Володимир Єшкілєв: На уламках рівноваги. Розшифровка обкладинки The Economist на 2019

Рік тому експерти ванґували над обкладинкою-шарадою ротшильдівського журналу Economist. Тоді загадка складалася з 64 кольорових піктограм. Вони утворювали поле певної прихованої послідовності, центром якої було схематичне зображення велосипеду. Послідовність, як стало зрозуміло вже тепер, наголошувала на тих «опорних змістах», яким людство мало б сказати: «Прощавай!» і «Заходь!»

В тому плані передбачення «епохи глобального біциклю» справдилося на 95%. Світ й справді розділився на два «колеса» - Атлантичне та Азійське з двома різними програмами, кожна з яких увібрала в себе мозаїчно розташовані футуристичні та архаїчні смисли.

Кожна з програм визначила списки «вбитих тем», від дизельних авто і паперових книг до «трампономіки» та екуменізму. Кожна з програм наголосила на образах майбутнього – знов таки – від електрокарів до делегування масового настрою.

Поле нової обкладинки так само розпадається на окремі символічні локації. Об’єднує їх графічна стилістика Леонардо, 500-річчя з дня смерті котрого відмічатимемо 2 травня 2019 р.

Зображення на обкладинці розташовані навколо візуальної цитати з Вітрувіанської людини Леонардо. Якщо згадати, що ірландець Джон Квіглі використовував це знамените зображення для велетенського мистецького об’єкту, котрий ілюстрував перспективу глобального потепління, то можна припустити, що стрижневою проблемою людства, за версією Economist, стають кліматичні зміни. Все інше обертається навколо незворотної деградації кліматичного комфорту у залюдненій частині світу. Автор обкладинки Economist натякає, що на зміну хвилям політичної міграції невдовзі прийдуть хвилі міграції кліматичної. Аналітики кажуть про 160 млн. людей, які опиняться перед необхідністю залишити «гарячі зони» планети.

Чи стартують ці процеси вже 2019 року? Не виключено.

Вітрувіанська людина на обкладинці дивиться на світ через окуляри, що символізують віртуальну реальність. Вона тримає в руках листя канабісу, смартфон, тенісний м’ячик і терези, на чашках яких дві групи людей. Одна з цих чашок явно переважує другу. Світ все глибше занурюється у нові виміри соціальної нерівності, які правлячий клас маскує шумом глобального інформаційно-розважального фестивалю, легалізацією марихуани та спортивними святами. Правлячі верстви потроху відсувають межу «золотого» життя за 100 років (за межі квадрата часу, який окантовує локацію Вітрувіанської людини), а «помийні мільярди» все глибше грузнуть у болоті щоденного безглуздого існування.

Над Вітрувіанською людиною, на куполі земної кулі сумує Панда. Очоливши світові продуктивні рейтинги, Китай пірнув у води волатильності та структурних деформацій народного господарства. Перевантажені верхні поверхи ханського хмарочосу будь-якої миті можуть впасти на нижні, де аграрне безчасся все ще тримає в полоні шістсот мільйонів селян.

Справа від Панди насупився Путін, перед яким скачуть вершники Апокаліпсису. За спиною диктатора сміється і показує довгий ніс Пінокіо – маска пост-правди, яка з інструменту в руках архаїчної російської криптократії поволі (проте впевнено) перетворюється на її ката.

Напроти – Трамп, обличчя якого споряджене «лініями Вітрувія». Ці лінії символізують розшарування особистості, що розмінює свою цілісність на гроші, понти і задоволення. Обличчя американського лідера вписане в геометрію плоті. В ньому матеріальне тріумфує над потребами духу, дешевий пафос новітнього бізнес-варварства над стриманою компетентністю старих еліт.

Інший полюс рівноваги – Фудзіяма відступила далеко до обрію. Так само, як для еліт відступили на третій план духовні та філософські маяки людства.

Решту локацій займають зображення-натяки, емблеми-пророцтва змін.

Міжпланетна станція-піонер «Нові горизонти», що летить до об’єкту в поясі Койпера.

Бразильський броненосець, який непевно рушив управо.

Лелека з генетично модифікованим немовлям.

Жінка (кажуть, що це Анджеліна Джолі, але не дуже подібна) в сукні епохи Відродження.

Місячна експедиція.

Скрині з прапорами країн «третього світу».

Ну й, звісно, електрокар, як могильщик нафтової ери.

Й на все це іронічно дивиться сексуальний кочовик і пророк Волт Вітмен (народився 31 травня 1819 р.), що свого часу оплакав вмираючий світ ґрунту та магії й привітав еру машин і долара.

Тепер обкладинка Economist пропонує нам зронити сльозу, проводжаючи у минуле епоху тупих і покірних механізмів, а, може, й всевладдя зелених папірців.

Їм на зміну приходять речі з штучним інтелектом, кіборги та блокчейнові валюти, які крок за кроком долають спротив спекулятивних еліт.

Ці невблаганні зміни будують графічний контур нового світу. Ще дальшого від магії та інтуїтивних практик. Ще більш швидкого, жорсткого і прагматичного, прозорого для контролюючих очей. Світу, в якому вичерпалася сексуальна революція, а холодно-срібляста кіборгенна естетика зігнала з трону райдужне мистецтво поп-арту.

Вітменівський «дракон наживи» змінив шкіру. Гуманістичний пафос відступає перед цинічними апостолами пост-правди. Обличчя стають масками, демократії перероджуються в трансконтинентальні фінансові олігархії, а цифрові технології дають глобальній владі необмежений контроль над особистістю.

2019 рік – ще один крок до епохи нового відчуження, де всі старі назви стануть лише словами Великої гри олюднених машин і перетворених на напівмеханізми людей.


Коментарі (1)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1266
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1015
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2022
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3504
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1304
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1290

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1587

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

460

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1102

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1267
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24227
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

475
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2636
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

556
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1467
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

649
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15343
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

455
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

502
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1313 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

591
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

500