Вплив коронавірусної інфекції на психіку людини

Гладка Ірина Вікторівна – лікар-психіатр медичного центру Оксфорд Медікал


COVID-19 став справжнім потрясінням для кожного з нас. Поки хтось рахує збитки, яких зазнав внаслідок карантинних обмеженнями, хтось місяцями оплакує рідних. Та, як не дивно, більшість людей, які перехворіли на інфекцію, ще тривалий час борються із наслідками недуги.

Вже не є новиною той факт, що захворювання не обмежується ураженням дихальної системи. Згідно зі статистикою, кожен третій пацієнт скаржиться на розумово-психічні порушення, обумовлені коронавірусною інфекцією.


Яким чином COVID-19 може впливати на психіку?

Ми знаємо, що вірус COVID-19 проникає всередину людини через верхні дихальні шляхи й осідає на слизовій оболонці. Проникнувши всередину клітини, вірус може через носоглотку мігрувати до головного мозку, там вже уражаючи ЦНС.

Лікарі визначають чотири можливі механізми пошкодження ЦНС при коронавірусній інфекції.

  • Перший – пряме ушкодження вірусом тканини головного мозку.
  • Другий - розвиток надмірної імунної відповіді, завдяки активації масової кількості цитокінів (так званий «цитокіновий шторм»).
  • Третій – розвиток аутоімунного процесу, що є розладом імунної системи, спричиненим вивільненням циркулюючих імунних комплексів. Вони частіше за все уражають стінки судин, в тому числі судин головного мозку.
  • Непряме вірусне ушкодження, яке розвивається при системному ураженні організму людини вірусом.

Які психічні розлади можливі при COVID-19?

Відомо, що коронавірусна інфекція особливо уражає органи-мішені, тобто хворі з хронічними захворюваннями переносять інфекцію значно важче. А у всіх без винятку наявні психічні розлади.

Розрізняють психічні розлади, які розвиваються на фоні коронавірусної інфекції, та розлади, які виникають пізніше, так звані віддалені наслідки.

На фоні гострої коронавірусної інфекції найпоширенішим розладом є делірій - потьмарення свідомості з галюцинаціями, тривогою, безсонням, збудженням та нездатністю критично оцінювати ситуацію. Також часто можуть бути напади тривоги - панічні атаки, особливо в осіб кисневозалежних. 

До віддалених наслідків належать:

  • депресивні розлади, які супроводжуються астенією, апатією, зниженням когнітивної активності  (зниження пам'яті, концентрації уваги, зниженням здатності сприймати нову інформацію);
  • тривожність;
  • емоційна лабільність – різка зміна настрою;
  • синдром хронічної втоми;
  • безсоння.

Пацієнти, що одужали після такого критичного захворювання як COVID-19, наражаються на ризик розвитку постійного психічного розладу після виписки з лікарні.


Що робити, якщо ви запідозрили психологічні розлади у себе або у близьких?

Статистика показує, що неврологічні та психологічні розлади виникають у близько 30% осіб з перенесеною коронавірусною інфекцією. Зауважую, що це тільки відсоток діагностованих випадків. Якщо зробити вибірку кілька тисяч середньостатистичних осіб з перенесеним COVID-19 і провести детальне обстеження цих людей, то цифра буде значно вищою.

Хтось не звернув уваги на зміни, якщо це незначне зниження якості пам’яті та уваги, хтось самостійно не визнає проблему через індивідуальні особливості або через банальний страх.

Якщо ви помітили у себе або у близьких часті зміни настрою, порушення пам’яті та уваги, не завжди контрольовану поведінку, емоційні порушення, напади паніки та тривоги – не соромтеся звернутися до психотерапевта. Наголошую, що ці порушення піддаються адекватній медикаментозній терапії. Тому ви можете нам довіритися – ми допоможемо!

Партнерський матеріал


09.03.2021 11128
Коментарі ()

17.10.2021
Христина Савчин

За підсумками 2020 року Івано-Франківська область зайняла друге місце в Україні за кількістю внутрішніх туристів та кількістю іноземних туристів, яких обслуговували туроператори та турагенти.

407
16.10.2021
Олег Ущенко

З 2014 року, після агресії Росії в Україні заговорили про «патріотичне українське кіно». До того майже всі продакшини в Україні були орієнтовані на російський інформаційний простір. А те, що зрідка знімалося на українську тему, з багатьох причин не зачіпало глядача.

456
15.10.2021
Христина Савчин

Журналісти Фіртки вирішили піти в рейд з працівниками Комунального підприємства «Муніципальна інспекція «Добродій», щоб поглянути, як проходить звичайний день інспекторів, та які порушення найбільш популярні у місті.  

861
14.10.2021
Сергій Білий

Його шлях на фронт пролягав через осмислення, сумніви і навіть страждання. Адже на тій війні загинув його рідний брат і це наклало свій відбиток на ставлення рідних до обраного ним шляху.

1219 2
13.10.2021
Тетяна Дармограй

Фіртка пояснює, чому «День захисників і захисниць України» – це про оборону, а не гендер, кого доречно вітати та як найкраще це зробити.  

1575
12.10.2021
Тіна Любчик

Наскільки українське суспільство володіє темою визвольної боротьби та наскільки вона є актуальною сьогодні, - про це Фіртка поспілкувалася з Ярославом Коретчуком, директором Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери.

1852

Українська Повстанська Армія нині - це ми всі - правдиві патріоти України, незалежно від партійно - політичної приналежності. Всі для кого понад усе Україна, а не " корито ". Хто не за зрадників, холуїв і пристосуванців, а за Коновальця, Бандеру й Шухевича, за Бога і Україну та українців.  

974

То була епоха безкінечної студентської смути та оптимізму. При чому те і те існувало паралельно і, якщо бути до кінця чесним, то одне-одному абсолютно не заважало. У повітрі густо пахло революцією, духами студенток і їх губними помадами. А в гуртожитках і «на хатах» студентська молодь затирала головки тодішніх касетників (були за сивої давнини такі девайси) піснями «Бютифул Карпати», «Ми помрем не в Парижі» та «Франсуа».

1307

Спочатку був Ян Флемінг. І він народив Джеймса Бонда. «Сер Джеймс Бонд» - Представлявся він майже 60 років з екранів більше ніж на 80-ти мовах.

1552

Засипана капуста у Галичині ніколи не була просто стравою. Або, як тут ще люблять казати, їдженням. Такий наїдок готували на свята або для певної події. Засипану капусту можна сміливо називати ритуальною стравою.

3539 1
11.10.2021

Напередодні зими чимало господинь заморожують сезонні овочі та фрукти, щоб завжди мати під рукою необхідні інгредієнти для приготування страв, а особливо десертів. І якщо деякі продукти та після заморозки не втрачають свій звичний смак і вітаміни, як, наприклад, малина або полуниця, то інші, навпаки, стають непридатними до вживання. 

1121
29.07.2021

Що краще: консервувати, сушити чи морозити? Відповідь на це питання залежить від типу й кількості сировини та ваших ресурсів, як-от часу, грошей, та місця в морозилці та коморі.

10339
18.06.2021

В Україні, за останні 12 місяців кількість пошукових запитів українських користувачів зі словом "рецепт" зросла на 29%.

15278
17.10.2021

На Тисмениччині відбулася Архиєрейська літургія, яку очолив митрополит Володимир Війтишин. Про це повідомляє кореспондентка Фіртки. Відомо, що у селі Нова Липівка організували освячення іконостасу у храмі Пресвятої Трійці. «Унікальність нашог

841 1
04.10.2021

Розпочалася зустріч із Божественної Літургії, яку очолив Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин у співслужінні ректора семінарії прот. Олексія Данилюка та численного духовенства.    

1915
19.07.2021

Предстоятель Православної церкви України Блаженніший Епіфаній освятив розписи кафедрального собору Преображення Господнього Коломийської єпархії.

11069
05.05.2021

У третій день Великодніх свят Архієпископ і Митрополит Івано-Франківський Владика Володимир Війтишин завітав на парафію святого Апостола Юди Тадея, що в Івано-Франківську, на вул. Стуса, 29.  

20044
12.10.2021

Місія "Карпатського гірського міжнародного кінофестивалю (CMIFF)" – привернути увагу до збереження Карпатських гір та популяризувати край, який має неймовірний потенціал для кіновиробництва.

918
18.10.2021

Спеціальна моніторингова місія (СММ) ОБСЄ в Україні призупинила свою діяльність на Донбасі. Про це очільник місії Яшар Халід Чевік повідомив у неділю, 17 жовтня, повідомляє Фіртка з посиланням на інформацію Reuters. «Через побоювання за нашу без

206
10.10.2021

За результатами поіменного голосування про призначення Руслана Стефанчука новим спікером Верховної Ради лише один народний депутат виходець з Прикарпаття утримався, решта народних депутатів проголосували "за".

1084
03.10.2021

Другого жовтня керівництво фракції передало народним депутатам бланки для збирання підписів під коллективною ініціативою про відкликання Голови Верховної Ради України з займаної посади, а вже станом на 17.30 годину суботи під ініціативою зібрали понад 150 підписів народних обранців.

1945
23.09.2021

Законопроєкт № 5599, внесений на розгляд парламенту Президентом України, підтримали 279 народних обранців з 379 зареєстрованих у сесійній залі.

3277