Вікно – це такий товар, який обирається один раз і надовго. І якщо у процесі експлуатації вікно деформується, провисне, змінить колір, то його вже неможливо буде відремонтувати.
Аби не спрацювало твердження, що скупий платить двічі, перш ніж віддавати гроші за вікно, бажано вивчити всі характеристики товару.
Виробник. Потрібно обирати виробників вікон, а не виробників профілю і фурнітури! Запорукою того, що вікно буде якісним, є його виробництво на заводі.
Віконний профіль. Рама, в яку монтується склопакет, це і є профіль. Металопластикові вікна виготовляють з полівінілхлориду (ПВХ), який є довговічним, стійким до зовнішнього атмосферного впливу, порівняно недорогим.
Армуючий профіль. Це – сталевий елемент, який підсилює всю конструкцію, завдяки чому пластикові вікна стають міцнішими і служать своєму власникові десятки років. До цього сталевого каркасу кріпляться всі рухомі елементи вікна. Якщо виробник часом «забув» вмонтувати каркас, то вікно провисне та деформується. Важливо: за зовнішнім виглядом визначити наявність каркасу неможливо, проте це можна перевірити – за вагою вікна.
Камерність ПВХ профілю. Кількість повітряних камер визначає камерність профілю. Чим вищий цей показник, тим кращі тепло- та шумоізоляційні властивості вікна. Важливо: якщо обрати багатокамерний пластиковий профіль і при цьому – звичайний склопакет, то вікно не матиме хороших енергозберігаючих характеристик.
Склопакет. Він займає 80% площі всієї конструкції. Віконні склопакети можуть бути одно- та двокамерні (не плутати з камерністю профільної системи). Однак цей показник є не таким суттєвим, як енергозберігаючі властивості, які створюються за рахунок нанесення на скло спеціального невидимого напилення металів та оксидів, в тому числі срібла. Потрібно звертати увагу і на товщину скла.
Важливо: відповідно до державних будівельних норм України (ДБН В.2.6-31:2006) у нашому регіоні, у всіх житлових будинках, мають бути встановлені склопакети з енергозберігаючим покриттям, товщиною скла не менше 4 мм.
Фурнітура. Усі металеві рухомі й нерухомі елементи вікна – ручки, петлі, замки – це фурнітура. Якісна фурнітура працює плавно, легко, чітко. Потрібно звернути увагу на ущільнювачі: вони мають бути еластичними й мати властивість стискатися.
Сертифікація. Компанії, що мають власне виробництво і працюють на ринку більше п’яти років, як правило, вкладають великі кошти в ліцензування робіт і сертифікацію продукції, адже вони налаштовані на довготривалу діяльність. Профілі ПВХ належать до товарів, що підлягають обов’язковій сертифікації. Кожна партія має бути сертифікована Держстандартом України.
Як бути тим, хто має намір придбати квартиру в новобудові, а вікна там уже входять у вартість житла?
Баченням цієї проблеми діляться спеціалісти будівельної компанії «Мельник»:
«Інколи споживачі не приділяють важливої уваги вікнам у новобудовах. Сучасні будинки часто плануються із великими вікнами. І якщо не подбати про те, щоб у вашій квартирі встановили якісні вікна, можна отримати серйозну проблему та постійні переплати за тепло.
Найперше, потрібно звернутися до офісу будівельної компанії та поцікавитися, які вікна там планують ставити. Дізнайтеся все про виробника, ознайомитесь із сертифікатом якості: сертифікат має бути на виріб, а не на профіль! Якщо у цього забудовника вже є об’єкти з вікнами, не полінуйтеся піти туди подивитися, що за вікна там встановлені, як вони працюють. Знайдіть знайомих, в яких вже встановлені такі вікна.
Обов’язково поцікавтесь умовами та термінами сервісного обслуговування вікон. Фірми, що продають неякісні вироби, не надають жодних гарантій, при виникненні проблем з такими вікнами – а вони точно виникнуть – вам доведеться за свій кошт здійснювати ремонт або заміну деталей.
Ви завжди можете відмовитися від вікон, які пропонує забудовник, і вже самостійно обирати ті, що підійдуть вам краще. У випадку, коли у вашій майбутній квартирі вже стоять вікна, а вони не відповідають стандартам (скло товщиною менше 4 мм, відсутність армування), вимагайте обміну, не підписуйте акту виконаних робіт з забудовником».