Вплив коронавірусної інфекції на психіку людини

Гладка Ірина Вікторівна – лікар-психіатр медичного центру Оксфорд Медікал


COVID-19 став справжнім потрясінням для кожного з нас. Поки хтось рахує збитки, яких зазнав внаслідок карантинних обмеженнями, хтось місяцями оплакує рідних. Та, як не дивно, більшість людей, які перехворіли на інфекцію, ще тривалий час борються із наслідками недуги.

Вже не є новиною той факт, що захворювання не обмежується ураженням дихальної системи. Згідно зі статистикою, кожен третій пацієнт скаржиться на розумово-психічні порушення, обумовлені коронавірусною інфекцією.


Яким чином COVID-19 може впливати на психіку?

Ми знаємо, що вірус COVID-19 проникає всередину людини через верхні дихальні шляхи й осідає на слизовій оболонці. Проникнувши всередину клітини, вірус може через носоглотку мігрувати до головного мозку, там вже уражаючи ЦНС.

Лікарі визначають чотири можливі механізми пошкодження ЦНС при коронавірусній інфекції.

  • Перший – пряме ушкодження вірусом тканини головного мозку.
  • Другий - розвиток надмірної імунної відповіді, завдяки активації масової кількості цитокінів (так званий «цитокіновий шторм»).
  • Третій – розвиток аутоімунного процесу, що є розладом імунної системи, спричиненим вивільненням циркулюючих імунних комплексів. Вони частіше за все уражають стінки судин, в тому числі судин головного мозку.
  • Непряме вірусне ушкодження, яке розвивається при системному ураженні організму людини вірусом.

Які психічні розлади можливі при COVID-19?

Відомо, що коронавірусна інфекція особливо уражає органи-мішені, тобто хворі з хронічними захворюваннями переносять інфекцію значно важче. А у всіх без винятку наявні психічні розлади.

Розрізняють психічні розлади, які розвиваються на фоні коронавірусної інфекції, та розлади, які виникають пізніше, так звані віддалені наслідки.

На фоні гострої коронавірусної інфекції найпоширенішим розладом є делірій - потьмарення свідомості з галюцинаціями, тривогою, безсонням, збудженням та нездатністю критично оцінювати ситуацію. Також часто можуть бути напади тривоги - панічні атаки, особливо в осіб кисневозалежних. 

До віддалених наслідків належать:

  • депресивні розлади, які супроводжуються астенією, апатією, зниженням когнітивної активності  (зниження пам'яті, концентрації уваги, зниженням здатності сприймати нову інформацію);
  • тривожність;
  • емоційна лабільність – різка зміна настрою;
  • синдром хронічної втоми;
  • безсоння.

Пацієнти, що одужали після такого критичного захворювання як COVID-19, наражаються на ризик розвитку постійного психічного розладу після виписки з лікарні.


Що робити, якщо ви запідозрили психологічні розлади у себе або у близьких?

Статистика показує, що неврологічні та психологічні розлади виникають у близько 30% осіб з перенесеною коронавірусною інфекцією. Зауважую, що це тільки відсоток діагностованих випадків. Якщо зробити вибірку кілька тисяч середньостатистичних осіб з перенесеним COVID-19 і провести детальне обстеження цих людей, то цифра буде значно вищою.

Хтось не звернув уваги на зміни, якщо це незначне зниження якості пам’яті та уваги, хтось самостійно не визнає проблему через індивідуальні особливості або через банальний страх.

Якщо ви помітили у себе або у близьких часті зміни настрою, порушення пам’яті та уваги, не завжди контрольовану поведінку, емоційні порушення, напади паніки та тривоги – не соромтеся звернутися до психотерапевта. Наголошую, що ці порушення піддаються адекватній медикаментозній терапії. Тому ви можете нам довіритися – ми допоможемо!

Партнерський матеріал


09.03.2021 23141
Коментарі ()

29.03.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з Назаром Розлуцьким, істориком, поетом та військовослужбовцем, про добровільне рішення долучитись до війська, історію України, поезію, премію Марка Боєслава та подорожі автостопом.

853
26.03.2025
Тетяна Дармограй

Як захистити себе в інтернеті, які схеми найчастіше використовують шахраї та як із цим бореться кіберполіція, в інтерв'ю журналістці Фіртки розповів начальник відділу протидії кіберзлочинам в Івано-Франківській області, майор поліції Микола Худолій.

1888 1
25.03.2025
Олег Головенський

Фіртка поспілкувалася з Андрієм Левковичем, кандидатом економічних наук, керівником Івано-Франківської торгово-промислової палати та Почесним Консулом Чеської Республіки в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

857
15.03.2025
Олег Головенський

Суперпублічний Ілон Маск – це лише вершина «технократичного айсберга», який сьогодні формує революційну політику та стратегію США. ПейПал-мафія, - саме так сьогодні означають команду технократів, яка їх підспудно формує.  

2784
08.03.2025
Тетяна Ткаченко

Про найчастіші запити від батьків та дітей, складні емоції підлітків, доцільність покарання та потребу любові, журналістка Фіртки поспілкувалась із івано-франківською психологинею Іриною Волощук.  

1906
07.03.2025
Олег Головенський

Грем Пероллз (Graham Perolls) — Офіцер Найвидатнішого Ордену Британської Імперії (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) та Кавалер Найвищого Ордена Святого Михайла та Святого Георгія (Companion of the Most Distinguished Order of St. Michael and St. George).  

3126

Наші  думки, звичаї, традиції та, зрештою, травми це все наслідки подій минулих років. І здавалося б, звідки взялась оця недовіра  не тільки до священників, але й певне формальне ставлення до ключових таїнств сповіді та причастя, наприклад, в православній церкві?  

678

В ситуації Гіпермодерну цитатне шкільне знання не працює. І те, що відбувається в Америці, є блискучою ілюстрацією цього висновку. Усі ці пласкі визначення типу «праві лібертаріанці», «нові консерватори», «технофa...ти» - це ні про що.

859

Йтиметься про Православну Церкву України - справжню Українську православну Церкву, адже  УПЦ (в єдності з МП) має стільки «українського» як морська свинка – «морського».

1276

Сімейна групова терапія, різноманітні майстер-класи, психологічна підтримка, гуртки та екскурсії, консультації та профорієнтація, робота з тренерами та різноманітні дитячі гуртки, - це навіть неповний перелік наших активностей.

1872
22.03.2025

Багато людей досі уникають купувати ці яскраві плоди, бо не знають, як правильно їх їсти чи яку користь вони дають організму. Насправді екзотичні фрукти — це не тільки красиво і смачно, але й надзвичайно корисно.    

578
19.03.2025

Почати харчуватися правильно здається складним, особливо коли навколо стільки суперечливої інформації. Але здорове харчування – це не дієта, не обмеження й точно не прораховування кожного грама.  

777
17.03.2025

Інфляція на споживчому ринку Івано-Франківщини в лютому 2025 року порівняно із січнем як в області, так і в Україні складала 0,8%, з початку року — 2,0% відповідно.  

1244
25.03.2025

Щорічно 25 березня відзначають одне з 12 найважливіших християнських свят — Благовіщення Пресвятої Богородиці.  

1014
23.03.2025

Папа Римський Франциск, який понад місяць перебуває в лікарні, має заново "навчитися говорити" після тривалого застосування високопоточної кисневої терапії.  

761
19.03.2025

Великопосні реколекції у Погоні відбудуться 28, 29 та 30 березня 2025 року.

1017
15.03.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

7651
28.03.2025

Це справжня мистецька подорож у минуле, яка через живопис дозволяє побачити архітектурну велич України у новому світлі.  

952
28.03.2025

Найбільше довіряють Зеленському жителі центральних регіонів — 71% опитаних.  

3721
26.03.2025

Сполучені Штати Америки запропонували Україні нову велику угоду щодо рідкісноземельних металів, яка не включає питання атомних електростанцій.  

862
24.03.2025

Законопроєкт об'єднує в одному органі — місцевій держадміністрації (МДА) — галузеві, правлінські, виконавчі, координаційні та контрольно-наглядові повноваження. 

1448
20.03.2025

Під час опитування респондентам зачитали перелік з 12 емоцій, з яких просили респондентів обрати до трьох відповідей (або ж респондент міг назвати свій варіант).  

1216 1