Володимир Онищук має секрет, як перемагати Хоу Іфань

 

 

Володя народився і живе у місті, яке рідко асоціюється з шахами. Тим не менше, його кар'єру важко назвати периферійною. Цей рік як стартував, так і завершується перемогами: 1-2 місце на Каппель-ля-Ґранд у березні (перфоманс 2840) та безкомпромісне 1 місце на Corsican Circuit у жовтні (по дорозі "вибив" з турніру Іфань, Кравціва, Фрессіне). Івано-франківський ґросмейстер Володимир Онищук розповідає про усе детальніше...



Ш.У.: Останній рік - 2015 - був для вас вдалим. Починаючи з Каппель-ля-Гранд у Франції...

Якщо саме судити по виграшних результатах - то так. Було, звісно, досить багато хороших турнірів. Була серія і досить поганих. За рік рейтинг виріс чуть-чуть. 

Ш.У.: Після стількох турнірів закордоном, яку традицію ви б привезли в Україну?

От недавно я грав на Корсиці, і окрім головного турніру паралельно ще проводився дитячий. У ньому брали участь 3000 дітей, при тому, що населення острова трохи більше, ніж 300 тисяч, майже як в Івано-Франківську. Коли ми грали фінальну партію з Ігорем, у залі сиділи діти (500 глядачів - ред.) і для них працювали два коментатори.

Восени Володимир виграв 18-й традиційний турнір Corsican Circuit, обігравши у рапід Хоу Іфань (зліва), Мартина Кравціва, Лорена Фрессіне та Ігоря Коваленка в фіналі відео >>

Ш.У.: Тоді ж ви обіграли 2:0 Хоу Іфань. Шаховий світ з нетерпінням очікує поєдинку Іфань проти нашої Музичук. Як ви розцінюєте шанси Марічки? Можливо, під час гри ви відчули слабкі сторони Іфань?

Дуже детально творчість Хоу Іфань я не вивчав, а навряд чи можливо судити про слабкі сторони на основі двох рапід-партій. А матч, думаю, буде дуже цікавим, у них різні стилі гри і багато буде залежати від того, кому вдасться використати свої переваги, отримати свої типи позицій.

Рапід-турнір на Корсиці


Ш.У.: З усіма турнірами і перельотами як ви часто буваєте вдома? 

Думаю, що половину часу я вдома буваю. Я стараюся забагато не грати... Думаю, якщо грати безперервно, то можна лише підтримувати рівень, але тяжко прогресувати.

Ш.У.: Розкажіть, будь ласка, про себе. Як ви почали грати? Зазвичай, це цікава історія.

Я не скажу, що в мене це дуже цікава історія. З дитинства грав, мій тато грав, дідусь грав. Вони так мене з дитинства, досить маленького, років з 4-5 навчили - і ми вдома грали. У 7 років мене відвели в шахову школу до Ігора Мирославовича Кобилянського, і відтоді я почав більш-менш займатися постійно.

Ш.У.: Ваш перший успіх був на чемпіонаті..?

На чемпіонаті Європи до 10 років, це було в Греції.

Ш.У.: Тоді ви практично зрозуміли, що шахи стануть справою вашого життя?

Мені тяжко сказати, що у 10 років можна зробити такий висновок. Але я займався, мені подобалося, були успіхи, був якийсь прогрес. Тяжко сказати, що була ставка на шахи. Багато хто робить ставку на шахи, навіть приносить в жертву школу, скажімо, навчання. Я в принципі, старався вчитися і займатися.


Ш.У.: Яку роль у вашому житті відіграв тренер? Наприклад, Ігор Коваленко розповідав, що тренер навчив його працювати самостійно і він займається сам. А у вас як це склалося? 

Я б сказав, що роль тренера відіграв Ігор Мирославович Кобилянський. Це фактично, перший тренер і навіть єдиний. Я знаю Ігора Коваленка добре, але в мене все-таки тренер грав більшу роль, ніж в нього. Досить велику, я думаю.

Ш.У.: Вищу освіту ви також в Івано-Франківську здобули?

Ні, я навчався у Харкові в "Юридичній академії". 

Ш.У.: То ви добре знайомі з харківськими ґросмейстерами? 

Ми перетиналися, звісно. Всі найкращі харківські шахісти, фактично, в одному шаховому клубі. За винятком Антона Коробова, можливо. Це Моїсеєнко, Ельянов і ще багато ґросмейстерів - Бродський, Ковчан, Авескулов. Я більше все-таки приділяв увагу навчанню. А шахами тоді займався менше.

Ш.У.: З власного довіду можете скласти рецепт "як стати ґросмейтером"?

Я б не сказав, що я прихильник конкретних рецептів. Насправді, треба займатися, старатися, прогресувати, рости. Займатися! Звісно, достатньо часу і ефективно.

Переможна партія з швидких шахів проти Левона Ароняна. На чемпіонаті світу з рапіду 2015 у Берліні Володя зайняв 7 сходинку, випередивши Іванчука та Ананда


Ш.У.: Ким з ґросмейстерів ви захоплювалися? Яку шахову літературу читаєте?

Мені тяжко так сказати, кумирів не було. Я старався вивчати і вивчаю різних шахістів. Було, що багато хто подобався. У різні періоди розвитку по-різному. В даний момент намагаюся читати щось сучасне. А так в загальному - читаю те, що корисно. По авторах - Гарі Каспаров, наприклад. Знаю, що автор хороше пише (сміється - ред.). Звісно, по закінченнях літературу, по дебютах... Якби було більше часу, то і класичні старався би.

Ш.У.: Ви часто буваєте тут, у шаховому клубі (ми зустрілися у шаховому клубі ІФ - ред.). Серед молоді когось претензійного можна виділити?

Я знаю декого, але навряд чи прізвища багато про що скажуть. Є кілька ще дуже маленьких:
7-8 років, до 12 кілька, які беруть призові місця на Україні. Я думаю, це можна знайти - хто цікавиться - у табличці дитячих чемпіонатів. Звісно, перші кроки - це добре, але ще багато роботи попереду.


Ш.У.: Так, ми зараз стикаємося з такою проблемою, що молода плеяда, яка виховується, не така сильна, як була, скажімо, років 20 тому. 

Це в цілому, по Україні. Це, звісно, проблема. Я думаю, що одна з причин - це відсутність хороших турнірів в Україні. А закордон їхати все-таки не у всіх є можливість. Тому виходить от на рівні 10-12 років багато хороших шахістів беруть медалі, а десь з часом вони губляться. Багато перспективних, головне все зробити, щоб вони далі не загубились. 

Ш.У.: Які у вас інші захоплення? Один з чемпіонів сказав: "Шахи - це моє життя. Але не все моє життя - це шахи". 

Я люблю інші спортивні ігри: футбол, теніс. Не так часто вдається пограти. Особливо вдається на турнірах... - у всіх однаковий графік і якщо може хтось, то фактично можуть усі. Тоді збираються і грають. А вдома - рідко вдається, тому що в кожного свої проблеми, своє життя. 

Ш.У.: Ви вважаєте шахи за свою професію?

Шахи дозволяють мені заробляти на життя, але все-таки я стараюся грати цікаво.

 

шахи.укр


21.12.2015 1134 0
Коментарі (0)

05.02.2025
Вікторія Матіїв

Про функціонування Центру захисту прав людини, основні виклики в роботі, найчастіші порушення прав людини та як реагують на такі звернення, журналістка Фіртки поспілкувалася з представником Уповноваженого з прав людини в Івано-Франківській області Віталієм Вербовим.

373
30.01.2025
Олег Неїжпиво

Рік змії — шостий у 12-річному китайському «звіриному» циклі, де символ тварини характеризує ті чи інші головні якості поточного року.

1176
26.01.2025
Діана Струк

Про енергоефективність, вивчення альтернативних джерел енергії, реновацію та подолання наслідків ракетного обстрілу, Фіртка поспілкувалася з ректором Івано-Франківського національного технічного університету, професором Ігорем Чудиком.

2812 1
21.01.2025
Вікторія Косович

Як реалізовували проєкт, яким обладнанням оснащений центр та як він функціонуватиме надалі, дізнавалась журналістка Фіртки.  

2317
17.01.2025
Вікторія Матіїв

Регулярні обстеження, збалансоване харчування та турбота про ментальне здоров’я є ключовими для профілактики багатьох захворювань. 

3184
13.01.2025
Тетяна Ткаченко

Про функціонування та розвиток університету, міжнародну співпрацю, стратегічні цілі та власний шлях у медицині, журналістці Фіртки розповів ректор ІФНМУ Роман Яцишин. 

2761

Перша з історій занепаду про народ, що вирішив замінити філософію піснею. Найбільше тому народу подобалися пісні про поразки. Народ слухав їх і плакав.

586

Християнство називають релігією любові, і здається, ми знаємо все про цю релігію, але все-таки є моменти, які  незрозумілі  та потребують глибшого осмислення.

601

Реабілітація захисників стала одним із головних завдань суспільства, і ми прагнемо робити все можливе, щоб забезпечити їм гідний шлях до відновлення.

1117

За день до інавгурації новообраного президента США, тоді ще чинний президент Джо Байден був прийнятий в Майстри-масони Великої Ложі американського штату Південна Кароліна.

2342
01.02.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

20549
27.01.2025

У холодну пору року нам хочеться не лише тепла, а й особливого затишку, який можна створити навіть за допомогою звичних продуктів.  

772
22.01.2025

Так, на споживчому ринку Івано-Франківщини харчові продукти та безалкогольні напої підвищилися на 1,9%. Суттєво [на 6,2%] подорожчала соняшникова олія.  

2044
04.02.2025

Відносна ж більшість (41%) тих, хто відвідує релігійні служби, відвідують їх лише на релігійні свята.   

338
30.01.2025

Тридцятого січня християни відзначають свято Трьох Святих.  

937
26.01.2025

Християнська сім'я бере на себе відповідальність жити разом аж до смерті: у любові, вірності, чесності та послуху подружньому.  

5631
22.01.2025

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

7497
03.02.2025

Колективи Івано-Франківського театру драми та комедії та Івано-Франківський драмтеатр підтримали протест у "Молодому театрі".  

1075
31.01.2025

Верховна рада у грудні 2024 року прийняла за основу законопроєкт про запровадження інституту множинного громадянства в Україні. На розгляд цей законопроєкт виніс Президент Володимир Зеленський.  

809
28.01.2025

На думку президента, Україні не треба було віддавати ядерну зброю, але якщо вже країну змусили це зробити, то треба було обмінювати [ядерну зброю] на реальні гарантії безпеки, зокрема на членство в НАТО.  

1161 2
24.01.2025

Голова Івано-Франківська Руслан Марцінків прокоментував корупційні скандали щодо керівника управління транспорту і керівника міської ритуальної служби.  

1680 1
21.01.2025

У свій перший день підписав близько сто указів з найрізноманітніших питань — від імміграції чи клімату до помилування.

1521