2 гривні вимагала кругленька жіночка за можливість відвідати єдиний центральний громадський туалет в Івано-Франківську. Власником найпопулярнішої громадської вбиралні біля Вічевого майдану є франківське підприємство «За здоровий побут». 4 листопада центральний туалет закрила міська санітарно-епідеміологічна станція. «За здоровий побут» не такий вже й здровий?
Підприємство «За здоровий побут» орендує міську центральну вбиральню ще з початку 90-х. Кілька разів договір оренди переукладався. Останній раз переукладання договору відбулося на початку 2011 року. Згідно підписаного останнього договору оренди, підприємець зобов’язаний здійснити поліпшення умов – відремонтувати центральну вбиральню. Для цього «За здоровий побут» повинен підготувати всю необхідну документацію, затвердити кошторис майбутніх робіт і пройти розгляд на міськвиконкомі. Останній дає «добро» на ремонт. Проте досі відповідні документи для проведення ремонту не були зібрані та не погоджені міськвиконкомом. А вбиральня продовжувала працювати в антисанітарних умовах аж до 4 листопада.
«Я підписав постанову про закриття з четвертого листопада цього року так званої центральної вбиральні, яка розташовані в центрі місця поряд з Вічевим Майданом, – говорить головний державний санітарний лікар Івано-Франківська Микола Недоступ. - Поясню чому: цей туалет є комунальною власністю міста, але він зараз перебуває в оренді у приватної структуру, так от, ще чотири роки назад ми вже раз його закривали, та вони щось там підремонтували, підмалювали, і ми знову дозволили їх роботу. Пройшло чотири роки і нічого далі не зроблено, тому наші працівники оглянули приміщення і склали відповідний акт. Або цей орендатор приводить його в порядок, і ми дозволяємо відновити роботу, або його забирає фонд комунального майна. Якщо ми хочемо європейське місто, то у ньому все повинно відповідати цим стандартам».
Виявляється, міський туалет мав бути відремонтованим ще до 1 липня 2011 року – така умова договору оренди. «Коли продовжували договір оренди їх зобов’язали завершити ремонт орендованих приміщень. Вони мали би його завершити, тому що дійсно там умови жахливі» - пояснює керівник відділу оренди Фонду комунальної власності Ігор Гриненько.
Проте підготовлених документів досі немає, а тому немає і ремонту. «Документом спотикання» став дефектний акт. Його повинен погодити балансоутримувач. Балансоутримувачем приміщення, в якому розміщений центральний туалет, є комунальне підприємство «ДРЕУ». Керівник «ДРЕУ» Володимир Юсипів із впевненістю заявив, що жодних дефектних актів від підприємства «За здоровий побут» не отримував. «Дефектних актів в нас не було. Я його не бачив по-крайній мірі» - запевняє Юсипів. Проте у Фонді комунальної власності говорять що дефектний акт є, а «ДРЕУ» його не хоче погоджувати.
У Фонді комунальної власності Івано-Франківська розповіли ще про такі деякі пункти договру оренди, укладений між підприємством «За здоровий побут» та міською владою, про які більшість іванофранківців і не здогадуються. Виявляється, центральна міська вбиральня зобов’язана безкоштовно обслуговувати іванофранківців на державні свята: День незалежності, День Конституції, День міста та в найбільші релігійні свята. А в будні дні не мусять платити громадяни пільгових категорій.
«Якщо би до нас поступили якісь заявки, що хтось когось неналежним чином обслуговує, то певні дії щодо розірвання договору будуть здійсненні. Оренду вони платять справно, заборгованості в них немає. Але ремонт вони повинні виконати. Раз вони нічого не роблять – будемо розривати» - говорить керівник відділу оренди Фонду комунальної власності Ігор Гриненько.
Орендодавець приміщення центральною міської вбиральні – Івано-Франківський міськвиконком. В разі невиконання умов договору він і вирішуватиме питання про дострокове розірвання договору оренди. Проте припинення договору можливе або із згоди обох сторін (МВК і «За здоровий побут»), або через суд. Кінцевий термін оренди – кінець 2012 року.
Колись влада Івано-Франківська роздала всі комуналні вбиральні в оренду приватним структурам, які надалі ними опікувалися. «Свого часу всі громадські туалети були здані в оренду, такий йшов процес. В парку воїнів-інтернаціоналістів фонд комунального майна також передав в оренду туалети» - пояснює заступник міського голови Івано-Франківська з питань житлово-комунального господарства Микола Саєвич.
Проте чиновники запевняють, що працюють над цим питанням. «Підходить до завершення відновлення туалету, який колись був на вулиці Галицькій - це біля магазину «1000 дрібниць». Зараз там вирі новий комплекс. Там в підвалі власник який взяв і тримав його в оренді, повинен ті підвальні приміщення передати до кінця року на баланс міста. Там буде громадська вбиральня. Скоріше всього, буде вона належати департаменту житлово-комунального господарства, - говорить Миколи Саєвич. - Знаємо, що є проблема з туалетами, вирішуємо, вивчаємо це питання. Але сьогодні побудувати його в місті нема можливості. Є якісь мобільні, на кшталт біо-туалетів, але тут також є питання. Ми виставляємо їх постійно на святкування – їх ламають, постійно треба обслуговувати. Це надто дорого».
«По туалетах питання зняли таким чином, – продовжує Саєвич. - Десь зняди ліміти на воду тому, що для кожного закладу громадського харчування вони були встановлені. Ліміти із цих закладів зняли для того, щоб кожен громадян зміг безплатно користуватися туалетами. Десь була така домовленість, прийняте рішення про користуванн туалетами в закладах громадського харчування. Таким чином спочатку вирішили вирішити цю проблему».
Тож чи потрібні Івано-Франківську чисті європейські громадські вбиральні, а не тільки «європейські дороги», покаже час. А поки що – терпимо. «Дзюр-дзюр під станіславівський мур» - говорить народна мудрість.
Володимир Кушніренко