Володимир Ковалюк: На нинішні зарплати ніхто не прийде

Завершилася літньо-осіння частина чемпіонату України з футболу серед команд групи «А» другої ліги.

 

Ось яких результатів за цей період досягли гравці найпопулярнішого виду спорту: «Агробізнес» (Волочиськ) — 48 очок, «Прикарпаття» — 38, «Нива» (Тернопіль) — 27, «Львів» — 25, «Нива» (Вінниця) — 24, «Скала» (Стрий) — 18, «Буковина» (Чернівці) — 17, «Полісся» (Житомир) — 16, «Поділля» (Хмельницький) — 15, «Арсенал-Київщина» (Біла Церква) — 12.

 

Про перипетії першої частини чемпіонату розповідає головний тренер івано-франківського «Прикарпаття» Володимир Ковалюк, пише Фіртка з посиланням на Галичину.

 

Нововведення  всім пішло на користь 

— Пане Володимире, після довгої перерви наша команда «Тепловик-Прикарпаття», а тепер — «Прикарпаття» уже другий сезон виступає в другій лізі. Щоправда, в першому сезоні — в одних турнірних умовах, а в другому — у зовсім інших. Йдеться про реформування другої ліги і її поділ на дві групи, що, мабуть, примусило керівництво клубу корегувати підготовку до наступних змагань і змінювати плани на сезон. Як у вас це проходило і як ви сприйняли нововведення?

— Таке нововведення пішло на користь всім командам, поділеним на дві групи — західну і східну. Адже бувають великі фінансові витрати на поїздки, інколи за тисячу кілометрів. Звичайно, хочеться, щоб в Україні друга ліга була цілісна, наприклад, із 20 команд. Та коли зважити на складну економічну ситуацію в державі, то нехай тепер будуть і дві групи. У них завзята конкуренція, особливо у східній зоні: «Металіст» і дві команди з Дніпра — «Дніпро-1» та «Дніпро». Футбол розвивається, лідери прагнуть підвищитися в класі, а аутсайдери — відібрати у них очки. Щодо корегувань у зв’язку з реформою, то команда влітку готувалася до чемпіонату, як завжди. Правда, першу його частину зашвидко закінчили. Це сталося 4 листопада, а наступна гра — аж 31 березня. П’ять місяців перерви — це дуже багато, тому ПФЛ і ФФУ треба думати над тим, яким чином скоротити часову відстань від осені до весни. Насамперед задля того, щоб футболісти не втрачали ігрової форми.

 

 — Проаналізуйте, будь ласка, виступи «Прикарпаття» в першій половині чемпіонату. Що вам вдалося, а що не вдалося зробити?

 — Найприємніше те, що багато людей відвідує стадіон, а значить, вони люблять команду, їх цікавить наша гра. А це означає, що ми рухаємося в правильному напрямі. Що не вдалося? Відпустили «Агробізнес». Скоротити відставання мали шанс у домашній зустрічі з цією командою, але ним не скористалися, програвши з рахунком 2:4. Від «аграріїв» зазнали поразки і в першому матчі — 2:5. Якась нездорова традиція. Пригадую, коли виступав за «Прикарпаття», команда розпочинала з поразок у першій грі. Недаремно кажуть, що чемпіонат нам треба починати з виїзду. А якщо загалом оцінювати турнірну таблицю, то тут йдемо стабільно і з великою перспективою.

 

Суперники з амбіціями

 — У групі «А» другої ліги стартувало 12 команд, а тепер залишилося 10. Крім «Агробізнесу» з Волочиська, що являють собою інші колективи в організаційному, кадровому та фінансовому планах?

 — Після атестації на участь у чемпіонаті було заявлено 12 команд, а дві згодом відпали через відсутнє фінансування. Звичайно, можна спитати: чому проходили атестацію, на що розраховували? Однак маємо те, що маємо. Як і «Прикарпаття», багато клубів — тернопільська «Нива» і «Львів» — розпочинали з аматорського футболу, хоч і мають свою історію виступів серед майстрів. До цієї колишньої елітної когорти слід додати й іванофранківців. Крім нас, у сусідів фінансово стабільні команди, які, адаптувавшись в нинішньому сезоні, в наступному ставитимуть завдання вийти в першу лігу. З амбіціями і вінницька «Нива». Після великої паузи відновилося житомирське «Полісся» і теж стало добротною командою. Нею опікується голова Житомирської ОДА, котрий хоче бачити «Полісся» в першій лізі. Для цього виділено відповідні кошти, в Житомирі проводять реконструкцію стадіону. Наразі з десяти клубів нашої групи ні від кого не чув, що вони мають фінансові проблеми, футболісти отримують зарплатню. Скажімо, спочатку були проблеми з «Арсеналом-Київщиною», де ніяк не могли визначитися, хто фінансуватиме команду. Нарешті знайшли спонсора, команда з Білої Церкви перейшла в Обухів і почала набирати очки, намагаючись вийти з небезпечної турнірної зони. Така сама ситуація була на початках із «Поліссям», де швидко використали бюджетні кошти, переносили ігри, але тепер все нормалізувалося.

 

 — Беззаперечним лідером групи «А» є переможець попередньої аматорської першості — волочиський «Агробізнес» під керівництвом 36-річного гравця «Карпат», «Волині», «Таврії» і «Закарпаття» Андрія Донця. Тим часом, здається, не все так гладко в цьому клубі, за яким тягнеться шлейф скандалів. Перший розгорівся на початку вересня. Президент вінницької «Ниви» Василь Вовк оголосив, що його команда не поїде на гру до Волочиська, оскільки власником «Агробізнесу» є віце-президент ФФУ і президент Асоціації ветеранів футболу України Олег Сабуцький, натякнувши на корупційну складову в грі волочиського клубу. Попри це, вінничани зіграли в райцентрі Хмельниччини, поступившись єдиним голом з пенальті. Другий скандал виник у Чернівцях у жовтні. Він спричинився на останній, 9-й компенсованій хвилині через призначення пенальті у ворота «Буковини», завдяки якому підопічні Андрія Донця вирвали перемогу (1:2). Чернівецькі уболівальники ледь не побили суддю. Пане Володимире, що можете сказати з цього приводу? Як ми вже зазначали, «Прикарпаття» двічі програвало «Агробізнесові»...

 — Я тоді не мав претензій до суддівства, а мав претензії до своїх гравців. Справді, в українському футболі є скандали, пов’язані із суддівством. Арбітри помиляються. Стосовно гніву з боку президента вінницької «Ниви», то щось конкретне говорити не буду, однак стверджую: «Агробізнес» — потужна команда. Після аматорства вона трохи підсилилася футболістами з першої ліги, за грою та результатами перебуває на своєму місці. Зрозуміло, комусь не хочеться, щоб президентом клубу був віце-президент ФФУ і президент ветеранського футболу, але на полі ведуть боротьбу футболісти, а не президенти. Більшість матчів «Агробізнес» виграв досить переконливо, половину дистанції пройшов рівно, без спадів. Я радий успішній роботі тренера Андрія Донця, з яким грав у луцькій «Волині». Безумовно, хотілося б догнати «аграріїв» з Хмельниччини, і ми старатимемося це робити, однак, розумієте, відрив великий. Хоча у футболі всіляке трапляється...

 

У пошуку підсилення

 — За результатами першого кола кого із футболістів ви відзначили би, а хто не справдив ваших сподівань?

 — Не буду когось виокремлювати, а відзначу всю команду. Вона домоглася потрібного результату, була згуртованою, боролася за кожний м’яч. Є, звичайно, і футболісти, що не прогресують, топчуться на місці. Ні, у нас немає до них претензій щодо виконання їхніх обов’язків, але їм доведеться шукати заміну. Як-не-як, ми рухаємося до першої ліги, тому треба вже сьогодні, як кажуть, вливати свіжу кров, шукати підсилення.

 

 — Кілька місяців до початку другого кола — відпочинок, а потім підготовка до завершального етапу змагань. Чи вже маєте якісь плани щодо підготовки команди? Ви сказали, що треба підсилюватися, тож як будете це робити?

 — План підготовки складено. Проведемо три навчально-тренувальні збори. Перші — в Яремчі, де гарні умови і де зміцнюватимемо фізичну підготовку. На других зборах в Івано-Франківську на стадіоні зі штучним покриттям постараємося провести футбольний турнір з участю команд другої ліги західного регіону. Третій збір, перед другим колом, пройде наприкінці лютого — на початку березня.

 Щодо підсилення колективу, то кваліфікованих гравців шукатимемо не лише в чемпіонаті області, а й за її межами. Я підтримую прагнення міського голови Івано-Франківська і керівника ОДА, щоб за «Прикарпаття» виступали тільки вихованці Прикарпатського краю. Наразі в нашому списку є кілька футболістів з команд-майстрів, з якими ведемо перемовини.

 

 — Думаю, по закінченні сезону перше місце буде за «Агробізнесом», а друге — за «Прикарпаттям». А далі — перша ліга...

 — Коли ми ставили завдання сюди увійти, скептики казали, мовляв, куди вам з місцевими футболістами, а нині уболівальники не уявляють «Прикарпаття» без першої ліги. Дістати «Агробізнес» нам буде важко, як-не-як — різниця в десять очок, але друге місце нікому не збираємося віддавати. При цьому чудово усвідомлюємо: перша ліга — інший футбол й інше фінансування. Цей рівень ми відчули в Івано-Франківську в грі на Кубок України з чернігівською «Десною», від якої зазнали поразки (0:2).

 

— Нагадаймо нашим читачам, хто входить до першої ліги.

 — Напряму — перше та друге місця з двох груп. Тобто чотири команди.

 

На нинішні зарплати  ніхто не прийде

 — Яке нині фінансове становище клубу, а якщо зважити на майбутню перспективу команди, то чи буде її належно профінансовано? 

 — Нинішнє фінансування стабільне. У нас немає ані суперзарплат, ані суперпремій, але все виплачується вчасно. Ми знаємо, як колись було в Україні: футболісти підписували контракти, там неймовірні зарплати, а видавали їх раз на три місяці, півроку або взагалі не видавали. І зі мною таке бувало, не бачив зарплатні півроку. Нібито на папері все добре, можна купити легковик, а в кишені — порожньо. А тепер стабільно, людина в змозі планувати своє життя.

 Якщо йдеться про перспективи, то керівництво клубу, міста та області усвідомлює, що теперішніх коштів на першу лігу не вистачить. Над цим уже сьогодні працюємо і шукаємо шляхів для збільшення фінансування і наповнення бюджету клубу. Запрошені футболісти з першої ліги на нинішні зарплати ніколи не прийдуть. Очевидно, бажано розраховувати і на бюджетні гроші, і на гроші спонсорів. Бюджет якийсь час може прогнутися, а тоді відразу підставлять плечі спонсори. Або навпаки. Тоді все стабілізується. Тільки таким чином команда може довго існувати, а не пропадати через брак коштів.

 

 — І насамкінець. Недавно у ФФУ дійшли згоди, що чемпіонат прем’єр-ліги з 2019 року знову повернеться до формату із 16-ма командами. Зміни стосуватимуться і другої ліги. Її просто ліквідують і об’єднають з аматорською лігою, організувавши турнір під назвою «Національна футбольна ліга». У цій лізі візьмуть участь 48 напівпрофесійних команд, поділених за територіальним принципом на три групи. Що скажете про такі нововведення?

 — Добре, що прем’єр-ліга повернеться до звичного чемпіонату — 16 команд. 12 — це замало для великої України. Чим більше команд, тим більша конкуренція і цікавіший чемпіонат. У першій лізі повинно бути 18—20 клубів. Щодо другої ліги, то у мене двояка думка. Хочеться, щоб вона була принаймні такою, як нині. А через рік за територіальним принципом розчинимося між аматорами на три зони. Заодно слід зважити і на уболівальників. Наприклад, команди з обласних центрів — Івано-Франківська чи Тернополя їдуть у села з нікудишньою спортивною інфраструктурою зустрічатися з аматорами, спонсори яких захотіли грати в національній лізі. Це так сьогодні, а завтра — грошей немає, немає і команди. А таких, які сходитимуть з турнірної дистанції, може бути багато. Тож питається: кому такий чемпіонат буде цікавий? Я розумію, прагнемо до Європи, але ми до неї не готові. Приміром, у Німеччині та Франції є регіональні футбольні ліги, але там зовсім інший спосіб життя, інше фінансування.


29.12.2017 4159 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

282
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1696
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3149
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1138
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1158
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1199 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

236

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1110

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

929

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

410
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

320
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2485
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1235
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1310
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

544
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15175
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7476
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

327
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

617 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

457
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

380
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

470