Володимир Єшкілєв: Деградація людської природи випереджатиме глобальне екологічне лихо

Нації та менші родові спільноти колективно крокують до майбутнього неминучого виродження. Людство рухається до вичерпання біологічного потенціалу та - у кращому випаду - до тихого згасання. Зірки Галактики повільно падають у Чорну діру. Всесвіт прямує до ентропії. Серед усього того виникла історія про якийсь там "прогрес".

Попередні розповіді про Страшний суд Єгови і фінальний танець Шіви були правдивішими. Попередні історії не давали теперішнім формам жодного шансу, але принаймні залишали надію на таке-сяке збереження звичних смислів, передає Фіртка з посиланням на matrix-info.com.

Парадоксально, але казка про “прогрес”, яка передбачає стрибкоподібне ускладнення форм, набагато сумніша. Адже рано чи пізно такий розвиток неодмінно змусить відмовитися від наріжних принципів світобачення.

Або відверто відмовитися, або ж під якимось підлим ідеологічним соусом. Власне кажучи, те, що відбувається з нами тепер, ідеально вписується в історію мислячих істот, які забули про Шіву та Єгову й повірили в реальність прогресу.

А якщо ми придумали для себе ці правила гри, то не варто скаржитися на те, що всі шляхи в ній ведуть до інфляції змісту. Не треба вдавати, що нас силоміць записали до того мандрівного цирку, керівники якого лише прикидаються, що знають, де саме відбуватиметься наступна вистава.

Цирк їде кудись у темряву. Його актори фантазують про багаті міста, де на них чекає вдячна публіка, товсті гаманці та бурхливі аплодисменти. Але насправді вони не знають, чи є в тій темряві міста або села. Чи взагалі там хтось є. Власне, оце незнання й є глибинним сенсом діяльності тих, хто формує перспективи людства.

Ми будуємо умовні опозиції “прогресивно-архаїчно”, “демократично-деспотично”, “воля-рабство” й т. ін. І ці бінарності здаються нам глибокодумними, філософськи обґрунтованими та перевіреними досвідом попередників. Хоча, насправді, сто тисяч років історії людей сучасного типу довели базову цінність лише двох бінарностей – “ускладнення-спрощення” та “порядок-хаос”.

Першим кроком людей від тваринного світу до цивілізації було практичне вміння стримувати дефекацію. Оце був правдивий прорив до ускладнення й порядку. Адже істота, яка не здатна регулювати випорожнення прямої кишки, не може здійснювати ритуалів. Тобто це неритуальна істота. Не людина – в розумінні, скажімо, Конфуція.

Таких могутніх проривів людству вже не здійснити. Тим більше, що воно вже запустило механізми власного спрощення, створивши світ розумної техніки. Ми спостерігаємо першу фазу системної кризи нашого біологічного виду.

Та розхитаність продуктивних, політичних, фінансових й інтелектуальних інституцій людства, яку ми спостерігаємо з нашого провінційного укріплення, є лише однією з багатьох маніфестацій, що супроводжують означену кризу.

Ми не повинні дивуватися тому, що в таких обставинах смисли мандрують і трансформуються у свої протилежності. Набагато дивовижнішим здається те, що людська цивілізація ще знаходить у собі сили розповідати захопливі позитивні історії, вибудовувати перспективи там, де вже зримо окреслилася екзистенціальна одномірність.

Крізь заспокійливі співи корпоративних сирен ми чуємо окремі тривожні сигнали. “Однопланетні види не виживають”, – каже сучасникам Ілон Маск та форсує побудову кораблів, призначених для перенесення нашого біологічного виду на червоні марсіанські ґрунти. І за всієї очевидності меседжу мало хто напружується на розуміння того, що американський інженер готує не стрибок до безмежжя Всесвіту, а лише втечу з материнської планети.

Водночас Земля ще досить таки придатна для життя. Мільярди людей, безперечно, уже втомили її поверхню своїми будовами та смітниками, але вона ще має ресурси для життя. Зростає температура її атмосфери, вимирають комахи, тануть льодовики, проте до катастрофи ще досить часу. Пройдуть ще сотні років до того, як люди відчують справжній дискомфорт, коли їм доведеться будувати підземні сховища та вентильовані куполи над мегаполісами.

Деградація людської природи, судячи з усього, випереджатиме глобальне екологічне лихо. Фільми про зомбі втілюють передчуття нової доби, коли штучні психічні епідемії розхитають сотні мільярдів мізків, і ми опинимося у світі, де словосполучення “народні маси” стане синонімом глобальної божевільні.

Психічна епідемія, яка навесні цього року засіяла ненавистю українське суспільство, є лише блідою предтечею тих технологій розхитування, які накриють людство вже в найближчі 20-30 років. Ми ще не встигнемо пересісти з бензинових смердюків на електромобілі, а психічно здорові індивіди вже стануть рідкістю не лише серед представників нижчих верств, але й в елітах.

Світ штучного інтелекту несе в собі руйнування світу емоційної та розумової компетенції. Ми вже бачимо, як на наших очах система більш-менш адекватної освіти перетворилася на суцільну імітацію, відірвану від суспільних потреб. Так занепадають інституції, у яких вже немає стратегічної мети. Людству, озброєному штучним інтелектом, не потрібні мільярди освічених осіб, не потрібні ті “піраміди компетентності”, на яких трималися соціуми ХХ століття. Людство шукає шляхи зайняти чимось сотні мільйонів зайвих людей, для яких вже ніколи не буде шансу знайти суспільно значущу роботу.

Цих людей (які здебільшого будуть розумово та психічно розхитаними і готовими на анархічні дії) треба буде делікатно відчужити не лише від соціальних ліфтів, але й від права на політичне життя, голосування на виборах і т. ін.

Уже одне це ставить жирний хрест на традиційних формах демократії та на класичних ліберальних доктринах. Головне питання: як за таких умов запобігти виникненню нових, небачених нині деспотичних імперій, які здійснюватимуть владний контроль за допомогою штучного інтелекту та повсюдного нейролінґварного програмування?

Ми впевнено вповзаємо в еру утопічних демократій та країн з переважно психопатичним населенням (крейзі-соціумів). Провінційність України нас не врятує, бо загальна цивілізаційна відсталість лише сприяє тим, хто хоче перетворити нашу країну на крейзі-соціум, стурбований технічно делегованими “з верхів” проблемами, які описуються деякими дослідниками як “гуманітарний шлак”.

Ми повинні дивитися в очі тій темряві, яка нас очікує. Нам треба готуватися до зустрічі з новим божевільним світом, де утилізація “зайвого людського матеріалу” знову набуватиме негуманістичних та шизоїдно-технократичних форм.

 


13.07.2019 4447 1
Коментарі (1)

НИК 2019.07.14, 00:08

ЛАЙКАЮ

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1176
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2505
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2102
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2155
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6510 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2442 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

326

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1133

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1268

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1385
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

262
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

577
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2052
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26502
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

542
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10449 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7999
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

526
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

389
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

536
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

612
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1564