Вперше за 1200 років: в Японії зафіксували раннє цвітіння сакури. Кліматична криза поглиблюється

Люди з'їжджаються в міські парки Токіо, щоб подивитися на квітучі вишні 21 березня.

Подумайте про Японію навесні, і образом, який першим спаде на думку, швидше за все, буде всім відомий у країні вишневий цвіт, "сакура" - білі та рожеві квіти, що розлітаються по містах і горах, пелюстки якого вкривають землю.

Квіти, які переживають «пікове цвітіння», яке триває лише кілька днів, шануються в Японії більше тисячі років.

Натовпи святкують переходячи з вечірки на вечірку, які організовують у найпопулярніших місцях, щоб сфотографуватися та влаштувати пікніки під гілками.

Але цього року сезон вишневих квітів прийшов і минув миттю, в одне із найдавніших розквітів - і вчені попереджають, що це симптом більшої кліматичної кризи, що загрожує екосистемам скрізь.

Ясуюкі Аоно, дослідник Університету префектури Осака, зібрав записи з Кіото до 812 р. н. е. з історичних документів та щоденників. У центральній частині міста Кіото розквіт вишні припав на 26 березня, найраніший за понад 1200 років, сказав Аоно.

А в столиці Токіо цвітіння вишні досягло повного розквіту 22 березня, що є другою за ранньою датою.

"Оскільки глобальні температури підвищуються, останні весняні заморозки настають раніше, та цвітіння настає раніше", - сказав д-р Льюїс Зіска з Колумбійських наук про охорону здоров'я.

Дати піку цвітіння змінюються щороку, залежно від численних факторів, включаючи погоду та кількість опадів, демонструючи загальну тенденцію переміщення раніше і раніше. За даними Аоно, в Кіото пікова дата коливалася століттями приблизно в середині квітня, але почала рухатися на початку квітня у 1800-х роках. Ця дата перемістилася на кінець березня лише кілька разів в історії.

"Цвітіння сакури дуже чутливе до температури", - сказала Аоно. "Цвітіння і повне цвітіння можуть бути раніше або пізніше, залежно від температури", - сказав він. "Температура була низькою у 1820-х роках, але донині вона зросла приблизно на 3,5 градуса Цельсія (6,3 градуса за Фаренгейтом)".


Вишні у Кіото, Японія, цвітуть приблизно на 10 днів раніше, ніж 100 років тому, згідно з дослідженнями у Міжнародному журналі біометеорології. Раннє цвітіння збігається з підвищенням температури, що свідчить про те, що зміна клімату впливає на тривалість вегетаційних сезонів. Сірі точки відображають дату пікового цвітіння з 900 по 2015 рік. Червона лінія показує 10-річну ковзну середню.


Сезон цього року, зокрема, вплинув на дати цвітіння, додав він. Зима була дуже холодною, але весна прийшла швидко і незвично тепло, тому "бруньки повністю прокинулись після достатнього відпочинку".

Однак їхній ранній розквіт - це лише вершина айсберга світового явища, яке може дестабілізувати природні системи та економіку країн, сказав Амос Тай, доцент кафедри наук про Землю в Китайському університеті Гонконгу.

Є два джерела підвищеного тепла, що є головним фактором, що змушує квіти цвісти раніше: урбанізація та зміна клімату. З посиленням урбанізації міста, як правило, стають теплішими, ніж сусідні сільські райони, що називається ефектом теплового острова.

Але більшою причиною є зміна клімату, яка спричинила підвищення температури в регіоні та світі. І ці попередні дати є не лише питанням туристів, які намагаються встигнути на пік розквіту до того, як пелюстки повністю спадуть - це може мати тривалий вплив на цілі екосистеми та загрожувати виживанню багатьох видів.

Цвітіння вишні в парку Кітаномару в Токіо, Японія, 23 березня.

На кожну дію є своя реакція
Рослини та комахи значною мірою покладаються один на одного, і обидва види використовують екологічні підказки, щоб "регулювати терміни різних стадій свого життєвого циклу", сказав Тай.
Наприклад, рослини відчувають температуру навколо них, і якщо протягом постійного періоду досить тепло, вони починають цвісти, листя починає з’являтися.
Подібним чином, комахи та інші тварини залежать від температури протягом своїх життєвих циклів, а це означає, що підвищена температура може спричинити швидший ріст.
"Відносини між рослинами та комахами та іншими організмами складалися протягом багатьох років - від тисяч до мільйонів років", - сказав Тай. "Але в останньому столітті кліматичні зміни насправді руйнують все і порушують усі ці відносини".
Різні рослини та комахи можуть реагувати на підвищення тепла різними темпами, відкидаючи свої життєві цикли не синхронізовано.
"Хоча колись вони росли одночасно кожної весни, тепер квіти можуть розпуститися до того, як комахи будуть готові, і навпаки - це означає, що "комахи можуть не знайти достатньої кількості їжі з рослин, а рослини не мають достатньої кількості запилювачів (щоб дати плоди) ", - сказав вчений.
Птах біля цвіту вишні в парку в Токіо, Японія, 23 березня.

Протягом останнього десятиліття деякі популяції рослин і тварин вже почали переходити як на "більші висоти", так і на "більші широти", щоб уникнути наслідків зміни клімату, згідно з дослідженням 2009 року, проведеним в "Біологічне збереження".
Але екосистемам стає все важче адаптуватися, а кліматичні зміни роблять погоду все більш і більш непередбачуваною. Хоча тенденція дат цвітіння, як правило, рухається до раніших, несподівана та екстремальна погода означає, що з року в рік все ще існує величезна мінливість.
"Екосистеми не звикли до таких великих коливань, це викликає у них сильний стрес", - сказав Тай. "Продуктивність може бути знижена, а екосистеми можуть навіть зруйнуватися в майбутньому".

Не обмежується вишневим цвітом

Цього року зміна дат цвітіння не обмежується лише Японією; вишні, що прикрашають приливний басейн у Вашингтоні, округ Колумбія, також зацвіли рано. За даними Служби національних парків, дата пікового цвітіння сакури у Вашингтоні змістилася майже на тиждень з 5 квітня по 31 березня.

І наслідки зміни клімату обмежуються не лише цвітінням вишні.

"Цвітіння вишні привертає увагу, люди люблять відвідувати парки, милуючись цим, але багато інших рослин також зазнають змін у своєму життєвому циклі, і можуть мати ще сильніший вплив щодо стабільності їх екосистем ", - сказав Тай.

За його словами, те саме явище вже відбувається з багатьма культурами та економічно цінними рослинами, створюючи великі проблеми для продовольчої безпеки та засобів для існування фермерів.

На запаси їжі в найбільш вразливих регіонах світу безпосередньо впливають посуха, неврожай та рої сарани.

У деяких регіонах фермери можуть бути змушені змінити типи сільськогосподарських культур, які вони вирощують. Деякі кліматичні умови стануть занадто жаркими для того, що вони вирощують зараз, тоді як інші кліматичні зони зазнають більше повеней, більше снігу, більше вологи в повітрі, що також обмежить те, що можна вирощувати.

"Фермерам набагато важче передбачити, коли у них буде хороший рік, коли у них буде поганий рік", - додав Тай. "Сільське господарство зараз більше схоже на азартні ігри, оскільки кліматичні зміни рандомізують те, що відбувається в наших екологічних системах".

за матеріалами CNN


06.04.2021 1472
21.05.2025
Тетяна Ткаченко

Про долю Центрального ринку, судові процеси, стихійну торгівлю та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з директором КП «Муніципальні Ринки» Мар’яном Слюзаром.

1139
19.05.2025
Катерина Гришко

Організаторам найбільшого в історії Івано-Франківщини наркобізнесу, що вражав масштабами та технологіями, винесли вирок. Під час судового процесу, який тривав майже шість років, відкрилися приголомшливі подробиці наймасштабнішого проєкту з марихуаною на Прикарпатті.  

1891
17.05.2025
Лука Головенський

Фіртка поспілкувалася з Володимиром Війтовичем, отцем-адміністратором катедрального храму Української Греко-Католицької Церкви в Мюнхені про церковне життя, хвилі еміграції, історію українства в Мюнхені та ставлення німецького народу та влади до України та українців. 

2041 2
15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

7422
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

15158 31
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

2005

Звичайно знаковою подією у християнській сім`ї є перша сповідь і причастя дитини, але  цю важливу сакральну подію  батьки часто нівелюють, зміщуючи акценти з важливого на другорядне.  

199

Поділ народів на «історичні» та «неісторичні» є ідейним спадком позаминулого століття. Історики кажуть, що методологічно він застарів. Певне, мають рацію. Попри це прихід Трампа продемонстрував, що певні історично «застарілі» та «архаїчні» речі здатні досить бадьоро та свіжо випірнати з минувшини.

950

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

1021

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1809
20.05.2025

Фіртка ділиться порадами та лайфхаками, які допоможуть зробити раціон більш корисним та збалансованим.

207
14.05.2025

На Івано-Франківщині оприлюднили підсумки збору сільськогосподарських культур у 2024 році.  

588
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

823
19.05.2025

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

3070
14.05.2025

У сучасному світі християнські цінності, зокрема — вчення про чистоту до шлюбу, нерідко стають предметом дискусій. Але християнство залишається послідовним у своїй позиції: дошлюбні статеві стосунки — гріх.

831
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1888
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

920
17.05.2025

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

35071 1
17.05.2025

Президент України Володимир Зеленський говорив з Президентом США Дональдом Трампом разом із Президентом Макроном, Федеральним канцлером Мерцом, прем’єр-міністрами Стармером і Туском.  

414
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

557
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

885
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

789