та світлові ефекти. Участь у «виставах» беруть спеціально запрошені професійні актори.

Наприклад, кілька років тому Дніпропетровський історичний музей відкрив нову програму під назвою Нічна екскурсія «Людина і степ». «… Майже сто тисяч років тому людина зв’язала своє життя із Степом. Тут вона вчилася виживати. Тут вона вчилася воювати. Тут вона пізнавала Всесвіт, шукаючи своє місце в ньому. Звідки вона прийшла сюди? Хто були її предки? Можливо дикі міцні вепрі — хазяї всілякого звіру, чи великий Індра, що подарував людям вогонь, а може безстрашний Таргітай, чи богатир-Палван? І виростали серед безлюдного степу великі кургани і поставали на них кам’яні ідоли — величні та мовчазні вартові степу, хранителі пам’яті…» Ви побачите великий Степ – у всій його красі та історичності.
Тож похід у музей може перетворитись у справжню захоплюючу подію, яку ви довго згадуватимете.

Для тих, хто зібрався в дорогу:

Місце знаходження:
мscnj Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, 16.

GPS:
48°27’13.9″ N, 35°3’56.48″ E

Контакти:
Тел.: (0562) 46-34-22, 46-34-26, 46-24-28
Сайт: museum.dp.ua

Поради бувалого мандрівника:
Нічні екскурсії музеєм часто організовуються залежно від попереднього замовлення. Формуються групи. Ціна квитка – приблизно 60-80 гривень за особу.

 

Приміщення музею. Початок ХХ ст. фото Yuri O.

Приміщення музею. Початок ХХ ст. фото Yuri O.

Пам`ятник Яворницькому біля приміщення музею фото: Юлія Рацибарська

Пам`ятник Яворницькому біля приміщення музею фото: Юлія Рацибарська

Дім-музей Яворницького  фото: yurkesh

Дім-музей Яворницького
фото: yurkesh

фото: Дмитро Кравченко

фото: Дмитро Кравченко

фото: "Історична правда"

фото: “Історична правда”

фото:  Дмитро Кравченко

фото: Дмитро Кравченко

Із виставки рідкісних книжкових видань

Із виставки рідкісних книжкових видань

фото: sestra_yuliya

фото: sestra_yuliya

фото: Дмитро Кравченко

фото: Дмитро Кравченко

фото: 34.ua

фото: 34.ua

На виставці старовинних японських ляльок фото: meetin.com.ua

На виставці старовинних японських ляльок
фото: meetin.com.ua

DSC03430

DSC03418

Із колекції старовинних годинників.  фото: Наталія Рекуненко

Із колекції старовинних годинників.
фото: Наталія Рекуненко

Касовий апарат

Касовий апарат

Фрагемент родового могильника з села Василівка. Цьому скелету первісної людини - близько 10 тисяч років фото: "Історична правда"

Фрагемент родового могильника з села Василівка. Цьому скелету первісної людини – близько 10 тисяч років
фото: “Історична правда”

Скіфські баби

Скіфські баби

Керносівський ідол фото: "Історична правда"

Керносівський ідол
фото: “Історична правда”

 

автор Надія Понятишин спеціально для vsviti.com.ua


16.02.2015 1062 0
Коментарі (0)

20.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшуючі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

578
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

1609 1
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7119
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14975 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1876
05.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

1146

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

827

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

924

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1707

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1514
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

61
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

498
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

741
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3004
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

719
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1799
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

827
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

34967 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

318
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

475
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

796
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

710