Значне зниження температури повітря змушує мешканців Прикарпаття використовувати для опалення своїх житлових приміщень електроприлади.
Це, у свою чергу, спричинює значне перевантаження електричних мереж. Про напругу в обласному центрі розповідає директор філії «Івано-Франківський РЕМ» Володимир Поліш.
- Як впливають такі сильні морози на роботу енергосистеми нашого міста?
На разі ситуація під контролем. По компанії оголошено особливий стан, усі виробничі підрозділи мобілізовані для оперативної ліквідації аварійних вимкнень. Однак є приводи для хвилювання. Причиною нашої стурбованості є те, що при похолоданні за недостатності централізованого теплопостачання обігрів своїх житлових та нежитлових приміщень власники здійснюють за допомогою електричних нагрівальних приладів. Це характерно не лише для Івано-Франківська, але й для інших населених пунктів, зокрема для негазифікованих сіл області. Але саме в Івано-Франківську – кабельному РЕМ, це спричинює значне перевантаження електричних мереж, при якому електричні кабелі просто таки «плавляться».
- Які наслідки такого зимового перевантаження в електромережах нашого міста?
Електромережі, не розраховані на такі навантаження, працюють в аварійному режимі, що часто призводить до вимкнень електроенергії. Це може відбуватися з багатьох причин: не витримують і горять кабелі і провідники, відключаються автоматичні вимикачі в щитках, розташованих на сходових клітках, вимикається захист на підстанціях, пошкоджуються прилади обліку електроенергії, горять освітлювальні пристрої. Навіть якщо цього немає, погіршується якість електричної енергії, понижується рівень напруги. Звісно, це викликає нарікання споживачів. По-друге, це пожежна небезпека. В місті почастішали випадки пожеж у житлових будинках, магазинах та інших установах. По-третє, перевантаження електромережі може призвести до пошкодження обладнання – як побутового у домі, так і енергетичного – у розподільчих щитках, на підстанціях тощо.
- Як Ви можете пояснити таку ситуацію з технічного погляду?
Перевантаження електромереж пов’язане з об’єктивними технічними причинами. Адже кожен будинок споруджується з урахуванням певних розрахункових величин, у тому числі береться до уваги і вид опалення. При будівництві житлового будинку чи іншої споруди закладаються параметри електромереж – певна трансформаторна підстанція, трансформатор певної потужності, кабель чи провід певного перерізу тощо. А при майже одночасному включенні приладів для опалення холодних осель необхідна потужність зростає в десятки разів. Якщо при проектуванні будинку на кожну квартиру закладається по 1,2-1,5 кВт, то потужність тільки одного приладу обігріву може становити 5кВт. Сьогодні це стосується у першу чергу забудови 60-80 років, у тому числі, у центральній частині міста.
- Який вихід Ви бачите на сьогодні? Що можете порадити жителям міста – користувачам електроенергії?
Щоб не допустити до серйозних проблем з електропостачанням, кожному варто дотримуватися показників потужності, передбачених договором про електропостачання, який споживач укладає з РЕМ. Варто замислитися перед тим, як вмикати додаткове потужне обладнання в електромережу.
Я б радив мешканцям приватних садиб та квартир подумати про захист побутової техніки у своєму домі: придбати блоки безперебійного живлення для котлів, для потреб садиби мати невеличкий генератор.
Також нагадаю, що неприпустимо втручатися в роботу енергетичного господарства житлового будинку, у першу чергу, розподільних щитків. Такі заходи, здійснені не спеціалістами, а самостійно, можуть призвести до перепадів напруги та спричинити вихід з ладу побутової техніки чи інші неприємності.
Краще замислитися вже сьогодні, ніж завтра залишитися і без світла, і без тепла!